15 грудня 2010, 18:30

КУДИ ІНВЕСТУВАТИ МІЛЬЙОН. Частина XXIII про політ над гніздом зозулі, або чи винне море?

(Казка для дорослих. Продовження).

Будинок, у якому розташований дорогий столичний офіс.

Льоня Голубко стоїть перед входом із запрошенням у руках.

Льоня (читає вголос). Шановний пане Голубко! Будемо раді бачити Вас серед членів Клубу біржових трейдерів, фундатором якого є наша брокерська компанія... Місце зустрічі...

Льоня заходить, його радо запрошують за великий круглий стіл. Поступово підходять члени Клубу, чемно вітаються один з одним. Останньою приєднується довгонога білявка з масивною пентаграмою на шиї. Льоня силиться згадати, де він раніше бачив цю красуню.

Координатор. Шановні члени Клубу та запрошені гості! Радий вітати вас на нашому черговому засіданні. Як завжди, ми будемо обговорювати останні біржові тенденції та інвестиційні ідеї. Сьогодні нашим гостем і, будемо сподіватися, майбутнім активним членом нашого товариства, є пан Леонід Голубко.

Льоня. Перепрошую, я ще не торгую на біржі.

Координатор. Але вже думаєте про це. Недарма ж Ви мали зустріч з одним із наших членів – паном Котом.

Всі схвально і гостинно кивають головами. Засідання Клубу починається.



Один із членів Клубу (після півгодинної промови). Отже, шановні, останніми днями ми спостерігаємо сплеск емоцій на біржі. Невизначеність трендів довела трейдерів до максимального нервового виснаження. Емоції трейдерів накладаються одна на одну, вони вже не здатні контролювати ситуацію...

Починається бурхливе обговорення. Льоня відверто нудьгує, бо не може второпати професійний сленг. Він непомітно піднімається і виходить в коридор. Бачить напіввідчинені двері, на яких написано PSYHO. За столом у невеличкому кабінеті сидить чоловік з темними, як буравчики, очима.

Чоловік. Заходьте! Ви, напевно, Леонід Голубко! Чув про Вас. А я – штатний психіатр Клубу. Не дивуйтеся, мої послуги дуже затребувані в наш буремний час. Між іншим, Ви ніколи не оцінювали власну здатність тверезо дивитися на життя? (жестом пропонує Льоні сісти).

Льоня (розгублено). Не знаю... культурно, як той казав, отдыхать умеем. Горілку вживаю соціально, в цілому, веду тверезий спосіб життя... Ніколи не замислювався над цим.

Психіатр. А дарма. Вам знайоме відчуття неконтрольованого азарту? Траплялося?

Льоня. І що, це якось пов'язано з біржовим трейдингом?

Психіатр. Безпосередньо. Азарт – це ставка на талант і талан. Невдалі біржові дії під впливом азарту закінчуються відчуттям, подібним до провини та оргазму одночасно. Якщо ви входите в біржову гру, як аматор, та впевнені, що можете "зав'язати" в будь-який момент, то до представника моєї професії не потрапите. Якщо ви станете професіоналом, то ми будемо бачитись час від часу, і я коригуватиму ваші поведінку та ставлення до всього, що вас оточує. І третій варіант – ви перетворитеся на гравця-невротика. Такі потрапляють в залежність від програшу та виграшу одночасно і втрачають смак до життя, якщо в ньому бракує емоцій.

Льоня. І як ви лікуєте невротиків?

Психіатр. Один з профілактичних заходів – вести щоденники своїх успіхів та невдач. До більш радикальної терапії належить заборона вести торги на місяць, на два. Плюс постійне перебування під наглядом...

До кабінету Психіатра заходять деякі члени Клубу з бокалами в руках.

Координатор. Маємо десятихвилинну перерву.

Психіатр. Доброго всім здоров'я!

Один із членів Клубу. Чув Ваші останні слова. Так, небезпечніше за біржову гру може бути хіба що війна! (Всі хитають головами, погоджуючись).

Інший член Клубу. А я б порівняв біржу з автогонками. Всі летять уперед, подеколи хтось вилітає в кювет, зривається в провалля. Кожен трейдер-гонщик мріє збити іншого, прийти до мети першим... (шепоче до Льоні). Ваші втрати є бажаними для інших трейдерів. Тому що тоді ваші гроші перетікають до них!

Льоня. Небезпечно...

Один із членів Клубу. Для цього є ремені безпеки! Правила контролю над капіталом називаються.

Координатор. Це надто складні і поки що порожні сентенції для нашого гостя.

Психіатр. О, так. Для початку пан Леонід опановувати свій внутрішній стан має навчитися. Я постійно вивчаю емоції гравців. Мене цікавлять їхні страхи, ступінь гоноровості, глибина смутку від програшу...

Координатор. Але й психіатри не всім допоможуть. Деякі трейдери, на жаль, заходять надто далеко. Вони гинуть...

Психіатр. Спершу азарт, ризик, потім депресія від програшу. Типовий ігровий запій.

Льоня. Але ризики в біржовій справі, як я розумію, справа звична. Де межа: тут незначний ризик – а тут уже провалля?

Координатор. Трейдер має вивчати і відчувати біржові тренди. Починати слід поступово. Кволі ринки висмоктують капітал і, частіш, не приносять очікуваного результату. Дуже бурхливі ринки здатні перемолоти недосвідченого трейдера на борошно. Треба постійно тримати руку на пульсі біржового тренду. Ризик на одну угоду має бути не більшим за 2% капіталу. Якщо угода перевищує 3%, і це має бути жорстким принципом, відмовляйся... Я постійно даю такі поради, але трейдери-початківці все одно їх не слухають (всі кивають і піднімають бокали).

Білява красуня (дивиться Льоні в очі). А я люблю чоловіків, які ризикують...

Льоня. Любите? А я люблю ризикувати (не слухає Координатора).

Один із членів Клубу. Я колись теж, як мантру, промовляв ці слова та ризикував навіть половиною капіталу. Було, що ставив на карту все. Після програшу в мене опускалися руки. Оціпенівши від страху, пропускав наступну угоду, але саме вона виявлялась виграшною. Я божеволів від відчаю!...

Психіатр. Відчай, як і ейфорія, – справа дилетантів. Емоції в біржовій грі – розкіш, яку справжні трейдери собі не дозволяють.

Координатор. В нашому Клубі траплялися різні персонажі. За нашою статистикою, в перший рік біржу кидають до 90% новачків. Вони намагаються забути біржову гру, як страшний сон, і ніколи не повертаються до наших лав, пам'ятаючи ганьбу свого програшу. Інші – зализують рани і чекають, доки біль поразки вщухне.

Льоня. І що – потім повертаються?

Координатор. Так, але грають ще гірше. Їх переслідують страхи. Вони бачать свої програші в нічних мареннях, думають про них вдень і програють знову і знову, аж поки не почнуть постійно відвідувати пана Психіатра.

Психіатр. Так, роботи багато. Тільки одиниці стають на шлях саморозвитку. Вони й виграють.

Білява красуня. Я люблю тих, хто виграє...

Льоня. А чому одні виграють, а інші програють?

Психіатр. Найскладніше питання. Думаю, справа в тому, що переможці вміють розібратися в собі. Для них удари долі стають поштовхом для глибокого самоаналізу, стимулом для подальшого розвитку. Вони визнають: так, причина програшів в мені самому. Стародавній цар Ксеркс висік море за те, що воно потопило його галери. А є нещасні, що ображаються на біржу. Це все одно, що образитися на весь світ!

Білява красуня. Або на Того, хто його створив...

Під столом з'являється Філя, він клює Льоню.

Льоня. Ой!

Філя. Будь обережний, в цьому місці ти можеш почути надто складні інвестиційні ідеї. Тобі зарано виходити на цей рівень. Вони несуться автострадою на надто швидкісних авто. А ти на самокаті ще ледь тримаєшся. Чув, що сказав твій візаві? Кожний гонщик має скинути з дороги іншого!!!

Льоня. Так що робити?

Філя. Шукай привід швидше піти. Зустрінешся з ними пізніше, коли будеш в їхній ваговій категорії. А поки що я домовився тобі про цікаву зустріч.

Темна вулиця в центрі міста.

Льоня стрімко йде з Філею на плечі.

Філя. Тобі не здалося, що ти цю білявку бачив раніше в компанії з відьмаками?

Льоня. Страхи, нічні видіння? Пан Психіатр красномовний. Інші теж. Розповідали стільки цікавого, я захопився. Балансувати на межі зриву в провалля! Це ж як прикольно!

Філя. Все ясно – бацила азарту, вакцини немає. Я прилетів до тебе вчасно...

(Продовження в наступному пості)

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

25 років без Моісея. Частина ХІ

Чи обов'язкова накопичувальна пенсійна система, чи особові інвестиційні та пенсійні рахунки, чи "румунський" інвестиційний фонд – це все приклади інклюзивних економічних інститутів, які дозволять Україні створити вектор європейського (інклюзивного) розвитку...

25 років без Моісея. Частина Х

В попередній частині про таке: як екстрактивні інститути нівелюють значення фондового ринку, як для інвесторів, так і для емітентів; як включити населення до інвестування та змінити екстрактивне мислення емітентів...

25 років без Моісея. Частина ІХ

В попередній частині я вже звертав Вашу увагу до проблем емітентів на українському фондовому ринку. Вони були створені переважно в процесі масової приватизації, що обумовило непрозорість формування їх фінансових результатів та дуже обмежену кількість їх акцій у біржовому обороті...

25 років без Моісея. Частина VІІI

В попередній частині про таке: суспільство має вірити у силу самоорганізації; проблеми багатовекторності; системна інтоксикація російськими екстрактивними інститутами; пам'ятник від вдячних українців Стійкий економічний розвиток можливий тільки в умовах постійних творчих деструкцій, постійних інноваційних змін відповідних інститутів...

25 років без Моісея. Частина VІI

В попередній частині про таке: чому економічна велич Венеції залишилась у минулому; передумови успішності переходу до інклюзивності; як цифрова революція збільшує трансформаційний потенціал України...

25 років без Моісея. Частина VІ

В попередній частині про таке: фондовий ринок як індикатор інституційного стану країни; Помаранчева революція як невдала спроба розірвати порочне коло екстрактивних інститутів; генезис громадянського суспільства...