Сергій Дацюк Філософ

Прогнозування в кризовому світі, який фундаментально змінюється

03 січня 2018, 12:16

В останні тижні минулого року я переглянув і перечитав безліч прогнозів – закордонних, у тому числі російських, та українських. Особливу увагу я звернув на українські прогнози моїх колег.

За ці дні після Нового року мені вдалося подолати роздратування і злість від всіх цих вітчизняних прогнозів. І в сухому залишку я вирішив нікого персонально чи в корпоративній прив'язці не критикувати, а просто викласти деякі змісти, з точки зору яких стало би можливим адекватне прогнозування.

Я спробую показати свої зауваження щодо тієї і чи іншої якості вітчизняних прогнозів і показати інакшу якість, яка би була бажана.

Головна і фатальна помилка всіх таких прогнозів, що вони виходять з такого уявлення – "що буде з Україною, якщо і далі робити все так само, як ми робимо, тобто не робити нічого суттєвого".

Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України. Такі прогнози, навіть пропонуючи позитивні сценарії, зображають їх настільки неймовірними, що без коментарів усе ясно – "нічого хорошого нас не чекає".

І це справді так: при збереженні такого типу аналізу і такого прогнозування – нічого хорошого нас не чекає. Нинішні підходи до прогнозування закривають позитивний шлях у майбутнє.

Отже далі я запропоную 15 зауважень.

1. Найбільшою вадою прогнозів є відмова від інноваційного мислення. Звичайно тут можливе заперечення – традиційно прогнози не потребують демонстрації інноваційного мислення. Але в ситуації світової фундаментальної кризи все змінюється. Без інноваційного мислення адекватні прогнози просто неможливі. Тобто, щоб перейти від страшилок до конструктивних прогнозів, інноваційне мислення в ситуації фундаментальної кризи потрібно вже як змістовний дискурс самого прогнозу.

2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення себе вже не виправдовує. Щось зрозуміти про внутрішню політику в сучасному світі можна лише кладучи рамки світового підходу всередину внутрішньої політики. А це означає, якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі.

3. Змістовним суб'єктом більшості прогнозів лишається держава, тобто в її дискурсивному вираженні "влада і її управлінські та фінансові інститути", в той час як світ в найближчому майбутньому будуть визначати інші суб'єкти – корпорації, громади, криптовалюти в фінансах, блокчейни в управлінні.

4. Країна залишається одиницею прогнозування. Але нині одиницею прогнозування вже є корпорації, громади, мережі громад, які творять інакші реальності зі своїми дискурсами. Оптимальною одиницею прогнозування в нинішній світовій кризі є єдине людство у вимірі мережевих громад та корпорацій, з урахуванням нових типів управління та фінансів, які є трансдержавні. Лише так щось можна зрозуміти про майбутнє.

5. Світовим домінатом на найближче майбутнє визнається США, а це вже не так. В наступному році союз Китай-Росія (з домінуючою роллю Китаю) може стати новим претендентом на роль світового домінату. Це означає іншу політичну та економічну структуру світу, де значна кількість тенденції суттєво зміниться. Зокрема суттєво впаде роль Європи у світі, що для України дуже важливо.

6. Аналіз більшості прогнозів сценарний, а не модельний. Сценарії це подовжене теперішнє. Сценарії ніколи не досягають майбутнього. Майбутнє в ситуації кризи досягається винятково через моделювання з врахуванням прогнозованих чи навіть несподіваних інновацій.

Мене дуже обурює той факт, що в основу жодного прогнозу не була покладена жодна інновація Західного світу (електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д.).

Складається враження, що прогнозисти або просто неерудовані, або задалися метою здійснити інтелектуальну диверсію проти своєї країни. Інакше кажучи – єдине, чого немає прогнозах про майбутнє, це, власне, майбутнього.

7. В основу аналізу більшості прогнозів покладені наявні і зрозумілі з минулого чи теперішнього виклики, але не виклики майбутнього, які мало зрозумілі і складно пояснювані. Виклики майбутнього, як правило потребують інших змістів, інших смислів та інших перспектив. Отже реагування на зрозумілі виклики може породити лише реакційний прогноз. Відповідно в такому реакційному прогнозі можна побачити лише очевидні можливості. Неочевидних можливостей побачити при такому підході неможливо.

8. В більшості наявних прогнозів немає ані "чорних лебедів", ані "нереальних драконів". Чорні лебеді потребують іншого бачення світу. Нереальні дракони потребують бачення інакших реальностей і творення нового світу.

9. В ситуації кризи принципово змінюються риторичні вимоги до прогнозів. Якщо ви викладаєте прогноз зрозумілою для наявного правлячого класу мовою, то це не може бути правдивим прогнозом. І взагалі – прогноз в ситуації кризи, який виходить зі збереження наявного правлячого класу, це брехливий прогноз.

10. Зазвичай прогнозист намагається бути зрозумілим, а це обумовлює використання ним наявного дискурсу. Майбутнє не є продовженим теперішнім, воно є тим, що має чіткий розрив з теперішнім. Тому дискурс майбутнього принципово інакший. Якщо вдається створити хоча б деякі елементи інакшого дискурсу майбутнього, тоді вдається хоча б що-небудь спрогнозувати в майбутньому.

Чи зобов'язаний прогнозист вести дискурсивну війну? Адже наявний дискурс не дасть нічого зрозуміти про майбутнє. В той же час просування нового дискурсу змушує нас далеко відходити від прогнозування. На моє глибоке переконання – прогноз у кризовому світі найбільш адекватний, коли він ведеться інструментами дискурсивної війни. Інакше прогнози не є адекватними.

11. Орієнтація на популяризацію є найбільш провальною для адекватного прогнозу в ситуації світової фундаментальної кризи. Чим менш популярний прогноз, чим більш він складний, чим більше його дискурс інноваційний, тим більш адекватним щодо майбутнього він може виявитися.

12. Український середній клас зробив свій вибір – "еміграція, а не революція". Цей вибір є фатальним для майбутнього України, але прогнозисти його ніби не бачать. Більше того вони стверджують наступну в своїй суті злочинну річ – "Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів". Інакше кажучи, в олігархічній здирницькій та корумпованій економіці більшість здорових та активних людей не потрібні. Вони були б затребувані в деолігархізованій, некорумпованій та інноваційній економіці, але лінійний прогноз показує, що відмова від революції на користь еміграції робить таку позитивну ситуацію майже неможливою. Тобто виявляється, що прогнозний дискурс є прямо і безпосередньо політичним. Визнання "нам не потрібно стільки трудових ресурсів" це визнання повної підтримки олігархії та корупції. Тобто такі прогнозні заяви це злочин.

13. Аналітична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. Аналітична позиція дозволяє непогано супроводжувати поточну політику. Але аналітична позиція в принципі не дозволяє супроводжувати зміни, особливо революційні.

Аналітична позиція не дозволяє дати відповідь на просте питання – чому це раптом Україна перейде від деградації до розвитку? Що стане цим суб'єктом змін – Божий промисел, пряме втручання США, міжнародна ізоляція України, широкомасштабна війна з Росією чи може все-таки революція, яку здійснить якась нова політична сила? Без відповіді на це головне питання, всі такі прогнозні припущенні чистої води безвідповідальність.

14. Політична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі, особливо коли правлячі класи деградують, а вертикальна мобільність заблокована. Політичні маневри – це глухий кут політики.

Без революції в організації та управлінні всередині партій, жодна нова політична партія не зможе змінити ситуацію. Сама по собі навіть дуже інноваційна мережева організація, без пропонованих смислових та перспективних інновацій, не дозволить створити політичну силу проривної функції. Тому без інноваційних управлінсько-організаційних підходів навіть нові політичні сили приречені не поразку.

15. Стратегічна позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. До останнього часу стратегічний підхід був найбільш потужним. Але в світі фундаментальної кризи змінюється реальність як така.

Стратегія і стратегування – самі по собі різні речі. Поява стратегії (документу) не означає появу компетентних стратегів – в найближчій перспективі їм взятися нізвідки. Тому будь-яка стратегія розвитку без стратегів це блеф.

Більше того, в ситуації фундаментальної світової кризи, коли змінюється сама природа людини (андроїдизація, трансгуманізм), сама суть віту (Сингулярність), сама суть реальності (віртуалізація) навіть стратегування перестає бути адекватним інструментом роботи з майбутнім. Адже стратегування побудоване саме на реальністному нормуванні.

В цьому сенсі зіткнення геополітичних, економічних чи ідентифікаційних стратегій всередині наявної реальності нічого не дозволить ані зрозуміти, ані спрогнозувати. Багатореальністне моделювання з цивілізаційним процесуванням – найбільш оптимальний спосіб прогнозування та водночас стратегування. Інакше кажучи, в кризовому світі прогноз невіддільний від інакшісного моделювання та масштабного процесування.

Загальний висновок – поки що ми інтелектуально програємо майбутнє. Наше експертне мислення неадекватне сучасній ситуації і воно в принципі не може побачити майбутнє.

Потрібно змінювати прогнозне мислення.

Потрібно змінювати мислення як таке.

Коментарі — 183
Orest Jj _ 03.01.2018 19:25
IP: 77.52.57.---
kren:
....тим не менше,це паскудне плем*я не переводиться...

закон природы – должно быть каждой твари по паре. Иначе нарушится баланс...
kren _ 03.01.2018 19:19
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
kren:
Orest Jj:
kren:
..."Сальдо Єдиного казначейського рахунку на початок 2018 року впало вдесятеро...станом на 1.12.*17р сальдо становило 54,1млрд грн.на 1.1.2018р 5,1 млрд грн"...

читал. И публикация красиво озаглавлена: " Оказывается Ростов резиновый – нынешняя власть спешно выводит деньги с казначейства за кордон"
...в даному випадку мова не про вла$ду %,а про деяких..."громадських" заступників.
та и не только в этом Александр Раз стратил. Так же промолчал, що его барин Пэдрило Рошеновский прокрутил в рекламном ролике на Новый Год кадр где ЮВТ и Путлер и забыл прокрутить где Пэдрило Рошеновский среди состайников ОПГ "ПР" в свите Шапкокрада кланяется Путлеру, подымая за его здоровье бокал с шампанским.
Доля холуя трудна и незавидна.
...тим не менше,це паскудне плем*я не переводиться.
Orest Jj _ 03.01.2018 19:18
IP: 35.195.176.---
Тарас Иванович:
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...данные?
Тут каждый украинец мечтает, что бы в Иране случилось как у них, что бы в мире не только они были придурками, но и кто то ещё, кроме грузин, ливийцев и сирийцев.
Тарас Иванович _ 03.01.2018 19:15
IP: 109.206.50.---
Украинцев призвали избегать массовых протестов в Иране

Где Иран и где сраные ук...цы?
Orest Jj _ 03.01.2018 19:12
IP: 35.195.174.---
Orest Jj:
Ты же донецкий, наверняка пил шампанское вместе с донецким ОПГ, что тебя заставило перейти на сторону шоколадника нам всем непонятно.
Orest Jj _ 03.01.2018 19:09
IP: 77.52.57.---
kren:
Orest Jj:
kren:
..."Сальдо Єдиного казначейського рахунку на початок 2018 року впало вдесятеро...станом на 1.12.*17р сальдо становило 54,1млрд грн.на 1.1.2018р 5,1 млрд грн"...

читал. И публикация красиво озаглавлена: " Оказывается Ростов резиновый – нынешняя власть спешно выводит деньги с казначейства за кордон"
...в даному випадку мова не про вла$ду %,а про деяких..."громадських" заступників.
та и не только в этом Александр Раз стратил. Так же промолчал, що его барин Пэдрило Рошеновский прокрутил в рекламном ролике на Новый Год кадр где ЮВТ и Путлер и забыл прокрутить где Пэдрило Рошеновский среди состайников ОПГ "ПР" в свите Шапкокрада кланяется Путлеру, подымая за его здоровье бокал с шампанским.
Доля холуя трудна и незавидна.
Orest Jj _ 03.01.2018 19:01
IP: 35.205.37.---
Orest Jj:
Илья Мазур:
Orest Jj:
Александр Первый:
так вы же с одного замеса – у вас общий ПАПа.
Престарелого хунвейбина Сидора аж корежит, когда он сталкивается с образованными и, не побоюсь этого слова, интеллигентными людьми.
и мне фиолетово кто вы. Одного такого как вы сегодня встретил – тоже образованный и интеллигентный. Щас ищет работу экскаваторщика – с чего начинал тем и заканчивает.
- Ты наверняка ему позавидовал, тебя то уже возьмут в танкисты!?
Orest Jj _ 03.01.2018 19:00
IP: 104.155.117.---
_ABM_:
+ Группа независимых расследователей Conflict Intelligence Team (CIT) подтвердила крушение российского военного вертолета Ми-24 в Сирии, а также смерть двоих российских пилотов...
+ Альфа-банк перестает обслуживать военную промышленность из-за американских санкций...
+ "У нас не может быть успешной автоматизации, за исключением отдельных производств, просто потому, что у нас рабовладельческая экономика, – заявил глава Института проблем глобализации Михаил Делягин
+ Лидеры стран ЕС договорились продлить экономические санкции в отношении России...
+ Министво финансов России предложило сократить число получателей социальной поддержки из госбюджета...

Верной дорогой идете, товарищи кацапы!...
Чудик!!
Россия не Украина, она не ЗАВИСИТ
ОНА САМА ДЕЛАЕТ ПОЛИТИКУ И ЭКОНОМИКУ МИРА!!!
– проснись хох/лопузик уже не 2000 год!
хи-хи-хи
Orest Jj _ 03.01.2018 18:54
IP: 77.52.57.---
Ілля Мазур:
Orest Jj:
Олександр Перший:
так вы же с одного замеса – у вас общий ПАПа.
Престарелого хунвейбина Сидора аж корежит, когда он сталкивается с образованными и, не побоюсь этого слова, интеллигентными людьми.
та мне фиолетово кто вы. Одного такого как вы сегодня встретил – теж образованный и интеллигентный. Щас ищет работу экскаваторщика – с чего начинал тем и заканчивает.
kren _ 03.01.2018 18:52
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
kren:
..."Сальдо Єдиного казначейського рахунку на початок 2018 року впало вдесятеро...станом на 1.12.*17р сальдо становило 54,1млрд грн.на 1.1.2018р 5,1 млрд грн"...

читал. И публикация красиво озаглавлена: " Оказывается Ростов резиновый – нынешняя власть спешно выводит деньги с казначейства за кордон"
...в даному випадку мова не про вла$ду %,а про деяких..."громадських" заступників.
_ABM_ _ 03.01.2018 18:51
IP: 77.123.77.---
+ Группа независимых расследователей Conflict Intelligence Team (CIT) подтвердила крушение российского военного вертолета Ми-24 в Сирии, а также смерть двоих российских пилотов...
+ Альфа-банк перестает обслуживать военную промышленность из-за американских санкций...
+ "У нас не может быть успешной автоматизации, за исключением отдельных производств, просто потому, что у нас рабовладельческая экономика, – заявил глава Института проблем глобализации Михаил Делягин
+ Лидеры стран ЕС договорились продлить экономические санкции в отношении России...
+ Министво финансов России предложило сократить число получателей социальной поддержки из госбюджета...

Верной дорогой идете, товарищи кацапы!...
Orest Jj _ 03.01.2018 18:46
IP: 104.155.117.---
Md Aziop:
В России в частном зоопарке патера загрызла украинца.
- украинец, как и все украинцы в России, работают на чёрных и неквалифицированных работах, вот и попал бедный украинец в лапы пантеры, отчего пантера сьела украинцы она никому не скажет.
Roman Gall _ 03.01.2018 18:46
IP: 91.200.113.---
Orest Jj:
ПОШЁЛ ВОН,ПРОВОКАТОР-ФАШИСТ!

Беззащитный Севастополь
Стал доступный для врагов.
Севастополь,Севастополь
Немцам сдал генерал Петров!

Ату,адикватный,ату!К ноге!
mihaylenco _ 03.01.2018 18:45
IP: 93.171.65.---
Vladimir Khotenko
Некоторые комментаторы на УП считают кабель, смотанный в бухты – высокотехнологичной продукцией. А не турбины, самолеты и ракеты... Вы еще не привыкли?

А скільки фірм випускає оптичне волокно?
Orest Jj _ 03.01.2018 18:41
IP: 35.195.70.---
Md Aziop:
Люди, навіщо ви реагуєте на пости ореста та подібних хвостатих кацапів? Просто пропускайте їхні пости не читаючи. Не псуйте собі настрій і не засмічуйте коменти. Будьласка.
Правда о Украине и правда страшна, с плохими нервами лучше конечно это не читать.
Roman Gall _ 03.01.2018 18:40
IP: 91.200.113.---
Orest Jj:

ПОШЁЛ ВОН,ПРОВОКАТОР-ФАШИСТ!

Русские не поклоняются Богу.Они поклоняются Каину.

Нет ничего страшнее русского фашизма.
Мих.Швыдкой,Масква,экс министр

...Вижу речку Амазонку-
Крокодилов вижу я.
Это русская сторонка,
Это родина моя!...
Md Aziop _ 03.01.2018 18:39
IP: 35.225.2.---
Люди, навіщо ви реагуєте на пости ореста та подібних хвостатих кацапів? Просто пропускайте їхні пости не читаючи. Не псуйте собі настрій і не засмічуйте коменти. Будьласка.
Ілля Мазур _ 03.01.2018 18:34
IP: 104.155.117.---
Orest Jj:
Веня, такова уж карма – вместе с Александром Раз и поедете в волшебную страну скреп. Лишнехромосомности вам не занимать – уживетесь с взадовыми без проблем.
А по поводу того, что Дацюк путается в понятиях "прогнозирование" и "планирование" имеете что сказать?
Orest Jj _ 03.01.2018 18:33
IP: 35.195.76.---
Orest Jj:
Сидор сынок,будь проще и люди к тебе потянутся.
Мне право тебя уже жаль, ты весь в скрепах и хромосом у тебя скорее ноль!
Roman Gall _ 03.01.2018 18:32
IP: 91.200.113.---
Orest Jj:

ПОШЁЛ ВОН,ПРОВОКАТОР-ФАШИСТ!

"Русские хуже фашистов.Фашисты были честнее".
Э.Хемингуэй

А нас в Украине не ипёт,
что там считает улуский урод.
Украина,вставай!"Брат" у ворот!
Ілля Мазур _ 03.01.2018 18:31
IP: 35.195.121.---
Orest Jj:
Олександр Перший:
так вы же с одного замеса – у вас общий ПАПа.
Престарелого хунвейбина Сидора аж корежит, когда он сталкивается с образованными и, не побоюсь этого слова, интеллигентными людьми.
Orest Jj _ 03.01.2018 18:29
IP: 77.52.57.---
Ілля Мазур:
Олександр Перший:
Ілля Мазур:
+++ Ви просто прочитали мої мислі. А Дацюк "інтелектуально програє майбутнє".
Честно говоря, я в легком шоке. Мне, конечно, было известно, что за частоколом псевдонаучной терминологии, используемой Дацюком, скрывается пустота, но я не знал, что эта пустота столь всеобъемлюща. Понял это только сегодня, когда хвилософ накатал пост о моделировании будущего (о качестве этого моделирования умолчим), думая при этом, что написанный им пост – о его (будущего) прогнозировании. Т.о. он продемонстрировал, что откровенно плавает в предельно простых понятиях.
Веня, такова уж карма – вместе с Александром Раз и поедете в волшебную страну скреп. Лишнехромосомности вам не занимать – уживетесь с взадовыми без проблем.
Orest Jj _ 03.01.2018 18:27
IP: 35.195.76.---
Orest Jj:
kren:
..."Сальдо Единого казначейского счета на начало 2018 года упало в десять раз...по состоянию на 1.12.*17р сальдо составило 54,1 млрд грн.на 1.1.2018 г 5,1 млрд грн"...

читал. И красиво публикация озаглавлена: "Оказывается Ростов резиновый – нынешняя власть спешно выводит деньги с казначейства за границу"
- а помнишь как майдановцы с помпой хвалились, что разместили облигации за 7.5% на 3 лярда?
как выяснилось, что их скупили приближённые к "императору", и теперь ты им платишь эти проценты.
хи-хи-хи
Orest Jj _ 03.01.2018 18:23
IP: 77.52.57.---
kren:
..."Сальдо Єдиного казначейського рахунку на початок 2018 року впало вдесятеро...станом на 1.12.*17р сальдо становило 54,1млрд грн.на 1.1.2018р 5,1 млрд грн"...

читал. И публикация красиво озаглавлена: " Оказывается Ростов резиновый – нынешняя власть спешно выводит деньги с казначейства за кордон"
Orest Jj _ 03.01.2018 18:18
IP: 35.195.174.---
kren:
Транзит российского газа через "Нафтогаз" был 93 лярда кубометром это рекорд с 2011 года.
– вот оно бабло откуда, Шурик смолчал – щирый хо/хол!
Корупція1117 Свобода слова546 Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter