Тимофій Милованов Почесний президент Київської школи економіки, професор Піттсбурзького університету, заступник Голови Ради НБУ

Прогноз для України: шторм із проблисками сонця

19 лютого 2015, 23:07

Стаття написана у співавторстві з Оленою Білан, головним економістом Dragon Capital, членом редколегії VoxUkraine.org.

Автори висловлюють вдячність Олені Шкарповій і редакції VoxUkraine за допомогу в підготовці цієї статті.

Україна втрачає людей у війні з Росією, гривня втрачає вартість, резерви Центрального Банку вичерпуються, невідомо, чого насправді варті Мінські угоди і чи вистачить коштів МВФ. Але. Цей шторм стихне, коли Україна впевнено прямуватиме шляхом структурних реформ. Ці зміни відбуваються вже зараз. Співпрацю з МВФ відновлено, розроблено антикорупційну стратегію, Антикорупційне бюро обіцяє стати прозорою ефективною структурою, відбувається дерегуляція і Угоду про Асоціацію таки підписано.

Минув рік від революції гідності на Майдані. В Україні переламний момент.

Конфлікт з Росією загострюється, кількість загиблих наближається до 5 000,а за деякими оцінками – навіть до 50 000 людей. Витрати на війну на Сході вже складають близько $ 5-10 млн. на день. Не зважаючи на домовленості про припинення вогню, підписані в Мінську 12 лютого, бойові дії тривають.

Гривня втратила дві третини своєї вартості і продовжує падіння.

Досі Україна виконувала свої зобов'язання перед іноземними кредиторами, але резерви Національного банку України майже вичерпалися. Проблема всеохоплюючої корупції лишається невирішеною.

На жаль, новий уряд, який прийшов у грудні, може мало чим похвалитись на шляху успішних структурних реформ.

Однак у лютому заблищали деякі промінчики надії.

Міжнародний Валютний Фонд оголосив про надання пакету фінансової допомоги у розмірі 17,5 млрд. дол для стабілізації економіки України. Новопризначений генеральний прокурор, Віктор Шокін, ініціював кримінальні провадження та відсторонення кількох суддів головного суду Києва від виконання обов'язків за звинуваченням у зловживанні службовим становищем. І, не зважаючи на проблеми з дотриманням, у Мінську було все ж підписано новий мирний договір покликаний врегулювати кризу на Сході.

Так, підтримка від МВФ розпорошена на чотири роки і її може не вистачити для того, щоб вселити довіру іноземним інвесторам, українському бізнесу та споживачам. Не виключено, що і цей мирний договір спіткає доля попередньої домовленості про припинення вогню і він провалиться. А дії Генерального прокурора це, можливо, лише ознака внутрішньополітичної боротьби за перерозподіл влади, а не спроба придушити корупцію.

Але наш безпосередній досвід взаємодії з київськими політиками свідчить про те, що Україна дійсно робить фундаментальні кроки, аби стати демократичною державою.

Сила, народжена з кризи

Конфлікт на Сході і анексія Криму згуртували громадянське суспільство у прагненні реформувати країну.

В Україні новий президент, новий парламент і новий уряд, де багато нових облич.

В парламенті налічується 8 фракцій, при чому більшості з представлених там партій ще рік тому просто не існувало. Кілька ключових міністрів в новому українському уряді є технократами, у тому числі іноземці, які отримали громадянство України: Міністр фінансів Наталія Яресько, Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі та Міністр економіки Айварас Абромавічус.

Це радикальні зміни. Взяти, до прикладу, Міністра Яресько. Вона народилась в Чикаго у 1965 році, виросла та навчалась у США, в 1989 отримала диплом магістра з державної політики в Гарвардському інституті державного управління ім. Джона Ф. Кеннеді. Яресько переїхала до України в 1992 році і до моменту отримання призначення в українському уряді, була інвестиційним банкіром. Ще ніколи в історії України міністр фінансів не мав Гарвардської освіти та успішного досвіду в бізнесі.

Поступові, не радикальні зміни

Не можна розглядати ситуацію з новим урядом і парламентом у "чорно-білому" світлі. "Є тенденція вбачати або друге пришестя Христа, або Апокаліпсис, коли справа доходить до новин з України, – пише Самуель Чарап, старший науковий співробітник з питань Росії та Євразії в Міжнародному інституті стратегічних досліджень, – але дотепер вони якось виплутувалися".

Але поряд із новими технократами лишаються і старожили, найбільш помітні з них – Президент та Прем'єр-міністр. Як помітив Джон Гербст, колишній посол США в Україні, "Президент і Прем'єр-міністр є продуктами "старої системи", ... не поспішають рухатися в напрямку до необхідних реформ... [і] мають певну підтримку супер-багатих українських олігархів, які бояться втратити особливі привілеї – захист свого бізнесу, державне фінансування та імунітет від судового переслідування – в реформованій системі". Потрібен час, аби вони, як і інші бувалі еліти, адаптувались, або були заміщені у новому політичному процесі.

У той же час, ми можемо – і повинні – визнати досягнення нових українських лідерів з моменту їх номінації на посади:

1. Швидке і ефективне відновлення співпраці з МВФ та іншими західними донорами, а також віддана робота над структурними реформами.

2. Розробка стратегії по боротьбі з корупцією, яка передбачає заходи із забезпечення прозорості та утворення спеціального незалежного антикорупційного бюро, покликаного "винести з хати сміття". Найбільше втішає, що серед кандидатів на посаду голови бюро є ряд фахівців, які мають добру репутацію у боротьбі з корупцією.

3. Дерегуляція, що включає – серед інших важливих заходів – обмеження повноважень Генеральної прокуратури, і має знизити кількість надокучливих перевірок бізнесу і приватних осіб.

4. Підписання Угоди про асоціацію з ЄС, що передбачає співпрацю в політичній площині та вільний рух товарів між Україною та ЄС.

Ключ структурних реформ

Україна сьогодні ще дуже вразлива. Ми підкреслили вище, що структурні реформи відбуваються, але чи їх достатньо, чи достатньо швидко вони просуваються?

Крім того, кожен успіх – як і кожен прояв слабкості – українського уряду Росія буде зустрічати посиленням тиску.

В серпні 2014 Україна змогла відстояти свою територію перед сепаратистами, але тільки до того моменту, який решта світу назвала безпосереднім вторгненням Росії на територію Української держави (хоча Кремль це досі заперечує). В січні 2015, коли світові ринки були стурбовані платоспроможністю України, Росія загрожувала відкликанням 3 млрд. дол. США попередньо наданого кредиту. Тоді, вже наступного тижня, ще більше підрозділів російської армії були помічені при перетині російсько-українського кордону з метою підсилити позиції сепаратистів.

Україна відчайдушно потребує допомоги, аби протриматись наступні кілька місяців. Потрібен час, аби громадянське суспільство зіпнулося на ноги, а управлінські структури очистились. Коли країна впевнено попрямує шляхом структурних реформ – шторм стихне.

powered by lun.ua
Коментарі — 39
Надія Захарчук _ 21.02.2015 16:09
IP: 91.206.4.---
arhetip001:
Надія Захарчук:
Можливо Ви і праві, хоча тут він виступив швидше як флудист, тобто написав багато коментарів, безпосередньо не пов"язаних із темою допису. Ви ж, з іншого боку, занадто емоційно та не дуже обгрунтовано обізвали його грубими словами.
А щодо "фільтрування професорів", то це питання дискусійне і походить із відмінностями систем академіних звань та посад у нас і в західних країнах. З одного боку, автору блогу було б більш адекватним назвати себе "викладачем", а не "професором". З іншого, формально він має право так себе назвати.
Я колись і сам намагався викривати на УП відомого публіциста Тараса Кузьо, який чомусь постійно приписує собі неіснуючі посади в західних установах. Але з Миловановим все простіше.
Чи не надумали Ви, пане, мене негідницю виховувати?
Амросій Черняк _ 21.02.2015 09:16
IP: 109.201.240.---
Google все знає. А текст так собі. Набір ключових слів: реформи, стратегія, корупція, антикорупція, зіпнутись, вистояти, дерегуляція, Гарвард, МВФ.........
Oleg Trigub _ 21.02.2015 07:16
IP: 74.125.18.---
ok)
arhetip001 _ 21.02.2015 00:03
IP: 95.133.92.---
Oleg Trigub:
Излишнюю эмоциональность я инкриминировал не Вам, а Надежде Захарчук. Вам я инкриминировал флуд, который Вы сейчас фактически продолжаете:) Не взыщите! Я тоже защищался у нас -- сначала кандидатскую, потом докторскую. Кстати, имел счастье и в UofT преподавать, на который Кузьо ссылался. При этом я нигде и никогда не называл себя профессором Университета Торонто. Это вопрос личной совести. Но мы все уже поняли Ваше отношение к профессорству г. Милованова! Давайте больше это не обсуждать?
Oleg Trigub _ 20.02.2015 23:09
IP: 74.125.18.---
прохфессор питтсбурского универстета милованов... ус рааться можна
Oleg Trigub _ 20.02.2015 23:06
IP: 74.125.18.---
arhetip001:
==========
я наверно действительно излишне эмоционален. просто я писал диссертацию 4 года и защищался на докторском совете. и знаю о чем говорю
Oleg Trigub _ 20.02.2015 23:00
IP: 74.125.18.---
arhetip001:
===
тарасика помню. несуществующая кафедра украинознавства в университете торонто
arhetip001 _ 20.02.2015 20:19
IP: 95.133.92.---
Надія Захарчук:
Можливо Ви і праві, хоча тут він виступив швидше як флудист, тобто написав багато коментарів, безпосередньо не пов"язаних із темою допису. Ви ж, з іншого боку, занадто емоційно та не дуже обгрунтовано обізвали його грубими словами.
А щодо "фільтрування професорів", то це питання дискусійне і походить із відмінностями систем академіних звань та посад у нас і в західних країнах. З одного боку, автору блогу було б більш адекватним назвати себе "викладачем", а не "професором". З іншого, формально він має право так себе назвати.
Я колись і сам намагався викривати на УП відомого публіциста Тараса Кузьо, який чомусь постійно приписує собі неіснуючі посади в західних установах. Але з Миловановим все простіше.
Надія Захарчук _ 20.02.2015 19:39
IP: 91.206.4.---
arhetip001:
Oleg Trigub:
Пишете лишь бы написать или реально не умеете пользоваться Гуглом? Я нашёл его на официальном сайте университета за пару минут. University of Pittsburgh, Department of Economics. Tymofiy Mylovanov, Assistant Professor. Research Interests: microeconomic theory, contract theory, mechanism and auction design. Конечно, Assistant Professor это не ахти какая должность, у нас это соответствует старшему преподавателю, но не надо выдумывать про ксерокопии!
Це не видумщик, це підлота, що паскудить тут на всіх блогах заробляючи на свої хвороби
Oleg Trigub _ 20.02.2015 19:31
IP: 74.125.18.---
уважаемый редактор украинской правды. ну фильтруйте уже "профессоров". Вы же тоже выглядите так себе
Bogdana Gladun _ 20.02.2015 18:56
IP: 74.125.181.---
Вiд тих" проффессорiв" мене вже нудить! У Пiздбург усiх!
Oleg Trigub _ 20.02.2015 17:55
IP: 74.125.18.---
arhetip001:
========
а учебники или монографии, курсы лекций, учеников "профессора"милованова не нашли?
Oleg Trigub _ 20.02.2015 17:49
IP: 74.125.18.---
Милованов, убери из своего название слова "профессор питтсбургского университета". ч м о
Oleg Trigub _ 20.02.2015 17:47
IP: 74.125.18.---
arhetip001:
Oleg Trigub:
Пишете лишь бы написать или реально не умеете пользоваться Гуглом? Я нашёл его на официальном сайте университета за пару минут. University of Pittsburgh, Department of Economics. Tymofiy Mylovanov, Assistant Professor. Research Interests: microeconomic theory, contract theory, mechanism and auction design. Конечно, Assistant Professor это не ахти какая должность, у нас это соответствует старшему преподавателю, но не надо выдумывать про ксерокопии!
========
спасибо что меня поправили и подсказали. я искал Milovanov. ну а по сути я прав. копии на ксероксе "профессор" делает
arhetip001 _ 20.02.2015 16:22
IP: 95.133.92.---
Oleg Trigub:
Пишете лишь бы написать или реально не умеете пользоваться Гуглом? Я нашёл его на официальном сайте университета за пару минут. University of Pittsburgh, Department of Economics. Tymofiy Mylovanov, Assistant Professor. Research Interests: microeconomic theory, contract theory, mechanism and auction design. Конечно, Assistant Professor это не ахти какая должность, у нас это соответствует старшему преподавателю, но не надо выдумывать про ксерокопии!
Анжела Гусева _ 20.02.2015 15:00
IP: 85.223.147.---
Хотя бы все это было правдой! Так мало осталось оптимистов, что просто приятно читать статью. Держитесь, все наши!
Oleg Trigub _ 20.02.2015 11:46
IP: 74.125.18.---
как минимум, сайт университета ничего не знает про профессора милованова))))
Oleg Trigub _ 20.02.2015 11:37
IP: 74.125.18.---
профессор. напишите свою должность в университете на английском и кафедру. вы там наверное ксерокопии делаете.
Alex777 _ 20.02.2015 11:08
IP: 74.125.41.---
Рекомендую почитати:
goo.gl /PmVhu4 (пробіл прибрати!), goo.gl /uTYl2i (пробіл прибрати!) і ще:
goo.gl /8FQECr (пробіл прибрати!).
Тут цілодобово чергують кілька людей з "бригади" (наприклад, harza, Иван Дмитриев, Александр Пратт, Игорь Валентинович, Huhl Siarhey, Евгений Курский, Олег Василиев, Александр Артёмов, taksist, Golden Force, Иван49 та інші), які одночасно скавучать в багатьох темах.
Вони виступають "експертами" в усіх сферах: починаючи від внутрішньоукраїнських питань і закінчуючи глобальними геополітичними проблемами.
Раніше вони працювали на УНІАНі під ніками "old grumbler", "Воффка", "Игорь Станиславович", "Панасюк", "НКВД СССР", "Судоплатов", "Стас", "Геля" та ін. Зараз теж працюють там, а також на "Укр.правді", "цензор.нет", "versii.com", "ТСН", "Газета.юа" та інших інформаційних укр.ресурсах. За кожен коментар отримують гроші.
НЕ ГОДУЙТЕ ТРОЛІВ!
ІГНОРУЙТЕ ЇХ!
Oleg Trigub _ 20.02.2015 11:04
IP: 74.125.18.---
очередной прохффессор. у нас нет центрального банка. ну что читать дальше????
Надія Захарчук _ 20.02.2015 08:31
IP: 91.206.4.---
chsaber:
Надія Захарчук:
chsaber:
Надія Захарчук _ 19.02.2015 23:32IP: 91.206.4.-
Р.

Если стрелять перестанут, а к тому, слава Богу, идёт, народ оглядится, "распробует" новую цену гривны, осознает очередное повышение цен на лекарства и коммунальные тарифы, ... чтобы махновщина показалась детским садиком.
Мені болить за Україну, тому тут пишу, а вам? ви з якою метою?
У меня тоже.
А кроме этого я в нищего превращаюсь.
А год назад всё в порядке было.
Вам байдуже де жити, аби було комфортно саме для вас, плюс до того краще в складі Росії, бо тоді навіть не потрібно утруждатись і вчити вражескій язик, чи не так?
Oleks Piskun _ 20.02.2015 07:50
IP: 217.76.196.---
Словосполучення " На жаль" пишеться окремо. Професор пише разом. МВФ надасть 17, 5 млн. доларів. Далі можна не читати.
Miki2 _ 20.02.2015 03:53
IP: 93.72.11.---
п. Милованов, здавалось би, що повинно зробити громадянське суспільство, "зіпнувшись на ноги", так це, наприклад, мати надпрозору можливість доступу до повної картини іноземної валютної допомоги в усіх її іпостасях, тобто:
надходження, ПЛАНУВАННЯ статей використання, та остаточному звіту по їх використання від влади!
Думаю, що мені не треба якимось чином розтлумачувати тут абсолютно необхідність цих заходів для любої країни ПОВНОЇ демократії.
А от з цим в Україні якраз і є проблеми. Бо. "Громадянське суспільство, це суспільство громадян, здатних впливати на ситуацію". А нашою, українською "лебединою" піснею, в сенсі ГС, є Майдан. Колоссальне, світове досягнення на пострадянському просторі, але ж, далі – хоч трава не рости. Тобто ми не маємо досі структурованого громадянського суспільства, яке, незалежно від змін у керівництві країною не дасть владі тих корупційних можливостей, які вона до цього часу має в Україні.
shasta _ 20.02.2015 02:55
IP: 94.153.85.---
через рік автор напише: ура! ми віддали Раші все лівобережжя, але покращили співпрацю з МВФ і провели децентралізацію!
Adam Viter _ 20.02.2015 01:29
IP: 178.92.189.---
У гібридної війні неможливе може стати можливим, і навпаки. Але наша перемога не у молебні до ООН, НАТО та ЄС. Вона реальна тільки при жорсткості до ворога. Військово-політичний результат недосяжний доти, поки ми плекаємо і годуємо противника на окупованій території. Терористи і війська РФ знищили всю енергосистему Сходу країни. А це означає, що Україна більше не може забезпечувати електроенергією цілий Федеральний округ Росії (півострів Крим). Україна в результаті війни Росії стоїть на межі продовольчої кризи. Тому повна заборона на поставки до Криму і на окупований Донбас продовольства – вимога часу. Там, де ступила нога ворога, забезпечення населення повинно стати проблемою самого ворога. Але він забезпечити ці території не може. Значить, отримає голодні бунти і опір жителів як Донбасу, так і Криму. Ще товариш Мао сказав: "Ситі на революцію не здатні". А зупинити Путіна можна тільки через протестні настрої самих громадян Росії. Dobry Lev · Ленінградське ВВПУ
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter