9 вересня 2013, 13:18

Кремль дозволив демократію і успішно нею маніпулює.

Вчорашні вибори в сусідній Росії стали черговим зрізом для апробації технологій та стратегій. Оскільки в усіх серйозних київських політичних штабах задають тон російські консультанти, можна очікувати експорту новинок і в нашу домашню політику.

В рамках тренду на відкритість політики і випускання пару на виборах Кремль дозволив участь у виборах всім опозиціонерам – болотним, несистемним – усім, хто хотів. Вплив на результат здійснювався шляхом маніпуляцій громадською думкою, явкою, датою виборів, пропагандою в конкурентному середовищі – замість банального недопуску кандидатів до виборів. Результат показовий – на чесних виборах російський виборець підтримав сильну діючу владу. Урок для тих, хто хоче посадити половину опозиціонерів і таким чином позбавити їх права балотуватися. Також це урок для тих, хто збирається рахувати, скільки днів провів за останні 5 років В.Кличко в Україні. Не ганьбіться і вигрівайте у відкритій кампанії!

Перемогти владу в Росії можуть громадські активісти – яскраві особистості, з бійцівським характером, історією чесних викривальних кампаній, популярні в Інтернеті. Успіх О.Навального і Є.Ройзмана – це не успіх тих партій, які їх офіційно номінували на вибори. Це скоріше крах класичної "системної" опозиції, яку виборці давно підозрюють у кулуарній співпраці з Системою. Наступні вибори в Україні проявлять нових лідерів, які до цього не були помічені серед партійних функціонерів у коктейлі із вчорашніми корупціонерами та особами зі складним минулим. Проте ці лідери повинні не лише полум'яно критикувати владу, але і мати зрозумілу альтернативну програму дій, так, законопроекти і "кола" Навального привабили до нього політично активний і думаючий сегмент аудиторії.

Підлягає детальному вивченню програма по мобілізації жителів соціальних мереж у офлайн, у Москві за умов 30%-ої явки Навальному вдалося максимально привести своїх прихильників на дільниці, саме тому його остаточний результат значно вищий за останні опитування та математичні моделі. Мотиваційна кампанія була точно зверстана під цільову аудиторію Інтернет-активістів, які могли одним кліком друкувати листівки на холодильник чи форвардити матеріали на френдів.

Росія провела майже 7 тисяч виборів у один день, який вони визначили як єдиний день голосування, в цьому році вперше такий день призначено один раз на рік, до цього голосування проводили двічі на рік. Ця практика дозволяє і партіям проводити єдину агітаційну кампанію, і організаторам виборів уніфікувати виборчі процедури. Єдиний недолік – інколи єдиний день голосування не корелює із закінченням термінів повноважень окремих осіб чи органів, і тоді дехто виконує обов'язки по 6-9 місяців. Хоча, в порівнянні із знущанням над демократією в українській столиці, це дитячі забавки.

Україна планує провести 15 грудня більше ніж 100 виборів, хоча найбільш потрібні вибори так і не призначені – Київ, Чернівці, Херсон, Миколаїв. В питаннях уніфікації законодавства росіяни також можуть стати прикладом і моделлю. Вже кілька років діє федеральний закон про гарантії виборчих прав громадян – аналог загальної частини виборчого кодексу. Такий кодекс давно просять прийняти і наші західні колеги, і внутрішні організатори виборів та експерти, але на жаль ніяк не виходить.

Кремль чомусь, на відміну від наших, не боїться двотурової системи виборів у столиці, і цього року Москва мала всі шанси на проведення другого туру.

Рік тому Україна встановила на всіх виборчих дільницях веб-камери, використавши російський досвід та технології. Проте в Російській Федерації ця техніка успішно використовується і на довиборах, у нас же комплекти обладнання за рік "закотилися або загубилися". Юридично цілком є ще час прийняти рішення про відновлення технічної системи для виборів 15 грудня і всіх довиборів, все таки запис голосування та підрахунку і веб-доступ на дільниці сприяє чесності виборчого процесу.

А от оптичні сканери, я сподіваюсь, ми закупати не будемо. В Москві значна кількість дільниць обладнана цими КОІБами, які звичайно виглядають дуже сучасно і дають можливість порахувати результат за секунду після закриття дільниць. Проте недоліки цих пристроїв значно більші: дороговизна в закупці та безмежні можливості для використання транзитних серверів. Навіть якщо таких серверів не буде, довіри до "чорного ящика" у виборця ще довго не виникне. Вже краще вивчати досвід Інтернет-голосування у Естонії – світовий тренд рухається за цим напрямком.

Загалом можна сказати, що вчора Росія показала високі стандарти виборів, тому найближчим часом Митний Союз не можна буде шпиняти за брак демократії, а дещо із процедур потрібно залучати не лише від Заходу, але і від Півночі.

Виклики енергетичної безпеки: як пройдемо зиму?

Зима може стати складною і холодною не лише для Європи, яку Газпром зараз шантажує газовою зброєю. Перед Україною стоять не менші виклики і загрози в плані енергетичної безпеки...

"Корейський варіант" для української війни: є нюанси

Західні експерти періодично пишуть про можливість застосування в Україні мирного врегулювання за зразком корейської угоди про перемир'я, підписаної у 1953 році...

Державне управління в особливий період

Після закінчення війни миттєвого повернення до мирного життя не відбудеться. Занадто багато зруйновано – і це стосується не лише інфраструктури, так само знищено виробничі ланцюжки, соціальні зв'язки, мільйони громадян стали біженцями або внутрішньо переміщеними особами...

Найбільш вагомою санкцію проти РФ повинно стати нафтове ембарго

Якщо західні країни захочуть змусити російське керівництво до поступок і до миру в Україні, найбільш суттєвим може стати їх рішення про запровадження ембарго на покупку російської нафти...

Реформу СБУ потрібно розморозити

В порядку денному останнього пленарного тижня шостої сесії Верховної Ради законопроекту про СБУ знову немає. Водночас, згідно підготовленого до другого читання тексту, вже з 1 січня цього року у нас мала працювати нова реформована спецслужба...

2022-ий рік стартує одразу з кількома політичними викликами

У грудні традиційно Український інститут майбутнього публікує прогноз на наступний рік, із повним текстом можна ознайомитися тут. Перші презентації прогнозу та отриманий зворотній зв'язок підтверджують наявність кількох серйозних викликів, які переходять у 2022-ий із поточного року і проявлять себе, не чекаючи закінчення новорічних канікул...