8 червня 2023, 14:16

Податки для ЗСУ: чому держава оподатковує виплати військовим

Військовослужбовці ЗСУ отримують від держави грошове забезпечення, яке оподатковується. Тобто, держава платить – держава забирає. Чому так відбувається та куди йдуть стягнені з військових гроші?

Виплати військовим 2023

Виплати військовим залежать від звання та місця проходження служби. Таким чином, ті, хто перебувають у тилу отримують менше від тих, хто виконує завдання "на нулі".

Наприклад, за даними Міноборони України, командир взводу у тилу отримує грошове забезпечення у розмірі 28 229 грн, якщо виконує бойові завдання – 58 229 грн, бере участь у бойових діях – 128 229 грн.

Окрім цього, військовим надають грошову винагороду за виконання спеціальних завдань.

Податки на виплати військовим

Грошове забезпечення військових оподатковується. З виплати військовим стягують податки у розмірі 18% (ПДФО).

Складається так, що грошове забезпечення виплачує держава і та ж держава утримує з виплат військовим податки.

Скільки податків з виплат військовим збирають

Податок у розмірі 18% йде у місцеві бюджети. За період з січня по травень 2023 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшов майже 181 млн грн, де 118 млн грн – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Близько 42 млн грн з суми ПДФО – це надходження від податку на грошове забезпечення військових.

У відсотковому співвідношенні податок стягнутий з військових у загальній сумі надходжень від ПДФО до місцевих бюджетів склав 35,4%.

За 2022 рік податку з грошового забезпечення військових було зібрано на 83,6 млрд гривень, коли загальна сума ПДФО у 2022 році склала 272,2 млрд грн. Тобто, третина зібраного у 2022 році ПДФО – це податки, які стягнули з військовослужбовців.

Хто освоює податки з виплат військовим

Освоєнням ПДФО з виплат військовим займаються місцеві громади. Значне зростання надходжень відбулося у ОТГ, де знаходяться військові частини. Саме частини проводять виплати військовим та сплачують ПДФО.

Проблема полягає у тому, що зростання доходів спровокувало розкрадання та корупцію.

Наприклад, нещодавно у Києві сталася трагедія, коли під час ракетного удару по столиці загинули 2 дорослих та 1 дитина через неможливість потрапити в укриття. Після цього почалося розслідування щодо розкрадання коштів, які міська влада виділила на облаштування укриттів у місті – 1,2 млрд грн. Слідство вже має докази розкрадання, невиконання робіт та завищення цін.

Таким чином, можна припустити, що податки, які стягують із військових, осідають у кишенях корупціонерів.Адміністрування виплат військовим

Окрім того, що з військових стягують ПДФО, держава витрачає кошти на адміністрування грошового забезпечення. Що це означає?

Виплати військовим та сплата ПДФО проводяться військовими частинами. А це означає, що військові частини утримують великий штат бухгалтерів, виплачують їм зарплати.

Отже, це виглядає так: держава платить грошове забезпечення – держава наймає бухгалтерів і платить їм зарплату – бухгалтери вираховують ПДФО з виплачених військовим державою коштів. Коло замикається.

Тобто, через ПДФО на забезпечення військових з бюджету йдуть додаткові кошти на адміністрування процесу оподаткування.

На мою думку, треба взагалі відмінити стягнення податків з військових ЗСУ. Це не лише несправедливо щодо військових, але спричинює додаткові витрати держави на адміністрування та корупцію.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Демографічна криза і нестача робочої сили. В Україну завозять робітників з країн Африки та Азії. Огляд від Яни Матвійчук

Демографічна криза в Україні поглиблюється. ООН повідомила, що у Європі як біженці наразі перебувають 5,8 млн українців: 4,5 млн в ЄС і сусідніх країнах...

Пенсія у Польщі – щаслива, в Україні – злиденна. Яна Матвійчук про внесок українців до польського Пенсійного фонду

Пенсія в Польщі багата і щаслива, а наші пенсіонери мають виживати на декілька тисяч гривень. Пенсійний фонд Польщі вперше за 5 років вийшов у профіцит і завдячує цим українцям...

Латиніна – "харошие рускіє" за імперію. Портніков проти Латиніної. Аналіз Яни Матвійчук

Український письменник і журналіст Віталій Портніков та московитська публіцистка Латиніна зіткнулися у палкій дискусії. Латиніна намагалася просувати тезу, що українці та московити спільно працювали на благо побудови імперії...

Українці в Польщі залишаться надовго – відкривають бізнеси та купують квартири. Яна Матвійчук про економічні втрати

Українці в Польщі все більше обживаються і вкладають гроші у бізнес та нерухомість. Українські громадяни платять значні податки та витрачають мільярди євро у Польщі...

Яна Матвійчук – скорочення чиновників дасть дрони ЗСУ. Оновлення влади в Україні

Українці, як папуги, з року в рік повторюють одне і те ж – "Треба скоротити кількість чиновників. Чиновники шкідливі. Україні не потрібен такий великий держапарат"...

Лебідь, щука і рак. Яна Матвійчук про полярні підходи до політики Гетманцева та Федорова

5% податку для великого бізнесу – це добре, для ФОПів – надто мало. Данило Гетманцев суперечить сам собі і не помічає абсурд у своїх твердженнях...