23 листопада 2013, 17:37

Сценарії розгортання політичної кризи.

В принципі, ще є маленька надія на оптимістичний результат у Вільнюсі. Меркель таки переконує Путіна не втручатися, Захід вимінює Україну у Москви на якусь Сирію, Арктику чи ще там щось. Берлін із Вашінгтоном нарешті називають солідну суму економічної підтримки, і Угода таки підписується. Для широкої публіки все пояснюють лише багатотисячними мітингами українців, які і так реально стануть аргументом у переговорах політичних гравців.

Проте більш вірогідним є протилежний сценарій, і тут уже можна передбачати технології основних учасників на кілька місяців наперед.

Для опозиції моделлю повинна стати акція "Україна без Кучми" – тобто генеральні маневри перед президентськими виборами:

- Максимальна мобілізація населення, обкатка механізмів організації масових заходів, взаємодії польових підрозділів. Оскільки народ реально накручений і обурений, можна наганяти максимум пафосу, плутати Асоціацію і членство, вільну торгівлю і безвізовий режим – побільше емоціо, зараз не до раціо. Прив'язати поняття "перемога опозиції – підписання Угоди – всезагальне щастя"

- Апробація мобілізації через соцмережі, вірусні ролики "У вас украли Європу", формування баз даних активістів.

- Вождям опозиції не сваритися хоча би зараз – за черговість виступів на мітингах і за кількість партійних прапорів. Демонстрація єднання.

- Відмовитися від проплачених масовок. Зараз люди виходять за ідею, і цей тренд реально утримати.

- Виведення в пріоритет порядку денного і загалом виборчої кампанії питання ставлення до Євросоюзу і європейської інтеграції.

- Блокування засідань Верховної Ради, різкі заяви сесій місцевих рад, заклики до позачергових виборів Президента.

- Важливим результатом може стати перехоплення симпатій тих сегментів електорату, які розчаровані реверсом.

- Вийти з акції після можливої відставки Азарова та інших кадрових рішень влади і спокійно увійти у новорічні свята.

Для влади першочерговим завданням є перехоплення ініціативи, ба якщо пауза затягується, власні підрозділи і союзники почнуть тікати вже зараз:

- Отримати від Росії побільше бонусів одразу – нові ціни на газ, кредити, інвестиції.

- Продемонструвати швидкий позитивний ефект для населення: ріст соціальних стандартів у бюджеті-2014, перспективи постійного їх зростання, здешевлення енергоносіїв, нові масштабні російські замовлення для українських підприємств.

- Призначити винних за зрив євроінтеграції. Звільнити до прикладу прем'єр-міністра, кількох міністрів, заодно влаштувати розбір польотів за невиконання Національного плану дій.

- Проєвропейській фракції всередині влади говорити про євроінтеграцію з таким же пафосом, як і опозиції.

- Відволікати увагу від євромайданів. Виводити в порядок денний питання нових реформ, боротьби з фашистами, а найбільш оптимальні теми – посадки високопосадовців-корупціонерів та розкуркулювання олігархів.

- Розпочати підготовку польоту українського космонавта на російську станцію, широко висвітлити візити українських делегацій в Сибір, Арктику – для переговорів про нові контракти та спільні проекти.

- Проведення радикальних реформ із швидким видимим результатом – подолання низової корупції, спрощення системи адмінпослуг тощо.

Сценарії поведінки Заходу будуть залежати від того, чи зберігається шанс на підписання угоди з цією владою України, і відповідно від того, наскільки високо оцінять шанси нинішньої опозиції на прихід до влади.

Виклики енергетичної безпеки: як пройдемо зиму?

Зима може стати складною і холодною не лише для Європи, яку Газпром зараз шантажує газовою зброєю. Перед Україною стоять не менші виклики і загрози в плані енергетичної безпеки...

"Корейський варіант" для української війни: є нюанси

Західні експерти періодично пишуть про можливість застосування в Україні мирного врегулювання за зразком корейської угоди про перемир'я, підписаної у 1953 році...

Державне управління в особливий період

Після закінчення війни миттєвого повернення до мирного життя не відбудеться. Занадто багато зруйновано – і це стосується не лише інфраструктури, так само знищено виробничі ланцюжки, соціальні зв'язки, мільйони громадян стали біженцями або внутрішньо переміщеними особами...

Найбільш вагомою санкцію проти РФ повинно стати нафтове ембарго

Якщо західні країни захочуть змусити російське керівництво до поступок і до миру в Україні, найбільш суттєвим може стати їх рішення про запровадження ембарго на покупку російської нафти...

Реформу СБУ потрібно розморозити

В порядку денному останнього пленарного тижня шостої сесії Верховної Ради законопроекту про СБУ знову немає. Водночас, згідно підготовленого до другого читання тексту, вже з 1 січня цього року у нас мала працювати нова реформована спецслужба...

2022-ий рік стартує одразу з кількома політичними викликами

У грудні традиційно Український інститут майбутнього публікує прогноз на наступний рік, із повним текстом можна ознайомитися тут. Перші презентації прогнозу та отриманий зворотній зв'язок підтверджують наявність кількох серйозних викликів, які переходять у 2022-ий із поточного року і проявлять себе, не чекаючи закінчення новорічних канікул...