12 березня 2015, 18:04

Яким Бачать Український Уряд: Перші 100 Днів

Революція на Майдані в 2014 році привела до влади нового Президента, новий Уряд, новий Парламент. Янукович відмовився від свого крісла і наприкінці лютого минулого року втік з країни. Через три місяці на посаду Президента України обрали Петра Порошенка. А восени 2014 року був обраний новий Парламент України. Місяць потому, 2 грудня 2014 року, Парламент затвердив склад нового Кабінету Міністрів.

Нинішній Кабінет Міністрів України є унікальним у багатьох відношеннях. З двадцяти членів Кабміну – чотирнадцять не входили до його складу раніше. Сім – абсолютно нові обличчя в політиці: вони прийшли з бізнесу. Три міністри – громадяни інших держав і для того, щоб увійти до складу уряду, повинні були отримати українське громадянство. Середній вік міністрів – трохи більше 44 років.

Проте, бюрократичний апарат міністерств і державні органи надалі заповнені політичними ветеранами. Нові міністри стикаються з непростим завданням пошуку компетентних і чесних людей, які зможуть служити національним інтересам. Але співробітники на цих посадах не хочуть здаватись без бою. Майстри саботажу, вони роблять усе можливе, щоб ослабити політичну підтримку міністрів, використовують судову систему для оскарження легітимності нових призначень і навіть не нехтують бандитськими методами – такими як погрози та застосування фізичної сили.

Теперішньому Кабінету Міністрів доводитися працювати в найскладніші часи відколи Україна здобула незалежність у 1991 році. Перед Україною поставлені надзвичайно складні завдання. Економіка увійшла в стадію глибокої рецесії, національна валюта – під тиском, криза розколола фінансову систему і підірвала довіру громадськості. Сильний сусід – Росія – використовує весь спектр військових, політичних, дипломатичних, економічних і інформаційних тактичних прийомів для дестабілізації України. Уряд повинен діяти швидко, щоб "продавити" реформи, стабілізувати економіку і повернути країні траєкторію зростання.

VoxUkraine, спільно з Київською школою Економіки (колись EERC), Індексом Моніторингу Реформ, Реанімаційним Пакетом Реформ і Центром Підтримки Реформ підготували рейтинг міністерств, Національного Банку України і НАК "Нафтогаз", державного монополіста на газовому ринку, за перші 100 днів роботи з моменту нових призначень.Ми оцінили, як громадськість, засоби масової інформації та експертне співтовариство сприймають роботу міністерств, центрального банку та "Нафтогазу". Насамперед ми відправили листи до всіх міністерств, НБУ і "Нафтогазу" – користуючись виключно контактами в публічному доступі. Ми попросили представників адресатів відповісти на декілька питань про найбільш значні досягнення, з їхньої точки зору, за перші 100 днів, перерахувати основні виклики, плани і проблеми. Декілька міністерств надіслали свої відповіді – Міністерство фінансів, Міністерство екології, Міністерство інфраструктури, Міністерство сільського господарства і Національний Банк.

Далі ми розробили і провели 3 опитування. Два з них – опитування експертів (128 відповідей) і опитування громадської думки (220 відповідей) , в яких попросили респондентів оцінити визначні події, про які повідомлялося в засобах масовій інформації (зокрема, інформаційним агентством Інтерфакс). Кожну новину про таку подію можна було оцінити за шкалою від – 5 (незадовільна) до 5 (визначна). Респондентами опитування експертів були VoxUkraine, Київська Школа Економіки, Індекс Моніторингу Реформ, Реанімаційний Пакет Реформ і Центр Підтримки Реформ. Третє опитування з проханням надати загальне бачення роботи міністрів провела ділова редакція Ліга.Бізнес на основі інформації наданої VoxUkaine (3017 відповідей).Висновки

* Суттєво виділяється група міністерств, які перевершують інших. У них чітко поставлені цілі, і вони вже приступили до реформ. Вони пояснюють громадськості, що і чому вони роблять.

* Оцінки громадськості та експертів збігаються в більшості випадків. Однак експерти схильні бачити міністерства в більш сприятливому світлі, ніж громадськість. Середня оцінка експертів близька до одиниці, в той час як середня оцінка громадськості – негативна.

* Кілька міністерств отримали негативні оцінки з боку громадськості і, при цьому, були високо оцінені експертами. Ці випадки особливо важливі, оскільки вони підкреслюють інформаційний розрив між урядом і громадськістю. Простіше кажучи, населення не поінформовано про реформи, які втілюються і вважаються важливими серед експертів.

Ось ці міністерства:

- Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ;

- Міністерство молоді та спорту;

- Міністерство енергетики та вугільної промисловості;

- Міністерство екології та природних ресурсів;

- Національний Банк України.

* Найвищий бал – значно нижчий від максимальної оцінки, яку можна було отримати. Міністерство інфраструктури, лідер рейтингу, отримало тільки 12 з 20. Середня оцінка – 3.

* Багато міністерств отримали негативні оцінки: на думку експертів і/або громадськості вони швидше перешкоджають реформам і змінам на краще. Наприклад, Міністерство соціальної політики та Міністерство інформації отримали негативні оцінки від кожної групи респондентів.

* Суспільство, мабуть, сприймає той факт, що деякі жертви неминучі на шляху зміни України на краще. В результаті, жорсткі реформи не обов'язково є причиною низького рейтингу. Наприклад, зростання ціни на газ, зрозуміло, є болючим питанням. Проте, громадськість і експерти високо оцінюють роботу "Нафтогазу". Ще донедавна ця компанія була втіленням корупції і розкрадань. Зараз подібні новини практично зникли. Ситуація прямо протилежна для Міністерства енергетики та вугільної промисловості, яке постійно причетне до численних скандалів.

* На жаль, деякі з найнижчих оцінок зосереджені в міністерствах з найбільшими видатками (наприклад, Міністерство соціальної політики, Міністерство оборони, Міністерства енергетики та вугільної промисловості).

* Цікава примітка наостанок: існує негативний зв'язок між віком міністра і загальною оцінкою (див. малюнок нижче). Аналогічно, міністри-політичні ветерани, які входили до складу попередніх урядів, або були депутатами декількох скликань Верховної Ради, – як правило, отримують нижчі оцінки. Більшою мірою, ці зв'язки утворюються завдяки оцінкам громадськості – що підкреслює попит на нові обличчя в уряді, а також, можливо, попит на нові підходи в руйнуванні статуса-кво.В цілому, уряд досяг помітного прогресу за перші 100 днів. Проте суспільство вимагає більше зусиль. Значно більше! Деякі реформи, очевидно, вимагають ретельної підготовки, повторного тестування і продуманої розробки. А на це потрібен час. Простий і дешевий спосіб для Уряду покращити свою значимість/авторитет в очах населення – радикально розширити свою комунікаційну стратегію. Позитивні зміни, що зрозуміло і неминуче, більш очевидні для експертів, ніж для громадськості, але цей розрив можна перекрити за допомогою агресивної інформаційної кампанії. Підтримка громадян відіграє життєво важливе значення для успіху реформ, і можна сподіватися, що уряд збирається зайняти більш активну позицію на цьому фронті в його наступні 100 днів.

__________

Медіа-партнери: Інтерфакс-Україна, Liga.net

Автори: Робоча група у складі членів редакційної колегії VoxUkraine і учасників ініціативи:

Тимофій Мілованов (U.of Pittsburgh),

Юрій Городніченко (UC Berkeley),

Ілона Сологуб (KSE),

Олександр Талавера (U. Of Sheffield),

Олександр Жолудь (International Center of Policy Studies)

Олег Кореньок (Virginia Commonwealth University)

Віктор Циренніков (Академический советник МВФ)

Наталія Шаповал (KSE)

Світлана Русакова (Dragon Capital)

Олександр Нікольско-Ржевский (Lehigh University)

Максим Мірошниченко

Олег Іванов (NISS)

Тетяна Кенджерська (UBS)

Марина Назаренко

Ярина Басистюк (University of Pennsylvania)

Неоціненний внесок зробила редакційна колегія VoxUkraine:

Олена Білан (Драгон Капитал),

Володимир Білоткач (Newcastle U),

Том Купе (KSE),

Вероніка Мовчан (IER),

Організації-учасники ініціативи:

VoxUkraine

Київська Школа Економіки

Індекс Моніторингу Реформ

Реанімаційний Пакет Реформ

Центр Підтримки Реформ

Висловлюємо подяку Міністерствам, які відгукнулися на запит VoxUkraine і допомогли з оцінкою своїх власних досягнень:

Міністерство інфраструктури України

Міністерство аграрної політики та продовольства України

Міністерство фінансів України

Національний Банк України

Міністерство екології і природних ресурсів України

Висловлюємо подяку Лiга.Бизнес і особисту вдячність керівнику ділової редакції Борису Давиденку за допомогу в проведенні громадського опитування і за корисні поради. Висловлюємо вдячність Фундації "Відкрите товариство" за наданий матеріал.

Окрема подяка всім тим, хто сприяв поширенню громадського опитування щодо діяльності міністерств і залучав своїх колег, друзів і просто знайомих взяти в ньому участь в Facebook.

Facebook аккаунти:

Kyiv School of Economics

Reanimation Package of Reforms

KNUstudents

Громадський контроль банків

Громадська Організація "Кредитний Майдан"

Save Гонтарева

Easy Business

Центр підтримки реформ

Opir

Alexander Bonaparte

Alexey Prokopov

Alice Magirovska

Alina Stetsenko

Anna Montenegro

Anton Shimko

Artem Ahtoyan

Boris Davidenko

Darina Lonska

Dmitry Chernyshov

Elena Strashko

Eugene Fursa

Faina Kaplan

Gordey Didenko

Halyna Martynyuk

Ievgenii Likhovidov

Iryna Krokhmalna

Iryna Yeremenko

Ivan Samchuk

Kostya Bekh

Maksym Gedz

Mark Didenko

Maya Naydin

Mikhail Syrkin

Nata Lviv Ucraine

Natalia Ignatusha

Natalija Shapoval

Natalya Kulbatskaya Priymak

Oleh Ivanov

Oleh Rehush

Oleksandr Talavera

Oleksiy Panych

Olga Nikolaieva

Olga Romanyuk

Olga Tverdokhlib

Pavel Kamuz

Pavlo Kaliuk

Tetiana Montian

Tetiana Pavlova

Viktor Andriyevskyy

Viktor Ostapenko

Vladyslav Greziev

Yana Bytyrina

Zhanna Potapova

Алла Кравченко

Виктор Кожевников

Виктория Глуховцова

Дмитро Романюк

Ігор Бегей

Лариса Алам

Ольга Котенко

Сергій Степанчук

Тимофей Милованов

Радянський КЗпП не для сучасного українця

Трудове законодавство ми успадкували від Радянського Союзу, якого вже більше трьох десятків років не існує як держави. Тим часом, ми й надалі продовжуємо працювати за правилами, які не дозволять людині, яка шукає роботу, та роботодавцю, хто пропонує робочі місця, легко знаходити один одного та визначати умови праці вигідні для обох...

Пам'яті Каті Гандзюк

Вчора померла Катя Гандзюк. Її життя рятували в лікарні після того, як 31 липня на неї вилили літр кислоти. Для мене Катя – символ нової України...

Навіщо створювали VoxUkraine?

Вчора VoxUkraine випустив статтю яка оцінює "Новий економічний курс" Юлії Тимошенко. Стаття була процитована великою кількістю ЗМІ та лідерами думок...

KSE Voice: Відкритий лист українському суспільству від бізнесу та провідних економістів

Вважаємо своїм обов'язком заявити: українська держава стоїть на межі глибокої економічної кризи. У другій половині цього року український уряд має заплатити понад 3 млрд...

5 типів поведінки, які допомогають стати успішним

Нещодавно мене попросили прочитати лекцію про навички, які будуть потрібні у майбутньому. Лекція була для широкої аудиторії, переважно студентів...

Відкритий лист до політиків, бізнес-спільноти та громадян України

Автори: Тимофій Милованов (Почесний президент Київської школи економіки, співзасновник VoxUkraine, член Ради НБУ, професор Піттсбургзького університету) та Юрій Городніченко (співзасновник VoxUkraine, професор Каліфорнійського університету у Берклі) Ми є економістами з визнаною експертизою у аналізі впливу різноманітних економічних політик на економічний розвиток...