10 грудня 2015, 14:25

''Празька зима'' для Мартиненка. Кримінальна справа у Чехії

Арсеній Яценюк скидає баласт. Аби позбутися постійного джерела токсичних новин, він домовився про добровільне складення депутатського мандату Миколою Мартиненком, який, окрім кримінальної справи в Швейцарії, він перебуває під слідством у Чеській Республіці.

Вперше про справу Мартиненка в публічному просторі стало відомо рік тому саме тому, що в Чехії відбулася серія обшуків за запитом Швейцарії. Після чого Мартиненко вирішили зайнятся ще у відділі боротьби з господарською та фінансовою злочинністю Генеральної прокуратури у Празі.

Запит про надання правової допомоги надійшов до України у вересні. Мені вдалося отримати цей документ, так само як і запит зі Швейцарії, оприлюднений декілька тижнів тому.

Окрім Мартиненка, підозрюваними є голова правління заводу "Шкода" Мірослав Фіала, колишній член правління Їржі Деміш та заступник комерційного директора Петера Луптачіка.

Справу відкрито за статтею "хабарництво".

Зокрема, виявлено, що завод "Шкода" в місті Пльзень виплачував Мартиненку "відкати" в розмірі 15-18% на швейцарський рахунок його панамської компанії Bradcrest Investment за постачання обладнання державному "Енергоатому".

Замовником було дочірнє підприємство "Енергоатома" компанія "Атомкомплект".

Як встановило слідство, заступник директора "Шкоди" Луптачік вів переговори про постачання з Валерієм Васильковим, який був директором державного "Атомкомплекту" та одночасно виступав від імені мартиненковської Bradcrest Investment. Зокрема, йому на узгодження давалися протоколи та договори між чеським заводом і панамською "прокладкою".

"На підставі встановлених даних дійсним власником майнових вартостей компанії Bradcrest Investment та бенефіціаром зазначених рахунків компанії був Микола Мартиненко. Існує обгрунтована передумова, що вказані комісійні були в дійсності хабарем для зазначеної особи, за те, що вплинув на закріплення за товариством "Шкода" замовлень в Україні від "Енергоатому" в розмірі принаймні 20,3 мільйона євро та 303 мільйона чеських крон", – сказано в запиті чехів.

Прокуратура Чехії вимагає від України провести збір доказів, оскільки це є передумовою розкриття злочину – зокрема, допитати Мартиненка та його подільників, а також провести виїмки документів.

Зволікання з цим може дозволити Мартиненку уникнути відповідальності. "З огляду на перебіг строків давності, прошу задовольнити це клопотання в щонайкоротшому терміні", – ідеться в запиті до Шокіна прокурора Ондржея Трчка.

Окрім того, я отримав декларації про доходи, які наявні у Верховній Раді.

Як виявилося, Мартиненко не декларував ні свої права в компанії Bradcrest Investment, ні рахунок у Панамі.

Ось декларація за 2011 рік – у відповідних розділах стоять прочерки. Тоді як саме 2011 року до швейцарського банку було подано "форму А", яка ідентифікує Мартиненка як кінцевого бенефіціара рахунку Bradcrest Investment.Так само Мартиненко не декларував ці активи в деклараціях за 2013 та 2014 роки, які доступні на сайті Верховної Ради за цим посиланням.

У четвер Генпрокуратура повідомила, що допитала Мартиненка за запитом Чехії. Однак не менш важливим є вимагати від Шокіна відкрити провадження проти Мартиненка в Україні за швейцарським та чеським епзодами – аналогічно, як 20 років тому паралельно розслідувалися злочини Лазаренка одночасно в Києві та Женеві.

Тільки зусиллями двох країн можна розслідувати такі складні злочини, що пов'язані з міжнародним хабарництвом та відмиванням коштів.

Манафорт, украинский след и победа Трампа. Новые подробности

14 августа исполняется три года с момента, когда история черной бухгалтерии Партии регионов переросла в проблемы Пола Манафорта. Жарким дней в разгар предвыборной кампании в США, 14 августа 2016 года в газете Нью-Йорк Таймс вышла сенсационная статья журналиста Эндрю Кремера: фамилия главы избирательной кампании Трампа Пола Манафорта значится в записях нелегальных платежей черной бухгалтерии Партии регионов...

Мой ответ Луценко

Генпрокурор Юрий Луценко собрал брифинг, где начал отнекиваться от того, что цепляется за власть. Он также начал рассказывать, что я очень обидел частного адвоката Трампа Рудольфа Джулиани (не понятно, чем)...

''Американские горки'' Луценко. Украину втянули в предвыборную войну. Документ

Новые подробности той игры, которую устроили генпрокурор Юрий Луценко и частный адвокат президента США Дональда Трампа Рудольф Джулиани. Они выстроили целую конспирологическую историю вокруг экс-вице-президента США Джозефа Байдена и экс-министра экологии Николая Злочевского, в результате чего кандидат от республиканцев должен был заполучить компромат на конкурента, а Луценко – получить рычаг для сохранения за собой должности...

Луценко кинув Україну під танки війни в Американській політиці

Усе своє життя, спочатку в журналістиці, а потім у політиці, я присвятив боротьбі з корупцією. Я за це отримував міжнародні нагороди та кримінальні справи, але не зраджував цим принципам...

''Кульгава качка'' Петро Порошенко: врятувати Медведчука та Ахметова

У Америці є спеціальний термін Lame Duck, тобто "кульгава качка". Це президент в ситуації, коли його наступник вже обраний на посаду, а сам він не має повної легітимності та добуває свої дні...

Бананова республіка Петра Порошенка

Днями у Вінниці відвідав ультрасучасний завод Kness. Він виготовляє панелі для сонячної енергетики. Понад 10 мільйонів доларів інвестицій. Півтори тисячі робочих місць...