Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Урядовцям читати не рекомендовано з метою уникнення когнітивного дисонансу

16 грудня 2017, 13:45

Для функціонування планетарної економіки наявне на Землі число людей є значно надлишковим. Для забезпечення споживчих потреб людства потрібно дедалі менше робочих рук. З уповільненням темпів зростання людської популяції та розвитком технологій, ця тенденція лише наростатиме. Наразі її гальмують війни, тероризм, корупція та інші неодмінні супутники поточної цивілізації.

Щоправда, гонитва озброєнь парадоксальним чином являє собою один з визначальних чинників технічного прогресу, а отже – продуктивності виробництва.

Праця, надто – важка і малопродуктивна, перестає бути достатнім джерелом ресурсів для індивідуального споживання. Разом з тим під впливом реклами, кіноіндустрії та соціальних мереж зростають та урізноманітнюються споживчі настрої. Дедалі більше людей прагнуть подорожувати, користуватися власним автомобілем та комфортним житлом. Дедалі менше – готові для цього "довго і нудно" працювати.

Проста і звичайна праця перестає бути однією із людських цінностей. Їй на заміну приходять цінності творчості та дозвілля – життя просто задля власного задоволення.

Зростає кількість людей, трудову діяльність яких не пов'язано зі створенням матеріальних ресурсів, необхідних для простого відтворення життя популяції. Можливо без таких професій можна обійтися взагалі? Однак спробуйте назвати бодай один такий рід занять – будь то хоч екстрасенс, хоч політолог.

Зайві у світовому виробничому процесі люди дедалі інтенсивніше перерозподіляються у глобальній системі зайнятості, часом поповнюючи армії терористів, піратів, кібер- та інших злочинців.

(З цієї точки зору, війна Росії проти України, поміж іншого, дозволяє нашому ворогу утилізувати потенціал продуктивних пасіонаріїв, які загрожують внутрішній стабільності РФ. Дуже кепсько, що в Україні має місце дзеркальна ситуація.)

У технологічно розвинених країнах зв'язування надлишку людського ресурсу відбувалося внаслідок виникнення більшого числа робочих місць у сферах, що традиційно не належали до класичних індустріальних виробництв. У структуру масового споживання за допомогою прямої і непрямої реклами додавалося дедалі більше задоволень: естрадних і спортивних видовищ, кінофільмів, культивувалася самоцінність моди, релаксації, косметики і косметології тощо.

Зрозуміло, що на початковому етапі ці процеси були наслідком не так стратегічно продуманої, далекоглядної політики, як результатом прагнення корпорацій отримати більші прибутки, пропонуючи нові товари і формуючи під них платоспроможний попит. Проте сьогодні, держави, що відкриті для соціальних інновацій, застосовують такий інструментарій вже цілком усвідомлено, стимулюючи створення робочих місць у сферах науки, мистецтва, охорони природи, догляду за літніми людьми та роботі із дітьми, рекреації, благоустрою тощо. Ліберали – прихильники вільного конкурентного ринку праці – називають це "політикою штучної зайнятості", однак жодної реальної альтернативи не пропонують.

Тим часом розвиток технологій та відносне зростання населення вже призвели до вичерпання стримуючих можливостей і "штучної зайнятості".

Масове безробіття з усіма його наслідками невдовзі стане не менш складною проблемою, ніж тероризм чи СНІД. Навіть більшою, бо живитиме фактично усі виклики, що постали перед цивілізацією – від охорони довкілля до злочинності.

Що з цим робити? Вихід не раз вказувався світовими лідерами технологій Ілоном Маском, Марком Цукербергом, Білом Гросом та багатьма іншими. Вони пропонують запровадження безумовного (універсального) базового доходу. Мова про те щоб кожна людина отримували гроші для вдоволення своїх базових потреб просто за те, що вона живе.

Соціалізм? Комунізм? Так, чистої води! Утім цілком байдуже як саме буде названо таку соціально-політичну дію.

У ряді країн (Німеччина, Нідерланди, Фінляндія, США...) локальні експерименти із виплати базового доходу дали чудові і несподівані результати – від зменшення злочинності і соціальної напруги до скорочення кількості самогубств та розлучень. Побоювання щодо зростання алкоголізму та наркоманії не справдилися.

На заваді запровадженню безумовного доходу стоїть консервативна традиція, мовляв "не можна роздавати гроші задарма", а також інтереси найзаможніших верств. Зрозуміло, що цю вселенську доброчинність буде оплачено за їхній рахунок.

Україна вже стоїть перед необхідністю запровадження безумовного базового доходу. Більше того – його частково запроваджено, вже. Бо власне, що являють собою, анекдотичні з економічної точки зору, субсидії на оплату комунальних послуг та й численні не монетизовані пільги різним категоріям "заслужених громадян"?

Дефіцит пенсійного фонду в Україні є цілковито нездоланною проблемою. Уряд може затуляти цю велетенську дірку лише вмикаючи верстати на монетному дворі. Результат – інфляція, падіння купівельної спроможності, внутрішнього споживання, стагнація виробництва, дистрофія банківської системи, бандитизм, депопуляція, еміграція продуктивного населення... – зникнення країни. Це навіть без врахування чинників війни, корупції та інтегральної некомпетентності влади.

Зрозуміло, що від нинішніх владоможців годі сподіватися навіть значно примітивніших соціальних інновацій, ніж безумовний дохід. Однак, будь-які суспільно-політичні стратегії хоч би й на ближчу перспективу принципово не можуть бути ефективними без вирішення комплексу проблем, що пов'язані зі зміною структур: виробництва, зайнятості, споживання, поселенської мережі і т.д.

Запровадження безумовного доходу є одним з універсальних пускових механізмів для вітальних сил суспільства.

Де на це взяти грошей?

Можна було б і у цьому матеріали привести розрахунки, спираючись на цифри, затвердженого Державного бюджету на наступний рік, але вони будуть надто приблизними через те, що відсутні чотири визначальні показники – реальна чисельність населення, чисельність пенсіонерів, чисельність безробітних, справжня середня заробітна платня в цілому по народному господарству. Офіційно вважається, що станом на серпень 2017 року в Україні жило 42,45 млн. осіб. Соціологи (наші та закордонні, зокрема ті, хто досліджує український споживчий ринок для транснаціональних кампаній) пошепки називають цифру у 38 млн. Похибка у 4,5 млн. – завелика для розрахунків. Проводити національний перепис населення Уряд направду не збирається, бо організаційно неспроможний цього зробити і боїться реального результату.

Наразі зрозуміло, що базовий дохід для кожного громадянина має формуватися за рахунок усіх видів рентних платежів за використання природних ресурсів – від земельної до частотної ренти, а також з прибутків державних монополій.

Так само є очевидним, що уникнути поетапного запровадження безумовного доходу Україні, ну ніяк не вдасться. Настав час вводити це поняття у політичний лексикон країни.

Когнітивний дисонанс;

Безумовний базовий дохід

Чисельність населення України

Ще про безумовний дохід

Коментарі — 114
Сергей Беляев _ 20.12.2017 11:30
IP: 35.205.171.---
Господа, советую подумать о будущем как о форме диктатуры. То что эта диктатура близится – сомнений не может быть никаких. Она будет либо правая (либеральная), и тогда большинство населения будет уничтожено как "лишние люди", либо левая (коммунитарная, социалистическая или коммунистическая) – когда все будут сыты, но жировать не придётся.
Mykola Fedoriy _ 19.12.2017 10:03
IP: 46.118.141.---
Олег Кара:
Ви знову в черговий раз запустив і крутите свою стару запиляну імперську платівку...Не потрібно зіскакувати з теми блогу...
Вадим Криничний _ 19.12.2017 01:13
IP: 89.252.61.---
Олег Кара:
Олег Кара:
Вадим Криничний:
Олег Кара:
***
Замість переказу ПОЛЬСКИХ КАЗОЧОК, поцікавилися б Ви справжньою історією слов"янства.
Це ще якою "справжньою", тією яку спотворили на свою догоду злодії – МОСКОВИТИ?
-Vesna- _ 18.12.2017 23:17
IP: 93.74.189.---
Олег Кара:

Додам, що за викривлення титулу іншою державою тоді негайно починали з нею війну.

... та кому ви треба разом зі своїми 'титулами"...
Вадим Криничний _ 18.12.2017 21:11
IP: 89.252.61.---
Олег Кара:
Я ж дав негативну оцінку Московії, а Ви представник ніби династії запорізьких козаків, чомусь "дохлим псом" кинулись захищати цю Мордорію. Напевно Ви такий козак, як я московит, чи ваша династія козаків виродилась в кацапів-імперців?
Костянтин Матвієнко _ 18.12.2017 20:57
IP: 35.205.33.---
Orest Jj:
Зміна варти ботів?
Orest Jj _ 18.12.2017 19:32
IP: 35.195.250.---
А что другим нельзя майданить за американские деньги?
А может "беркут" и не в чём не виноват, он так же выполнял присягу!?
хи-хи-хи!
Orest Jj _ 18.12.2017 18:57
IP: 35.205.33.---
Вадим Криничний:
Как ты думаешь?
Если я этим летом захочу посетить мемориал погибшим воинам ВОВ на Украине, то мне разрешат почтить память моего прадедушки, погибшем в боях с фашистами на территории Украины?
Вадим Криничний _ 18.12.2017 18:30
IP: 89.252.61.---
Orest Jj:
Я трішечки уточню – велика (недоРАСА) ці "рюзькіє). А РФ-ія в парі КНДР, це палата N6 цивілізованого світу.
Вадим Криничний _ 18.12.2017 18:12
IP: 89.252.61.---
Orest Jj:
Orest Jj:
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Orest Jj:
даже немцы знали – украинцы иная нация чем русские... А вы "братья, братья
Тамбовские гиены вам братья – падаль в канаве догрызают.
Архиважное – изолировать чумной лепрозорий. Желательно засыпать дустом и забетонировать.
Путин сказал, что хо/хол что бурят это одно и то же, великая раса это Русские.
Я трішечки уточню – велика (нодоРАСА) ці "рюзькіє). А РФ-ія в парі КНДР, це палата N6 цивілізованого світу.
Vik Violet _ 18.12.2017 12:41
IP: 185.145.180.---
у багатих арабських країнах (ОАЄ, Кувейт) безумовний базовий дохід отримують усі чоловіки з народження... вони навіть мають можливості навчатися в любому університеті світу...крім цього, тільки чоловіки (місцеві мешканці) можуть бути керівниками усіх фірм (і закордонних філій) на території цих арабських держав (так само як і в Китаї). На жаль, Україна вже втратила можливість на економічну перебудову і залишиться сировинним придатком ЕС – про це свідчить невдала спроба набрати сучасних фахівців на посади в міністерствах... ніхто спрямовано не направляв молодь для навчання (за рахунок держави) за кордон, бо йде боротьба за владу, а не за майбутнє України...
Mykola Fedoriy _ 18.12.2017 12:32
IP: 46.118.141.---
В житті виживають сильніші...Така міра як ця подачка кожному як палка в двох кінцях...Вона не стимулює людину розвиватись (змінюватись), а буде плодити нероб
.Те що дістається легко, знецінюється...Щоб комусь дати, треба спочатку мати та десь взяти...Блага з неба не падають...Виходить, що активна частина суспільства мусить утримувати пасивну...Хоча в нафтових ОАЕ на кожного новонародженого одразу відкривається грошовий рахунок в банку...
Mykola Fedoriy _ 18.12.2017 12:18
IP: 46.118.141.---
Orest Jj:
Брьісь в паРашу на свои сайтьі, Взадов – Запєрдоленко!...
Orest Jj _ 18.12.2017 11:59
IP: 35.195.250.---
В Польше подготовлены первые четыре иска к Украине по закону о реституции на сумму 1,7 миллиона долларов. Их подают потомки выходцев из Украины в суды Киева, Тернополя, Луцка, а также Харьковской области. Три человека требуют компенсации за принадлежавшие их предкам жилые дома, а четвертый – за медный рудник.
Но никто не может помешать польскому или другому гражданину ЕС подать иск с требованием компенсировать конфискованную у него или его предков собственность. Права собственности в Европе священны и никто ради Украины не будет их попирать. Вначале они подадут документы в украинский суд, а затем, пройдя все инстанции и получив в них почти гарантированный отказ, в Европейский суд по правам человека в Стасбурге.

А его решение скорее всего будет в пользу истца. Конечно, можно долго и упорно не выплачивать проигранные в европейских судах суммы украинским гражданам, но отделаться от граждан ЕС будет не так просто и рано или поздно деньги придется заплатить.
-Vesna- _ 18.12.2017 11:19
IP: 93.74.189.---
Запровадження безумовного доходу є одним з універсальних пускових механізмів для вітальних сил суспільства. (с)

А що це "вітальні сили суспільства"?
Якщо це щось похідне від "віто" (життя) – то навряд.
Виплачувати громадянам гроші просто так – це імхо хороша соціальна міра.
Але це гігієнічна міра – як чистити зуби. Ви стримуєте інфекції ротової порожнини – але нові зуби у вас при цьому не виростуть, та й дірки не залатаєте.

Тобто як не крути – але в піраміда має бути перевернута.
Не соціальні утриманці на горі – а створювачі національного валового продукту.
Orest Jj _ 17.12.2017 22:16
IP: 35.195.152.---
Orest Jj:
Тарас Иванович:
Orest Jj:
даже немцы знали – украинцы иная нация чем русские... А вы "братья, братья
Давай, Сидор, під проводом Адольфа Гітлера мочи братьев!!! Твори спільно з союзною німецькою армією новий лад в Європі й цілому світі!!!

Только потом не спрашивай: "За что?"
ну а потом – суп с котом. Тамбовские гиены вам братья – падаль в канаве догрызают.
Архиважное – изолировать чумной лепрозорий. Желательно засыпать дустом и забетонировать.
Путин сказал, что хо/хол что бурят это одно и то же, великая раса это Русские.
Orest Jj _ 17.12.2017 21:48
IP: 77.52.101.---
Тарас Иванович:
Orest Jj:
даже немцы знали – украинцы иная нация чем русские... А вы "братья, братья
Давай, Сидор, під проводом Адольфа Гітлера мочи братьев!!! Твори спільно з союзною німецькою армією новий лад в Європі й цілому світі!!!

Только потом не спрашивай: "За что?"
ну а потом – суп с котом. Тамбовские гиены вам братья – падаль в канаве догрызают.
Архиважное – изолировать чумной лепрозорий. Желательно засыпать дустом и забетонировать.
kvp1940 _ 17.12.2017 21:19
IP: 93.74.74.---
Висновок Матвієнка: прийде Юлія Володимирівна і все буде ОК
kvp1940 _ 17.12.2017 21:18
IP: 93.74.74.---
Висновок Матвієнка: прийде Юлія Володимирівна і все буде ОК
TX4520 _ 17.12.2017 21:12
IP: 188.163.74.---
Mykola Fedoriy:
Колю! Ну куди ж нам до тебе? Ти вже знаєш що таке "безмозглий вірус" (доречі безмозковий) і навіть догріб до поняття "елемент електронної плати" (хоч у Вікіпедію сходи. Взнай чи таке існує). А загалом розвой думок в тебе існує. Попробуй замість вечірньої молитви хочаби переказати мантру триндуна Кості. Якщо зможеш переказати, то напевно і висновки зробиш. І невеличка порада. Не надавай назвиськ людям. Якщо будеш надавати, то ризикуєш взнати про себе надзвичайно багато цікавого. Якщо жонатий, то попробуй надати якесь назвисько дружині. Постав експеримент. Успіхів тобі.
Orest Jj _ 17.12.2017 18:23
IP: 35.187.20.---
kren:
Тарас Иванович:
Orest Jj:
даже немцы знали – украинцы иная нация чем русские... А вы "братья, братья
Давай, Сидор, під проводом Адольфа Гітлера мочи братьев!!! Твори спільно з союзною німецькою армією новий лад в Європі й цілому світі!!!

Только потом не спрашивай: "За что?"
...Івановна,не плутайхе х...,з пальцем-це на москелі Гітлєр товаріщь,а "Геббельс талантливый человек" (С)
На Украине много почитателей Гитлера, один только Шухевич, офицер Вермахта и сейчас герой Украины, а сколько пособником фашистов сейчас ходят с факелами по Киеву, их не сосчитать.
Фашизм и Украина это одно целое.
kren _ 17.12.2017 18:18
IP: 188.0.104.---
Тарас Иванович:
Orest Jj:
даже немцы знали – украинцы иная нация чем русские... А вы "братья, братья
Давай, Сидор, під проводом Адольфа Гітлера мочи братьев!!! Твори спільно з союзною німецькою армією новий лад в Європі й цілому світі!!!

Только потом не спрашивай: "За что?"
...Івановна,не плутайхе х...,з пальцем-це на москелі Гітлєр товаріщь,а "Геббельс талантливый человек" (С)
Orest Jj _ 17.12.2017 17:29
IP: 104.155.61.---
Немцы всегда знали, что русские это нация и сила, а украинцы это бы/дло и их можно нагнуть как тебе хочется.
Orest Jj _ 17.12.2017 16:51
IP: 77.52.101.---
Тарас Иванович:
продолжение 2

4. Язык преподавания в школах.
В школах тех областей, которые исключительно или преимущественно населены украинцами, язык преподавания в школах – исключительно украинский. В областях, в которых господствует русский язык, и которые упомянуты в пункте 3, украинский язык обязателен для изучения в школах. Украинизация русских областей в рейхскомиссариате Украина будет происходить за счет прибытия украинского и выбытия русского населения, так что с развитием процесса украинизации украинский язык постепенно вытеснит русский.
Немецкий язык не является предметом изучения для местного населения в начальных школах.

5. Газеты и прочая печатная продукция.
Газеты и прочую печатную продукцию следует как правило издавать на украинском языке. Исключения, особенно в пользу русского языка, допускаются лишь в областях, указанных в пункте 3, или же по веским причинам.
даже немцы знали – украинцы иная нация чем русские... А вы "братья, братья
kren _ 17.12.2017 14:35
IP: 188.0.104.---
Елена Величко:
kren:
Саме, пане Крен – то ДЕРЖАВА.
Але згадаймо камарил"ю, що кричала про те, що держави повинно усюди бути менше, тобто безконтрольність,загарбництво... бо потвори...
...а це Ви вже про правові практики за певних форм суспільно-політ.орг-цій.Держава орг-ція універ
сальна,різниця,як вище зазначалося,у віднош.інститутів до правових основ своєї діяльності,де
рівень демократії визначається можливістю громадянина вливати на згадані відношення в право
вий спосіб,тобто не вдаючись до насильства.Що можливо за умови однакових для всіх правил гри,
тобто-демократії.
Корупція1117 Свобода слова546 Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter