1 жовтня 2015, 15:46

Тимошенко. Таємний візит в США та 1 мільйон доларів на лобістів

Юлія Тимошенко в червні цього року здійснила секретний візит до США. Про цю подорож не повідомлялося в пресі. Тимошенко дісталася до Вашингтона з другої спроби – її зустрічам у Америці передувало скасування аналогічного візиту взимку. При чому рівень переговорників не відповідав її амбіціям повернутися на перші ролі в українській політиці.

За словами співрозмовників Тимошенко, які переказали її настрій, вона марить реваншем. Головний месідж, який було трансльовано Тимошенко на усіх зустрічах – це неприпустимість повторення 2005 року, коли стараннями двох учасників помаранчевої коаліції – в тому числі й лідерки БЮТ – було зруйновано єдність команди. Це завершилося катастрофою та, в розумінні американців, десятирічним відкатом в розвитку.

Про поїздку Тимошенко до Америки автору цих рядків стало відомо зі звіту, який подала до Мінюсту США лобістська компанія, що вже не один рік обслуговує Тимошенко у Вашингтоні.

Ідеться про фірму Wiley Rein LLP. Питання Тимошенко тут веде колишній конгресмен від Канзасу демократ Джим Слаттері.За часів стажування у Вашингтоні мені вдалося потрапити до нього на зустріч, в ході якої він розповів, що був найнятий чоловіком Юлії Тимошенко після її ув'язнення для лобіювання інтересів колишнього прем'єра. У офісі неподалік Білого дому Слаттері розмістився у зручному кріслі, а за ним була розташована ціла пухка тека документів з прізвищем "Тимошенко".

Але зараз ситуація помінялася. Якщо тоді Тимошенко була символом спротиву Януковича, яку незаконно ув'язнили та доля якої була бар'єром для європейської інтеграції України, то тепер Тимошенко для американців є лише одним з учасників коаліції, який готовий платити дурні гроші за зустрічі з американськими політиками.

У липні 2015 року компанія Wiley Rein LLP надіслала до Мінюсту США звіт про свою діяльність, яка була оплачена закордонними клієнтами. Як випливає зі звіту, це був лобізм в інтересах Юлії Тимошенко. При чому, починаючи з грудня минулого року, чоловік Тимошенко перестав замовляти послуги для дружини, і тепер це робить малозрозуміла британська компанія Trident Foundation.

За перше півріччя поточного року лобізм в інтересах Тимошенко був оцінений в 215 тисяч 940 доларів. Всю цю суму за Тимошенко внесла фірма Trident Foundation, за виключенням 5 тисяч доларів, заплачених її чоловіком.

Тут же компанія Wiley Rein LLP наводить перелік всього зробленого для Тимошенко протягом першого півріччя 2015-го. Виявляється, спочатку її візит планувався на січень. 9 січня лобісти звернулися до сенаторів Нельсона, МакКейна та Мерфі щодо потенційного прильоту Тимошенко. Підготовка тривала декілька тижнів, але 23 січня лобісти поінформували офіси сенаторів про скасування зустрічі з Тимошенко.

Що стало причиною для цього – невідомо. Але в подальшому звіті спливає цікава деталь – після скасування візиту 10 лютого лобісти США починають обговорювати з Державним департаментом США "візове питання" Юлії Тимошенко. Ще через тиждень, 16 лютого, лобісти вдруге обговорюють "візове питання" Тимошенко з Грегорі Наарденом у Держдепі США.

В чому саме полягала "проблема", зі звіту незрозуміло.

Але до питання прильоту в Америку Тимошенко повертається лише в травні. І от нарешті 1-3 червня вона прилітає до Вашингтона, де проводить зустріч з низкою сенаторів – МакКейном, Дурбіним, Клобачуром, Джонсоном, Інхофом, Нельсоном, Кардіним, членами Конгресу Каптур і Сміт, а також співробітником Гельсинського комітету США українського походження Орестом Дейчаківським.

Цікаво, що, як випливає зі звіту, Тимошенко не мала зустрічей у виконавчій владі Америки, окрім як з керівником бюро досліджень та розвідки Держдепу Джіном Фішелом, який також має українське коріння.

Принаймні, це всі співрозмовники, які зазначені в графіку Тимошенко, який був дуже ретельно складений лобістами. Тож в око впадає відсутність зустрічей з заступниками Державного секретаря США, а також в Раді безпеки США та Білому домі. Варто лише нагадати, що під час попередньої поїздки до Америки в 2007 році Тимошенко, яку сприймали як політика з великими перспективами, зустрічалася з держсекретарем Кондолізою Райс.

Окремої уваги в світлі нового антикорупційного законодавства вартий той факт, що послуги лобістів для Тимошенко були оплачені британською компанією Trident Foundation.

Базовий контракт між Wiley Rein LLP та Trident Foundation було укладено 1 березня 2014 року. Тоді як компанію Trident Foundation створили... на два тижні пізніше, 13 березня 2014 року. Тобто легалізація стосунків відбулася заднім числом.Директором компанії Trident Foundation є пан Михайло Соколов, українець за національністю, 27 листопада 1967 року народження. Саме з такими даними – ім'ям, прізвищем та днем народження – є колишній депутат від партії "Батьківщина". Фірма зареєстрована в Лондоні на Бейкер-стріт, 124, в офісі фірми Coddan CPM Ltd, а статутний капітал отримав пан Дмітрій Остапчук з фірми Coddan Subscribers Ltd.

Закони України забороняють фінансувати політичні партії з-за кордону, тоді як візит Тимошенко до Вашингтона було здійснено саме в якості лідера партії та фракції, а також для обговорення політичних питань, що зазначено в звіті лобістів.Окрім того, Юлія Тимошенко з листопада 2014 року має статус народного депутата. І оплата коштом Trident Foundation в інтересах Юлії Тимошенко може підпадати під статтю 23 закону "Про запобігання корупції", якою введено обмеження щодо одержання подарунків.

"...Стаття 23. Обмеження щодо одержання подарунків

1. Особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону (в тому числі й народним депутатам!), забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:

1) у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави (функцій народного депутата в тому числі) або місцевого самоврядування...

Подарунок – грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової".


Кодекс України про адміністративні правопорушення в статті 172-5 вводить покарання щодо порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків – "накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією такого подарунка".

Враховуючи це, мною спрямовано звернення до генпрокурора України щодо перевірки відповідності законам оплати лобістів Тимошенко сторонніми особами, в тому числі – закордонними компаніями.

І останній факт. За моїми підрахунками, заснованими на аналізі звітів Wiley Rein LLP до міністерства юстиції США, загалом, починаючи з 2012 року, за лобізм інтересів Юлії Тимошенко на адресу компанії Wiley Rein LLP від різноманітних осіб та фірм, в тому числі офшорних, було переказано 1 мільйон 150 тисяч доларів. Жодної копійки цих коштів не було переказано з офіційного рахунку партії "Батьківщина", що означає наявність тіньових джерел у цієї політичної структури.

Манафорт, украинский след и победа Трампа. Новые подробности

14 августа исполняется три года с момента, когда история черной бухгалтерии Партии регионов переросла в проблемы Пола Манафорта. Жарким дней в разгар предвыборной кампании в США, 14 августа 2016 года в газете Нью-Йорк Таймс вышла сенсационная статья журналиста Эндрю Кремера: фамилия главы избирательной кампании Трампа Пола Манафорта значится в записях нелегальных платежей черной бухгалтерии Партии регионов...

Мой ответ Луценко

Генпрокурор Юрий Луценко собрал брифинг, где начал отнекиваться от того, что цепляется за власть. Он также начал рассказывать, что я очень обидел частного адвоката Трампа Рудольфа Джулиани (не понятно, чем)...

''Американские горки'' Луценко. Украину втянули в предвыборную войну. Документ

Новые подробности той игры, которую устроили генпрокурор Юрий Луценко и частный адвокат президента США Дональда Трампа Рудольф Джулиани. Они выстроили целую конспирологическую историю вокруг экс-вице-президента США Джозефа Байдена и экс-министра экологии Николая Злочевского, в результате чего кандидат от республиканцев должен был заполучить компромат на конкурента, а Луценко – получить рычаг для сохранения за собой должности...

Луценко кинув Україну під танки війни в Американській політиці

Усе своє життя, спочатку в журналістиці, а потім у політиці, я присвятив боротьбі з корупцією. Я за це отримував міжнародні нагороди та кримінальні справи, але не зраджував цим принципам...

''Кульгава качка'' Петро Порошенко: врятувати Медведчука та Ахметова

У Америці є спеціальний термін Lame Duck, тобто "кульгава качка". Це президент в ситуації, коли його наступник вже обраний на посаду, а сам він не має повної легітимності та добуває свої дні...

Бананова республіка Петра Порошенка

Днями у Вінниці відвідав ультрасучасний завод Kness. Він виготовляє панелі для сонячної енергетики. Понад 10 мільйонів доларів інвестицій. Півтори тисячі робочих місць...