Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

З проблемою fakenews боротися потрібно, але при цьому зберегти і захистити свободу слова

15 січня 2018, 19:17

Ідея керівника однієї з фракцій обмежити поширення fakenews викликала багато емоційних реакцій, і це може відкласти вирішення реально важливої проблеми.

Насправді, боротьба з поширенням fakenews відповідає новітньому світовому тренду. Поширення фейкових новин існувало завжди, всі знають термін "газетна качка", а в Україні добре пам'ятають поділ країни на три сорти на всілякі псевдоновини виборів-2004.

Проте, особливу актуальність тема fakenews отримала півтора роки тому на виборах Президента США, коли цунамі вигаданих новин у соцмережах приписували російським хакерам і ботофермам. Передумов для загострення проблеми до критичного рівня було дві.

Перша – розділеність тодішнього американського суспільства по лінії симпатій за одного з кандидатів.

Друга – зміна алгоритмів соцмереж. Якщо ви лайкали пости "за Трампа" і "проти Хіларі", то стрічка видавала вам лише контент відповідної політичної орієнтації, і ви ставали жертвою фейкових новин, бо були готові в них повірити.

Удосконалення інструментів Big Data дало змогу проводити мікротаргетинг цільових аудиторій, максимально попадаючи фейковими новинами в очікування виборців. Далі на подібному грунті були кампанії за Brexit, "Ле Пен проти Макрона" і просування "Альтернативи для Німеччини". Класика британського досвіду – максимально поширена фейкова новина, що щотижня Великобританія переводить на рахунок Брюсселю 350 млн фунтів.

Україна напередодні виборчого циклу-2019 є ідеальною мішенню для застосування fakenews. Суспільство розділене, в соцмережах блокують носіїв альтернативної думки, навіть аудиторії інформаційних телеканалів сегментовані і перетинаються мінімально. Споживач інформації шукає повсюду "зраду" і радо ведеться на провокації. Доказано ранніми етапами створення ОРДЛО.

Міжнародні організації лише шукають засоби реагування на проблему fakenews. Найм'якіший – вчити читачів розпізнавати фейкову інформацію, не розганяти брехливі повідомлення, звертати увагу на надійність першоджерела. Щодо традиційних медіа – удосконалюються механізми саморегулювання журналістських стандартів.

І у повідомленні УП за наслідками новини про "покаянний лист" найбільш значимим є власне роз'яснення, як має перевірятися подібна інформація до поширення. Проте, навряд чи подібні поради допоможуть журналістським колективам Russia Today чи Sputnik.

Найбільш складна проблема – як зупинити вибухоподібний ріст репостів фейкових новин у соцмережах. Навіть у разі спростування через півдня – половина читачів його не побачить, нудне спростування репостити ніхто не буде, і "ложечки знайдуться, а осад залишиться".

Пропозиція карати юзерів за поширення фейкових новин не є однозначною. Боти відкриють собі нові профілі, а реальні люди можуть постраждати за свої помилки. Навісити на адміністрацію соцмереж перевірку новин, із блокуванням і видаленням – поки малореально.

Так що проблема fakenews в Україні є, і це не лише поширення якогось компромату проти високопосадовців. Це скоріше відкритість суспільства перед розпалюванням ворожнечі і провокацією конфліктів. І для вирішення проблеми треба не закручувати гайки свободі слова, а вести відкриту дискусію про проблеми, і пропонувати зрозумілі механізми боротьби. Саме це мабуть і мав на увазі А.Герасимов, виступаючи на Погоджувальній Раді. Робоча група в Раді – ОК, публічні дискусії – обов'язково, кращий закордонний досвід – тут нам допоможуть напрацюваннями. Часу не так багато.

Історична класика fakenews – історія візантійського імператора Костянтина V. Він так жорстко боровся з монахами, які малювали ікони, що монахи вирішили відомстити. Вони переписали всі літописи і додали туди фейкову новину, що при хрещенні імператор, вибачте обіс***вся в купіль. Так і увійшов він у історію як Копронім. Отож бажаю всім нам не повторити подвиг імператора.

powered by lun.ua
Коментарі — 13
mihaylenco _ 16.01.2018 17:11
IP: 93.171.76.---
Logic2009
Безмозглый, лучше 84% бедных чем 86% безмозглых, верящих в кровожадного пигмея.

Візьміть найвідоміших людей світу за всю історію людства. Серед них чимало бідних. Якщо не більшість. Багаті відомими ставали винятково через те, що вони були правителями. А хто став відомим винятково звдяки багатству? І як довго їх пам'ятає людство? Хтось знає найбагатшу людину 1972 року? А найсильнішу на планеті? Найшвидшу? А хто пам'ятає найбагатшу людину 1960 року? 1860 року? А Фарадей відомий всім. І Тесла. І Паганіні. І Шекспір. І жоден з них не був багатим.
Orest Jj _ 16.01.2018 10:36
IP: 35.205.33.---
- Сегодня киборги пагоны свои ели!
mihaylenco _ 16.01.2018 10:06
IP: 93.171.76.---
Борис Троян
Тушка – это навсегда предатель.Человек со стержнем никогда не станет предателем,Попов никогда не станет человеком со стержнем.Продажная шкура.

Борисе! Зрадник – це той, хто зрадив своїх. Тих, з ким має одні корні. Я не бачу ніяких підстав вважати депутатів зрадниками. Вони ніколи не були однієї крові з виборцями. В них інша кров – вони з роду "вічних владноможців". Тобто, завжди бути при владі. Така їхня сутність. Бути при владі. Навіть якщо не у владі, то хоч би при владі. Колір масті для них не має ніякого значення. Звичайно, всі хочуть бути кольору влади. Але лише на першому етапі. Тільки владні фракції на цьому етапі не гумові. А коли дурнякові, безпечні вершки зняті, вершкоотримовичі тікають. Утворюються вакансії. І туди влазить другий ешелон.

Якщо титулами розкидатися без міри, вони втрачають свою вагу. Хоч це Герой, хоч це зрадник. Для тушок титул зрадника занадто високий. Бо звання народного висуванця він ніколи не мав.
Борис Троян _ 16.01.2018 09:40
IP: 185.23.165.---
mihaylenco:
Тушка – это навсегда предатель.Человек со стержнем никогда не станет предателем,Попов никогда не станет человеком со стержнем.Продажная шкура.
mihaylenco _ 16.01.2018 09:21
IP: 93.171.76.---
Микола Пошукайло
Напевно думає що усі забули як він голосував за відставку Соболева та остаточно перетворився у посіпаку брехуна-бариги. Зовсім без совісті.

І справді, забули. Я, наприклад, забув. Якось не знайшлося в стрічках новин яскравого заголовка. Наприклад, "Радикали, на чолі з Поповим, з подачі рошенців відправили у відставку Соболєва".
Orest Jj _ 16.01.2018 08:52
IP: 35.195.176.---
К "бедным" можно причислить 84% граждан Украины!

Исследование Института социологии НАН Украины основано на результатах опроса, проведенного летом 2017-го. Если в мире принято, что "бедной" является семья, которая тратит 62% и более дохода на покупку еды, оплату жилья и одежды, то украинские семьи расходуют на эти цели до 84% (особенно в отопительный сезон). Среди ответивших 35% указали, что их семьям хватает на проживание; 45% подчеркнули, что им хватает лишь на продукты питания, а 6% подтвердили, что они порой голодают или просят милостыню. Выходит, что абсолютное большинство украинцев тратит средства на текущее потребление, не имея запасов.

- Это уже не фейк!
Orest Jj _ 16.01.2018 06:56
IP: 35.195.250.---
Микола Южний:
А шо це заднёпривідного Ігора Попова- Макаренка із радикальної партії ні каплі в рот, ні сантиметра в dupu захотілося привчити Українців до моралі...
.... и то верно, какая у хох/лов может быть мораль, они кому только не подставляли свою dupu.
Микола Южний _ 16.01.2018 06:50
IP: 35.205.22.---
А шо це заднёпривідного Ігора Попова- Макаренка із радикальної партії ні каплі в рот, ні сантиметра в dupu захотілося привчити Українців до моралі...
Orest Jj _ 16.01.2018 06:35
IP: 35.195.176.---
Украина трусливо отменила санкции против одного из поставщиков угля на Украину.!
- а что на это скажут европейцы, которые из за Украины, потеряли миллиарды долларов доходов в России?
- стыдно Господа – стыдно!
Петр Щукин _ 15.01.2018 21:03
IP: 212.115.244.---
Шо то за жизнь будет, если все будут говорить только правду... Аж страшно
Dedik _ 15.01.2018 20:52
IP: 46.175.147.---
Потрібен антифейковий суд.

Проблема фейків – перебільшена. В.Б. Гройсман.

- Рядовий Петренко, зупиніть фейки!
- Фейки, стоп! Раз, два!

Я так розумію, що всі інші нагальні проблеми вже вирішені?
Roman Romaniv _ 15.01.2018 20:34
IP: 35.195.82.---
Продався в антикор. комітеті. Пся крив!
Юрій Чорноіван _ 15.01.2018 20:32
IP: 93.126.79.---
"...з'явилася велика передовиця, відмінно написана, першокласна передовиця, прикрашена трьома перлами газетної латині – начебто статус-кво, – і звучить вона, як безтілесний голос якоїсь значної особи, яка страждає від застуди і головного болю і провіщає крізь товстий шар вати, хоча цей компрес і не приносить їй ні найменшого полегшення. Втім, між рядків можна прочитати, що... пропонує називати речі своїми іменами і діяти негайно (а як – невідомо). В іншому випадку можна очікувати найнебажаніших
наслідків", Герберт Веллс, "Їжа богів"
Корупція1412 Aтака Путіна1279 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter