Сергій Дацюк Філософ

Прогнозування в кризовому світі, який фундаментально змінюється

03 січня 2018, 12:16

В останні тижні минулого року я переглянув і перечитав безліч прогнозів – закордонних, у тому числі російських, та українських. Особливу увагу я звернув на українські прогнози моїх колег.

За ці дні після Нового року мені вдалося подолати роздратування і злість від всіх цих вітчизняних прогнозів. І в сухому залишку я вирішив нікого персонально чи в корпоративній прив'язці не критикувати, а просто викласти деякі змісти, з точки зору яких стало би можливим адекватне прогнозування.

Я спробую показати свої зауваження щодо тієї і чи іншої якості вітчизняних прогнозів і показати інакшу якість, яка би була бажана.

Головна і фатальна помилка всіх таких прогнозів, що вони виходять з такого уявлення – "що буде з Україною, якщо і далі робити все так само, як ми робимо, тобто не робити нічого суттєвого".

Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України. Такі прогнози, навіть пропонуючи позитивні сценарії, зображають їх настільки неймовірними, що без коментарів усе ясно – "нічого хорошого нас не чекає".

І це справді так: при збереженні такого типу аналізу і такого прогнозування – нічого хорошого нас не чекає. Нинішні підходи до прогнозування закривають позитивний шлях у майбутнє.

Отже далі я запропоную 15 зауважень.

1. Найбільшою вадою прогнозів є відмова від інноваційного мислення. Звичайно тут можливе заперечення – традиційно прогнози не потребують демонстрації інноваційного мислення. Але в ситуації світової фундаментальної кризи все змінюється. Без інноваційного мислення адекватні прогнози просто неможливі. Тобто, щоб перейти від страшилок до конструктивних прогнозів, інноваційне мислення в ситуації фундаментальної кризи потрібно вже як змістовний дискурс самого прогнозу.

2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення себе вже не виправдовує. Щось зрозуміти про внутрішню політику в сучасному світі можна лише кладучи рамки світового підходу всередину внутрішньої політики. А це означає, якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі.

3. Змістовним суб'єктом більшості прогнозів лишається держава, тобто в її дискурсивному вираженні "влада і її управлінські та фінансові інститути", в той час як світ в найближчому майбутньому будуть визначати інші суб'єкти – корпорації, громади, криптовалюти в фінансах, блокчейни в управлінні.

4. Країна залишається одиницею прогнозування. Але нині одиницею прогнозування вже є корпорації, громади, мережі громад, які творять інакші реальності зі своїми дискурсами. Оптимальною одиницею прогнозування в нинішній світовій кризі є єдине людство у вимірі мережевих громад та корпорацій, з урахуванням нових типів управління та фінансів, які є трансдержавні. Лише так щось можна зрозуміти про майбутнє.

5. Світовим домінатом на найближче майбутнє визнається США, а це вже не так. В наступному році союз Китай-Росія (з домінуючою роллю Китаю) може стати новим претендентом на роль світового домінату. Це означає іншу політичну та економічну структуру світу, де значна кількість тенденції суттєво зміниться. Зокрема суттєво впаде роль Європи у світі, що для України дуже важливо.

6. Аналіз більшості прогнозів сценарний, а не модельний. Сценарії це подовжене теперішнє. Сценарії ніколи не досягають майбутнього. Майбутнє в ситуації кризи досягається винятково через моделювання з врахуванням прогнозованих чи навіть несподіваних інновацій.

Мене дуже обурює той факт, що в основу жодного прогнозу не була покладена жодна інновація Західного світу (електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д.).

Складається враження, що прогнозисти або просто неерудовані, або задалися метою здійснити інтелектуальну диверсію проти своєї країни. Інакше кажучи – єдине, чого немає прогнозах про майбутнє, це, власне, майбутнього.

7. В основу аналізу більшості прогнозів покладені наявні і зрозумілі з минулого чи теперішнього виклики, але не виклики майбутнього, які мало зрозумілі і складно пояснювані. Виклики майбутнього, як правило потребують інших змістів, інших смислів та інших перспектив. Отже реагування на зрозумілі виклики може породити лише реакційний прогноз. Відповідно в такому реакційному прогнозі можна побачити лише очевидні можливості. Неочевидних можливостей побачити при такому підході неможливо.

8. В більшості наявних прогнозів немає ані "чорних лебедів", ані "нереальних драконів". Чорні лебеді потребують іншого бачення світу. Нереальні дракони потребують бачення інакших реальностей і творення нового світу.

9. В ситуації кризи принципово змінюються риторичні вимоги до прогнозів. Якщо ви викладаєте прогноз зрозумілою для наявного правлячого класу мовою, то це не може бути правдивим прогнозом. І взагалі – прогноз в ситуації кризи, який виходить зі збереження наявного правлячого класу, це брехливий прогноз.

10. Зазвичай прогнозист намагається бути зрозумілим, а це обумовлює використання ним наявного дискурсу. Майбутнє не є продовженим теперішнім, воно є тим, що має чіткий розрив з теперішнім. Тому дискурс майбутнього принципово інакший. Якщо вдається створити хоча б деякі елементи інакшого дискурсу майбутнього, тоді вдається хоча б що-небудь спрогнозувати в майбутньому.

Чи зобов'язаний прогнозист вести дискурсивну війну? Адже наявний дискурс не дасть нічого зрозуміти про майбутнє. В той же час просування нового дискурсу змушує нас далеко відходити від прогнозування. На моє глибоке переконання – прогноз у кризовому світі найбільш адекватний, коли він ведеться інструментами дискурсивної війни. Інакше прогнози не є адекватними.

11. Орієнтація на популяризацію є найбільш провальною для адекватного прогнозу в ситуації світової фундаментальної кризи. Чим менш популярний прогноз, чим більш він складний, чим більше його дискурс інноваційний, тим більш адекватним щодо майбутнього він може виявитися.

12. Український середній клас зробив свій вибір – "еміграція, а не революція". Цей вибір є фатальним для майбутнього України, але прогнозисти його ніби не бачать. Більше того вони стверджують наступну в своїй суті злочинну річ – "Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів". Інакше кажучи, в олігархічній здирницькій та корумпованій економіці більшість здорових та активних людей не потрібні. Вони були б затребувані в деолігархізованій, некорумпованій та інноваційній економіці, але лінійний прогноз показує, що відмова від революції на користь еміграції робить таку позитивну ситуацію майже неможливою. Тобто виявляється, що прогнозний дискурс є прямо і безпосередньо політичним. Визнання "нам не потрібно стільки трудових ресурсів" це визнання повної підтримки олігархії та корупції. Тобто такі прогнозні заяви це злочин.

13. Аналітична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. Аналітична позиція дозволяє непогано супроводжувати поточну політику. Але аналітична позиція в принципі не дозволяє супроводжувати зміни, особливо революційні.

Аналітична позиція не дозволяє дати відповідь на просте питання – чому це раптом Україна перейде від деградації до розвитку? Що стане цим суб'єктом змін – Божий промисел, пряме втручання США, міжнародна ізоляція України, широкомасштабна війна з Росією чи може все-таки революція, яку здійснить якась нова політична сила? Без відповіді на це головне питання, всі такі прогнозні припущенні чистої води безвідповідальність.

14. Політична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі, особливо коли правлячі класи деградують, а вертикальна мобільність заблокована. Політичні маневри – це глухий кут політики.

Без революції в організації та управлінні всередині партій, жодна нова політична партія не зможе змінити ситуацію. Сама по собі навіть дуже інноваційна мережева організація, без пропонованих смислових та перспективних інновацій, не дозволить створити політичну силу проривної функції. Тому без інноваційних управлінсько-організаційних підходів навіть нові політичні сили приречені не поразку.

15. Стратегічна позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. До останнього часу стратегічний підхід був найбільш потужним. Але в світі фундаментальної кризи змінюється реальність як така.

Стратегія і стратегування – самі по собі різні речі. Поява стратегії (документу) не означає появу компетентних стратегів – в найближчій перспективі їм взятися нізвідки. Тому будь-яка стратегія розвитку без стратегів це блеф.

Більше того, в ситуації фундаментальної світової кризи, коли змінюється сама природа людини (андроїдизація, трансгуманізм), сама суть віту (Сингулярність), сама суть реальності (віртуалізація) навіть стратегування перестає бути адекватним інструментом роботи з майбутнім. Адже стратегування побудоване саме на реальністному нормуванні.

В цьому сенсі зіткнення геополітичних, економічних чи ідентифікаційних стратегій всередині наявної реальності нічого не дозволить ані зрозуміти, ані спрогнозувати. Багатореальністне моделювання з цивілізаційним процесуванням – найбільш оптимальний спосіб прогнозування та водночас стратегування. Інакше кажучи, в кризовому світі прогноз невіддільний від інакшісного моделювання та масштабного процесування.

Загальний висновок – поки що ми інтелектуально програємо майбутнє. Наше експертне мислення неадекватне сучасній ситуації і воно в принципі не може побачити майбутнє.

Потрібно змінювати прогнозне мислення.

Потрібно змінювати мислення як таке.

Коментарі — 183
Ілля Мазур _ 03.01.2018 18:17
IP: 35.195.88.---
Олександр Перший:
Ілля Мазур:
+++ Ви просто прочитали мої мислі. А Дацюк "інтелектуально програє майбутнє".
Честно говоря, я в легком шоке. Мне, конечно, было известно, что за частоколом псевдонаучной терминологии, используемой Дацюком, скрывается пустота, но я не знал, что эта пустота столь всеобъемлюща. Понял это только сегодня, когда хвилософ накатал пост о моделировании будущего (о качестве этого моделирования умолчим), думая при этом, что написанный им пост – о его (будущего) прогнозировании. Т.о. он продемонстрировал, что откровенно плавает в предельно простых понятиях.
kren _ 03.01.2018 18:14
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
Олександр Перший:

Це результат того, що замість дешевого популізму в "Нафтогазі" пішли по шляху високопрофесійного менеджменту. Прогнозую: в 2018 році газовидобування в Україні зросте, як і надходження в бюджет від НАК "Нафтогазу".
долг населения за ЖКХ достиг 30 миллиардов.
Orest Jj:
Олександр Перший:
Ілля Мазур:
Инновационное мышление нужно применять тогда, когда строишь планы, а не когда делаешь прогнозы...
+++ Ви просто прочитали мої мислі. А Дацюк "інтелектуально програє майбутнє".
так вы же с одного замеса – у вас общий ПАПа.
...примітно,що у своїх міслях про майбутнє.тов.Олесандр не згадує,напр.повідомлення Finclub.
"Сальдо Єдиного казначейського рахунку на початок 2018 року впало вдесятеро...станом на 1.12.*17р сальдо становило 54,1млрд грн.на 1.1.2018р 5,1 млрд грн".
Roman Gall _ 03.01.2018 18:13
IP: 91.200.113.---
Orest Jj:

ПОШЁЛ ВОН,ПРОВОКАТОР-ФАШИСТ!

Нет ничего страшнее русского фашизма.
МихШвыдкой,Масква,экс министр

ЗашИбись!
Orest Jj _ 03.01.2018 18:12
IP: 35.195.176.---
Orest Jj:
Александр Первый:
"зрада" или "перемога"?

...Недавно в "Нафтогазе" подтвердили планы возобновить прямые закупки российского газа. При этом российский газ напрямую будет дешевле для НАК "Нафтогаз Украины", чем закупаемое тот российский газ, который реверсом покупали у Европы.
- так о тож это сткгольмска перемога!!!
Слава Украине!!!
Orest Jj _ 03.01.2018 18:08
IP: 77.52.57.---
Олександр Перший:
"зрада" чи "перемога"?

...Недавно в "Нафтогазе" подтвердили планы возобновить прямые закупки российского газа. При этом российский газ напрямую будет дешевле для НАК "Нафтогаз Украины", чем закупаемое тот российский газ, который реверсом покупали у Европы.
Roman Gall _ 03.01.2018 18:08
IP: 91.200.113.---
Orest Jj:

Пошёл вон,провокатор -фашист!
Лучше идти на поводке с Америкой,но идти,чем сидеть на каиНонической цепи у Масквы.

"Нет ничего страшнее русского фащизма".
Мих.Швыдкой,Масква,экс министр
ЗашИбись!
Orest Jj _ 03.01.2018 18:04
IP: 35.205.33.---
Alex Orlov:
Сергей, а как по вашему можно практически исправить ситуацию? Как по мне, единственная достаточно большая группа людей, которые живут в настоящем или даже отчасти в будущем – это айтишники.
- айтишники то же обосрались, оказалось это очередной фейк!
тупая перекачка российского газа в Европу, приносит Украине доход, и больше фсё!
– печалька!
Orest Jj _ 03.01.2018 18:02
IP: 77.52.57.---
Олександр Перший:
Ілля Мазур:
Инновационное мышление нужно применять тогда, когда строишь планы, а не когда делаешь прогнозы...
+++ Ви просто прочитали мої мислі. А Дацюк "інтелектуально програє майбутнє".
так вы же с одного замеса – у вас общий ПАПа.
Alex Orlov _ 03.01.2018 17:54
IP: 35.195.174.---
Сергей, а как по вашему можно практически исправить ситуацию? Как по мне, единственная достаточно большая группа людей, которые живут в настоящем или даже частично в будущем – это айтишники.
Олександр Перший _ 03.01.2018 17:54
IP: 188.163.12.---
Ілля Мазур:
Инновационное мышление нужно применять тогда, когда строишь планы, а не когда делаешь прогнозы...
+++ Ви просто прочитали мої мислі. А Дацюк "інтелектуально програє майбутнє".
Orest Jj _ 03.01.2018 17:54
IP: 35.195.174.---
Ritz:
4. Властная элита совсем потеряла голову от возможностей, полученных после победы на выборах 2014. Управление финпотоками госпредприятий, лицензии на использование недр, влияние на судебные решения и работу правоохранительных органов они получили по наследству. Они так увлеклись приятными хлопотами, что забыли, в результате каких исторических событий получили власть. Забыли о своей стране, которая, как беспризорник, никак не может наладить свою жизнь. Рейтинг власти так сильно упал, сможет ли она влиять на результаты выборов 2019? У власти надежда на 2018 ч, бросят все ресурсы на подкупе электората. Но даст ли это нужный эффект ым? Трудно ответить, доверие они потеряли. Одно можно сказать точно, следует ожидать усиление коррупции и казнокрадства, так всегда бывает, когда власть готовится капитулировать.
- "власть" на Украине липовая и поставили её американцы, как своих вассалов – неужто ты так глуп, что не понимаешь этих простых вещей!?
Ritz _ 03.01.2018 17:51
IP: 35.195.91.---
4. Властная элита совсем потеряла голову от возможностей, полученных после победы на выборах 2014. Управление финпотоками госпредприятий, лицензии на использование надр, влияние на судебные решения и работу правоохранительных органов они получили по наследству. Они так увлеклись приятными хлопотами, что забыли, в результате каких исторических событий получили власть. Забыли о своей стране, которая, как беспризорник, никак не может наладить свою жизнь. Рейтинг власти так сильно упал, сможет ли она влиять на результаты выборов 2019? У власти надежда на 2018 год, бросят все ресурсы на подкуп электората. Но даст ли это нужный им эффект? Трудно ответить, доверие они потеряли. Одно можно сказать точно, следует ожидать усиление коррупции и казнокрадства, так всегда бывает, когда власть готовится капитулировать.
Orest Jj _ 03.01.2018 17:43
IP: 35.195.76.---
_ABM_:
Orest Jj:
_ABM_:
Orest Jj:
_ABM_:
- а что нефть уже по $67, а как же ветряные мельницы в хо/хлов, где зеленая энергетика кизяков?
Весной 2018 года в Херсонской области установят 16 ветряков мощностью 170 МВт и высотой около 150 метров. (с)
- херсонскую область отключат от электричества и газа, ведь там теперь одни татары живут!? ым только чумы нужны!
Ты постоянно подтверждаешь, что ты дебил, ...но полезный. Интересно, что ты сам веришь в свою галиматью. Похоже, что имеешь комплекс неполноценности. Вероятно, что когда-то твоя женщина послала тебя наХ, вот ты, по каким-то своим соображениям, и ассоциируешь ее с Украиной.
А я скажу, что правильно она сделала... Сложно конечно на ПаРаше найти адекватного мужика, но уж лучше быть самой, чем с дебилом...
– так чё Коломойский, опустошит хох/лячую казну?
_ABM_ _ 03.01.2018 17:40
IP: 35.195.177.---
Orest Jj:
_ABM_:
Orest Jj:
_ABM_:
- а что нефть уже по $67, а как же ветряные мельницы в хо/хлов, где зеленая энергетика кизяков?
Весной 2018 года в Херсонской области установят 16 ветряков мощностью 170 МВт и высотой около 150 метров. (с)
- чи херсонскую область отключат от электричества и газа, ведь там теперь одни татары живут!? им только чумы нужны!
Ты постоянно подтверждаешь, что ты дебил, ...но полезный. Интересно, что ты сам веришь в сою галиматью. Похоже, что имеешь комплекс неполноценности. Вероятно, что когда-то твоя женщина послала тебя наХ, вот ты, по каким-то своим соображениям, и ассоциируешь ее с Украиной.
А я скажу, что правильно она сделала... Сложно конечно на ПаРаше найти адекватного мужика, но уж лучше быть самой, чем с дебилом...
Orest Jj _ 03.01.2018 17:30
IP: 35.195.176.---
В казне государства "украина" остались только крохи, но это ещё не всё!
Коломойский за свои добровольческие батальоны уголовников и мародёров, требует отдать ему $5.5 лярдов!
– что тебе то делать голожопому!?
вот о чём я волнуюсь!
Orest Jj _ 03.01.2018 17:24
IP: 104.155.61.---
_ABM_:
Orest Jj:
_ABM_:
- а что нефть уже по $67, а как же ветряные мельницы в хо/хлов, где зеленая энергетика кизяков?
Весной 2018 года в Херсонской области установят 16 ветряков мощностью 170 МВт и высотой около 150 метров. (с)
- чи херсонскую область отключат от электричества и газа, ведь там теперь одни татары живут!?
им только чумы нужны!
_ABM_ _ 03.01.2018 17:21
IP: 35.195.88.---
Orest Jj:
_ABM_:
- а что нефть уже за $67, а как же ветряные мельницы у хо/хлов, где зелёная энергетика кизяков?
Весной 2018 года в Херсонской области установят 16 ветряков мощностью 170 МВт и высотой около 150 метров. (с)
_ABM_ _ 03.01.2018 17:19
IP: 35.189.212.---
Есть у англичан сказка в которой некая девушка приходит в избушку к трем медведям. Как и русская Машенька, англичанка все съела и переломала, но кончается сказка иначе: медведи вызывают полисмена...
Orest Jj _ 03.01.2018 17:18
IP: 104.155.117.---
_ABM_:
- а что нефть уже за $67, а как же ветряные мельницы у хо/хлов, где зелёная энергетика кизяков?
Orest Jj _ 03.01.2018 17:15
IP: 35.195.76.---
kren:
Кононеко А.03.01.2018 14:30
кстати,п Кононеко,видели...мои "коды запрещенной лексики"" в коменті kren _ 03.01.2018 15:49.
как же так,когда дер$жа&ва заявляет аппо свободу слова? и что тогда такое есть УП.в дер$жа&ви?
шифруешься!?
или может быть, ты уже закодированный!?
Ілля Мазур _ 03.01.2018 17:10
IP: 35.195.88.---
Ілля Мазур:
Прогноз, основанный не на анализе объективных предпосылок, а на каком-то "иновационном мышлении", – это инновация Дацюка.
Инновационное мышление нужно применять тогда, когда строишь планы, а не когда делаешь прогнозы.
Философ, не понимающий разницы между прогнозом и планом, – это катастрофа.
_ABM_ _ 03.01.2018 17:05
IP: 35.187.76.---
Orest Jj:
Елена Величко:
Деякі не розуміють, чому у деяких країнах Європи практично не має злочинності.
Люди інші?
Хо/хлов сейчас наедет в Европу – будут преступления!
В Европе, когда видят кацапа – крестятся, а в Турции смеются.
Orest Jj _ 03.01.2018 17:05
IP: 77.52.57.---
"средний" класс и квалифицированные специалисты эвакуируются за кордон, а Пэдро "экспортозамещает" убыль – к 15 "освобожденным" дезертирам добавилось энное кол-во экземпляров и таких – "Среди освобожденных из плена боевиков есть подозреваемые в финансировании терроризма", – Тука.
Не удивит, если реальных заложников с "освобожденных" окажется человек пять.
Хорошо шо в угаре празднования "дня освобождения" Пэдра не навешал усем на грудя "Герой Украины"
Таке ощущение що Пэдро начал таким способом внедрять амнистию с Минского договорняка – перетаскивать боевиков на территорию материковой.
Vladimir Khotenko _ 03.01.2018 17:04
IP: 35.195.174.---
Ritz:
Проблема не в том, что "наши олигархи столько не стоят". Возможно, в России они побогаче будут и "стоят", ну и что?
А ничего. Ни у нас, ни у них – нет никакой тяги и стремления создавать что-то новое. Зачем? Они и так прекрасно устроились жировать за счет природных ресурсов и (это главное) ограбления наличного населения. Ограбление через тарифы – самое новомодное и "прогрессивное" современное достижения нашего олигархата.
Ілля Мазур _ 03.01.2018 17:02
IP: 104.155.117.---
Прогноз, основанный не на анализе объективных предпосылок, а на каком-то "иновационном мышлении", – это инновация Дацюка.
Корупція1117 Свобода слова546 Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter