Мустафа Найем народний депутат України

Як повернути українців окупованих територій

11 липня 2018, 12:22

Впевнений, багато з вас намагаються не думати і відмахуються від цього болючого питання. Більшість, прочитавши, обуряться або просто забудуть. І, нажаль, в цьому питанні ми мало чим відрізняємось від левової частини політиків, які вважають за краще не торкатися незручних тем.

Керівництво держави поки не запропонувало чітку і зрозумілу стратегію щодо повернення не тільки окупованих територій, але й тих українців, які живуть по той бік лінії фронту. Місяць назад міністр внутрішніх справ Arsen Avakov​ оприлюднив своє бачення звільнення Донбасу шляхом впровадження поступової поліцейської місії. Це перша за чотири роки війни спроба викласти цілісний погляд на питання звільнення окупованих територій і почати справжню дискусію.

Втім, світовий досвід свідчить, що реінтеграція складається з двох процесів – реінтеграції власне територій та повернення людей, які проживають на цих територіях.

Для повернення територій нам так чи інакше прийдеться викинути ворога з окупованих території, використовуючи в тому числі військові інструменти. Натомість повернення або реінтеграцію людей, що мешкають по той бік лінії розмежування можна розпочати вже сьогодні, не очікуючи поки ворог покине наші землі. Боротьба за людей потребує зовсім інших інструментів.

По-перше. Ми маємо почати відкритий діалог з тими, хто живе по той бік лінії розмежування. В першу чергу з тими, хто в силу об'єктивних причин частіше замислюються над своїм майбутнім – матерями та молоддю. Сьогодні окупаційний режим не дає їм ніяких перспектив. Це маємо зробити ми. Починаючи від постійного спілкування і завершуючи пільговим навчанням на мирній території України, спрощеним оформленням документів і наданням освітніх грантів за рахунок міжнародної технічної допомоги.

По-друге. Ми маємо змінити своє ставлення до прифронтових територій. Дехто називає їх "сірою зоною", а для багатьох, хто ніколи там не був це територія занепаду, яку треба піднімати лише після закінчення війни. Втім, насправді, там тисячі умовним населених пунктів, де люди продовжують жити повсякденним життям, стикаючись з величезними проблемами.

За чотири роки війни держава досі не створила базу зруйнованого майна цивільного населення. Така база дала б можливість почати процес відшкодування збитків за рахунок міжнародної допомоги. Блокпости, які щомісяця перетинають мільйони громадян України, досі не облаштовані. Внаслідок неефективного контролю, люди вимушені в жару та мороз по шість-десять годин чекати перетину лінії розмежування, іноді не маючи доступу до туалетів та наметів.

І по-третє. Нашими послами доброї волі мають стати переселенці, які з тих чи інших причин, втративши житло, минуле, могили батьків, обрали нас як шанс для свого майбутнього. При цьому вони не відрізали зв'язок з тими, хто все ще у заручниках російської окупації – там залишились їх родичі, вони постійно спілкуються і перетинають лінію розмежування. І – звісно – вони розповідають там, що відбувається в нас тут.

Ми маємо перестати дивитись на них, як на ворогів, або людей іншого сорту. Вони мають право отримати державну підтримку на час, поки не облаштуються. Вони мають право на гідне ставленні при перетині блок-постів, де внаслідок недолугої політики СБУ в людей досі забирають предмети першої необхідності. Зрештою, вони мають отримати право голосу на місцевих виборах. Я переконаний, що наш діалог з переселенцями, наше ставлення до них – це фундамент подальшої реінтеграції всього регіону.

Я весь час кажу "наші землі", хоча часто я чую натяки, мовляв, "донецькі – то не наші" або взагалі абсурд: "їх треба відрізати, адже вони не дають нам розвиватися". І це, на жаль, стосується всіх – не тільки політиків, але й багатьох пересічних громадян.

І до всіх них у мене є одне просте питання. А чи усвідомлюють вони, що середньостатистичний мешканець Лондона, Парижа або Брюсселю так само ставиться до нас, українців. Вони також бачать в нас лише проблему, скептично ставлячись до наших європейських прагнень. І тим не менш, незважаючи на всі наші недоліки – починаючи від корупції, війни і завершуючи відсталою економікою, неефективною судовою системою – наше покоління вимагає від Європейського союзу прийняти Україну у свою родину.

Звісно, всі ці проблеми – це наші слабкості, які треба долати, викорчовуючи стару політичну систему. Але поки ми цього добиваємося у внутрішній боротьбі, ми вимагаємо права бути у Європейській родині. І я переконаний, що ми маємо ставитись до окупованих територій так само, як колись вимагали від Європейського союзу поставитись до нас, іноді окупованих радянським минулим. Поствоєнна Німеччина була розділена більше сорока років, але за цей час жоден німецький політик навіть подумки не міг допустити відрізання окупованої радянським союзом території. Діалог між німцями тривав весь цей час і став запорукою об'єднання і падінням Берлінсьої стіни у 89 році.

Рано чи пізно "зшивати" країну доведеться і нам. Самим. І ніякі переговори бодай на найвищому рівні не зроблять за нас нашу роботу. Мінські домовленості, Нормандський формат та навіть Будапештський меморандум можуть лише допомогти нам перемогти ворога у війні та повернути наші землі. Втім повноцінне повернення частини нашої країни, історії та людей, які з нею пов'язані можливий лише через діалог. І коли-небудь ми сядемо за цей стіл переговорів. За цим столом не зможуть сидіти вбивці та російські окупанти. Втім цей діалог можно починати вже зараз, не очікуючи, коли окупаційний режим буде викинутий за наші кордони.

powered by lun.ua
Коментарі — 45
Олег Сокоринський _ 13.07.2018 07:16
IP: 46.98.30.---
Nikolai Amzirov:
і що той Мустахва наїм курить та випиває? опіум з боярою?
1 млн в рік виїжджає українців зовсім з України а він таке... (нецензурне слово) пише
просто дурак чи ворог України?
Так, так і ви ще забули про вимирання і геноцид. Ви мабуть чоловік Богомолець чи Тимошенко?
Dar Asten _ 12.07.2018 11:04
IP: 35.235.231.---
Nikolai Amzirov:
1 млн в рік виїжджає українців зовсім з України а він таке... (нецензурне слово) пише
просто дурак чи ворог України?
Не ворог, точно. І не зовсім дурень... був. Мабуть просто засидівся в теплому місці і нюх втратив. Хоча, правда, здатність до аналізу в нього завжди була слабенькою. Це коли мухів від котлетів треба було відділити, то в нього це нечасто виходило.
Leo Oliiynyk _ 12.07.2018 10:22
IP: 212.90.63.---
а ще є приклад Карелії – совок загарбав її в 1940-му, і ніхто там ніколи не виступає за повернення до складу Фінляндії. А різницю в рівні життя між Рашею і Фінляндією ми всі добре уявляємо. Так що все дуже і дуже непросто, скільки вовка (кацапа) не годуй, він все одно у ліс дивиться
Lubov Kaskiv _ 12.07.2018 08:21
IP: 104.155.28.---
Мустафа по-моєму має рацію. Якщо правильно проведуть економічні реформи, створять економічно привабливу для життя країну і стануть швидко розвиватись, то можуть " українізувати " не тільки місцеве населення а цілу ростовську область. Нехай за 15 років. У випадку анексії Україна не зможе повністю визначити усіх, хто працював на РФ і збільшить шанси того, що за кілька років РФ знову полізе на Харків чи Дніпро.
Lubov Kaskiv _ 12.07.2018 08:20
IP: 104.155.5.---
Мустафа по-моєму має рацію. Якщо правильно проведуть економічні реформи, створять економічно привабливу для життя країну і стануть швидко розвиватись, то можуть " українізувати " не тільки місцеве населення а цілу ростовську область. Нехай за 15 років. У випадку анексії Україна не зможе повністю визначити усіх, хто працював на РФ і збільшить шанси того, що за кілька років РФ знову полізе на Харків чи Дніпро.
Nikolai Amzirov _ 11.07.2018 23:10
IP: 31.43.109.---
і що той Мустахва наїм курить та випиває? опіум з боярою?
1 млн в рік виїжджає українців зовсім з України а він таке... (нецензурне слово) пише
просто дурак чи ворог України?
Виктор Симович _ 11.07.2018 22:38
IP: 94.244.41.---
Дашь одним – обидятся другие. А что делать после освобождения – это шкура неубитого медведя.

Привлечь на свою сторону можно не подачками, а ПРИМЕРОМ успешного развития. Но это же не при ворах порошенко и ко.
Anatol Zubenko _ 11.07.2018 21:26
IP: 35.235.226.---
Yrik Urbs:
Можно уже итожить.
Многие зомбированные личности, настаивают на фашистском режиме для Донбасса: расстрелять, за поребрик, в газовые камеры и тому подобное.
Естественно эти люди отрабатывают свою гречку на поприще поддержки БПП.
Есть и трезво рассуждающие, но их мало и те кто хотел бы высказаться по существу, просто боятся СБУ, С-14 и прочей профашистской нечести на Украине, которая правит сегодня балом.
В итоге процесс примирения украинцев затягивается на неопределённое время, как пишет trustme, нужно ждать пока развалится Россия.
...еще раз-за поребрик падла!
Oleksander Matvienko _ 11.07.2018 21:19
IP: 188.231.190.---
Б
Александр 1:
Oleksander Matvienko:
...Саме "сволота" і банди, що її утворюють: донецька, дніпропетровська, вінницька, львівська, закарпатська і інші поділили Україну на окремі підконтрольні теріторії, щоб легше було гвалтувати Україну, розділяючи українців. Саме ці банди розв'язали війну в Україні...
Яким треба бути долбо...бом, щоб до сі не знати/не розуміти, що війну в Україну принесла кремлівська хунта під головуванням Путіна.
Бандовлада хоче відволікти увагу населення від справжньої причини війни на Донбасі, а її шавки розповсюджують ці несенитниці. Саме донецька банда зрощувала 20 років ненависть мешканців Донбасу до України, що далало їй можливість безроздільно панувати на Донбасі, а путлєр збирає врожай засіяний донецькою бандою.
Елена Величко _ 11.07.2018 20:33
IP: 178.95.130.---
Александр 1:
А ще до вашої цитати нагадаю, що ми вийшли зі сфери пливу у 1991 році...тобто 27 років тому, – то я САМЕ ПРО ЦЕ написала – це те, що у власній хаті було та до чого призвело.
Й не треба маніпулювати, що усі збагачуються, так, нормально, коли саме УСІ збагачуються, а не ті, хто дорвався за рахунок інших – то теж я написала, читайте та розумійте про що написане.
Елена Величко _ 11.07.2018 20:28
IP: 178.95.130.---
Александр 1:
"Але війна в Україні має чітку причину: напад агресора за спробу вийти з сфери його впливу на самостійний шлях розвитку."- це ви самі написали.
Александр 1 _ 11.07.2018 20:24
IP: 188.163.12.---
Елена Величко:
А причина у тому, що сказав Олександр, що влада займалась самозбагаченням...
Всі і завжди займаються самозбагаченням в міру своїх можливостей. Хтось через бізнес. Хтось через владу. Хтось через таланти. Хтось через підлість і хабарі. А хтось весь час сидить і скиглить, що все погано і всі навколо винні в тому, що він невдаха/совок.

Але війна в Україні має чітку причину: напад агресора за спробу вийти з сфери його впливу на самостійний шлях розвитку.

Це просто неймовірно, що досі є люди, які цього не розуміють і не бачать.
gajdamaka _ 11.07.2018 20:17
IP: 77.121.100.---
Бідолашні донбасята ще зовсім недавно ходили по вулицях і горланил: Путін прійді, Путін прійді... (Їх надихнув приклад Криму). Ну він і прийшов під масками Захарченків і інших Плотницьких. Донбасята не здогадувалися, що благополучний Донбас і нах не потрібний Вові. Путіну потрібен Донбас лише у вигляді кривавого геморою для України. А коли геморой утворився, то Путін щосили хоче його втюхати Україні. Що ж Україна? А Україні нічого не лишається як довго-довго лікувати цей геморой. Як це зробити, то вже завдання українських стратегів (якщо такі є).
Елена Величко _ 11.07.2018 20:03
IP: 178.95.130.---
Александр 1:
Наслідок йде після причини. А причина у тому, що сказав Олександр, що влада займалась самозбагаченням за велику силу: за рахунок життя громадян, за рахунок розпродажу усього, за рахунок слугування тим, хто плате та заказує музику, але не за побудову країни для громадян, – то є ОСНОВНА ПРИЧИНА, що призвела до декіькох причин того, що є, у тому числі й глобальній боротьбі за ресурси України. Фінляндію відбилась...
Александр 1 _ 11.07.2018 19:45
IP: 188.163.12.---
Oleksander Matvienko:
...Саме "сволота" і банди, що її утворюють: донецька, дніпропетровська, вінницька, львівська, закарпатська і інші поділили Україну на окремі підконтрольні теріторії, щоб легше було гвалтувати Україну, розділяючи українців. Саме ці банди розв'язали війну в Україні...
Яким треба бути долбо...бом, щоб до сі не знати/не розуміти, що війну в Україну принесла кремлівська хунта під головуванням Путіна.
Alex Falin _ 11.07.2018 19:44
IP: 35.235.227.---
Добре, що чотири роки війни потому раптом виникло питання реінтеграції окупованих територій. Але, пане Мустафа, як народний депутат ви могли б запропонувати закон, який би дав відповідь на більшість поставлених вами питань. Як нардеп, ви могли б спробувати зрушити з місця мільйони тих проблем, з якими стикаються біженці.

Більшості переселенців навіть не доступні програми житлового кредитування jyrnalist.ru/zhile-dlya-pereselentsev-missiya-nevyipolnima/ а якщо спробуєш трошки накопичити коштів, то позбуваєшся права отримувати мізерну державну допомогу... це вже не кажучи про той простий факт, що виборчі права переселенців сильно обрізані! Ми не маємо права голосу в громадах, в яких проживаємо...

Ну і питання наостанок: чим 4 роки займається міністерство інформолітики, якщо на окупованих територіях думають, що в Україні взагалі лютує голод?
Viktor Marynich _ 11.07.2018 19:36
IP: 35.235.227.---
Serr:
Респект! Мустафа 4 роки нічого не робив, а зараз прозрів! Там – окупована територія! Там діє наш закон, що зветься Швейцарською Конвенцією 1949 року про окуповані території (ратифікованою!!!!).
Лариса Сніг _ 11.07.2018 19:29
IP: 93.72.156.---
Nick Khanenko:
А якого суду? Чесного?
Елена Величко _ 11.07.2018 19:28
IP: 178.95.130.---
Oleksander Matvienko:
Такой болшой, а нерозумний. Вирішити проблему можна тільки тоді, коли будуть усунені її причини. В усіх українських проблем є одна причина – це утворення в Україні нового політичного класу "сволота" і запровадження нею політичного устрою "бандовлада". Поки найєми і інші не визнають, що 20 останніх років Україною керують бандити, доти ніяких змін не буде. Саме "сволота" і банди, що її утворюють: донецька, дніпропетровська, вінницька, львівська, закарпатська і інші поділили Україну на окремі підконтрольні теріторії, щоб легше було гвалтувати Україну, розділяючи українців. Саме ці банди розв'язали війну в Україні, як найвищий прояв боротьби за право першими грабувати її. Мир на Донбас і в Україну прийде, а інші проблеми: корупція, пенсії, тарифи, медицина, безробіття... вирішаться тільки тоді, коли лохі Сходу і Заходу зрозуміють, що у них спільний ворог "сволота" і створена ними "бандовлада", а не такі ж пограбовані сволотою лохі заходу і сходу. 100%+
Андрей Колосов _ 11.07.2018 19:10
IP: 91.228.236.---
Примитивные рассуждения с проблеском сознания, что для "прогрессивного" депутата, как минимум, странно!
Michael Karpov _ 11.07.2018 19:00
IP: 35.235.227.---
Yrik Urbs:
Так есть "чудесная" страна, в которой русский язык родной, улицы не переименовывают, никаких фашистов и Бандеры, которая упрощенно дает гражданство, поддерживает материально при переезде, принимает с распростёртыми объятиями, дает паспорта. А Украина большинством населения решила говорить на своем языке, сохранять и популяризировать свою историю и своих героев. Попробуйте заставить Германию, францию или Англию говорить на русском и переименовывать улицы в честь российских героев ДНР.
Patria Perun _ 11.07.2018 18:55
IP: 188.163.96.---
Yrik Urbs:
А, ху-ху не хо-хо? З якого переляку ти вимагаєш автономію й тим самим порушувати основний Закон України – її КОНСТІТУЦІЮ? Ти, папуга, якого видресирували у фашистскій державі СРСР (особисто для мене, мірилом-ознакою фашизма була політична система з однією партією, одним вождем, перебрехуванням історії і цинічним вихованням нової спільності людей – "совєцькій народ!"),шляхом богаторазового повторення до одуріння (вбивання у голову з ясельного віку й до труни), що навколо суцільно "хвашисди" й лише ми – "у всьому білому!" Тебе ж звели до стану зомбі, тому ти й не можеш зрозуміти, що живеш в іншій державі і повинен підкорюватися її Законам. Якщо ж тобі це не до вподоби, то, будь ласка: "валіза-вокзал-мордор!" До речі, тебе хтось насильно забороняв розмовляти мовою окупанта? Назови конкретні приклади...
trustme _ 11.07.2018 18:47
IP: 93.171.70.---
Поки там Росія- ми будемо всіма вами пропонованими заходами метати перед нещасними обдуреними людьми пустий бісер.
Єдине що ми можемо для них зробити- зробити своє власне життя таким щоб вони скреготали зубами з прокльонами Путіну і Росії, і робили дірки в колючці щоб втекти до нас, як колись німці тікали через стіну.
Ні більше, ні менше.
Anatol Zubenko _ 11.07.2018 18:42
IP: 94.153.158.---
trustme:
Підтримка- 100%!
trustme _ 11.07.2018 18:39
IP: 93.171.70.---
Мустафа, я розумію як повернуться території- коли розвалиться Росія. І тоді повернуться до України люди, вони швидко знову стануть українцями, за винятком одиниць злочинців. Інші стануть нормально жити.
Щоб вам стала більш зрозуміло- поїдьте в Молдову, поговоріть з молдаванами і придністровцями, які переважно ті самі молдовани, українці і росіяни, як і в Молдові. Там конфлікт закінчився наступом російських танків і поразкою молдаван. Вони не робили блокаду, а дозволили Придністров'ю все що ви пропонуєте і навіть більше. Вони танцювали перед Придністров'ям 25 років. Там не було пропускних пунктів, в усякому разі з сторони молдаван, вони не мали з сторони Придністров'я митників і прикордонників ні на кордоні з Україною, ні на межі з Придністров'ям. Тираспільські команди грали в модавському чемпіонаті.
Але ви поговоріть з придністровцем, хоча б тим що приїхав до Кишинева за біопаспортом.
І ви почуєте від нього пекучу ірраціональну ненависть до Молдови. Це узький мір ненависті.
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

5
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

21
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter