Олександр Михельсон Журналіст "Українського тижня"

Убий телебачення

16 вересня 2011, 00:25

Герой відомого російського поп-філософа Пєлєвіна відкрив "основний економічний закон перехідного періоду" випадково. Нібито "покуривши якось дуже хорошої трави". Закон, коли хтось не пригадує, формулювався десь так: первинне накопичення капіталу в перехідний період є також і остаточним.

Мені, людині, що не вживає навіть легких наркотиків, для відкриття одного із законів сучасного буття вистачило неповної доби перегляду вітчизняного телебачення. "Неповної" – бо дивився я телевізор півгодини ввечері 14-го, півгодини вранці 15-го, і ще години три ввечері 15-го вересня.

І то тільки три канали. Втім, на мою ніжну психіку цього цілком вистачило.

Ввечері 14-го я намагався подивитися чергову серію "Доктора Хауса". Як людина, вихована в СРСР, якоюсь частиною підкірки я все ще вірю друкованому слову – принаймні, якщо воно надруковане в телепрограмі. А телепрограма обіцяла, що "Доктор Хаус" буде опівночі.

Але навіть опів на першу ночі відповідний телеканал усе ще показував якихось навіжених білявок, котрі під керівництвом імпортного мастєршєфа щосили хамили одна одній в прямому, треба так розуміти, ефірі.

Плюс білоруського кавеенника Станкєвіча, котрий дивився на цих краль тим самісіньким поглядом, яким у попередніх сезонах "Хауса" зазвичай дивилась на героя Х'ю Лорі героїня Лізи Едельстайн.

Я вже зібрався плюнути в екран, але згадав про нещодавно вичищений килим, і просто вимкнув телевізійного приймача.

Наступна серія "Хауса" мала бути о сьомій тридцять ранку. Згідно з тією ж програмою, котрій я тоді повірив востаннє.

Але о сьомій сорок п'ять там усе ще показували неймовірну правду про зірок, чиї позавчорашні "разборкі" за чотири мільйони доларів покійного російського шоумена цікавили мене ще менше, ніж могли цікавити самого шоумена після його переходу в кращий світ.

Зайве казати, що коли я, відвівши до школи дочку (яка, хвалити Бога, цього не бачила), на хвильку повернувся до екрану, "Хаус" демонстрував дванадцятихвилинну рекламну паузу. Я сподівався, що ця пауза припаде саме на час моєї мандрівки до школи й назад, але вийшло зовсім не так.

З рекламної паузи я дізнався, що:

товстих ідіотів, котрі зважились взяти участь у ток-шоу такому-то, забирає швидка;

на худих галасливих ідіотів я "нетерпляче" чекав разом з усією країною цілісіньких два роки (хоча "обирають" їх уже вчетверте);

ідіоти різної комплекції тепер повинні називатись не інакше, як неодруженими фермерами;

і, нарешті, шістнадцятирічні ідіотки, котрі завагітніли, прекрасно знаючи про всі можливі прийоми контрацепції (бо хто цього нині не знає в 16 років), теж можуть розраховувати на пильну увагу нашого глибоко людяного телебачення – особливо, гадаю, якщо вдаватимуть із себе ще більших ідіоток, котрі про контрацепцію нібито й не чули.

Окрилений такими знаннями, я швидко помчав на роботу. Бажання допити чай відступило, та що там, панічно втекло перед новими осяйними істинами. Я вже не кажу про бажання побачити хоча б пів-серії "Доктора Хауса"...

Але увечері я побачив новини. НОВИНИ. Кабель на якийсь час вимкнувся (що з нього взяти – він же на волі!), і я, вечеряючи, зазирнув у новини Першого національного.

Те, що я побачив і почув, було явно не тим Словом, котре могло сотворити світ. А от довести світ до його нинішнього стану – заіграшки.

На Першому національному мені повідомили, що Україна не відхилиться ні від курсу на євроінтеграцію (це сказав Президент), ні від земельної реформи. Останню новину теж сказав Президент, причому добряче нагримав на губернаторів, котрі ще не створили запасів зерна на зиму, а заразом і елеваторів для перевалки цього зерна.

Я уявив собі, як губернатори, призначені Президентом, борються із зернотрейдерами, котрих поблагословив Президентський Почет – і зааплодував. Дочка визирнула з кімнати, де доробляла уроки, і спитала, чи не приховую я від неї чергову серію "Всесвіту Стівена Хокінга" на телеканалі "Дискавері".

В цю мить Президент у форматі синхрону повідомив, що найгіршими заготівниками зерна є керівники Києва та Севастополя, і що це може призвести до "необгрунтованого підвищення цін на хліб" взимку.

Я зааплодував іще дужче: так акуратно пояснити, що майбутнє подорожчання хліба буде "небгрунтованим", міг тільки мій Президент. Як тільки він міг і заздалегідь призначити винних – яких, утім, він іще сто разів зможе перепризначити.

Дочці я сказав, що таких discovery, як те, що в цю мить дивлюсь я, вона просто не зрозуміє. Боюся, в її дев'ятирічній голові в цю мить виринуло нібито непристойне, а насправді добре знайоме дітям сучасних мас-медіа слово "еротика". А насправді ж усе було значно гірше... Хоча про те, що все було "значно гірше", я здогадався, уже додивляючись кінець випуску новин Першого.

Саме тоді Книжковий Ярмарок у Львові було показано в нещадно порізаних синхронах учасників – без жодної людяності, жодної динаміки й навіть жодного розкриття суті події (!).

Тоді як сюжет про майбутній візит до Києва американської екс-"мегазірки" Бритні Спірс являв собою класичний, і навіть досить фахово зроблений, рекламний сюжет.

Кожній нормальній людині ясно, що мали би бути коли не навпаки (гаразд, не всі з нас аж настільки нормальні), то хоча би порівну. Але керівництво Першого національного відверто зневажало конформізм, і чинити так, як чинять нормальні люди (наприклад, телекерівники усіх без винятку сусідніх держав), категорично відмовлялося.

Ну а моментом істини став "документальний" фільм "Место встречи: 30 лет спустя", показаний після завершення знаменитого радянського серіалу на ще одному українському телеканалі, належному до того ж холдингу, що й той, котрий заплутав в ефірній сітці "Доктора Хауса".

Нічого не можу сказати про головного героя – і, я так розумію, ведучого "документального" фільму. Всі можливі конотації сказаного, боюся, будуть впиратися в секусальну орієнтацію. А цього я завжди уникав так самісінько принципово, як і закидів щодо етнічності чи там релігійної віри.

Кожному своє.

Але чому телеглядачі мають споживати те, що, з шедеврально бездарним "закосом" під росіянина Лєоніда Парфьонова, вивергло із себе ТЕ створіння – мені особисто зрозуміти все ж таки несила.

Ці псевдовідеоцитати з "Москва слезам не верит" (до чого тут цей фільм? не мене запитуйте)... Ці клітчасті костюмчики... Це жлобське – інакше не скажеш – примушення Владіміра Висоцького – не людини, а вже давно Легенди – грати непристойну, особливо для нього, роль шансоньє... Цей вимучений пафос видатного режисера Говорухіна, врешті-решт!

У старовинні часи за таке викликали на дуель. І зазвичай вбивали. Але наші часи не такі, за наших часів стріляти не прийнято, а прийнято рефлексувати. І я нарешті сформулював для себе основний закон телебізнесу перехідної формації:

Якщо телеменеджери щиро й стабільно вважають своїх глядачів, усіх без винятку, мукаючим бидлом – нехай не дивуються, що принаймні деякі глядачі вважатимуть бидлом їх самих.

Зайве казати, що це первинне твердження є також і остаточним.

powered by lun.ua
Коментарі — 32
drkaktusss _ 17.09.2011 21:55
IP: 46.119.71.---
Не знаю, як що до "неповної доби"...
Цієї весни я був у відрядженні в іншому місті, і сталося так, що повернувшись до готелю близько половини на дев'яту – зрозумів, що втомився, але не маю під рукою, що майже ніколи раніше не траплялося, ні плеєру, ні книги, ні журналу... увімкнув телевізор...
Чесно скажу – хвилин на 10-15 клацати між каналами мене вистачило.
Більше – ні. Вдягнувся і пішов гуляти нічним містом, доки спати не захотів.
Навряд чи я щось втратив.
P.S. телевізор викинув з дому років із 5-6 тому. І по сьогодні ніхто із членів родини за ним не сумує.
P.P.S. до речі, а хто такий "Хаус"?:0)
Ant58 _ 16.09.2011 21:50
IP: 80.239.242.---
Хіба не знущання з людии назва Пеший національний канал,чи назва бюрократа-народний депутат. Дякую автору за подарований погляд на життя.
Kaatrya _ 16.09.2011 17:06
IP: 108.41.231.---
Наша сімя давним давно відмовилась від перегляду ТБ (стосується міжнародного теж). Фільм, який цікавить можна подивитись на ДВД, діскавері та інші географік:) по розкладу відповідно до інтересів, новини – СНН, інтернет, а решта – книги. Сучасне ТБ – це помийна яма! Яма, котра краде ваш час та розум!
Shelifon _ 16.09.2011 14:40
IP: 176.36.172.---
Качай з торентів чи ще краще екс.юа (Хаус у перекладі ЮАТім говорить голосом Євгена Малухи, переклад серій відбувається дуже швидко) та залиш телевізор доньці для мультфільмів (ну, ще можна собі для перегляду спортивних подій). Я вже власне давно так зробив.:-)
Краснолапчатый _ 16.09.2011 10:17
IP: 212.82.212.---
Александр, еще можно написать по поводу низкого качества статей в газетах Факты, СПИД-ИНФО и Бульвар. Их ведь тоже кто-то покупает.
Телевизор нужен чтобы смотреть в прямом эфире бокс и футбол. Для остального есть интернет, торренты и кинотеатры:)
Не забудьте выключить телевизор.
Yuri_D _ 16.09.2011 10:03
IP: 178.95.72.---
Ще одне спостереження – спочатку лише канал СТБ займався дебілізацією людей вже в галузі не політики, як решта, а науки. З ранку до ночі "там чудеса, там леший бродит..." – суцільна паранормальщина, "екстрасенсорика", "ясновидіння", "телекінез", і головне – під супровід авторитетного вигляду "вчених" з професорськими званнями. Нині цим страждають і інші канали – кожного дня "битви", "провидці", тощо. Я люблю фантастику, з задоволенням дивлюсь голівудські серіали цього жанру, але коли телевізійники заробляють гроші на шаманстві від науки – вибачте.
зорян _ 16.09.2011 09:46
IP: 46.98.151.---
Господин Михельсон!
А не "ударить" ли нам по Э. Тополю и обратиться к "соотечественникам".
Воззвать т.с.их к благоразумию, ибо укр. бунт будет, думаю, не более вразумительней,
или благородней российского!
протон _ 16.09.2011 09:31
IP: 46.98.151.---
Критикан-2:
Вважаю, що навіть в "Мєсмто встрєчі..." він фальшивий.
протон _ 16.09.2011 09:29
IP: 46.98.151.---
Yuri_D:
...Адже цим гнилим продуктом людей з ранку до вечора годують його колеги, друзі, і не тільки з екранів ТБ, а й в друкованих ЗМІ, Інтернеті...
+++++++++++++++++++
Колєги? Друзі? Та й усе. А кому ж тотально належать ті всі ЗМІ-ї?!
Nick_M _ 16.09.2011 09:26
IP: 176.8.65.---
Елена Маркосян/B]

Все так и не так. Вспомните слова Пушкина "Чернь – это люди ОПУСКАЮЩИЕ все до своего уровня мировосприятия". Они не могут быть другими, потому что они гармонично соответствуют системе. В формате равноправной конкуренции наши теледеятели давно находятся "ниже плинтуса". Они проиграли все рубежи соседям далеким и близким. И их это устраивает, потому что любая конкурентная цель выбросит их из системы.
Что же касается статьи, то могу только заметить, читала аналогичные возмущенные письма, когда кто-то не мог посмотреть "Просто Марию". Сегодня ее место занял "Доктор Хаус". Проблема глубже...
Елена Маркосян
Бывает, что и Вы пишете нормально, а не только украинофобствуете. Всегда, читая Ваши посты, педставлял себе родственницу Миграняна. Такого себе нацмена-украинофоба.
Yuri_D _ 16.09.2011 09:21
IP: 178.95.72.---
Нарешті хоч один журналіст зробив "відкриття", а для цього достатньо було лише подивитися в дзеркало. Адже цим гнилим продуктом людей з ранку до вечора годують його колеги, друзі, і не тільки з екранів ТБ, а й в друкованих ЗМІ, Інтернеті. Частково згоден з (vinil _ 16.09.2011 01:23) – нинішній владі дуже хочеться опустити людей до свого інтелектуального рівня, і роботу з дебілізації населення "нєбєзвозмєздно" виконують журналісти. Але чим більше дивишся на всю цю журналістсько-політологічну тусовку, спадає на думку й інше – при всьому їхньому снобізмі в їхньому "креативі" проглядається така обмеженість, деколи просто тупість, що дивуєшся – де і чому їх вчили? Чи розуміють вони, що їхня професійна задача – не брати на себе роль аналітиків, менторів, а знайомити аудиторію з новими цікавими і розумними людьми, замість Copy/Paste інформації (частіше дезінформації) з сайтів.RU – відкривати людям очі не на те, що на Заході людям живеться набагато краще, а чому?
dolly _ 16.09.2011 08:21
IP: 193.243.159.---
Телевизор не смотрю уже года два, моя дочь – лет пять. Для той мути, что показывают на современном ТВ, культурных слов уже не подобрать.
kokok _ 16.09.2011 08:17
IP: 93.72.106.---
і посади "губернатора" в Україні НЕМАЄ!
Igorkyiv_ _ 16.09.2011 08:15
IP: 176.36.34.---
"...вже зібрався плюнути в екран, але згадав про нещодавно вичищений килим..." – Тепер всі знають, шо Саша дома пропилососив.
Молодець!!!
kokok _ 16.09.2011 08:14
IP: 93.72.106.---
доньку а не дочку
Критикан-2 _ 16.09.2011 08:11
IP: 46.30.167.---
Про те, що наше ТБ є суцільним лайном, знають усі. На пальцях однієї руки можна перерахувати програми, які можна дивитися. Це аксіома.
Щодо "Места встречи..." Я все таки схильний думати, що тут вперше Висоцький показаний таким, яким він був насправді, тобто без зайвих міфів та легенд, створених штучно ще тоді, коли він жив і творив. Якщо б в ті часи про нього писали так детально, як зараз пишуть про сучасних зірок, то ми б мали зовсім іншого Висоцького. Сама структура док. фільму дурнувата, це так, але деякі епізоди варто подивитися, щоб знати, як воно було насправді.
globerto _ 16.09.2011 07:51
IP: 46.211.229.---
не, ну хто разбудил Герцена вроде известно, а вот кто разбудил "мыхэльсона"?
Nick_M _ 16.09.2011 06:48
IP: 176.8.65.---
Нормальний блог і актуальний щодо людей, що дивляться тєлєвізор. Але Сашка Чалєнка не вистачає. Справжній Конфуцій ПР (за визначенням Магомаєва).
vpk _ 16.09.2011 06:41
IP: 46.118.48.---
bmi:
vinil:
.
Вірно, хоч і вопсче..., без акцентів. медіапростір і ТБособливо, окуповане ворогами України... Ворогів тре знищувати! Не ТБ, а ворогів![/QUOT

Ворог сидить у нас самих,навiщо вороги коли 30% укров пiдтримуе ПР
_Mibrag_ _ 16.09.2011 06:38
IP: 46.150.77.---
Михельсон смотрит до сих пор телевизор?
luxr _ 16.09.2011 06:04
IP: 92.113.10.---
Смотреть телевизор? Но зачем?

Высокобюджетное забугорное мыло вроде теорий большого взрыва хауса, потерянных торчвудов и т.п. меня ни капли не интересует, купленные форматы тоже. Слушать пустую болтовню отечественных звезд эфира, обслуживающих и подлизывающих власти – противно. Дискавери – возраст не тот. ТВi – у нас не ловит, только онлайн.
Зачем в современной квартире нужен зомбоящик?
саймон _ 16.09.2011 02:00
IP: 193.41.185.---
Точніше буде так:" Так звані українські"
саймон _ 16.09.2011 01:57
IP: 193.41.185.---
Українські канали за винятком хіба що 5-го і ТВІ практично не дивлюсь.Поставте тарілку, підключіть шарінг і дивіться на вибір що хочете-спорт, діскавері з анімал, фільми або щось інше.
Phonomaniac _ 16.09.2011 01:55
IP: 213.109.231.---
Александр, браво!
Имел честь глянуть некоторую часть сегодняшнего телематериала что и вы.
И полностью соглашусь с законом "телебизнеса переходной формации".
В точку!

P.S. Журналист Л. Парфёнов всё же классный профи, таких как он в РФ пожалуй единицы.
bmi _ 16.09.2011 01:34
IP: 178.219.92.---
vinil:
К сожалению, складывается гораздо худшее мнение о этих "телеменеджерах", чем простое подозрение в их ограниченности ума. Складывается впечатление, что усиливая экспансию третьесортного материала в информационный простор – они сознательно "забивают Мике баки", – как выражался тов.Бендер. Чтобы амморфное население вдруг не стало сознательным гражданским обществом – нельзя давать им задумываться над происходящем с ними в "реале" или можно сказать "оффф-лайн". Это с одной стороны, а с другой стороны – правительство "загружает умы" населения растущими бытовыми проблемами...
В связи с чем, наши когда-то "самые читающие люди", тупеют и деградируют... Не эта ли задача и стоит перед "хозяевами жизни"? Ведь давно известно, что малообразованной толпой легче всего управлять и внушать им требуемые идеи...
Вірно, хоч і вопсче..., без акцентів. медіапростір і ТБособливо, окуповане ворогами України... Ворогів тре знищувати! Не ТБ, а ворогів!
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте