Костянтин Матвієнко Політичний експерт

''Яка розумна є тому альтернатива'', аби знову не йти на дочасні вибори парламенту?

29 квітня 2020, 17:11

Роковини президентства Володимира Зеленського позначилися неймовірно складним збігом зовнішніх обставин, які не залежать від української влади. Циклічний прихід хвилі світової фінансово-економічної кризи цього разу збігся у часі зі світовою вірусною епідемією, руйнівний ефект якої посилюється глобальною інформаційною мережею.

Значна кількість країн опиняються у ситуації швидких і болісних змін структури споживання товарів і послуг, виробництва, експорту-імпорту, логістики, зайнятості населення, соціального забезпечення, медичної допомоги і санітарії.

Формується нова соціальна дійсність. Спроби відповідати на її виклики засобами попередніх часів просто не можуть бути ефективними.

Тому архаїчні авторитарні чи тоталітарні режими, не маючи ресурсів для використання сучасних соціальних інструментів підтримки своїх суспільств в умовах глобальної кризи, намагаються: або просто ігнорувати сам її факт, як це роблять у Туркменістані, де заборонене саме слово коронавірус, або, визнаючи наявність захворюваності, максимально зберігають звичний спосіб життя, як це відбувається у Білорусі.

У більшості країн, які прийнято називати розвиненими, хоча і не повсюди одразу, запроваджено вагомі карантинні обмеження, з метою максимального зменшення одномоментної кількості хворих, що потребують госпіталізації. Разом з цим, у названих країнах зроблено вагомі кроки для підтримки домогосподарств та бізнесу. Головним сенсом таких дій є збереження платоспроможного попиту населення в умовах дефіциту робочих місць та інших важких соціальних наслідків пошесті.

Українська влада у своїх заходах протидії епідемії віддала перевагу обмеженням і заборонам, лише символічно позначивши турботу про найбільш вразливі верстви населення незначними разовими виплатами окремим категоріям громадян та перенесенням термінів певних обов'язкових платежів, а також – скасуванням штрафів та інших санкцій, утім лише до кінця поточного року. Вірогідно, що в умовах жорсткого бюджетного дефіциту, зумовленого не лише об'єктивними економічними обставинами, але і якістю державного управління з боку, перед усім, Кабінету Міністрів, на більш дієві заходи годі було й сподіватися.

Відтак, з карантину Україна вийде зі значно підупалим внутрішнім попитом, зрослим у рази рівнем безробіття, бідності та соціальної агресії. Ці обставини підсилюватимуться неврожаєм та можливим дефіцитом електроенергії, (через посуху, яка призвела до втрати гідроресурсів для ГЕС), а також – триваючими збройними провокаціями російського агресора, як на фронті, так і в тилу.

Словом, ще до осені, зачарованість тієї частини громадян, які забезпечили своїм минулорічним вибором створення сучасної конфігурації української влади, може вивітритися. За звичайних обставин у цьому не було б нічого трагічного. Після констатації фактів того, що фракція партії "Слуга народу" перестала відігравати роль парламентської більшості та неможливості утворити урядову коаліцію у наявному складі Верховної Ради, слід було б провести її дочасні вибори, а тоді сформувати новий уряд. Однак в умовах соціально-економічної кризи, війни, остраху пандемії, нестачі харчів та енергії дуже складно забезпечити навіть процедурну легітимність виборів, не згадуючи вже про відповідність їхніх результатів реальним суспільним настроям. З іншого боку, дедалі очевиднішою є неадекватність більшої частини правлячої групи новій соціальній реальності.

Проте, навіть у цих умовах дочасні вибори – це крайній варіант, на випадок, коли у Верховній Раді не вдасться домовитися про стратегію на період після епідемії.

З точки зору такої стратегії, перед усім потребує серйозної корекції т.зв. "медична реформа". Епідемія показала, що в один момент може виникати потреба у збільшенні в рази кількості лікарняних ліжок, спеціально обладнаних під ті, чи інші медичні потреби. Це стосується не лише інфекційних відділень, але й травматичних, опікових, неврологічних. Перш, ніж братися за т.зв. "оптимізацію" лікарень, слід дослідити структуру захворюваності в Україні, з урахуванням тих обставин, які відкрила епідемія. Очевидно, що в уряді і в "офісі" президента таке розуміння наразі відсутнє.

Не менш першорядним є перегляд "земельної реформи". Зараз на світовому ринку зерна виникає ситуація, коли країни-імпортери намагаються закупити його якомога більше, а експортери (не Україна) – навпаки притримують, остерігаючись великого неврожаю через посуху. Орні землі і прісна вода являють собою стратегічний ресурс для забезпечення продовольчої безпеки країни. Водночас, в умовах глобальної кризи і трансформації світових економічних взаємин українську землю все одно неможливо буде продати за мінімально вигідну ціну.

Україна не має змоги підтримати домогосподарства, малий і середній бізнес "живим грошима", як це роблять потужніші держави. Водночас, є цілком можливим з тих земель, що перебувають в державній власності, роздати фермерам у безоплатне тривале користування земельні наділи площею близько сотні гектарів кожному. Сімейні ферми це водночас і домогосподарства, і малі, чи середні підприємства, довкола яких формується середовище економічної активності – виробництво та обслуговування техніки, мінеральних добрив, транспортне та банківське обслуговування, переробка, торгівля тощо. Безкоштовне надання фермерам землі у довготривале користування, збереже їхні кошти, які замість витрати на купівлю наділів, можуть бути вкладеними у інші сфери економіки.

Аналогічні антикризові пропозиції мають бути розроблені для всіх галузей господарства, від яких перед усім залежить життєзабезпечення українського соціуму – від енергетики до освіти. Створення і реалізація цих комплексних стратегічних планів достеменно кращий вихід, ніж чергові дочасні вибори.

powered by lun.ua
Коментарі — 24
Костянтин Матвієнко _ 01.05.2020 13:30
IP: 193.104.178.---
Сергей Папков:
Так, гроші – каталізатор економіки, але лише тоді, коли вони у населення для задоволення і РОЗВИТКУ попиту, а не тоді, коли лежать у сховищах Нацбанку.
Сергей Папков _ 01.05.2020 13:06
IP: 93.73.23.---
Сучасні гроші (це не срібні, або золоті монети) не мають власної вартості, вони не їстивні, з них не пошиєш одяг, ними не відіб'єшся від нападу. Гроші є лише засобом функціонування механізму торгівельно-обмінних операцій в економіці. Тому є доцільною наявність у населення певної кількості грошей для запуску економічних і виробничих процесів. Тому напевно можна роздати громадянам певну кількість "живих грошей" із регулюванням їхнього використання (наприклад, повністю заборонивши вивіз капіталу за кордон). Щось подібне було зроблено у ФРН після 2-ї світової: гітлерівські райхсмарки були заборонені і виведені з обігу, натомість кожному німцю було видано певну однакову кількість нових марок, і з цього почалося "німецьке економічне диво". В будь-якому випадку в Україні для нормального функціонування економіки потрібен глобальний перерозподіл грошей в суспільстві, адже зараз одні, в кого грошей надлишок, не купують товари, бо вони їм вже не потрібні, інші не купують, бо немає за що
Сергей Папков _ 01.05.2020 12:53
IP: 93.73.23.---
При зміні суспільних настроїв (а вона вже відбувається і скоріш за все продовжуватиме відбуватися) сучасний склад ВР втрачатиме свою легітимність (бо велика частина людей, що там зібралися, насправді вже представлятимуть лише самих себе). І зовсім не факт, що новий склад ВР після позачергових виборів буде менше відображати наявні суспільні настрої, ніж зкомпроментований склад минулорічного зразка (принаймні протягом якогось часу). Тому немає проблеми у проведенні виборів для зміни влади (і парламентських, і президентських), якщо цього вимагає ситуація, що склалася. Хочеться нагадати, що Великобританія вступила у 2-у світову війну з прем'єром Чемберленом, але виграла вона її з прем'єром Черчелем!.
Сергей Папков _ 01.05.2020 12:41
IP: 93.73.23.---
"Ці обставини підсилюватимуться неврожаєм та можливим дефіцитом електроенергії, (через посуху, яка призвела до втрати гідроресурсів для ГЕС) " (К. Матвієнко).
Дефіцит електроенергії через втрату гідроресурсів навряд чи можливий, адже ГЕС через свою фізичну специфіку (найбільшу маневреність потужностями і порівняно повільне накопичення води у водосховищах протягом доби) працюють лише кілька годин на добу під час так званих "максимумів споживання". А через стискання економіки, зниження виробництва потреба в електроенергії також зменшуватиметься.
Костянтин Матвієнко _ 30.04.2020 16:35
IP: 185.143.147.---
Log Log:
Щиро кажучи, я звертвю увагу на змісти, а не на ніки.
Log Log _ 30.04.2020 16:23
IP: 128.124.42.---
Костянтин Матвієнко:
Розман Яков:
Костянтине, Ви невиліковні.
З рівним успіхом Ви можете дискутувати зі своїм собакою.
Воно не розуміє 70% слів рідної російської (української не знає,
перекладає перекладачем).
Log Log _ 30.04.2020 16:13
IP: 128.124.42.---
Кирилл Граф:
Давай те только без национал патриотического пафоса.
А может лучше без совкового "интернационального" бреда?
Костянтин Матвієнко _ 30.04.2020 14:26
IP: 193.104.178.---
Розман Яков:
До коронавірусу та економічної кризи додасться ще продовольча та енергетична. Влада "ні реве не телиться" щоб уникнути цих загроз. Стаття власне пропонує один з виходів – передача у безкоштовне користування фермерам сільгоспугідь, щоб збергти їм обігові кошти на паливо, насіння, молодняк тварин.
Log Log _ 30.04.2020 10:36
IP: 128.124.41.---
Костянтин Матвієнко:
Розман Яков:
Ви не розумієте предмету допису, відтак припинемо дискусію.
Подивіться, його вчергове забанили, вилучивши всі його коменти.
Він може з'явитися під цім же ніком, чи новим, наступним разом звертайте увагу.
Костянтин Матвієнко _ 30.04.2020 08:34
IP: 185.143.147.---
Віталій Бочан:
Ви праві. Описка
Віталій Бочан _ 29.04.2020 23:53
IP: 46.200.203.---
Супер політолог не розуміє, які країни є імпортерами, а які експортерами...))) Україна є експортером зерна.
Log Log _ 29.04.2020 23:23
IP: 128.124.29.---
Кирилл Граф:
Один пи...здёжь. остае...бало уже.
А Вы здесь по решению суда околачиваетесь?
"Не нравится – не кушай".
Влад Дорошенко _ 29.04.2020 22:40
IP: 93.72.24.---
Костянтин Матвієнко:
... фермери тоннами викидають на звалища овочі, через зачинення ринків та відсутність платоспроможного попиту.
А я не бачив оголошень про беоплатну передачу овочів населенню, лікарням. Тут ніхто не пропонував замість викидати – роздати пенсіонерам, безробітним, наприклад.
Більше дай беоплатно землі – більше викинуть на звалище.
Якщо земля належить всьому укрнароду за Конституцією, то з крупних власникав за землю – брати Податок (прийняти такий закон у ВР) і ці гроші давати малим фермерам і безземельним людям, пенсіонерам, інвалідам, чорнобильцям тощо.
Volodya Thedoseev _ 29.04.2020 20:44
IP: 37.52.207.---
"...а імпортери (не Україна)..." – має бути "експортери"
Log Log _ 29.04.2020 20:41
IP: 178.133.24.---
Розман Яков – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
отдать безплатно землю и дать бесплатно её пользоваться?
Очередной перл от недоумка.
Дегенерат, тебе обрезание делали "БЕЗПЛАТНО" или бесплатно?
Только не стой стороны – мозги обрезали.
И запятые ставить научись, кретин. Здесь после "землю" ставится запятая.
Пошел вон, "Сволочь, свинья антисемитская" (В. Путлер).
Костянтин Матвієнко _ 29.04.2020 20:19
IP: 185.143.147.---
Розман Яков:
Ви не розумієте предмету допису, відтак припинемо дискусію.
Log Log _ 29.04.2020 20:02
IP: 178.133.24.---
Розман Яков – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
- банальное словоблудие.
Безграмотная амёба, к чему здесь тире?
Своей страной интересуйся, недоумок.
Хотя бы родной РУССКИЙ выучи, слабоумный.
Пытаешься унижать автора, а в очередной раз дкмонстрируешь свой идиотизм.
Log Log _ 29.04.2020 19:56
IP: 178.133.24.---
Костянтин Матвієнко:
Розман Яков:
Ви не помітили, що не було зими, а за всю весну пройшли лише 2 дощі? Крім того, фермери тоннами викидають на звалища овочі, через зачинення ринків та відсутність платоспроможного попиту. Фермери на межі банкрутства, а тут ще ринок землі настав.
Не вступайте у діалог з розумово відсталим з Воронезької області.
Ідіот не прочитав у житті жодної книги. Інтелект чотирирічної дитини.
Модератори раз за разом його банять. Наслухається Соловйова, і несе маячню.
Придивіться уважно, кретин нездатен правильно поділити текст на речення,
не знає де ставити кому, а де крапку.
Володимир Войтко _ 29.04.2020 19:41
IP: 92.112.248.---
Саму кращу ідею по землі висказала Юлія Тимошенко. Землю віддати у власність сільрад і щоб вони її здавали в оренду. Без права продажу. Але, як кажуть, поїзд пішов.
Костянтин Матвієнко _ 29.04.2020 19:31
IP: 185.143.147.---
Розман Яков:
Ви не помітили, що не було зими, а за всю весну пройшли лише 2 дощі? Крім того, фермери тоннами викидають на звалища овочі, через зачинення ринків та відсутність платоспроможного попиту. Фермери на межі банкрутства, а тут ще ринок землі настав.
Костянтин Матвієнко _ 29.04.2020 19:00
IP: 185.143.147.---
Розман Яков:
В нинішніх умовах підприємці вже мають дуже обмежені можливості сплачувати оренду. Звільнення фермера від платні за землю – тимчасовий захід для підтримки сільгоспвиробницта. Чому у США та інших країнах ЗАРАЗ роздають гроші підприємцям і домогосподарствам?
Костянтин Матвієнко _ 29.04.2020 17:55
IP: 185.143.147.---
Розман Яков:
Вільних га немає. Все розоране, навіть, що заборонено законом. Мова про ие щоб ті землі, які фермери і так обробляють, передати їм у законне безкоштовне користування, бо у фермерів немає грошей викупати.
Костянтин Матвієнко _ 29.04.2020 17:30
IP: 185.143.147.---
Володимир Войтко:
Пріоритет тим, хто її обробляє вже. А от державні землі, які використовують агрохолдинги, слід оподатковувати.
Володимир Войтко _ 29.04.2020 17:22
IP: 92.112.248.---
Автор – " Водночас, є цілком можливим з тих земель, що перебувають в державній власності, роздати фермерам у безоплатне тривале користування земельні наділи площею близько сотні гектарів кожному."

Тут тільки одне питання. Яким чином будуть відбиратися ті щасливчики, яким безоплатно дадуть по 100 гектарів землі.
ONLINE
Мовне питання191 Зеленський76 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter