Криївка "Криївка" – заклад розташований в підвалах навпроти Ратуші у місті Львові.

УПівський ведмедик

19 лютого 2008, 10:21

Унікальна історія про ведмедя у лавах УПА, яка засвідчує, що бездержавна армія УПА, навіть у нелюдських умовах тотальної блокади жила повноцінним життям, радіючи прекрасному, і її влояки зберегли найкращі людські риси.Вчора в Києві слухав виступ Президента перед інвестиційною спільнотою про унікальний шанс інвестувати гроші в унікальну країну, що теж підтвердив сер Джон Мейджор. І якщо Ви ще не інвестували тоді ми йдемо до Вас;-) Це надихнуло мене написати одну унікальну історія яка мала місце в житті повстанської армії.

На початку літа 1945 року загін НКВС рейдував у верхів'ях Чорного Черемоша, вишукуючи бункери і КРИЇВКИ. В одній з лісових гущавин вони зустріли ведмедицю з малям, якому було від сили кілька днів. Коротка кулемента черга – і вже смакували ведмежатиною, нашвидкоруч спеченою на вогні (гуцули, до речі, ведмежого м'яса в їжу не вживали через одвічне табу). Перелякане ведмежатко втекло від напаснків, але його ніхто й не переслідував – м'яса ж на ньому нема!...

За кілька днів голодне й знесилене ведмежа, що жалісливим скавулінням кликало свою матір, знайшла у лісі повстанська боївка Хмари. Молодший брат командира боївки кулуметник Сибіряк, взяв маля на руки. Воно трусилося від холоду та страху і тулилося до повстанців, ніби до матері. Знаючи, що без допомоги людей звірятко загине, повстанці взяли його з собою.

На постої, де боївка розташувалася перекусити, Сибіряк вийняв із наплечника пляшку молока, яку принесла харчова разом з хлібом та солониною і спробував напоїти неочікуваного гостя. Ведмежа спочатку пручалося, але як тільки відчуло смак молока, присмокталося і спорожнило пляшку, після чого заснуло блаженним сном.

"Ну що, брате, – пожартував командир, – маємо поповнення, проводи вишкіл!". "Поповнення було явно недоречним, але кинути на вірну смерть кумедне звірятко Сибіряк не міг – не дозволяла совість. Харчові отримали строге розпорядження – щоденно постачати боївку свіжим молоком. Думали, мабутьЮ що хтось захворів і воно потрібне для швидкого одужання. Тому молоко приносили регулярно. ведмедик оклигав і навіть загравав з людьми. Йшов за повстанцями немов пес, а що природний інстинкт не створював проблем у пересуванні по гористому терену, то й проблем у боївки з ним не виникало. Окрім, звичайно з харчуванням.Сибіряк, а з ним і всі інші думали, що набравшись трохи сил і підрісши, за місяць-другий ведмедик сам відстане від людей, заживе своїми ведмежими законами. За природних обставин ведмежа ходить за матір'ю деколи понад рік, відлучаючись неохоче, навіть часом та змушена застосовувати силу, чи просто втікати від вже дорослого нащадка. Отож, Сибіряків вихованець не збирався покидати тих, хто замінив йому ведмедицю і наполегливо супроводжував повстанську боївку, не розуміючи, на яку небезпеку наражається сам та наражає повстанців.

Находила зима і треба було споруджувати КРИЇВКУ. Ведмеді будують собі на зиму барліг, але їх вчать це робити матері. Крім того, інстинкт будівництва барлоги зімовлений виснаженням харчових резервів (до речі, відмеді харчуються переважно рослинною їжею), а ведмедика-повстанця годували всім, чим могли. Звір звик до хліба, кулеші, солодкого і кислого молока, а що таке м'ясо – не відав. Справедливо вважаючи, що скуштувавши раз м'ясного, ведмідь може стати агресивним до людей, його виховували вегетаріанцем. Та правду кажучи і у самих повстанців м'ясо на обід бувало доволі рідко.

До КРИЇВКИ ведмідь зайшов, як до своєї квартири – барлоги, але в сплячку не впадав, хоча інстинкт є інстинктом – став повільний в рухах, їв набагато менше. Це було доречно – харчів на зиму не настарчиш!


Бувало, що з КРИЇВКИ виходили у якихось справах і здійснювали короткі марші. Ведмідь йшов слідом, і щоб не залишати зрадливих слідів, звіра доводилось нести. "Добре, що наш Сибіряк має здоров'я, а то би дістав кили" (грижа – діалектне) – жартували партизани, немало потішаючись, як вайлуватий і кремезний Сибіряк несе на плечах ведмедя, а на грудях – більш як півпудовий кулемет Дегтярьова.

Невідомо, що ж сталося після зимівлі з ведмедем-повстанцем. Найімовірніше, що його полишили в якихось хащах, і він таки повернувсядо дикого життя. Самі повстанці вбити звіра не могли – як вже сказано, у їжу гуцули ведмежатини не вживають, а шкіру треба було б вичинити, що в підпіллі зробити практично не можливо.

Отож, бездержавна армія УПА, навіть у нелюдських умовах тотальної блокади жила повноцінним життям, радіючи прекрасному, і її вояки зберегли найкращі людські риси.

19.02.2008 A. K. Lion

powered by lun.ua
Коментарі — 86
Poluhohol _ 11.04.2008 16:08
IP: 62.80.167.---
УПА полюбляло ведмдиків, але не полюбляло та вирізало поляків на Волині у 1942 році не один десяток тисяч осіб...
Poluhohol _ 11.04.2008 16:06
IP: 62.80.167.---
Адольф теж полюбляв песиків...
нескорений _ 21.03.2008 19:54
IP: 195.64.251.---
Щодо "Люди приїхали вчити дітей, неграмотних, забитих, як не як. але вчитиа писати і рахувати, лічити людей... Скоріше забивати голови Марксизмом ленінізмом. Та ще проводити пропаганду щодо колективізації. А який хазяїн подідиться своїми наділами з пияками, які ніколи не прагнули працювати. Взагалі неграмотність, неписемність це і є отой наслідок постійної окупації Західноукраїнських земель. Як не одними так іншими. Хоча кожна досвідчена людина знає, що при Австро-угорській імперії західні терени були представлені в Віденському Сеймі. В цей час Російська імперія тількино розпочала відміняти кріпосне право (щось на кшталт того, коли одного більш-менш придатного для пролювання пса обмінювали на пів села). Непотрібна їм була тоді така наука.
Націоналіст1947 _ 26.02.2008 21:05
IP: 194.44.221.---
от цікаво – чи був дійсно той ведмідь?
NacykDONBASA _ 21.02.2008 18:42
IP: 195.189.142.---
Takih dwa idejnyh oponenta chto prosto strashno! Kuda idet strana...
PRO2 _ 20.02.2008 21:47
IP: 91.124.65.---
http://zustrich.quebec-ukraine.com/lib/nasha_krov_1.html
http://www.quebec-ukraine.com/forum/viewtopic.php?t=511
Forester1 _ 20.02.2008 20:55
IP: 92.112.29.---
http://evil.nr2.crimea.ua/ukronazi2/korman_bigfile.html
http://ukrstor.com/ukrstor/poliszczuk-interview3.html
http://zaistinu.infobox.ru/articles/?aid=403
http://news2000.org.ua/f/40731?p=2 (в статты маса посилань на архівні матеріали)
http://www.ukrstor.com/banderovshina/poliszczuk_girka.html (Книга Поліщука, обовязково прочитайте)
http://www.ji-magazine.lviv.ua/dyskusija/volyn/presa-arhiv.htm
http://www.2000.net.ua/print?a=%2Fpaper%2F6024
http://www.censor.net.ua/go/viewTopic-id-116549
http://guralyuk.livejournal.com/877599.html
http://www.anti-orange-ua.com.ru/index.php/content/view/1641/42/
http://www.anti-orange-ua.com.ru/index2.php?option=com_content&task=view&id=1655&pop=1&page=0&Itemid=72
PRO2 _ 20.02.2008 19:34
IP: 91.124.65.---
___ Forester1
Капітулюю! Я наївно думав, що вагомі аргументи і документи можуть переконати – але я помилився. Слова, слова, слова, жодного аргументу, жодного документа, окрім посилання на "авторитетну" Газету 2000, а ще відсутність відповіді на моє запитання на самому початку, а натомість 2 "важливих" запитання на які остаточної відповіді навряд чи можна очікувати, хоча я ці дані частково маю. Але не буду їх подавати, оскільки – це все рівно не матиме жодного ефекту. Святкуйте перемогу!!! Твердолобість працює і процвітає!!!
Forester1 _ 20.02.2008 16:04
IP: 62.80.163.---
в вересні 43 Бульба нарешті докумекав своєю макітрою, що як тільки він стане не вигідний намецькій окупаційній владі – всьому зборойному руху гаплик. І що перспективи у нього в нацистській або радянській України невтішні. Пізн овже було, руки по лікоть в крові. До речі. новобранців. мобілізованих силоміць в ліс, знаєте як закріпляли в банді? кров'ю між іншим. Чією? подумайте...
Forester1 _ 20.02.2008 15:57
IP: 62.80.163.---
В постанові 2 конференції ОУН чітко мені поясніть – Німечинна визнана ворогом України??? критикувати можна будь кого, роботу вести та з опортуністами боротись (читай свої же вішати по ночах). На словах боротьба за незалежну Україну, а на ділі що?
Конкретні відповіді на мої 2 питання дайте, 10 раз вас прошу – проведені військові операції проти німців, кількість відбитих міст, розгромлених гарнізонів, техніки і т.п.??
Втарти серед мирного насленення в 1941-1944 поляків, українців, жидів? Хто це робив – борці за незалежну Україну чи садисти та фашистські холуї?
Forester1 _ 20.02.2008 15:51
IP: 62.80.163.---
___PRO
Ви ж самі розумієте, що на основі статті Боровця та якихось свідченнь двох трьох пійманих ОУНівців, або вирваного документу про необхідність заарештувати Бандеру та розстріляти активістів руху (до речі нацисти потім змінили свою точку зору, і значно прихильніше ставились до свої холуїв), робити умозаключення про те, що УПА ставила своїм ворогом Німеччину, але чомусь в 41-44 році не боролась проти неї, а лише тероризувала місцеве населення. а боротись почала проти совєтів тільки коли прийшли радянські війська в 1944???
папір все стерпить. накалякати, хто є чий ворог можна швидко. Ви самі вірите в те, що пишете? Міркуйте глобально, в контексті геополітичної ситуації, кому що було вигідно.
Фашистам було вигідно тимчасова присутність такого збройног оруху, адже в результаті Совєти практично не могли вести партизанську боротьбу в тилу, на відміну від Білорусіїї, де таких впертих фанатиків не було. Білоруси тікали в ліси цілими селами, але під німця не лягали, боролись в партизанських загонах, вели рейкову війну, може й не звосім ефективно. але боролись. А ваші герої німцям "хайль" казали, коли таємно на явках зустрічались з кураторами, а перед своїми "Слава Україні".
PRO2 _ 20.02.2008 15:44
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
Постанови Другої Конференції
Організації Українських Націоналістів

XXI. Критику німецької політично-господарської системи ведемо шляхом роз'яснювальної пропаганди серед мас, боротьби з вислужниками й опортуністами, стимулювання національної солідарности на всіх ділянках життя. Вороже наставляючи народ до всякого окупанта-загарбника, ми поборюємо всякі ледачі сподівання на чужу допомогу і ласку й виховуємо всенародне прагнення вибороти самостійність і соборність Україні. Всякі сновидні майбутні уступки культурні, господарські, адміністративні чи автономні, як також усякі політичні комбінації німців у справі України під натиском внутрішньо-політичних сил і зовнішніх подій важаємо тактично-політичним маневром, щоб витворити оманні сподівання і використати опортуністичні елементи для своєї імперіялістично-колоніяльної політики, відвернути увагу українського народу від боротьби за повну політичну й господарську незалежність України... (...)

Постій, квітень, 1942 p.
PRO2 _ 20.02.2008 15:32
IP: 91.196.53.---
В цій же статті Бульба пише: "Якщо цю війну виграє Німеччина – на Україні пануватиме біснувате гестапо, а українці мільйонами помиратимуть з голоду, на каторгах та шибеницях. Якщо ж війну виграє СРСР або яка-небудь нова Росія – на Україні знов таки запанують московські опричники і чекісти. Тому перед нами відкрита лише одна дорога – дорога боротьби за нашу державу. Цю боротьбу ми виграємо тоді, коли мобілізуємо весь український народ під прапор об'єднання та збройної боротьби". Ці маячні (в оригіналі – бредовые) ідеї поширюються кваліфікованими пропагандистами, продовжують утримувати в полоні значну частину населення.
Створивши свою, як вони називають, "революційну" армію, націоналісти мобілізують в її ряди все доросле чоловіче населення що здатне носити зброю. Для навчання командного складу цієї армії вони створили ряд шкіл.
Націоналісти намагаються перенести свою діяльність у східні області, посилено ведуть пропаганду і в ряді місць створюють підпільні озброєні націоналістичні загони у кількості 200-250 вояків. В тому числі пройшли загони під командуванням націоналістичних керівників Гордієнка, Верещаги, Лева, Лиса. За свідченнями полонених націоналістів, вони ставлять за мету захопити до приходу Червоної Армії Київ і не пустити Червону Армію на правий берег Дніпра...
Вірно: Заст. начальника розвідділу підполковник
(Ємлютін).
(РЦЗВДНІ, Ф. 69, оп. 1, спр. 1033, арк. 1 – 2).
PRO2 _ 20.02.2008 15:31
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
А ось донесення про цілі УПА з джерел, яким ви довіряєте:

(Із повідомлення Сабурова УШПР. ЦАГОУ. – Ф. 65.-Оп.1.- Спр. 16. – Арк. 19).
ПРО УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ

Вересень 1943 р.
Останнім часом у націоналістичній пресі та в усній пропаганді визріває питання про ліквідацію розбіжностей та незгод у середовищі націоналістичних груп і незалежно від політичних платформ об'єднатися для спільної боротьби проти німців, а рівно і проти Радянської влади за єдину незалежну Україну.
У статті "За єдиний революційний фронт" якийсь Тарас Бульба-Боровець – отаман націоналістичної банди, від 1 серпня 1943 р., опублікованої в газеті "Оборона України", пише: "Не пора сьогодні займатись політичними незгодами. Для мобілізації всіх сил народу ми повинні ліквідувати існуючі політичні групи та допомогти один одному. Це допоможе нам у боротьбі із зовнішніми ворогами. Ми мусимо організувати єдину загальнонародну армію, мати єдине командування, єдиний спільний штаб укомплектований з представників діючих революційних осередків, які повинні на паритетних засадах увійти в цей штаб. Коли окупанти нищать український народ, кладуть його в одну могилу – українських комуністів, комсомольців, петлюрівців, членів СВУ, членів СУМ, націоналістів, керованих Степаном Бандерою, полковником Мельником, соціал-демократів, то чому українці спільними зусиллями не можуть усіх ненависних окупантів загнати в таку ж могилу". В цій же
PRO2 _ 20.02.2008 15:27
IP: 91.196.53.---
__ Forester1
Свідчення про співпрацю УПА з нацистами:
НАКАЗ СД ПРО СТРАТУ ЧЛЕНІВ ОУН БАНДЕРИ

Місце постою, 25 листопада 1941 р.
Айнзацкоманда Ц/5 Поліції Безпеки і СД
П. Н. в щоденнику Команди: 12432/41
До Зовнішніх постів:
Київ
Дніпропетровськ
Миколаїв
Рівне
Житомир
Вінниця
Справа: ОУН (Рух Бандери).
Незаперечне встановлено, що рух Бандери готує повстання у Райхкомісаріаті (Україна), мета якого – створення незалежної України. Всі активісти руху Бандери повинні бути негайно арештовані і після ґрунтовного допиту таємно знищені як грабіжники.
Протоколи допитів мають бути переслані айнзацкоманді Ц/5.
Цей лист має бути знищений командофюрером негайно після прочитання. ХІ/014 – (N7) підпис (нечіткий)
СС-оберштурмбанфюрер.
PRO2 _ 20.02.2008 15:21
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
"Так, ви бачу тоже почали включати логіку." – чого про вас сказати не можу, на жаль.
"Скажіть мені, що було б з простим хлопцем східняком, що служив не в НКВС а в арімйських частинах, наприклад артилерістом, коли б він попав в оточення, десь блукав по лісі і вийшов до своїх "братів"???" – а що би було якщо 2 простих хлопці східняки зустріли в лісі одного брата чи сестру гуцулів?
"За вашою логікою, фашистські соладати не були ворогами України, а тільки їх командири та їхні зондеркоманди." – були, бо не на свою землю йшли, але вони теж часто-густо були маріонетками.
"В документах УПА та ОУН ні слова не має, що ворогом України є Німеччина. Москва є, поляки є, жиди є. " – ЦИТАТИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Інакше це не більше ніж московсько-жидівське кліше!
Forester1 _ 20.02.2008 15:06
IP: 62.80.163.---
___ PRO2
"Бачиш, якщо мова про ставлення, то я на відміну від вас позитивно ставлюсь до усіх хто воював за свою землю! В моєму розумінні солдати червоної армії мали якнайкращі мотиви, і воювали за свою країну, і не їх вина, що їхні здобутки, за які було пролито ріки крові, використала наволоч для своїх інтересів! Ворогами України не були солдати, ними були великі стратеги і командири, а також НКВД!"

Так, ви бачу тоже почали включати логіку. Скажіть мені, що було б з простим хлопцем східняком, що служив не в НКВС а в арімйських частинах, наприклад артилерістом, коли б він попав в оточення, десь блукав по лісі і вийшов до своїх "братів"??? а з медсестрою? як ви думаете, що б з нею ваши герої зробили? Або пораненого десь би залишили в хаті в простих селян гуцулів? Щоб зробили з ним, та з тими селянами зробили б? Я думаю таких ситуацій було маса. Впевнений, що перестріляли та замучили всіх.

А т оив не мені задеється непослідовні, з подвійними стандартами – НКВС та командири (до речі командири теж багато хто і хороші люди були) погані, а прості солдати хороші.

Ворогами України також були ідеологи нацизму! А заслуга УПА в тому, що вони дуже чітко розуміли хто ворог, і намагались щось зробити, щоб побороти ворога. На жаль сили були занадто нерівні!"
В документах УПА та ОУН ні слова не має, що ворогом України є Німеччина. Москва є, поляки є, жиди є. За вашою логікою, фашистські соладати не були ворогами України, а тільки їх командири та їхні зондеркоманди.
PRO2 _ 20.02.2008 13:16
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
Бачиш, якщо мова про ставлення, то я на відміну від вас позитивно ставлюсь до усіх хто воював за свою землю! В моєму розумінні солдати червоної армії мали якнайкращі мотиви, і воювали за свою країну, і не їх вина, що їхні здобутки, за які було пролито ріки крові, використала наволоч для своїх інтересів! Ворогами України не були солдати, ними були великі стратеги і командири, а також НКВД! Ворогами України також були ідеологи нацизму! А заслуга УПА в тому, що вони дуже чітко розуміли хто ворог, і намагались щось зробити, щоб побороти ворога. На жаль сили були занадто нерівні!
PRO2 _ 20.02.2008 13:06
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
Думаєш піддамся на провокацію і почну називати речі своїми іменами? Не надійся! Власне кажучи, до церкви я ходжу дуже часто, а тому так низько не опускаюсь! Хотів би тобі це ж порадити, але боюсь не допоможе!
Forester1 _ 20.02.2008 12:57
IP: 62.80.163.---
"на Західній багато фанатиків, які можуть молитися там день і ніч, це мені ні про що не говорить. Вони хоч чорту лисому пам'ятник поставлять, лиш би москалям допекти." – ось на кінець маски знято, починає бути видно правдивий фейс, а на ньому нічого крім ненависті до України, її народу і її синів!!! Це в крові, про це не варто дискутувати, боюсь це навіть не лікується!

Ну ви ж самі перейшли до аргументів на кшалт "не лікується", "правдивий фейс"... Ви самі в церкві давно були? За Україну як часто молитесь? Я мою країну люблю, але на відміну від вас при розгляді таких питань, на які ви агрументовано так і не відповіли, включаю мізки.
Народ в України великий, в війну різні були люди, хто воювати йшов в перші дні добровольцем, хто в ліс в схрон стріляти в спину та мучити людей, хто в поліцаї, хто в полоні попав або на горищі ховався. У України синів багато, і у кожного свої герої. Тільки мені ваші герої незрозумілі, я думаю що у війну ви б, прикриваючись любовью до України, пішли в поліцію і вішали б по селам співчуваючих, чи у кого сини в Червоній армії та інших на ваш погляд кацапських холуїв. І совість би вас не мучила – пішли б помолились і нормалек.
PRO2 _ 20.02.2008 12:46
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
"на Західній багато фанатиків, які можуть молитися там день і ніч, це мені ні про що не говорить. Вони хоч чорту лисому пам'ятник поставлять, лиш би москалям допекти." – ось на кінець маски знято, починає бути видно правдивий фейс, а на ньому нічого крім ненависті до України, її народу і її синів!!! Це в крові, про це не варто дискутувати, боюсь це навіть не лікується!
Forester1 _ 20.02.2008 12:37
IP: 62.80.163.---
"чому так жахливо тероризовані терористами з УПА жителі Західної України свою ненависть до терористів виливають в пам'ятні хрести, пишуть книжки, збираються до церков на молитву за "терористів"? І чому вони не роблять цього в стосунку до "добрих вчителів і просвітників" зі сходу?"

Так ви факти масового терору заперечуете чи ні? якщо так, то не ма про й що говорити. мало хто та де там збирається та ставить хрести. В центральній Україні також коло сіл хрести стоять. Взагалі на Західній багато фанатиків, які можуть молитися там день і ніч, це мені ні про що не говорить. Вони хоч чорту лисому памятник поставлять, лиш би москалям допекти.

І про результати бойових операцій проти фашистів щось знову мовчите...
PRO2 _ 20.02.2008 12:31
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
Мабуть "вчителі" таки не довчили ту "темінь"?
PRO2 _ 20.02.2008 12:26
IP: 91.196.53.---
___ Forester1
Черговий набір фраз підкріплених АЖ "найправдоподібнішим документом" пасквілем з газети 2000! Немає що сказати? Гаразд, якщо немає документів – ви мені поясніть чому так жахливо тероризовані терористами з УПА жителі Західної України свою ненависть до терористів виливають в пам'ятні хрести, пишуть книжки, збираються до церков на молитву за "терористів"? І чому вони не роблять цього в стосунку до "добрих вчителів і просвітників" зі сходу?
Forester1 _ 20.02.2008 12:16
IP: 62.80.163.---
ну суцільний набір фраз, а логічні запитання, на які ви не відповіли. Конкретні бойові операції проти фашистів та їх кількістні характеристики, а також відповідальність за терор?

Вояк УПА справделиво називати не бандитами (бандит – це коли вбив, бо захотілось або речі забрати,або вкрасти щось), а коли у них було таке потужнеідеологічне підгрунтя – Німеччина нам друг, а Моксва, поляки, жиди – вороги (всі козли, одні ми хороші), іх радянські правоохоронні органи справедливо кваліфікували як терористів. Я не ідеалізую совєцьку сталінську систему, але ви ж розуйте очі – не можна ціх людей називати героями, може героями топора та зашморга.
Корупція1434 Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter