Сергій Дацюк Філософ

Прогнозування в кризовому світі, який фундаментально змінюється

03 січня 2018, 12:16

В останні тижні минулого року я переглянув і перечитав безліч прогнозів – закордонних, у тому числі російських, та українських. Особливу увагу я звернув на українські прогнози моїх колег.

За ці дні після Нового року мені вдалося подолати роздратування і злість від всіх цих вітчизняних прогнозів. І в сухому залишку я вирішив нікого персонально чи в корпоративній прив'язці не критикувати, а просто викласти деякі змісти, з точки зору яких стало би можливим адекватне прогнозування.

Я спробую показати свої зауваження щодо тієї і чи іншої якості вітчизняних прогнозів і показати інакшу якість, яка би була бажана.

Головна і фатальна помилка всіх таких прогнозів, що вони виходять з такого уявлення – "що буде з Україною, якщо і далі робити все так само, як ми робимо, тобто не робити нічого суттєвого".

Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України. Такі прогнози, навіть пропонуючи позитивні сценарії, зображають їх настільки неймовірними, що без коментарів усе ясно – "нічого хорошого нас не чекає".

І це справді так: при збереженні такого типу аналізу і такого прогнозування – нічого хорошого нас не чекає. Нинішні підходи до прогнозування закривають позитивний шлях у майбутнє.

Отже далі я запропоную 15 зауважень.

1. Найбільшою вадою прогнозів є відмова від інноваційного мислення. Звичайно тут можливе заперечення – традиційно прогнози не потребують демонстрації інноваційного мислення. Але в ситуації світової фундаментальної кризи все змінюється. Без інноваційного мислення адекватні прогнози просто неможливі. Тобто, щоб перейти від страшилок до конструктивних прогнозів, інноваційне мислення в ситуації фундаментальної кризи потрібно вже як змістовний дискурс самого прогнозу.

2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення себе вже не виправдовує. Щось зрозуміти про внутрішню політику в сучасному світі можна лише кладучи рамки світового підходу всередину внутрішньої політики. А це означає, якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі.

3. Змістовним суб'єктом більшості прогнозів лишається держава, тобто в її дискурсивному вираженні "влада і її управлінські та фінансові інститути", в той час як світ в найближчому майбутньому будуть визначати інші суб'єкти – корпорації, громади, криптовалюти в фінансах, блокчейни в управлінні.

4. Країна залишається одиницею прогнозування. Але нині одиницею прогнозування вже є корпорації, громади, мережі громад, які творять інакші реальності зі своїми дискурсами. Оптимальною одиницею прогнозування в нинішній світовій кризі є єдине людство у вимірі мережевих громад та корпорацій, з урахуванням нових типів управління та фінансів, які є трансдержавні. Лише так щось можна зрозуміти про майбутнє.

5. Світовим домінатом на найближче майбутнє визнається США, а це вже не так. В наступному році союз Китай-Росія (з домінуючою роллю Китаю) може стати новим претендентом на роль світового домінату. Це означає іншу політичну та економічну структуру світу, де значна кількість тенденції суттєво зміниться. Зокрема суттєво впаде роль Європи у світі, що для України дуже важливо.

6. Аналіз більшості прогнозів сценарний, а не модельний. Сценарії це подовжене теперішнє. Сценарії ніколи не досягають майбутнього. Майбутнє в ситуації кризи досягається винятково через моделювання з врахуванням прогнозованих чи навіть несподіваних інновацій.

Мене дуже обурює той факт, що в основу жодного прогнозу не була покладена жодна інновація Західного світу (електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д.).

Складається враження, що прогнозисти або просто неерудовані, або задалися метою здійснити інтелектуальну диверсію проти своєї країни. Інакше кажучи – єдине, чого немає прогнозах про майбутнє, це, власне, майбутнього.

7. В основу аналізу більшості прогнозів покладені наявні і зрозумілі з минулого чи теперішнього виклики, але не виклики майбутнього, які мало зрозумілі і складно пояснювані. Виклики майбутнього, як правило потребують інших змістів, інших смислів та інших перспектив. Отже реагування на зрозумілі виклики може породити лише реакційний прогноз. Відповідно в такому реакційному прогнозі можна побачити лише очевидні можливості. Неочевидних можливостей побачити при такому підході неможливо.

8. В більшості наявних прогнозів немає ані "чорних лебедів", ані "нереальних драконів". Чорні лебеді потребують іншого бачення світу. Нереальні дракони потребують бачення інакших реальностей і творення нового світу.

9. В ситуації кризи принципово змінюються риторичні вимоги до прогнозів. Якщо ви викладаєте прогноз зрозумілою для наявного правлячого класу мовою, то це не може бути правдивим прогнозом. І взагалі – прогноз в ситуації кризи, який виходить зі збереження наявного правлячого класу, це брехливий прогноз.

10. Зазвичай прогнозист намагається бути зрозумілим, а це обумовлює використання ним наявного дискурсу. Майбутнє не є продовженим теперішнім, воно є тим, що має чіткий розрив з теперішнім. Тому дискурс майбутнього принципово інакший. Якщо вдається створити хоча б деякі елементи інакшого дискурсу майбутнього, тоді вдається хоча б що-небудь спрогнозувати в майбутньому.

Чи зобов'язаний прогнозист вести дискурсивну війну? Адже наявний дискурс не дасть нічого зрозуміти про майбутнє. В той же час просування нового дискурсу змушує нас далеко відходити від прогнозування. На моє глибоке переконання – прогноз у кризовому світі найбільш адекватний, коли він ведеться інструментами дискурсивної війни. Інакше прогнози не є адекватними.

11. Орієнтація на популяризацію є найбільш провальною для адекватного прогнозу в ситуації світової фундаментальної кризи. Чим менш популярний прогноз, чим більш він складний, чим більше його дискурс інноваційний, тим більш адекватним щодо майбутнього він може виявитися.

12. Український середній клас зробив свій вибір – "еміграція, а не революція". Цей вибір є фатальним для майбутнього України, але прогнозисти його ніби не бачать. Більше того вони стверджують наступну в своїй суті злочинну річ – "Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів". Інакше кажучи, в олігархічній здирницькій та корумпованій економіці більшість здорових та активних людей не потрібні. Вони були б затребувані в деолігархізованій, некорумпованій та інноваційній економіці, але лінійний прогноз показує, що відмова від революції на користь еміграції робить таку позитивну ситуацію майже неможливою. Тобто виявляється, що прогнозний дискурс є прямо і безпосередньо політичним. Визнання "нам не потрібно стільки трудових ресурсів" це визнання повної підтримки олігархії та корупції. Тобто такі прогнозні заяви це злочин.

13. Аналітична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. Аналітична позиція дозволяє непогано супроводжувати поточну політику. Але аналітична позиція в принципі не дозволяє супроводжувати зміни, особливо революційні.

Аналітична позиція не дозволяє дати відповідь на просте питання – чому це раптом Україна перейде від деградації до розвитку? Що стане цим суб'єктом змін – Божий промисел, пряме втручання США, міжнародна ізоляція України, широкомасштабна війна з Росією чи може все-таки революція, яку здійснить якась нова політична сила? Без відповіді на це головне питання, всі такі прогнозні припущенні чистої води безвідповідальність.

14. Політична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі, особливо коли правлячі класи деградують, а вертикальна мобільність заблокована. Політичні маневри – це глухий кут політики.

Без революції в організації та управлінні всередині партій, жодна нова політична партія не зможе змінити ситуацію. Сама по собі навіть дуже інноваційна мережева організація, без пропонованих смислових та перспективних інновацій, не дозволить створити політичну силу проривної функції. Тому без інноваційних управлінсько-організаційних підходів навіть нові політичні сили приречені не поразку.

15. Стратегічна позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. До останнього часу стратегічний підхід був найбільш потужним. Але в світі фундаментальної кризи змінюється реальність як така.

Стратегія і стратегування – самі по собі різні речі. Поява стратегії (документу) не означає появу компетентних стратегів – в найближчій перспективі їм взятися нізвідки. Тому будь-яка стратегія розвитку без стратегів це блеф.

Більше того, в ситуації фундаментальної світової кризи, коли змінюється сама природа людини (андроїдизація, трансгуманізм), сама суть віту (Сингулярність), сама суть реальності (віртуалізація) навіть стратегування перестає бути адекватним інструментом роботи з майбутнім. Адже стратегування побудоване саме на реальністному нормуванні.

В цьому сенсі зіткнення геополітичних, економічних чи ідентифікаційних стратегій всередині наявної реальності нічого не дозволить ані зрозуміти, ані спрогнозувати. Багатореальністне моделювання з цивілізаційним процесуванням – найбільш оптимальний спосіб прогнозування та водночас стратегування. Інакше кажучи, в кризовому світі прогноз невіддільний від інакшісного моделювання та масштабного процесування.

Загальний висновок – поки що ми інтелектуально програємо майбутнє. Наше експертне мислення неадекватне сучасній ситуації і воно в принципі не може побачити майбутнє.

Потрібно змінювати прогнозне мислення.

Потрібно змінювати мислення як таке.

Коментарі — 183
Vera Bashkina _ 04.01.2018 00:13
IP: 35.196.116.---
Автор – звідки така трава? Про Китай – повеселив, а про пАрашу, я "плакаль". Перестань читати лаптьєносних аналітиків (від слова анал)
Ирина Полевик _ 03.01.2018 23:33
IP: 35.195.88.---
ПЭРФЭКТО
Orest Jj _ 03.01.2018 23:28
IP: 77.52.57.---
...не имеет смысла,как и самой возможности вести борьбу по правилам демократии в стране,где существует легализированная МАФИЯ,где все ветви власти заполнены уголовниками,бандитами,шулерами,убийцами,рекетирами,которые имеют любые корочки от любых ведомств и должностей – от министра до следователя,от оперативника до прокурора,от депутата до генерала.
То есть,пока в вашем распоряжении только словесная борьба на улице, митинги, пикеты, петиции, МАФИЯ непременно будет побеждать на любых выборах,продвигать любые законы,заключать любые договора с любыми партнерами и ни на что никогда вы не повлияете.
А если будите слишком шуметь,то МАФИЯ может с вами расправиться не обязательно руками спецслужб,а при помощи криминальных шестерок,что позволит официально перевести "дело" из заказных или политических,на бытовуху,"депрессию" или "несчастную любовь"...
Ирина Полевик _ 03.01.2018 23:23
IP: 35.187.76.---
Вам нужно решить срочно вопрос"русского мира". Вместо вас кто его будет решать? Алла Пугачева?
borodinn _ 03.01.2018 23:14
IP: 35.195.76.---
Anatol Zubenko:
Ага, помечтай...Будет тоже самое...Только муллы казнят в два раза больше...Провидец ты наш...
віжу концлагеря...

40 тищ твоїх братьєв, чорних іудеев, готовятся к депортації ілі к газовим камерам...

власті Ісраїля далі ім 90 дней убраться нах із страни, после етого штраф $3000 і тютьма.
канешно тюрем для 40 тищ нету...
для тех кто решит убраться нах в Еритрею, Ісраїль обещает "гуманний метод транспортировки".

правозащітниє організації, Європа – язик в жопу.
"європейскіє ценности" – пох.
зато дружно мочат Польщу за отказ брать беженцев...
kren _ 03.01.2018 22:45
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
kren:
я как понял вы не сталкивались с такой организацией...Так от, лично наблюдал – приехало
начальство с Киева (на Зугрэс 2)...
...я чув про ту організацію сам там не працював,але народився і виріс в РС.Чудово знаю,що таке напр.
графік ремонта,навіть у "простих" організаціях, (сам бугром був).Але повторю ще раз,все це вже 80 ті.
чехарда у владі,в герантологічному питомнику цк кпсс.дохли сталінські маразматики,товаріщі на поса
дах змінювалися блискавично,не до дрібниць було.За норм.совецьких умов,тій бригаді дозволили би
докінчити роботу,а після,особливо умниє,просто пропали б,і ніхто не знав куди,та ніхто би й не посмів.
поцікавитися.
На скільки мені відомо,їх,таких бригад,було всього кілька в союзі,набрати нових працівників,і виховати
в кілька етапів "перетасовок",прімерних труженіков, -не складає жодних проблем.
Anatol Zubenko _ 03.01.2018 22:36
IP: 94.153.158.---
borodinn:
в 2009 во время Майдана в Іране штати кінулі іранцев, мулли і аятолли убили тисячі протестующіх.
а абізьяна в белом доме засуніла язик в жому і не пікнула.

Трамп уже в твіттере проехался по абізьяне за іранскіє смерті і заявіл шо в етот раз будет по другому
бум смотреть...
Ага, помечтай...Будет тоже самое...Только муллы казнят в два раза больше...Провидец ты наш...
borodinn _ 03.01.2018 22:29
IP: 35.189.212.---
вести с полей.

всемирно ізвестний рабин Шмуль Ботек обявіл Новую Зелландію антісемітской организацієй.
разместил в нашей любимой нюйорк таймс огромную рекламу против певици Лорди, отказавшейся витупать в ісраїле.
бестселлер Шмуля – кошерний секс, получил новоє диханиє...
лучший подарок к рождеству утверждают богоізбранниє...
borodinn _ 03.01.2018 22:08
IP: 35.195.76.---
абізьяна сняла все санкції с Ірана, разморозіла окого 100 мілліардов арестованих активов, разрешила торговать нефтью, фактически делать ядерноє оружиє.
жіди билі в бешенстве, щас подзуживают Трампа.
бум смотреть...
Orest Jj _ 03.01.2018 22:06
IP: 77.52.57.---
...В 2018 году Европейский Союз изменит подход к Украине. Тактики "кнута и пряника" больше не будет, заявила эксперт берлинского центра SWP Сюзан Стюарт.
По ее словам, до сих пор работала модель, когда ЕС что-то предлагал Украине, например безвизовый режим, и выдвигал список требований, передает "Немецкая волна".
"Теперь эта фаза миновала. В ЕС ожидают, что Украина будет выполнять то, о чем договорились, а не получать все новые предложения. Впрочем, у украинской стороны имеются ожидания постоянных новых предложений", – говорит Стюарт.
Она предостерегает, что эти разногласия – как в ожиданиях, так и в готовности что-то делать, становятся источником все больших проблем.
В итоге, если сейчас в Брюсселе говорят о помощи Украине, то обязательно указывают на ее привязку к выполнению определенных условиях. В то же время ЕС постоянно подчеркивает ключевую роль гражданского общества в продвижении реформ.

Шоколадное кубло мародеров – на кол!
borodinn _ 03.01.2018 22:01
IP: 35.224.21.---
в 2009 во время Майдана в Іране штати кінулі іранцев, мулли і аятолли убили тисячі протестующіх.
а абізьяна в белом доме засуніла язик в жому і не пікнула.

Трамп уже в твіттере проехался по абізьяне за іранскіє смерті і заявіл шо в етот раз будет по другому
бум смотреть...
borodinn _ 03.01.2018 21:55
IP: 35.224.21.---
Республіка:
"де в світі є такі олігархи-злодії, як в Україні та РФ? Про які "прогнози" йдеться, коли державний організм смертельнохворий? Відомо, що організм може вилікувати себе САМ, якщо спроможеться стимулювати внутрішні власні ЗДІБНОСТІ, а саме: гармонізує функціонування УСІХ елементів захисної ІМУННОЇ системи,
в Іране на Майдане гармонізуют функціонування УСІХ елементів захисної ІМУННОЇ системи

требуют Смерть аятоли...!!!

не борьбу с корупцієй
не корупціонниє суди

Смерть.

так функціоніруют УСІ елементи захисної ІМУННОЇ системи
Orest Jj _ 03.01.2018 21:44
IP: 77.52.57.---
Василь Тарчинець:
Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України... сміявсь
та) (реновый смех у вас – эмиграция вже давно перетекла в эвакуацию.
Orest Jj _ 03.01.2018 21:41
IP: 77.52.57.---
kren:
я как понял вы не сталкивались с такой организацией. Понимаете, даже при очень высокой, по меркам союза,зарплате (1982 – 1983 года, 3 разряд слесаря – до 500 рублей, бригадира – 1200 – 1500 рублей), желающих работать "рэксами" (рабочая экспериментальная командировочная собака (ношение и использование пояса на р.м – обязательно)) особо желающих не было. Работа адская (высота в среднем 100 метров) и очень ответственная (попробуй неправильно застыковать трубу диаметром 300мм и с внутренним отверстием 100мм, под сварку, которая проходит два контроля...Горя не оберешся – можно и по фейсу получить, бо премию с бригады снимут.
Так от, лично наблюдал – приехало начальство с Киева (на Зугрэс 2) и начало что-то варнякать. Вышел бугор, вручил в руки начальству "болгарку" – сам работай, если спец, и увел в общагу бригаду.
Короче, через три дня, начальник чуть ли не на коленях ползал, что бы бригада вышла на работу...
Республіка _ 03.01.2018 21:34
IP: 35.195.70.---
"...якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі" – де в світі є такі олігархи-злодії, як в Україні та РФ? Про які "прогнози" йдеться, коли державний організм смертельнохворий? Відомо, що організм може вилікувати себе САМ, якщо спроможеться стимулювати внутрішні власні ЗДІБНОСТІ, а саме: гармонізує функціонування УСІХ елементів захисної ІМУННОЇ системи, передбачених в організмі ПРИРОДОЮ. Існування олігархів-злодіїв вказує на розлад "імунної системи" Держави Україна, констатує відсутність ефективних "зовнішніх ліків" та прогнозує СМЕРТЕЛЬНИЙ фінал такій "державі". Якщо громадяни-виборці України НЕдурні, то гармонізують функціонування усіх елементів "імунної системи" Держави Україна, інакше – зватимуться "нікчемними кріпаками олігархів". Сьогодні, ЄДИНИМ інноваційним мисленням в Україні є: знищення – за будь-яких обставин – українського олігархату, як явища! І хто вони такі – ті кляті "олігархи"?
Василь Тарчинець _ 03.01.2018 21:29
IP: 35.189.212.---
Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України... сміявсь
kren _ 03.01.2018 21:06
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
kren:
по нынешним временам, вообще был "бандеровец" – на их будке метровыми буквами было напи
сано: "Хай живе рідна Україна та її атаман батько Шніцель" (дело было в Запорожье).
...я був на заробітках за межами.Не за РС.Робив з кількома атомщиками,і" звичайними" монтаж
нками. (з України).От серед них і були ті,що не "соотвєтствовалі".нач.монажної дільниці,зокрема. Тоді совецьким спецам випало працювати і проживати вкупі з інземцями і щоб не принижуватися перед іноземцями в номерах "наших" у холодильниках теж було спиртне,офіцйно.Не цікавився за шо його взяли на "карандаш",але, оскільки хлопець був не п*ющим і не курив.Його відправили в союз.за "хранєніє спіртних"!!! При тому,що офіційно воно було дозволене.Це на поч.80х.
Щодо будки з таким написом-після Горбачова,можливо.
Orest Jj _ 03.01.2018 20:43
IP: 77.52.57.---
Orest Jj:
Orest Jj:
kren:
честно, этот вопрос среди работяг ни разу не слышал при перекурах или после работы. Меня угораздило в этой организации по-работать до 1985 года, но мой бригадир (тогда ему было лет до 30) уже два раза был в Иране. Я бы не сказал, что он сильно отличался от простых рэксов.
А другой бригадир, тоже бувавший в Иране, по нынешним временам, вообще был "бандеровец" – на их будке метровыми буквами было написано: "Да здравствует родная Украина и ее отец атаман Шницель" (дело было в Запорожье).
В основном, как рассказывали, ездили женщины -сварщицы и мужчины слесарь монтажники.
Хох/лы теперь больше по сортирам и свинарникам специалисты, что касаемо мирного атома и ракет, это уже для хох/лов в прошлом.
Взадов, не забывай – при неблагоприятном развитии событий Воронеж первым попадет под раздачу. Или великий Пу начнет бомбить или "бандеровцы – головорезы" в город войдут. Свала нету.
Не клич беду на голову.
Orest Jj _ 03.01.2018 20:29
IP: 35.195.174.---
Orest Jj:
kren:
честно, этот вопрос среди работяг ни разу не слышал при перекурах или после работы. Меня угораздило в этой организации по-работать до 1985 года, но мой бригадир (тогда ему было лет до 30) уже два раза был в Иране. Я бы не сказал, что он сильно отличался от простых рэксов.
А другой бригадир, тоже бувавший в Иране, по нынешним временам, вообще был "бандеровец" – на их будке метровыми буквами было написано: "Да здравствует родная Украина и ее отец атаман Шницель" (дело было в Запорожье).
В основном, как рассказывали, ездили женщины -сварщицы и мужчины слесарь монтажники.
Хох/лы теперь больше по сортирам и свинарникам специалисты, что касаемо мирного атома и ракет, это уже для хох/лов в прошлом.
Orest Jj _ 03.01.2018 20:24
IP: 77.52.57.---
kren:
честно, этот вопрос среди работяг ни разу не слышал при перекурах или после работы. Меня угораздило в этой организации по-работать до 1985 года, но мой бригадир (тогда ему было лет до 30) уже два раза был в Иране. Я б не сказал, что он сильно отличался от простых рэксов.
А другой бригадир, теж бувавший в Иране, по нынешним временам, вообще был "бандеровец" – на их будке метровыми буквами было написано: "Хай живе рідна Україна та її атаман батько Шніцель" (дело было в Запорожье).
В основном, как рассказывали, ездили женщины -сварщицы и мужчины слесарь монтажники.
Orest Jj _ 03.01.2018 20:13
IP: 35.195.121.---
Orest Jj:
Orest Jj:
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...данные?
вы, видимо, с Марса выползли...Еще с времен СССР украинцев в Иране кол-во большое.
Была такая организация в Украине – ТЭМ. Она занималась монтажом ответственных конструкций тепловых и атомных станций. Обыкновенный слесарь – монтажник (Рэкс) или сварщик имели неплохой шанс через три года отличной работы быть командированы в Иран.
Прошли те времена СССР, теперь в Иране только присутствует "Росатом", вот хо/хлов там только хо/хлушки, которые числятся вторыми или третьими женами иранцев.
Взадов, вы украинские ракеты не в состоянии обслуживать, а не то что атомные станции, смонтированные украинскими специалистами.
- украинцы работали на Росатом как гастарбайтеры, только рабочая чёрная работа.
kren _ 03.01.2018 20:03
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...цы?
вы, мабуть, с Марса выползли...Ще с времен СССР украинцев в Иране кол-во большое.
Была такая организация в Украине – ТЭМ. Она занималась монтажем ответственных конструкций тепловых и атомных станций. Обыкновенный слесарь – монтажник (Рэкс) или сварщик имели неплохой шанс...
...ну це вже після 1985 р. обикновенние заімєлі шанс,а до того вони ще мали і -соотвєцтвовать-
морльному кодексу-від кгб,що,втім, не гарантувало працівникові,що замполіт його не відправить
у союз вже звідти...за "нєсоотвєцтвіє званію савєцкага чілавєка".
Orest Jj _ 03.01.2018 20:03
IP: 77.52.57.---
Orest Jj:
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...цы?
вы, мабуть, с Марса выползли...Ще с времен СССР украинцев в Иране кол-во большое.
Была такая организация в Украине – ТЭМ. Она занималась монтажем ответственных конструкций тепловых и атомных станций. Обыкновенный слесарь – монтажник (Рэкс) или сварщик имели неплохой шанс через три года отличной работы быть командированы в Иран.
Прошли те времена СССР, теперь в Иране только присутствует "Росатом", от хо/хлов там только хо/хлушки, которые числятся вторыми или третьими жёнами иранцев.
Взадов, вы украинские ракеты не в состоянии обслуживать, а не то что атомные станции, смонтированные украинскими специалистами.
Orest Jj _ 03.01.2018 19:49
IP: 35.195.76.---
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...цы?
вы, мабуть, с Марса выползли...Ще с времен СССР украинцев в Иране кол-во большое.
Была такая организация в Украине – ТЭМ. Она занималась монтажем ответственных конструкций тепловых и атомных станций. Обыкновенный слесарь – монтажник (Рэкс) или сварщик имели неплохой шанс через три года отличной работы быть командированы в Иран.
Прошли те времена СССР, теперь в Иране только присутствует "Росатом", от хо/хлов там только хо/хлушки, которые числятся вторыми или третьими жёнами иранцев.
Orest Jj _ 03.01.2018 19:44
IP: 77.52.57.---
Тарас Иванович:
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...цы?
вы, мабуть, с Марса выползли...Ще с времен СССР украинцев в Иране кол-во большое.
Была такая организация в Украине – ТЭМ. Она занималась монтажем ответственных конструкций тепловых и атомных станций. Обыкновенный слесарь – монтажник (Рэкс) или сварщик имели неплохой шанс через три года отличной работы быть командированы в Иран.
Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter