Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Основні загрози чесним виборам – 2019

25 грудня 2018, 15:49

Якщо 10-15 років тому основними проблемами на виборах були адмінресурс та нерівний доступ до ЗМІ, то зараз на перше місце виходять підкуп виборців, втручання з-за кордону та фейкові новини.

Критерії чесності виборів визначаються не лише нормами профільних законів чи кодексів, але і міжнародними документами, насамперед – Копенгагенським документом ОБСЄ. Хоча навіть його настав час переглядати, за 28 років технології та виклики в регіоні змінилися, і документ треба доповнювати новими пунктами, все частіше говорять про "Копенгаген 2.0" або "Копенгаген+".

Зараз все ще існує загроза перенесення конституційних термінів проведення президентських виборів – у звязку з дією правового режиму воєнного стану. Хоча, вірогідність цього є невеликою. Затверджений Верховною Радою 30-денний термін закінчується до офіційної дати початку виборчої кампанії. Проте, безпекова ситуація залишається напруженою, і військова ескалація може стати причиною для введення ще одного терміну воєнного стану, причому ризик подібного сценарію залишатиметься навіть між першим і другим туром виборів. Також є ризики непроведення голосування в окремих регіонах. Так, ЦВК звернулася до військово-цивільних адміністрацій Донецької і Луганської областей з пропозицією оцінити можливість проведеня виборів з точки зору дотримання безпеки виборців. Буквально місяць тому Донецька ВЦА вже надавала свої негативні оцінки, тому дискусія про доцільність організації виборів у прифронтовій зоні може бути актуалізована. І перенос дати виборів, і їх скасування на окремих територіях – безумовно, матиме вплив на можливий результат голосування.

На цих виборах найбільша кількість виборців не матиме можливості взяти участь у голосуванні. Перш за все, це трудові мігранти, кількість яких міністр соціальної політики оцінив у 5-7 мільйонів осіб. Чинна процедура зміни виборчої адреси та голосування в консульських установах – занадто тривала та складна. Для спрощення процедури потрібна спільна швидка робота Верховної Ради, ЦВК та МЗС. Проте навіть зміни процедур не забезпечать повну участь заробітчан у виборах. Нинішні результати соціологічних досліджень не можуть врахувати відповідну похибку, бо офіційних даних по мігрантах з розподілом по регіонах – немає. Оскільки дана електоральна група має свої специфічні політичні уподобання, результати виборів можуть значно відрізнятися від результатів опитувань.

На місцевих виборах втратили право участі у голосуванні внутрішньо переміщені особи. Дискусія щодо цього має бути продовжена для визначення критеріїв належності до місцевої громади. Якщо людина три роки постійно проживає в громаді, сплачує податки до місцевого бюджету, то чи не є логічним надати їй право обирати місцеву владу?

Розвиток юридичних технологій приніс спокусу обмежити доступ певних політичних партій чи кандидатів до участі у виборах. Всередині кількох партій продовжуються юридичні спори щодо легітимності керівних органів. Відповідно, якщо ці спори не будуть остаточно завершені, то факт висування кандидатів у Президенти від "Опозиційного блоку" чи Аграрної партії може бути оскаржений в ЦВК і адміністративних судах. Позитивне рішення суду до дня голосування може привести до скасування реєстрації, а після дня голосування – ставити під сумнів загальний результат виборів.

Критерії і цензи реєстрації кандидатів досить чітко виписані в законі про вибори. І їх чітке застосування може створити проблеми для окремих кандидатів. До прикладу, Центральна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата на пост Президента України у разі невиходу із громадянства іншої держави. Перед кожними виборами зявляються більш-менш фейкові повідомлення та ксерокопії іноземних паспортів топ-політиків. А якщо до ЦВК надішлють документальні докази наявності громадянства іншої держави? Свого часу Р.Насірова звільнили з посади на основі листа посла іншої держави, прецендент створений. Так само можуть по-різному тлумачитися оцінки постійного проживаня в Україні протягом 10-річного терміну. І новий виклик – це оцінка електронних декларацій кандидатів. Згідно закону, помилки і неточності, виявлені в декларації, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації. А якщо буде встановлений судом факт тотальної фальсифікації декларації в особливо великих розмірах, за що до речі передбачена кримінальна відповідальність? І якщо кандидат відмовиться виправляти дані декларації? ЦВК може постати перед складним політико-правовим викликом.

Основний канал донесення інформації про кандидатів – центральні телеканали. Суспільний мовник проводитиме телевізійні дебати кандидатів, проте щоденну інформацію виборці отримуватимуть через приватні телеканали. Відповідно, питання лояльності кандидатів до телевласників набуває критичного значення. Вже зараз виникають скарги на "стоп-списки" гостей, зрежисовані дискусії та ток-шоу та фільтрацію політичних новин. Можлива заборона на розміщення прямої телереклами – лише посилить залежність кандидатів від редакційної політики власників. Помякшує проблему лише велика кількість каналів та відповідно різноманітність і конкурентність точок зору. Якщо плюралізму недостатньо (чи є бутафорський) в одній студії, він хоча би існує між різними кнопками.

Розвиток соцмереж та здешевіння смартфонів і планшетів привело до збільшення ролі прямої комунікації кандидата з виборцями. Проте, тут же збільшилася кількість фейкових новин. Суспільство занадто політично поляризоване та все більше замикається в комфортних для себе інформаційних бульбашках. Відповідно, втрачається навичка критичного мислення, і будь-які дурниці про мешканців конкуруючої інформаційної бульбашки – отримують тисячі репостів. Комунікація проходить миттєво. Подальші спростування, як доведено, поширюються зовсім неохоче, ніхто ж не хоче признаватися у власній наївності. Окрім соцмереж, перспективними для фейкових комунікацій є телеграм-канали та групи у Вотсапі. Останні широко застосовувалися два місяці тому в Бразилії, їх перевага – сервер не контролює контент. І якщо боротися з фейками у Фейсбуці буде спецгрупа Атлантичної Ради в Україні і центр фільтрації російськомовного контенту в Ризі, то Вотсап зараз незахищений.

Прямий підкуп виборців з кожними новими виборами несе все більшу загрозу. Загальне розчарування в політичному істеблішменті та низький рівень доходів населення збільшує цільову групу готових до продажу голосу виборців. Удосконалення технологій побудови "сіток" та контролю голосів – захищає скупку голосів від викриття. На президентських виборах прямий підкуп навряд чи буде застосовано тотально, проте на окремих територіях куратори кампаній деяких кандидатів можуть поставити саме на цей гарантований спосіб.

За роки приватизації та децентралізації значно змінилоя застосування адмінресурсу. Навіть бюджетників уже не стільки лякають, як умовляють. Але більш дієвим є використання лояльності працівників до роботодавця – власника заводу чи агрохолдінгу. Саме місцевий роботодавець може виділити і членів комісій, і спостерігачів, і можливості для зустрічі з трудовим колектовом.

Відповідно, захистити свій результат на дільницях зможе лише той штаб, який матиме лояльність місцевих феодалів і величезні кошти на оплату системи контролю на дільницях.

В ніч з 21 на 22 квітня, в разі близьких результатів двох кандидатів у другому турі, за старою демократичною традицією кандидати можуть запросити своїх прихильників до Києва – зустрічати перемогу. Тут же може включитися дозволена технологія – скасування результатів виборів на окремих дільницях (де перемагає конкурент). І тоді ЦВК вже перетвориться із адміністратора виборів на політичний орган, і може перейти до прийняття політико-правових рішень.

І не забуваємо, що світова економіка наближається до нової рецесії, безпекові загрози для України лише посилюються, і за політичними баталіями все-таки головне – не втратити державу.

powered by lun.ua
Коментарі — 22
Log Log _ 26.12.2018 16:42
IP: 178.133.89.---
Goga Jopss:
то же
Приползла безмозглая Воронежская амёба Унитаз Семижопов.
Дегенерат, когда начнёшь различать "то же" от "тоже"?
Кретин безграмотный, прежде чем поучать выучи русский язык.
Serhii Bykov _ 26.12.2018 11:50
IP: 35.235.227.---
Є ще одна загроза, що полягає у голосуванні паспортами з окупованих територій. Вони мають право голосу на національних виборах, хоч можуть і не бути внутрішньо-переміщеними особами.
Борис Надточій _ 26.12.2018 10:54
IP: 46.211.133.---
Зберегти країну! – Зарубайте на своєму носі всі кандидати, які претендують стати Гетьманом 2019 року.
Борис Надточій _ 26.12.2018 10:49
IP: 46.211.133.---
Борис Надточій:
Борис Надточій:
Головне -зберегти країну! Зарубайту не своєму носі всі. хто хоче стати Гетьманом 2019 року!
Борис Надточій _ 26.12.2018 10:47
IP: 46.211.133.---
Головне -зберегти країну! Зарубайту не своєму носі всі. хто стати Гетьманом 2019 року!
Індра _ 25.12.2018 21:29
IP: 94.76.81.---
Забув вказати: Андрей Лызлов, СКИФСКАЯ ИСТОРИЯ – написана ще до лже-Петра 1, в 1692 р.
Це ж треба, в Московщині на початку 17-го сторіччя лже-Дмітрій царював, з кінця 18-го сторіччя царював лже-Петро 1, а далі майже ціле століття лише чужинці були в Московщині імперторами/імператрисами. У тов. Леніна було 12 двійників, у тов. Сталіна – 3 двійника; 3 двійника було у Єльцина (вони продовжували ще 2 роки правити по його смерті в 1996 р.) і тепер маємо 6 двійників лже-Путіна... Агов, московити! ну самі гляньте на цей маразм, хіба може країна розвиватися і дбати за ваш добробут при такій структурі влади? Хто ж вами править? Які статки в державі? Скільки вас лишилося? Подейкують, що вас вже менше 80 мільйонів... То може почнете щось в себе змінювати? Чи таки будете деградувати до самого кінця пришвидшуючи розвал і смерть вашої нещасної горе-країни?...
Індра _ 25.12.2018 21:16
IP: 94.76.81.---
Московитам треба почати вивчати свою давнину, адже все, що в них написано від часів лже-Петра 1 (з 1698 року і по нині) -- то суцільна брехня в усьому!!! Раджу почати з: Владимир Белинский, СТРАНА МОКСЕЛЬ; є також і в YouTube – можна прослухати лекцію (дуже повчально, автор розповідає мосоквською мовою). З давніх творів раджу: Андрей Лызлов, СКИФСКАЯ ИСТОРИЯ. Теж є в інтернеті. Цікаво, що в цій книзі автор зовсім не згадує так звану "видатну Куликовську битву" -- то чи була вона взагалі?...
Взагалі-то суто по-людськи шкода мені московитів – адже живуть в суцільній брехні. Вся інформація, яка була їм закладена в школах в голови, – брехлива майже на 100%. Справді, тюрма народів. І всі оті ерзя, меря, мордва, чухонь та ін. навіть мов своїх угро-фінських власних не знають. Спілкуються лише імперською мовою, хоча вона і слов'янска (мосоквська) – та все ж не їхня рідна мова взагалі! І правлять їми вже 100 років різні сатанисти – комуно-сіоно-жидомасони з іудейськими коренями. ЖАХ...
Індра _ 25.12.2018 21:00
IP: 94.76.81.---
Goga Jops:
Индра:
Назовите хоть одного царя или короля Украины 8000 лет назад.
- 7000 лет назад
- 6000 лет назад
-5000 лет назад
......
300 лет назад.
Приємно бачити, що московит зацікавлений в прадавній руській історії. Але так примітивно не можна підходити до української минувшини. Одного керманича не було, бо країна мала одвічно демократичний устрій – заміна правителя/вождя проходила під час віча. Але можна назвати, наприклад, за "Велесовою Книгою", 3200-3000 років тому батька Ора – він організував Кіммерійский Союз слов'ян, який пішов на південь і осів в Тавриді де перше збудоване місто Кіммерійці назвали Росія (нині якась Керч), а друге – Сурож (нині якийсь Судак). Між іншим, півострів назвали іменем "Таврида" саме Кіммерійці, бо там жили величні дикі бики-таври/тури.
Степан Воснецов _ 25.12.2018 20:19
IP: 35.235.228.---
Goga Jops:
Індра:
Я был в Крыму и видел картину когда в Крым бегут украинцы от "сильного Киева", а вот наоборот что то не видел. 3 миллиона украинцев, которые работают в России, вас не понимают.
то что ваш аккаунт в фейсбуке пустой и однодневка уже показывает что вы ботяра дешевая...вы боитесь как крыса мерзкая даже свое ФСБ а бы не ляпнуть чего то лишнего а еще тут выхваляется сверхдержавами...как был крепостой холоп так и остался
Константин Ольшанский _ 25.12.2018 20:04
IP: 35.235.227.---
Індра:
А скільки є нині лже-Путіних? Начебто 6 після смерті справжнього в 2004 р. То хто править Московщиною, Ulinn Olga, га???
С тех пор, как Индра впал в неадекват
Московщиною правят все подряд:
Три таракана в черных сюртуках,
Семь стеклодувов с граблями в руках,
Воскресший Сталин, умерший Кобзон,
По пятницам и средам – Робинзон,
Шесть Путиных, четырнадцать Шойгу -
Я всех упомнить даже не могу.
Індра _ 25.12.2018 20:00
IP: 94.76.81.---
Goga Jops:
Степан Воснецов:
Украина уже потеряла часть своей территории и часть своего населения, и эта тенденция только усугубляется. В конце концов, раздел Украины не за горами, ни России ни Европе не нужна нестабильная страна с фа/шиствующими элементами во власти.
Так довго, як є Україна, не була жодна крана Європи. Українці – самі осідлі на своїй землі. Понад 8 тисяч років історії і все на тій самій землі! Балачки про кінець України виглядають несерйозно. Погіршення господарства, життя, тимчасове зменшення території – це можливі речі, бо залежить від сторонніх сил. Але зникнення – це смішно. Скоріше навпаки – треба очікувати приєднання навколишніх земель до України, як материнського осередку. Це може відбутися дуже скоро при наявності українського за походженням і поглядами гетьмана. Відомо, що південь Московщни (Ростовські землі, Кубань, Білгород) був би радий відколотися від Москви і бігти від неї як подалі. При сильному Києві так і стане.
Степан Воснецов _ 25.12.2018 19:14
IP: 35.235.228.---
Goga Jops:
Індра:
Украинцы не изобретатели и не учёные, их участь послушно работать либо на поляков либо на русских, в этом их польза для наших стран.
Что касаемо будущего Украины, то вы правы. У Украины нет будущего, как и не было прошлого как самостоятельной страны. Украины создали тираны: Ленин, Сталин, Хрущёв и с их исчезновевением, исчезнет и их детище "Украина".
ну вам видней на России что польза,да и замахаетесь хоронить Украину она вас точно переживет и ваших детей и так далее
Степан Воснецов _ 25.12.2018 19:12
IP: 35.235.228.---
я так понял к новому году с клиники выпустили не буйных пациентов,столько текста а по сути набор слов
Log Log _ 25.12.2018 18:59
IP: 46.133.155.---
Індра:
Ви відповідаєте ідіоту на його маячню, але воно не розуміє 90% слів, бо не прочитало за життя жодної книги.
Віктор Совщак _ 25.12.2018 18:50
IP: 188.163.12.---
Загальні слова. Ку-ку-рі ку – я ось він Попов і дивись кусочок хліба з маслом
Індра _ 25.12.2018 18:48
IP: 94.76.81.---
Всі і різні. А от у кацапів з винаходами і наукою – біда. Як порвали зв'язки з Україною, то в країні почав повний завал. Лише цього року завалилося понад 100 мостів! Все в Московщині підконтрольно жидомасонам та їх секті Хабад. Сіоністи прагнуть відродити свій Хозарський Каганат та й ще й збільшити його в розмірах. От їхній ставленик Шойга – нині міністр оборони Московщини – мабуть чи не головна фігура з підтримки сіоністів. Я не буду здивований, якщо саме він є відповіальним за зникнення щороку 5-6 тисяч дітей в Московщині, які скоріше за все йдуть на сатанинські обряди – випивання крові для підтримки життя старших світових сіоністів та на ограни (останній з Ротшильдів помер 1-2 роки тому в віці 96 чи 98 років і змінив при цьому 11 сердець). А скільки є нині лже-Путіних? Начебто 6 після смерті справжнього в 2004 р. То хто править Московщиною, Ulinn Olga, га???
Індра _ 25.12.2018 18:37
IP: 94.76.81.---
Ulinn Olga:
Індра:
Если Вы помните то в СССР украинцысчитали что они кормят весь СССР, так сказать называли себя житницей СССР.
- оказалось, что Украина не только не житница, но и покупает продукты у России.
Потом был миф что украинские IT компании самые лучшие в Европе и за ними будущее Украины.
- как оказалось, сейчас о них практически неслышны, а интеллектуальные продукты Украина покупает у России и Китае.
- машиностроение на Украине это НОЛЬ!
- химическая промышленность это НОЛЬ!
и даже уголь и Украина покупает в США и России.
Европе не нужна продукция Украины, а с рынком СНГ Украина распрощалась в стиле: "ось то точно прощевай".
Все, що ви пишете про український НОЛЬ – це політика жидомасонів і московитів, які з 1918 р. їм підтанцьовують. В той же час, від 25 до 30% всіх світових винаходів здійснили українці – офіційна світова статистика. Тому потенціал є, але гетьмана немає.
Індра _ 25.12.2018 18:24
IP: 94.76.81.---
Ну от по заработку валюти. Наразі я започатковую компанію в Китаї з нової досконалішої системи імплантації зубів. Інвестиції будуть китайскі. Для розкачування технології потрібно 2-3 роки. За 5-7 років прибутки сягатимуть понад $500 мільйонів в рік. Китай – самий великий ринок, але ж компанія буде не українська, а китайська і тому основні гроші осідатимуть там і живитимуть китайське господраство. Так само виглядає ситуація і з іншими "революційними" (чи "руйнівними" – бо руйнують існуючі) технологіями. Лише революційні техногії здатні підняти Україну до рівня розвинутих країн. Але цьому перешкоджають світові жидомасони та місцеві підлизайли. З цим тяжео вести боротьбу, світомість людей зруйнована. Люди в Україні, перш за все політики та коло неї, потребують психологічної допомоги особливо з психології травми. Хто це все впроваджуватиме? Ніхто, тому майбутнє вглядає гіршим, як сьогодення.
Індра _ 25.12.2018 18:08
IP: 94.76.81.---
Ulinn Olga:
Индра:
Назовите хоть одну "транснациональную компанию"?
Я міг би започаткувати 3-4 компанії. За 2-3 роки продукція піде на всі країни світу "на ура". Але немає з ким вести мову в Україні. Всі сліпі котенята... Сьогодні в Україні ціново-вагові показники для експорту такі: $600-1200 за тонну продукції (зерно, чорний метал, дерево-кругляк та тому подібне). Все це потріно замінити на $10000-15000 за тонну продукції; сюди будуть входити перш за все вироби машинобудування: електричні мотори абсолютно нової конструкції (сьогоденні були розробені 120 років тому), безпаливні генератори теплової енергії, газифікатори з переробки побутових відходів в енергію, вітрові та морські електростанції з накопиченням електрики (немає аналогів в світі), системи очистки води, абсолютно нові будівельні матеріали (для будинків і доріг), екологічні миючи засоби і т.д. Приріст економіки буде стабільним на 5-7% щороку.
Індра _ 25.12.2018 17:59
IP: 94.76.81.---
Стосовно гетьмана 2019 р. Я мав надію на М. Терещенка, але він відійшов від боротьби за посаду. Прикро. Знову обиратимемо з представників політичної нації, чиї кандидатури затверджені жидомасонами...
Індра _ 25.12.2018 17:56
IP: 94.76.81.---
Ulinn Olga:
Ничего не поменяется в стране и после выборов, как приезжал Волкер, так и будет приезжать. Страна попала в сети США и выбраться из них её не удастся. Можно посмотреть на Грузию, та то же на этом же пути в "Европу и НАТО", экономики практически нет и население сократилось вдвое.
Потрібен розумний гетьман. Господарство України легко підняти – головне взяти ціль на створення власних транснаціональних компаній, які в подальшому забезпечать державний бюджен надходженням аж на 90% (як то є в розвинутих країнах). Цим компаніям треба буде скасувати податки на 3-5 років і забезпечити початковим капіталом. Ще не всі провідні науковці повиздихали в неньці-Україні, але процес відходу на той світ таки йде пришвидшеними темпами. Потрібна термінова реформа в науці, податковій сфері і політиці інвестицій. Закордонні кошти абсолтно не потрібні.
Індра _ 25.12.2018 16:38
IP: 94.76.81.---
Основні пункти: 1) автор пише страшною сталінкою, яка далека від української мови. Що робити? Потрібна всеукраїнська комісія з української мови, яка матиме повноваження давати приписи журналістам та політикам (головним забрунювачам і спотворювачам української мови), як і що писати, і що саме виправляти. Наявний інститут мови чи ще щось там не виправлять ситуацію – вони діти тоталітарної систем, вони ж цю сталінку самі і впроваджували після 1933 р.
2) ЦВК потрібно формувати лише на час виборів з громадських активістів та громадських організацій; після виборів члени комісії розходяться по своїх роботах, домівках (так є в розвинутих країнах).
3) В Україні повинна бути лише мажоритарна система виборів – з подачі кандидатів громадськими організаціями та громадськими активістами. На кожен мажоритарний округ держава повинна виділяти кошти для проведення виборів, а кандидати – лише висуванці від громадських організацій та активістів. Ну, можна 10% місць надати неолігархічним партіям...
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter