Іван Крулько Народний депутат України

Земельна трагікомедія на старті?

13 листопада 2019, 09:46

Ми почули від президента його бачення земельної реформи. Він за референдум щодо купівлі землі іноземцями та винесення урядового законопроєкту у сесійну залу, де можна буде між першим і другим читанням внести правки. У зв'язку з чим виникло кілька питань.

ПИТАННЯ 1. Чому на референдум виноситься лише питання по іноземцям, а не загалом щодо запуску ринку землі? Адже це питання визначає долю 72% (!) території України і майбутнє України на десятиліття вперед і його треба було першочергово ставити на рефендум! Тим більше, що уряд пропонує специфічну латифундистську модель ринку, коли в одні руки дозволяється продаж 210 тис. га, або 15% с/г землі області. А також продаж землі юрособам, а це апріорі іноземцям.

За логікою, варто було б спочатку прийняти закон про референдум, провести референдум, а вже потім – приймати закон про ринок земель з широким громадським та експертним обговоренням того, яким він має бути.

ПИТАННЯ 2. Навіщо поспіхом між першим і другим читанням вносити правки в урядовий законопроєкт? Чому не можна одразу підготувати якісний документ до першого читання із врахуванням побажань усіх учасників ринку та експертного середовища та всіх запобіжників від надмірної концентрації земель, від скупки, рейдерства тощо?

Адже помилки у земельній реформі будуть незворотніми і дорого коштуватимуть Україні. Тому тут не треба поспіху. Треба все робити зважено і правильно, якщо не хочемо трагікомедії, коли вся земля Калитчина.

Не маємо права схибити – і піти шляхом Бразилії та Аргентини, які спочатку розпродали землі агрохолдингам, а тепер змушені викуповувати та націоналізовувати землі – і роздавати фермерам! Тим більше, коли маємо унікальний шанс піти шляхом розвиненої Європи, де думають про добробут людей та не забувають про економіку.

ПИТАННЯ 3. Куди поспішаємо і яка мета?

Щоб пустити землю з молотка, так би мовити "оптом", і одноразово наповнити бюджет? Чи щоб дати поштовх для розвитку економіки, вивести українців із бідності, дати їм роботу, створити середній клас на селі, підвищити рентабельність через кооперацію, встановлення систем зрошення, переробки агропродукції тощо?

Останнє, до речі, одразу б підвищило КПД і ціну землі. Бо одна справа, якщо гектар землі дає до $1 тис рентабельності, інша – $5-70 тис. Земля не буде коштувати дешево, якщо вона даватиме більше прибутку. А це залежить від багатьох факторів, у тому числі від доступності до дешевих і довгих кредитів.

ПИТАННЯ 4. Чи може простий українець купити 210 тис. га? Під кого ринок? Чому 210 тис. га, а не 300-500 га у руки? І чому Україні варто орієнтуватись на Польщу та Францію у питанні ринку землі?

Українці мають бути господарями у власній державі, а не виїжджати на заробітки за кордон. Наразі маємо гарний шанс створити у себе не лише робочі місця, а ще й міцний середній клас із дрібних і середніх фермерів, як у Франції та Польщі, і зберегти нашу землю для нащадків. До речі, Польща навіть у Конституції прописала, що сільське господарство країни базується на сімейній фермі.

Для цього нам потрібен цивілізований ринок, а не дикий базар, виписаний під агрохолдинги та агробаронів. Маємо продавати у руки – не більше 300-500 га та встановити жорсткі вимоги до покупців, створити Державний земельний банк, який міг би викуповувати землю у селян і здавати її в оренду тощо та встановити запобіжники від концентрації земель, спекуляцій, рейдерства тощо.

powered by lun.ua
Коментарі — 65
iip _ 13.11.2019 12:48
IP: 35.235.227.---
Алексей Вронский:
iip:
Если агрохолдинг банкрот, то зачем ему рынок земли?
Так же есть другой вариант.

Как минимум один украинский агрохолдинг-банкрот пытается сегодня продаться арабам, тогда за деньги от продажи покроются долги. Но арабы тоже не хотят покупать это предприятие без земли в собственности.

Ведутся такие же переговоры с китайцами, но там, насколько это известно, пока глухо.
iip _ 13.11.2019 12:40
IP: 35.235.227.---
Алексей Вронский:
iip:
Если агрохолдинг банкрот, то зачем ему рынок земли?
Я уже написал. Повторю.
Агрохолдинги погрязли в долгах – они брали миллиарды. Отдавать долги нечем. В любом другом случае за долги забирают предприятие, но кредиторы агрохолдингов не хотят брать в счёт долгов предприятия без земли. Поэтому наши агрохолдинги педалируют вопрос рынка, что бы быстро выкупить ту землю, которая у них сегодня в аренде и тогда кредиторы "простят" долги, взамен заберут себе агрохолдинги. Так, например, случилось в одной из прибалтийских республик – там почти вся земля стала собственностью шведских банков.
Таким образом, агрохолдинги хотят за свою, как минимум, бездарность расплатится украинской землёй – а это колоссальная стратегическая ошибка.
iip _ 13.11.2019 12:18
IP: 35.235.227.---
Гай Катулл:
iip:
Злодій кричить-тримайте злодія. Агрохолдинги перші не зацікавлені в ринку, у них усе й так добре. Купують депутатів пачками.
Неправда.
Агрохолдинги сьогодні на межі банкрутства, або вже банкрути.
Це загально відома інформація.
Володимир Войтко _ 13.11.2019 11:49
IP: 35.235.227.---
Який референдум. Завтра ЦВК скаже, що немає грошей і на цьому все закінчиться.
Olexiij Babenko _ 13.11.2019 11:24
IP: 35.235.227.---
я не хочу мати спільної власності з ідіотами. Ідіоти, дайте мені можливість будувати своє життя не огладяючись на ваш ідіотизм. Пропоную відкритий референдум: хто хоче ринок землі, той його отримає, хто не хоче – хай ковбаситься без ринку. Тоді розділити землю пропорційно волевиявленню щоб ті хто голосував за ринок отримали свою долю, а ті, хто за колгосп – хай залишаються зі своєю. Справедливо, нє?
Наталия Мычко _ 13.11.2019 11:19
IP: 35.235.227.---
У меня есть 2 га земли "особисте СХ", так почему, благодаря таким как Вы депутатам, лобирующим мораторий, я не могу взять кредит под эту землю?? Почему я не могу ее продать?? Почему мне предлагают 3 тыс грн в ГОД за аренду??? Мне смешно даже брать эти деньги! Горе, Вы, а не депутаты, думаете только о продаже своего ЛОББИ (((
Гай Катулл _ 13.11.2019 11:10
IP: 35.235.227.---
iip:
Злодій кричить-тримайте злодія. Агрохолдинги перші не зацікавлені в ринку, у них усе й так добре. Купують депутатів пачками.
iip _ 13.11.2019 11:07
IP: 35.235.227.---
Коротше кажучи, наші доморощені "холдинги" хочуть за своє бездарне і злодійкувате хазяйнування розплатитися з кредиторами українською землею.
iip _ 13.11.2019 11:01
IP: 35.235.227.---
Головними лобістами "ринку" землі в Україні є великі холдинги.
І причина тут досить проста.
Холдинги у боргах, як у шовку, понабиралися кредитів і усі, без винятку, повс*ралися.
Фінплани холдингів суцільно червоні.
Зараз вони судомно шукають гроші, аби не збанкрутувати та не сісти у тюрму за розтрату.
Гроші шукають усюди: витягають із підконтрольних банків, тягнуть з бюджету, пере-кредитуються, реструктуруються, або й просто ховаються по кущах від кредиторів.
Та цього замало. Холдинги кинулися продаватися за кордон, арабам, наприклад. Але ті "повітря" на орендованій землі не купують – поставили умову – земля має бути приватною.
Холдинги шляхом продажу хочуть уникнути банкрутства і кримінальної відповідальності, але для цього їм кров-з-носу треба проштовхнути "продаж" землі максимум до кінця наступного року.
Тому усі обіцянки, зокрема, не продавати землю іноземцям – цинічна брехня.
Гай Катулл _ 13.11.2019 10:34
IP: 35.235.227.---
Раз ринок складають дві сторони покупець і продавець. Якщо проводити референдум, питання треба ставити: Чи потрібно дозволяти КУПУВАТИ с/г землю?. Гарантую 100% "ЗА".
Гай Катулл _ 13.11.2019 10:29
IP: 35.235.227.---
Власність на землю вже є і забороняти нею розпоряджатися є пряме порушення Конституції. Відібрати пропонуєте? Мені сподобалось опитування на селі, коли селян питають чи треба продавати землю?: "Ой Ні, це, як матінку продавати". Друге питання: чи купили б ви землю при можливості? Відповідь феєрична: " ТАК, ЗВИЧАЙНО"))))))))))))
Гай Катулл _ 13.11.2019 10:23
IP: 35.235.227.---
Мирослав Дністрянський:
Навіщо ці лозунги? Ви не на мітингу. Є, що сказати, кажіть, а дурниці не пишіть.
iip _ 13.11.2019 10:21
IP: 35.235.227.---
Продаж землі – дурня в принципі.
Земля – природній ресурс, який має високу суспільну важливість для життєзабезпечення країни і є суттєвою складовою безпеки країни. До землі не можна застосовувати звичайні барижні принципи печерного капіталізму.

Сьогодні абсолютно зрозуміло хто і навіщо рветься до української землі і зрозуміло, що тих панів стримує – побоювання отримати в морду від розлючених людей, яких продадуть разом із землею. Сама земля нічого ж не дає – на ній треба комусь працювати – тому землю продадуть разом з батраками.

Приватна власність передбачає володіння і розпорядження. Та чи має право власник землі розпоряджатися нею так, як будь-якою іншою власністю, заводом, наприклад? Чи може власник за власним бажанням припинити виробництво? Чи можна передати землю у спадок сину, якщо він не хоче не ній працювати? Чи можна купивши землю здати її в оренду? Категорично ні.

Єдиний варіант землекористування – право користування землею. Усе інше – барижне свинство.
Мирослав Дністрянський _ 13.11.2019 10:18
IP: 35.235.227.---
Урядовий законопроект – це цинічна афера з участю міжнародних шахраїв. Прийняття цього документу означатиме втрату Україною 70 % своєї державної території та економічних підстав життєдіяльності сільського населення. Є загроза того, що на захопленій території будуть створювати різні антиукраїнські геополітичні проекти.
Гай Катулл _ 13.11.2019 10:08
IP: 35.235.227.---
Які можуть бути інвестиції в "огороди" по 300га? От питання юросіб цікаве і не тому, що там іноземці, ця проблема висмоктана з пальця, а тому, що власники юросіб не відповідають особисто майном. Що з якогось ворюги Бахматюка узяти, коли він не власник особисто? Прийдуть майно конфісковувати у Бахматюка, а не його контори.
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter