Костянтин Матвієнко Політичний експерт

"До черги, сучі діти, до черги!"

08 липня 2020, 14:35

Жовтневі вибори місцевих рад і місцевих голів стануть важливим етапом трансформації політичної системи України, спонтанно розпочатої минулого року, після набуття повноважень новим президентом і парламентом.

Навіть найдоброзичливішим до нинішньої влади громадянам очевидно: оновленій владі дедалі складніше поратися із більшістю старих і нових проблем, що стоять перед суспільством. Мова про корупцію, злочинність, економічний занепад та здирницький диктат монополій, війну з Росією та відновлення територіальної цілісності держави у визнаних світовим співтовариством кордонах, рівень смертності, злидні, доступність і якість державних сервісів тощо. Наростаюча інституційна недостатність держави, рано чи пізно, але неодмінно буде пов'язана виборцями перед усім з однією єдиною правлячою партією під кінематографічною назвою "Слуга народу". Кредит довіри, виданий цій політичній силі тим самим народом, поволі вичерпується. Тому для успішного проходження муніципальної виборчої кампанії "слугам народу" необхідно максимально відтягнути момент усвідомлення суспільством їхньої повної політичної відповідальності за стан речей в країні.

Вже переважна більшість громадян, відповідаючи на питання соціологів, зазначають, що "події в Україні розвиваються у неправильному напрямку". Водночас рівень довіри до президента та його партії ще залишається найвищим поміж інших партій та їхніх лідерів. Ця обставина дає підстави припускати, що у тих територіальних громадах, де голосування відбудеться за списки кандидатів у депутати місцевих рад, висунутих політичними партіями (пропорційна система за відкритими списками, яка застосовуватиметься в громадах з населенням від 10 чи 15 тисяч), будуть створені численні фракції "слуг".

Якість політики, яку пропонує президентська партія, вже є зрозумілою на загальнонаціональному рівні. На черзі – рівень місцевий. Відтак є вагома суспільна потреба в ході підготовки і проведення місцевих виборів, на базі однієї, або кількох системних, відповідальних та патріотичних партій, висунути змістовну альтернативу політичним монополістам та проросійським реваншистам, що останнім часом набирають ваги, перебираючи контроль за телевізійним простором України.

Партії, які отримають владу на місцях, матимуть переважні шанси сформувати наступну Верховну Раду та стати тривкими елементами партійної системи надалі.

Місцеві вибори відбудуться на новій територіальній основі – будуть обрані ради та голови нових адміністративних одиниць – об'єднаних територіальних громад. З їхнім утворенням змінюється первинний соціальний ландшафт, де власне здійснюється місцева політика. Об'єднані територіальні громади являють собою нові громадянські спільноти, однак їхня соціо-культурна та інфраструктурна інтеграція ще попереду. Перші вибори органів місцевого самоврядування в ОТГ є одним з інструментів такої інтеграції. Політичні партії, що висуватимуть у громадах своїх кандидатів на посади місцевих депутатів та місцевих голів, таким чином, є важливим інструментом їхнього – громад – формування.

Місцеві передвиборчі політичні програми неодмінно мають включати в себе бодай основні принципи підготовки проектів генеральних планів громад, програм їхнього соціально-економічного розвитку, спеціалізацію на ринках товарів, послуг, інвестицій та ринку праці. Реалізація таких програм саме і має перетворити населення ОТГ на справжніх суб'єктів місцевого самоврядування.

Традиційно, політичні партії планують свою роботу на рівні громад за залишковим принципом. Навіть у найбільш великих та ресурсно самодостатніх громадах, таких як: Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів та ін., місцеві вибори віддаються під контроль угрупуванням, що спеціалізуються на утилізації громадських ресурсів – землі, комунального майна, бюджетних коштів тощо. Великі загальнонаціональні партії воліють домовлятися із місцевими кланами-утилізаторами, замість висувати до органів самоврядування людей, здатних відстоювати інтереси громад, розвивати їх у соціально-економічному та культурному плані.

Схоже, що нині правляча партія "Слуга народу", попри безпрецедентні політичні можливості в особах Президента, парламентської монобільшості (на цей час вже вельми умовної), Кабінету Міністрів, місцевих державних адміністрацій, почасти силових та фіскальних установ, інформаційних ресурсів, ... так само не готова до муніципальної виборчої кампанії в інтересах місцевих громад – від сільських ОТГ до столиці. Головна причина такої неготовності полягає у тому, що політичне керівництво "слуг" не усвідомлює різниці між партією як торгівельною маркою – брендом, та партією як мережею первинних осередків на місцях. Реальним партійним будівництвом на місцях вони – "слуги" – не займаються, тому, вірогідно, що стануть першими і привілейованими "клієнтами" місцевих кланів.

Для інших реальних політичних сил лишиться два виходи – або зайняти чергу за клановими послугами після президентської політичної сили, або розгорнути роботу із місцевими активістами, ЗМІ, зацікавленими у позитивному інвестиційному кліматі підприємцями, трудовими колективами та іншими виробничими та креативними спільнотами і, у такий спосіб, явити своїми партійними осередками на місцях альтернативу правлячому партійному бренду. У першому випадку фракції політичних партій в місцевих радах одразу ж займуть позицію молодших партнерів "слуг" і у недалекій перспективі приречуть себе на "дружнє поглинання" ними, без жодних шансів провести ефективну кампанію на виборах майбутнього парламенту. У другому – отримають змогу створити мережу дієздатних і мотивованих первинних осередків на місцях, які стануть основним інструментом для участі в майбутніх виборах Верховної Ради і Президента.

Схоже, що, за рідкісними винятками, обирається варіант "зайняти чергу".

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Влад Дорошенко _ 11.07.2020 10:54
IP: 93.72.24.---
lives of Ukrainians matter
Влад Дорошенко _ 10.07.2020 23:47
IP: 93.72.24.---
Про чергу в рейтингу. "По Индексу конкурентоспособности промышленности /от ООН=UNIDO из 152 стран. Позиции стран СНГ: Россия – 32, Беларусь – 47, Казахстан – 68, Украина – 69, Армения – 103, Молдова – 111, Азербайджан – 120, Кыргызстан – 122 и Таджикистан – 129. Лидер рейтинга Германия, потом Китай и Ю Корея, Индекс учитывает: способность производить и экспортировать промтовары; технологич. модернизацию и др."
8 млн україців працювало на початку 2020 за кордоном. Укрнауку фінансують -0,26% ВВП, клята Росія -1,1% свого ВВП. Навіть нашу з нею зброю не порівняти. Хто нашим дітям створить нові технології? Будуть навіки купувати смартфони в Китаї і чужі технології за зерно, руду металів і іншу сировину металів чи зібрану з землі та думати, як виїхати. Не смисли і технології, наука і освіта. Наростаючу інституційна недостатність держави ці вибори не зупинять.
САНДРО _ 10.07.2020 22:20
IP: 91.224.24.---
ПАне Костянтин!
Дуже дякую, що не залишили мої думки без відповіді!
Що не кажи, а все ж таки приємно мати справу з ввічливою людиною.

З трендом, окресленим Вами абсолютно згоден (Хоча і не без виключень)
Трошки мене і засмутили- "Питання у тому, кому програє"
Дійсно – країна може опинитися в дуже загрозливій ситуації (ну, це щодо майбутніх парламентських).
місцеві. як я розумію, будуть мати більш ефект також тренду, що нас чекає в майбутньому.
Костянтин Матвієнко _ 10.07.2020 08:34
IP: 185.143.147.---
САНДРО:
Питання у тому, кому програє. Кожна наступна ітерація влади в Україні, хоч місцевої, хоч центральної, гірша за попередню.
САНДРО _ 08.07.2020 22:50
IP: 91.224.24.---
Костянтин Матвієнко:
ТОму, п. Костянтин- народ, хоч і лохи (73% це підтверджують), але усе бачить і місцеві вибори вона має програти, навіть в рідному місті Дніпрі.
І це буде цілком справедливо!
САНДРО _ 08.07.2020 22:48
IP: 91.224.24.---
Пане Костянтин!
Ну, якщо Ви вже згадали про " неї", то бачу, що Ви ще зберегли до неї повагу та надію.

Особисто в мене, як у минулому стійкого прихільника її, трошки поваги ще залишилось а надія розтанула як туман на сонці.
І за те. що настирливо пропонувала СЕБЕ новому презеденту після його перемоги
- і за те, що настирливо та безпринципно користується усіма антиукраїнськими каналами
- що не підтримала жодного закону, необхідних для отримання траншу МВФ, а тульки намагалась їх придушити
- що включилась до травлі Смолія та НБУ, розповідаючи нам якісь фєнтезф, про втрату суверенітету, геть лише злочини НБУ, і це за наявності чудовиз показників їх діяльності

- і також за те, що в умовах травля і намаганні знищити 5-го Президента від неї не було чутно жодного слова в його захисот, чи хоча б заклика до справедивості.

Ну, як казав Сталін Жукову- справжній політик має буди хітрим, підступним, лживим, продажним, так і вона – дійсно справжній політик.
Костянтин Матвієнко _ 08.07.2020 20:51
IP: 185.143.147.---
Max Mykhaylenko:
Її громада називається: Україна.
_ABM_ _ 08.07.2020 17:18
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
-...россияне... все богаче и богаче...
😀😀😀
Швондер воронежский, умеешь ты рассмешить под конец дня...
Max Mykhaylenko _ 08.07.2020 16:52
IP: 176.120.39.---
А в яку раду ОТГ обиратиметься Тимошенко Ю.В.? Пропоную Коцюбинське, бо з УП бачити, що це точка важлива.
Костянтин Матвієнко _ 08.07.2020 16:17
IP: 185.143.147.---
Егор Шконда:
В Укоаїні влада змінюється регулярно, а в Росії – на морозі.
_ABM_ _ 08.07.2020 16:11
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда – воронежский Швондер [♛☭卐]+🐐+🍷+☠✝✝✝...=🇷🇺:
-... мы теряем последнее преимущество наше экономики, построенной в СССР и дальнейшая перспектива страны только удручающая.
Чем раньше Рашу пошлют наХ, тем выше уровень качества жизни стран!
РЕЙТИНГ КАЧЕСТВА ЖИЗНИ В СТРАНАХ МИРА:
gtmarket.ru/ratings/quality-of-life-index/info
РЕЙТИН__СТРАНА__ІНДЕКС
1 Ирландия 8.33
27 Словения 6.986
34 Чехия 6.629
45 Словакия 6.381
48 Польша 6.309
57 Болгария 6.162
98 Украина 5.032
105 Россия 4.796
ONLINE
Україна та Європа1108 Зеленський48 Aтака Путіна1268 Уряд реформ415 Донбас21
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter