Роман Маселко

Першочергові завдання-тести для Вищої ради правосуддя

09 січня 2017, 20:12

05 січня вступив у силу Закон "Про Вищу раду правосуддя". Згідно з судовою реформою та змінами до Конституції саме Вища рада правосуддя буде призначати, звільняти та вирішувати усі питання кар'єри суддів. Виключно Рада правосуддя розглядатиме дисциплінарні провадження щодо суддів, а її рішення практично неможливо буде оскаржити. Тепер головне питання як скористається цими надзвичайно потужними повноваженнями Вища рада правосуддя – для реального очищення та оновлення судового корпусу і відновлення довіри до правосуддя чи для консервації поточного стану.

Не буду згадувати факти, які свідчать, що ризики збереження status quo у судовій системі чи, навіть, погіршення її стану є досить значними. Нажаль, таких фактів достатньо. Поговоримо про індикатори, по яких вже найближчим часом можна буде чітко діагностувати і спрогнозувати, як діюча ВРП увійде у історію, використовуючи нові повноваження і чи не стане збереження поточного складу ВРП фатальною помилкою реформаторів.

Перш за все, це відновлення дисциплінарних проваджень стосовно "суддів Майдану". Нагадую, у ВРП зараз на розгляді близько 250 скарг стосовно таких суддів. І з квітня 2016 було розглянуто не більше 10 з них. Дуже важливо відзначити, що по УСІХ цих справах у січні-березні цього року закінчуються строки притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Це означає, що більшість суддів, які виносили абсолютно свавільні рішення уникнуть відповідальності і продовжуватимуть вершити своє кривосуддя. Переконаний, багато з цих суддів вже святкують, бо впевнені, що ВРП не встигне розглянути ці справи. Однак, якщо ВРП максимально швидко реалізує закон, сформує палати та відновить розгляд дисциплінарних проваджень, то є шанс, що судді, які порушили присягу таки будуть покарані. Зараз все залежить ВИКЛЮЧНО від волі та конкретних дій Вищої ради правосуддя. І чи проявить вона цю волю буде першим індикатором того, як ВРП збирається реалізовувати новий закон – для очищеня судового корпусу чи збереження слухняних суддів у системі.

З справами "суддів Майдану" пов'язаний другий, ще більш важливий тест для ВРП з новими повноваженнями. Усі розуміють, що важливо не лише покарати суддів, які були інструментами в руках влади, але й тих, які "тягнули за ниточки". Більше двох років ми вимагали від Вищої ради юстиції з'ясувати механізми впливу на суддів і хто за цим стоїть. Є докази і загальне розуміння, що причиною масових порушень були сплановані та організовані вказівки суддям з боку влади через голів судів. Звичайно, що такі дії є злочином, розслідування яких є компетенцією прокуратури. Однак без проактивної позиції ВРП, спрямованої на з'ясування важливих обставин та сприяння розслідуванню ці розслідування приречені на провал (що і доведено на практиці). На наші неодноразові звернення до ВРЮ з вимогою сприяти слідству та вжити самостійних заходів для виявлення причин та відповідальних за масове порушення суддями присяги нам відповідали, що це поза межами компетенції ВРЮ. І от у новому закону з'явилась "Глава 10", яка саме на ВРП покладає відповідальність за вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Ситуація з "правосуддям" у часи Майдану (і не тільки) є прямим наслідком порушення принципу незалежності суддів, які звикли отримувати і виконувати вказівки. При розгляді дисциплінарних проваджень по справах Майдану це стає очевидним, а найважливіше з'являються відповідні докази як ці механізми діяли і хто був до них причетним. І тут наступає момент істини – чи Вища рада правосуддя скористається своїми новими повноваженнями та докладе максимальних зусиль, щоб виявити і викрити усі ці факти, спрямувати слідство до винних осіб і тим самим нарешті зламати механізм адміністративного впливу на суддів та його сприйняття всередині системи. Чи вона займе попередню позицію – толерування цим явищам у судовій системі. Тільки якщо раніше ВРП могла прикриватись відсутністю повноважень, тепер це буде злочинною бездіяльністю та співучастю. Яку роль для себе обере ВРП дізнаємось уже скоро.

Ще один тест, який пройде найближчим часом ВРП – призначення безстроково суддів, у яких закінчились повноваження. Після майже дворічної епопеї з понад 700 суддями, яких мала би призначати Верховна рада, але таки не призначила їх доля опинилась у руках ВРП. Нагадаю, серед них є такі персони, як київські судді В. Кицюк та О. Білик, які у часи Майдану масово карали невинних автомайданівців. Є і Ужгородський суддя Михайло Ротмістренко, якого поліцейські вже двічі документували за кермом у стані сп'яніння. А ще цілий ряд суддів, щодо законності статків яких є великі сумніви. Наприклад, суддя з Одеси Салтан Людмила чи суддя з Харкова Попович Ірина. І тут дуже важливо побачити як ВРП буде реалізовувати п.48 Перехідних положень ЗУ "Про судоустрій та статус суддів", відповідно до якого ВРП може відмовити у внесенні Президентові подання про призначення судді безстроково при наявності обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності чи професійної етики або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв'язку з таким призначенням.

Усі ці завдання-тести ВРП повинна пройти у найближчі 2-3 місяці. Нажаль, попередній досвід не додає оптимізму. Єдина надія на жорсткий та системний суспільний контроль за кожним кроком Вищої ради правосуддя та не менш жорстку реакцію у випадку провалу цих завдань.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
Вячеслав Джунь _ 11.01.2017 18:06
IP: 95.134.110.---
На жаль, перераховані завдання-тести непідйомні дя нинішнього складу ВРП. Згадайте, хто їх обирав і головне кого обирали в ВРП відповідно до останньої редакції Закону про судоустрій та статус суддів... згадали... отож очікування марні...хоча бажати не шкідливо...
Амер Местный _ 11.01.2017 14:04
IP: 159.224.69.---
Anatol Zubenko:
Амер Местный:
Всі реформи направлені на те, щоб розікрасти бюджетні кошти. Крапка! Звідси і створення все нових і нових органів при владі. Тобто, коли ви, почуєте від влади слово"-реформи", то знайте, вас будуть грабувати (класика)...
Я это уже понял на примера правителей Кроля -Боцмана.
Ivan Smotrov _ 10.01.2017 18:19
IP: 91.198.143.---
Женя Никольский:
Это от того что вы не понимает что происходит, под видом очистки Порошенко строит свою ситему послушных судов... когда вам придется в будущем обратится в суд вы поймете, когда судьи будут делать все, что им скажут прокуроры...если что я даже не юрист
Женя Никольский _ 10.01.2017 14:06
IP: 37.73.229.---
Такое чувство, что сами судьи в коментариях пишут и жалуются
Женя Никольский _ 10.01.2017 14:04
IP: 37.73.229.---
Такое чувство, что сами судити в коментариях пишут
Амер Местный _ 10.01.2017 12:12
IP: 104.155.120.---
vold:
Ось у сусідньому блозі С.Дацюк запитує:"Чи готові маси людей відмовитися від комфорту і щоденного споживання задля болючих перетворень по зміні їх мотивацій, хоча б і за допомогою ЗМІ?"
Тут під "масами людей" я бачу ментів,прокурорів і суддів.
Відповідь очевидна.
Это что за такие реформы когда народ просят отказаться от благ а сами себе требуют европейских зарплат. Видно рожи -лица забыли что на майдане люди погибали не за их высоки зарплаты -не устраивают пусть уходят в бизнес!
Амер Местный _ 10.01.2017 12:09
IP: 104.199.9.---
Новая реформа суда заключается в невозможности туда обратится для простых граждан в связи с подорожанием услуг это непомерная пошлина за исковое заявление и написание самого заявления у нужного при суде адвоката.
Все реформы сводятся к удушению а не к упрощению жизни простого человека. Я не вижу реформ кроме новых толстых покрасневших от вранья рож.
vold _ 10.01.2017 12:08
IP: 95.132.134.---
Ось у сусідньому блозі С.Дацюк запитує:"Чи готові маси людей відмовитися від комфорту і щоденного споживання задля болючих перетворень по зміні їх мотивацій, хоча б і за допомогою ЗМІ?"
Тут під "масами людей" я бачу ментів,прокурорів і суддів.
Відповідь очевидна.
Logic2009 _ 10.01.2017 10:19
IP: 91.196.177.---
В Воронеже после обнаружения вируса птичьего гриппа в зоопарке имени Попова закрыли и парк Авиастроителей, сообщили корреспонденту РИА "Воронеж" в пресс-центре облправительства в понедельник, 9 января. Информацию подтвердили в зоопарке. Карантин продлится около трех недель, ранее пояснил руководитель регионального управления ветеринарии Семен Першин.
В Воронежском зоопарке из-за эпидемии уничтожили 176 птиц
Сотрудники зоопарка зарегистрировали гибель 35 птиц с 3 по 7 января, оставшуюся 141 птицу подвергли эвтаназии. После этого специалисты оборудовали в зоопарке дезбарьер, обеспечили персонал защитными костюмами, масками и перчатками, провели дезинфекцию и организовали бактерицидное облучение помещений, прилегающих к залу птиц.
Сотрудники зоопарка обратились в ветеринарную службу города 4 января, когда погибли 11 птиц – лебедь-шипун, декоративные курицы, филин, орел-могильник, орлан-белохвост и другие.
===========================
Скотина Семижопов, вешайся, всё равно подохнешь.
Rostyslav Kravets _ 10.01.2017 00:34
IP: 104.155.51.---
Вместо реальной реформы, построили тоталитарное государство.
Амер Местный _ 10.01.2017 00:29
IP: 104.199.9.---
Появилась новая контора, которые будут торговать судейскими должностями.
Юрий Корольков _ 09.01.2017 21:18
IP: 178.150.152.---
Пан Роман, судебную реформу нужно было начинать с полной заменой членов Высшего совета правосудия, а иначе это не реформа, а очередная профанация.
Україна та Європа1103 Зеленський41 Aтака Путіна1243 Донбас19 Корупція1363
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter