Мустафа Найем народний депутат України

Як повернути українців окупованих територій

11 липня 2018, 12:22

Впевнений, багато з вас намагаються не думати і відмахуються від цього болючого питання. Більшість, прочитавши, обуряться або просто забудуть. І, нажаль, в цьому питанні ми мало чим відрізняємось від левової частини політиків, які вважають за краще не торкатися незручних тем.

Керівництво держави поки не запропонувало чітку і зрозумілу стратегію щодо повернення не тільки окупованих територій, але й тих українців, які живуть по той бік лінії фронту. Місяць назад міністр внутрішніх справ Arsen Avakov​ оприлюднив своє бачення звільнення Донбасу шляхом впровадження поступової поліцейської місії. Це перша за чотири роки війни спроба викласти цілісний погляд на питання звільнення окупованих територій і почати справжню дискусію.

Втім, світовий досвід свідчить, що реінтеграція складається з двох процесів – реінтеграції власне територій та повернення людей, які проживають на цих територіях.

Для повернення територій нам так чи інакше прийдеться викинути ворога з окупованих території, використовуючи в тому числі військові інструменти. Натомість повернення або реінтеграцію людей, що мешкають по той бік лінії розмежування можна розпочати вже сьогодні, не очікуючи поки ворог покине наші землі. Боротьба за людей потребує зовсім інших інструментів.

По-перше. Ми маємо почати відкритий діалог з тими, хто живе по той бік лінії розмежування. В першу чергу з тими, хто в силу об'єктивних причин частіше замислюються над своїм майбутнім – матерями та молоддю. Сьогодні окупаційний режим не дає їм ніяких перспектив. Це маємо зробити ми. Починаючи від постійного спілкування і завершуючи пільговим навчанням на мирній території України, спрощеним оформленням документів і наданням освітніх грантів за рахунок міжнародної технічної допомоги.

По-друге. Ми маємо змінити своє ставлення до прифронтових територій. Дехто називає їх "сірою зоною", а для багатьох, хто ніколи там не був це територія занепаду, яку треба піднімати лише після закінчення війни. Втім, насправді, там тисячі умовним населених пунктів, де люди продовжують жити повсякденним життям, стикаючись з величезними проблемами.

За чотири роки війни держава досі не створила базу зруйнованого майна цивільного населення. Така база дала б можливість почати процес відшкодування збитків за рахунок міжнародної допомоги. Блокпости, які щомісяця перетинають мільйони громадян України, досі не облаштовані. Внаслідок неефективного контролю, люди вимушені в жару та мороз по шість-десять годин чекати перетину лінії розмежування, іноді не маючи доступу до туалетів та наметів.

І по-третє. Нашими послами доброї волі мають стати переселенці, які з тих чи інших причин, втративши житло, минуле, могили батьків, обрали нас як шанс для свого майбутнього. При цьому вони не відрізали зв'язок з тими, хто все ще у заручниках російської окупації – там залишились їх родичі, вони постійно спілкуються і перетинають лінію розмежування. І – звісно – вони розповідають там, що відбувається в нас тут.

Ми маємо перестати дивитись на них, як на ворогів, або людей іншого сорту. Вони мають право отримати державну підтримку на час, поки не облаштуються. Вони мають право на гідне ставленні при перетині блок-постів, де внаслідок недолугої політики СБУ в людей досі забирають предмети першої необхідності. Зрештою, вони мають отримати право голосу на місцевих виборах. Я переконаний, що наш діалог з переселенцями, наше ставлення до них – це фундамент подальшої реінтеграції всього регіону.

Я весь час кажу "наші землі", хоча часто я чую натяки, мовляв, "донецькі – то не наші" або взагалі абсурд: "їх треба відрізати, адже вони не дають нам розвиватися". І це, на жаль, стосується всіх – не тільки політиків, але й багатьох пересічних громадян.

І до всіх них у мене є одне просте питання. А чи усвідомлюють вони, що середньостатистичний мешканець Лондона, Парижа або Брюсселю так само ставиться до нас, українців. Вони також бачать в нас лише проблему, скептично ставлячись до наших європейських прагнень. І тим не менш, незважаючи на всі наші недоліки – починаючи від корупції, війни і завершуючи відсталою економікою, неефективною судовою системою – наше покоління вимагає від Європейського союзу прийняти Україну у свою родину.

Звісно, всі ці проблеми – це наші слабкості, які треба долати, викорчовуючи стару політичну систему. Але поки ми цього добиваємося у внутрішній боротьбі, ми вимагаємо права бути у Європейській родині. І я переконаний, що ми маємо ставитись до окупованих територій так само, як колись вимагали від Європейського союзу поставитись до нас, іноді окупованих радянським минулим. Поствоєнна Німеччина була розділена більше сорока років, але за цей час жоден німецький політик навіть подумки не міг допустити відрізання окупованої радянським союзом території. Діалог між німцями тривав весь цей час і став запорукою об'єднання і падінням Берлінсьої стіни у 89 році.

Рано чи пізно "зшивати" країну доведеться і нам. Самим. І ніякі переговори бодай на найвищому рівні не зроблять за нас нашу роботу. Мінські домовленості, Нормандський формат та навіть Будапештський меморандум можуть лише допомогти нам перемогти ворога у війні та повернути наші землі. Втім повноцінне повернення частини нашої країни, історії та людей, які з нею пов'язані можливий лише через діалог. І коли-небудь ми сядемо за цей стіл переговорів. За цим столом не зможуть сидіти вбивці та російські окупанти. Втім цей діалог можно починати вже зараз, не очікуючи, коли окупаційний режим буде викинутий за наші кордони.

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Oleksander Matvienko _ 11.07.2018 18:21
IP: 188.231.190.---
Такой болшой, а нерозумний. Вирішити проблему можна тільки тоді, коли будуть усунені її причини. В усіх українських проблем є одна причина – це утворення в Україні нового політичного класу "сволота" і запровадження нею політичного устрою "бандовлада". Поки найєми і інші не визнають, що 20 останніх років Україною керують бандити, доти ніяких змін не буде. Саме "сволота" і банди, що її утворюють: донецька, дніпропетровська, вінницька, львівська, закарпатська і інші поділили Україну на окремі підконтрольні теріторії, щоб легше було гвалтувати Україну, розділяючи українців. Саме ці банди розв'язали війну в Україні, як найвищий прояв боротьби за право першими грабувати її. Мир на Донбас і в Україну прийде, а інші проблеми: корупція, пенсії, тарифи, медицина, безробіття... вирішаться тільки тоді, коли лохі Сходу і Заходу зрозуміють, що у них спільний ворог "сволота" і створена ними "бандовлада", а не такі ж пограбовані сволотою лохі заходу і сходу. Тому знищення бандовлади головне завдання
Anatol Zubenko _ 11.07.2018 18:12
IP: 94.153.158.---
Хлопотно все єто...Только за поребрик!! Приклад Німеччини тут недоречний. Східняки опинились в зоні не з своєї волі, а тут зовсім інше...Не вірите? Подивіться похорон моторила, у Сталіна було менше людей...
trustme _ 11.07.2018 17:43
IP: 93.171.70.---
O-o-o! Мустафа став українцем! Вітаю. Статю в меморіз і 5 балів незважаючи на зміст. Хоч припускаю що мені не сподобається, але на наших очах здійснюється історія- київська філія московської тусовки, яким досі був наш бомонд, поступово стає українською інтелектуальною елітою.
Nick Khanenko _ 11.07.2018 17:22
IP: 35.190.198.---
Олекс Клін:
Як мінімум, ми повинні почати надсилати меседжі людям, які знаходяться з тої сторони, як ми маємо з ними жити після того, як вийдуть російські війська і наші бандити. А наразі більше звучать погрози та приниження. Так ми людей не заохотим прийняти українську владу. Знищити весь регіон як росія чечню нам світ не дозволить. Отже треба визначатись, ми за повернення Донбасу чи ні. Якщо за повернення – то Мустафа прав. Якщо ні – то треба це визнати і не морочити голову а ні собі, а ні світу.
Олекс Клін _ 11.07.2018 17:17
IP: 109.86.143.---
Yrik Urbs:
Що, Мустафа, дописався!? От тобі гідна відповідь про переговори та діалог.
Elena Dykun _ 11.07.2018 17:17
IP: 35.235.227.---
Serr:
Ви не праві. До нас приїжджають з окупованої частини Донбасу родичі, так вони кажуть, що настрої на Донбасі змінилися і десь 60 % населення за Україну, особливо ті, що пенсію тут отримують. А раніше більшість була за Росію. Вони хочуть якнайшвидшого розв"язання конфлікту і їм все одно куди йти хоч в Росію, хоч в Україну, аби війна закінчилася.
Nick Khanenko _ 11.07.2018 17:14
IP: 35.235.227.---
Лариса Сніг:
відповідати за скоєне має той, хто скоїв, а не всі за все, і до того ж, за рішенням суду, а не на погляд кого попало.
Олекс Клін _ 11.07.2018 17:13
IP: 109.86.143.---
"Ми маємо почати...Ми маємо перестати... Це маємо зробити ми...Вони мають право...і знову Вони мають право... "зшивати" країну доведеться нам. Самим." Не вистачає тільки згадки про репарації "нещасним" за рахунок дітей і старих з України.
І найцікавіше у фіналі: "... повернення частини нашої країни, історії та людей, які з нею пов'язані можливий лише через діалог. І коли-небудь ми сядемо за цей стіл переговорів. За цим столом не зможуть сидіти вбивці та російські окупанти. Втім цей діалог можно починати вже зараз, не очікуючи, коли окупаційний режим буде викинутий за наші кордони".
Вибачте, а з ким тоді вести "переговори", хто має "сидіти за столом" і вести той сраний "діалог"? Та підійди у ВР до Мураєва, Бойка, Рабіновича, Вілкула, Добкіних, залучи Труханова, Кернеса, Медведчука з Герман, і починай "вже зараз" "діалог" та "переговори"! Таке враження, що кавказці не тільки щепепу зламали, а і мізки відбили!
Павло Пастушенко _ 11.07.2018 17:11
IP: 104.155.28.---
Як виглядатиме "діалог"? З ким саме? Як його технічно реалізувати? Які питання не будуть і які будуть дискутуватися?
Elena Vovk _ 11.07.2018 16:48
IP: 194.44.181.---
"Сьогодні окупаційний режим не дає їм ніяких перспектив. Це маємо зробити ми. Починаючи від постійного спілкування і завершуючи пільговим навчанням на мирній території України, спрощеним оформленням документів і наданням освітніх грантів за рахунок міжнародної технічної допомоги"

1. По-перше, ніхто не тримає людей там заручниками. Виїзд вільний.
2. Чому ці люди повинні мати пільги перед іншими українцями??? Чим наші діти гірші від тих, хто вибрав жити в анклаві?
3. Всілякими "плюшками" ви заохотите людей там жити. Приклад -Придністровя. Люди мають там паспорти Молдови, Росії, Придністровя, Румунії з Шенгеном. Молодь може вільно їздити у Європу.
4. Чому за наш рахунок повинні забезпечуватися "плюшки" для тих, хто вибирає "русский мир"? Дешева комуналка, продукти, пільги, пенсії? Всі ці гроші треба спрямувати для тих, хто намагається виїхати та вже виїхав до нас.
І на зміцнення ЗСУ, звичайно.
Лариса Сніг _ 11.07.2018 16:37
IP: 93.72.156.---
У нас тільки зобов'язання перед ними, у них тільки права. Чи повинна бути відповідальність за скоєне?
Nik Sherbak _ 11.07.2018 16:14
IP: 194.44.172.---
Повернення людей це дуже складний і довгий процес, особливо після такої кількості загиблих. Поки люди не залічать рани втрати близьких їм людей, примирення та позитивне сприйняття тих, кого вони звинувачують у цьому, не можливе, навіть якщо їм запропонувати багато бонусів за повернення.
Ed Ostapenko _ 11.07.2018 15:38
IP: 91.209.55.---
А что, реформа МВД уже завершилась полным успехом?
Ковалева Ирина _ 11.07.2018 14:58
IP: 35.235.226.---
тут уже думаешь,как с неокупированной территории уехать,,жить стало в тысячу раз хуже,чем при Овоще. А вы -депутаты живете в другой Украине,а настоящая страна,там где живут простые украинцы – страна вранья,ворья,нищеты и бесправия,где не выполняется ни один Закон.
Дмитрий Троян _ 11.07.2018 14:53
IP: 94.178.109.---
Здесь в комментах один Yurik Urbs, он на смене, вахтовым методом, судя по стилю и содержанию – из Москвы или Ростова.
Александр 1 _ 11.07.2018 14:51
IP: 188.163.12.---
Serr:
Якщо соціологія 2012-13 років показувала, що більша частина жителів Донбасу хоче відновлення/встановлення тоталітаризму...Тому... Жодних виборів 5 років. Діють військово-цивільні адміністрації (це стосується і частини Донбасу по цей бік). Заборона ПР й Опоблоку з сателітами, скасування їхніх мандатів. Заборона довічна обиратися колишнім членам будь-яких керівних структур ПР й Опоблоку. Через 5 років – місцеві вибори. Через 10 років, якщо все нормально піде, – дозвіл брати участь у виборах до ВР. Державний контроль над ЗМІ на Донбасі на 10 років. І використання інших випробуваних технологій. На Донбасі десь 25% нормальних людей – опора на них.
+++ Досить переконливо і цілком справедливо.
Олександр Коник _ 11.07.2018 14:41
IP: 46.219.221.---
Yrik Urbs:
и ты серьезно в это веришь? или просто бабло отрабатываешь? в первом случае обратись в психиатрию, во втором – можешь вместо Задорнова выступать, больше заработаешь.
Serr _ 11.07.2018 13:58
IP: 212.90.63.---
На жаль, це все рожеві соплі. З тих, що залишилися на окупованому Донбасі, щонайменше половина невиліковна. Морально, інтелектуально, політично. Якщо соціологія 2012-13 років показувала, що більша частина жителів Донбасу хоче відновлення/встановлення тоталітаризму, то навряд чи ті, хто залишився (більш-менш нормальні втекли на "велику Україну", дехто втік до Росії чи до Криму, щоб звідти ненавидіти українців) у своїй масі здатні на щось позитивне. Тому – досвід денацифікації. Жодних виборів 5 років. Діють військово-цивільні адміністрації (це стосується і частини Донбасу по цей бік). Заборона ПР й Опоблоку з сателітами, скасування їхніх мандатів. Заборона довічна обиратися колишнім членам будь-яких керівних структур ПР й Опоблоку. Через 5 років – місцеві вибори. Через 10 років, якщо все нормально піде, – дозвіл брати участь у виборах до ВР. Державний контроль над ЗМІ на Донбасі на 10 років. І використання інших випробуваних технологій. На Донбасі десь 25% нормальних людей – опора на них
Dar Asten _ 11.07.2018 13:50
IP: 35.235.231.---
Яка стаття, такі й коментарі.
Для того, щоб "повернути українців окупованих територій", треба виконати дві надзвичайно важливі, стратегічні задачі: 1. Привести до влади в Україні уряд народної довіри, видаливши антинародну олігархічну верхівку від влади повністю і безповоротно.
2. Звільнити Схід України і Крим від російських загарбників, застосовуючи всі доступні методи, як політичні, дипломатичні та економічні, так і з допомогою військових дій.
Все решта, про що пише шановний автор, – вторинне і буде справою техніки після виконання цих двох умов. Оті всі туалети на лінії розмежування, бесіди з жителями та якесь "гідне ставлення" до них при існуючій антинародній владі, – то все, вибачайте, чи мертвому припарка, чи сон рябої кобили, кому що бідьше подобається.
Oleg Kuzyaev _ 11.07.2018 13:10
IP: 89.252.39.---
Видать хорошо чеченцы приложились. Начал выздоравливать
Oleg Kuzyaev _ 11.07.2018 13:08
IP: 89.252.39.---
Yrik Urbs:
+
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter