Ігор Попов експерт Українського Інституту Майбутнього

Протидія корупції у 2020: перемоги поки не очікувати.

26 грудня 2019, 09:39

"Весна прийде – саджати будемо!" – так можна було узагальнити очікування виборців після чергової зміни влади в Україні. Експерти закликали вивести антикорупційні органи з-під політичного контролю, посилити боротьбу з топ-корупцією та провести перезавантаження тих органів, які не справляються із покладеними завданнями. Зараз можна підвести загальні підсумки роботи антикорупційного сектору у 2019 році та сформувати прогноз основних тенденцій для 2020 року.

На жаль, у 2019 році не було затверджено нової Антикорупційної стратегії України. Минулий стратегічний документ закінчив свою дію наприкінці 2017 року. З того часу в державі відсутній рамковий стратегічний документ у цій галузі. У 2018 році уряд завердив проект Антикорупційної стратегії на 2018-2020 роки. Проте, він не був підтриманий Верховною Радою. Новий Уряд повинен дати доручення НАЗК як уповноваженому на це органу щодо розробки нового проекту, із врахуванням нових реалій та критики минулого тексту.

Згідно законодавства про боротьбу з корупцією, Верховна Рада щороку проводить не пізніше 1 червня парламентські слухання з питань протидії корупції, затверджує та оприлюднює щорічну національну доповідь щодо реалізації засад антикорупційної політики. У 2019 такі слухання не були проведені, у 2020 є вірогідність провести слухання та визначити державні пріоритети у сфері протидії корупції.

У 2019 Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції", який в тому числі вносить зміни до роботи Національного агенства запобігання корупції. Замість колегіальної форми управління, запроваджено одноосібне керівництво Агенством, яке буде здійснювати обраний на конкурсі Голова. Конкурсна комісія визначила переможцем конкурсу Олександра Новікова, кандидатура якого має юути затверджена Кабміном.

Для удосконалення роботи НАЗК по перевірці фінансових звітів політичних партій очікується було прийнято зміни до законодавства, які зобовязали партії подавати звіти у електронінй формі, що дозволить застосовувати методи атоматизованого контролю.

Змінами до закону НАЗК отримало доступ до всіх необхідних державних реєстрів для перевірки даних електронних декларацій. Ризиком у системі перевірки декларацій залишається процедура прийняття рішень щодо персоналій декларантів, декларації яких спрямовуються на про повну перевірку. НАЗК розробило та затвердило "Порядок проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування". Порядок визначає чіткі критерії для автоматизованого арифметично-логічного котролю даних декларації. Проте, вибір конкретних декларантів, стосовно яких проводиться повна перевірка співробітниками НАЗК, завжди був предметом критики та підозр у політичній заангажованості. Перехід від колегіального до одноосібного керівництва може посилити ці ризики. Для їх мінімізації процес відбору декларантів для повної перевірки має бути максимально прозорим та відкритим.

Національне антикорупційне Бюро у жовтні 2019 році отримало право на зняття інформації з телекомунікаційних систем без посередництва інших правоохоронних органів. Також НАБУ отримало право безпосереднього доступу до повної версії реєстру електронних декларацій. Раніше, детективи НАБУ могли вивчати декларації лише в приміщенні НАЗК, тепер же матимуть онлайн-доступ з офіму НАБУ. Таким чином, Верховна Рада виконала основні рекомендації НАБУ щодо законодавчого забезпечення його діяльності.

31 травня 2019 року, одразу після інаугурації, Президент В.Зеленський на зустрічі з керівниками НАБУ і САП гарантував їм незалежність в роботі та дав три місяці на завершення розслідування резонансних корупційних злочинів. З того часу до судів фактично не надходило обвинувальних актів щодо завершених розслідувань системної корупції із обвинуваченням високопосадовців. До суду направляються здебільшого обвинувальні акти щодо помилок у заповненні електронних декларацій. Дані справи набагато легше розслідуються, бо базуються на елементарному співставленні даних реєстру декларацій з даними інших реєстрів. Проте, вони мають неоднозначну судову перспективу через складність доведення умислу або доведення факту користування обвинуваченого майном, яке формально належить іншим особам. У інших резонансних справах слідство, все ще знаходиться на стадії оголошення підозри та вибору запобіжного заходу для підозрюваних.

Наприкінці року було оголошено підозри трьом колишнім народним депутатам щодо безпідставного отримання з державного бюджету, "шляхом зловживання владою", компенсації вартості винайму житла. Умисел та провину підозрюваних буде довести важко, тому що самі підозрювані не приймали рішень щодо виділення коштів на компенсацію, лише подали стандартні заяви. Перекласти вину на посадовців бухгалтерії також нереально, бо вони виділяли кошти згідно законних процедур. Проте, подібні справи мають припинити практику видачі компенсацій тим, хто її не потребує.

Потрібно відзначити нормалізацію робочих відносин на персональному рівні між керівниками НАБУ і САП. На відміну від минулих років, співпраця переведена на обєктивний операційний рівень, публічні скарги відсутні.

Авторитет Директора НАБУ було підірвано після ухвали суду щодо вчинення ним корупційного правопорушення. Справа стосується оплати за відпочинок третьою особою та недекларування такого подарунка.

У звязку з проведенням у листопаді 2020 виборів Президента США в Україні вірогідно активізуються публічні звинувачення НАБУ та його керівників у втручанні у американські вибори 2016 року, у звязку з розслідуванням справ проти П.Манафорта.

28 листопада 2019 набула чинності нова редакція статті Кримінального кодексу про відповідальність за незаконне збагачення. Відповідно, у 2020 році можна очіуквати лише невеликої кількості проваджень за цією статтею, оскільки відповідальність наступатиме лише за незаконне набуття активів, яке відбудеться після 29.11.19.

5 вересня 2019 розпочав свою роботу Вищий антикорупційний суд. У вересні ж Верховна Рада 9-ого скликання прийняла закон, згідно якого до Вищого антикорупційного суду будуть передавати лише ті старі справи, які розслідувало Національне антикорупційне бюро. При цьому кримінальні провадження, які були розпочаті після запуску ВАС, можуть передаватись до нього незалежно від органу, який проводив слідство. ВАС на момент запуску отримав усю необхідну технічну та організаційну підготовку від Кабінету міністрів та Державної судової адміністрації. Логічно, що першими рішеннями ВАСу були вибір запобіжних заходів підозрюваним та ухвалення перших вироків у простих справах. Суд лише розпочинає слухання складних справ. Найбільш резонансними очікувано будуть справи Р.Насірова, М.Мартиненка та інших публічних осіб, що займали високі посади.

Загалом, можна прогнозувати наступні тенденції у питаннях запобігання та протидії корупції у 2020 році:

1. НАЗК спрямує свої зусилля на затвердження антикорупційних програм органів державної влади, перевірку електронних декларацій та фінансових звітів політичних партій. У діяльності партій перевірятиметься переважно витрачання коштів державного бюджету, виділених парламентським партіям. В той же час, фінансування виборчих кампаній на місцевих виборах 2020 року пройде переважно поза контролем НАЗК – готівкою або через інших юридичних осіб.

2. Можна прогнозувати повторення спроб використання механізму повної перевірки електронних декларацій для політичного тиску на опонентів влади чи як інструменту у вирішенні політичних чи корпоративних спорів.

3. Не варто очікувати передачі до суду суттєвої кількості обвинувальних актів по високопосадовій корупції. В той же час, загальна статистика по кількості справ чи по сумах потенційних нанесених збитків буде оптимістичною.

4. У 2020 році можуть бути оголошені підозри кільком особам, які займали високі посади в період 2014-2019 років. Самі фігуранти вважатимуть ці процесуальні дії політичними переслідуваннями. До кінця 2020 року скоріше за все стан розслідування цих справ залищиться на стадії оголошення підозри та отримання застави у якості запобіжного заходу.

5. Вищий антикорупційний суд може стати обєктом критики після винесення кількох виправдальних вироків. В той же час, подібні рішення можуть стати перш за все наслідком недостатньої доказаності вини обвинувачених. Судові слухання резонансних справ можуть відбуватися із стандартною для інших судів швидкістю через завантаженість ВАС справами та наявність високопрофесійних адвокатів у обвинувачених.

6. Залишатиметься актуальною проблема занадто дрібних сум коштів, які повертаються до державного бюджету внаслідок розслідування справ за корупційними статтями. Так само за чинних правових механізмів не буде значного прогресу у поверненні коштів корупціонерів, виведених в іноземні юрисдикції.

7. Спроби поставити діяльність правоохоронних антикорупційних органів під політичний контроль та використовувати у політичній діяльності будуть продовжені.

Рекомендую ознайомитися із доповіддю Українського інституту майбутнього "Прогноз-2020: виклики і можливості", де дано системний аналіз та прогноз ситуації у різних сферах економіки та політики.

powered by lun.ua
Коментарі — 22
iip _ 27.12.2019 22:29
IP: 35.235.226.---
Романов Александр:
...скажу тебе по секрету...
Та тут народ шокировал не мост – а твоя настоящая зарплата.
То и хотят узнать – ты правда процветаеш на 12.000 руб.?
Или насвистел, как всегда – та зачем так самого себя то...::))
iip _ 27.12.2019 16:33
IP: 35.235.226.---
Романов Александр:

Во всем мире считается положительный фактором экономики когда строят мосты и дороги.
Моя зарплата с 2015 года выросла с 9 тыс до 12 тыс.
Алексашка – всю твою копоть видать сразу.
То ж страусы голову пхают в песок, что б спрятаться от правды.
А мокшане прячут головы в унитазы, не всегда при этом смывая до того.

Покажи мне хоть один мост в мире, который стоит таких деньжищ – а ведёт в тупик, куда ездить некому.

А про зарплату – это шо, в рублях?
Анатолий Зинченко _ 27.12.2019 11:31
IP: 35.235.226.---
Гасла про боротьбу з корупцією у нас залишаються лише гаслами, а справжня боротьба може бути лише тоді коли кожний посадовець, його рідня і близькі зможуть відповісти звідки в них мільйонні статки.
iip _ 27.12.2019 08:36
IP: 35.235.226.---
Александр Романов:
...корчит...зависть...ненависть...
Корчит тут только тебя...
Спозаранку стучишь трясущимися косточками по клавишкам:)
Никак не привыкнешь, что служишь убийцам и моральным уродам. Прикинь – сколько у тебя и у таких придурков, как ты, вынули из кармана на Крым и мост. Курс руб/дол 2013 – около 30 руб. Курс руб/дол 2014-2019 – около 60 и больше. Твоя зарплата-пенсия рухнула ВДВОЕ, а ты радуешься, как даун. Посчитай, сколько за пять лет мокшанцы отдали за этот мост в виде половины зарплаты. Пенсии заморозили, пенсионный возраст повысили. Потеряли на санкциях и цене на нефть 600 млрд. дол. Страну превратили в вонючий лепрозорий. И это далеко не всё.
И ты хочеш доказать, что Пу с подельниками – не идиоты?
На погибших хлопцев, даже ВАШИХ – тебе вообще насрать – ибо ты, как мы уже выяснили – помойная кгб-шная крыса. В Мокше жизнь человеческая – грязь под ногами у потомков лагерных вертухаев.
А мост пригодится – будет проще драпать...
iip _ 26.12.2019 22:21
IP: 35.235.226.---
Александр Романов:
Алексашка, попробую быть серьезным.
Как говорил Козьма Прутков – бросая в воду камешки, смотри на круги ими образуемые, иначе это занятие будет пустою забавою. Пять пунктов характеристики Пу: 1 – мораль (моральный выродок), 2 – моральное действие (кровавый убийца), 3 – юридическое действие (военный преступник), 4 – обстоятельство места (крыса кгб-шная), 5 – телесное и клиника (засушенный параноик).
Твоя реакция – хоть в учебники клади: ты обожаешь лично Пу, поэтому ты не в состоянии объективно оценивать его действия, ты выгораживаеш КГБ, а про паранойю – "авыдокажитеее".
Всё, как в учебниках для первокурсников. За пункт (1) у тебя аж дыхание в зобу спёрло – еле-еле повторил с воплем "янепонимаю". Второй и третий пункты тебе безразличны – вот потому ты такая же мразь, как Пу. Последний про шизофрению – задевает, но тут ты знаешь ход.
А вопрос "чем не нравиться КГБ" задают только помойные казематные кгб-шные крысы или конченные идиоты.
Выбирай:)
Grenader45 _ 26.12.2019 21:26
IP: 35.235.227.---
"Немає нічого кращого, ніж повертатися туди, де нічого не змінилося, щоб зрозуміти, як змінився ти сам."
Розумні речі, казав чолов'яга Нельсон Мандела...
Елена Величко _ 26.12.2019 21:09
IP: 35.235.227.---
Елена Величко:
Читаю знов маніпуляцію... що мовляв великі комерсанти не мали грошей на праву. ха-ха-ха...
Усі великі комерсанти АБО МАЛИ КОШТИ власні та ВЕЛИКІ або збирали
такі кошти, що наразі у США зараз саме 2 – й варіант.
При такому розкладі ПОТРІБНО, щоб було у кого збирати.
В США є, й ми ще в них...- ОТ І РІЗНИЦЯ.
"...не мали грошей на СПРАВУ." (виправлення)
Елена Величко _ 26.12.2019 21:06
IP: 35.235.227.---
Читаю знов маніпуляцію... що мовляв великі комерсанти не мали грошей на праву. ха-ха-ха...
Усі великі комерсанти АБО МАЛИ КОШТИ власні та ВЕЛИКІ або збирали
такі кошти, що наразі у США зараз саме 2 – й варіант.
При такому розкладі ПОТРІБНО, щоб було у кого збирати.
В США є, й ми ще в них...- ОТ І РІЗНИЦЯ.
Елена Величко _ 26.12.2019 20:47
IP: 35.235.226.---
Типова маніпуляція:"Бізнес не розвивається не через гроші, а через тяжкі умови у країні..."
Так тяжкі умови саме ЧЕРЕЗ ГРОШІ, через те, що НІЧОГО не дають, а тероризують...та таке інше.
Законодавча корупція – створюються закони проти громадян для збагачення одиниць...
Якщо зроблені непогані закони – їх потім спотворюють механізмами реалізації й ЗНОВ громадяни нічого не отримують...Не зовсім по темі, але – от субсидія "усім дамо".
Так само зараз старт – апи – гарна тема, але механізми одиничні та не для всіх, хто ХОЧЕ РОБИТИ.
Тобто знов вибирають, перебирають...не дадуть – час втрачений.
Масовий від'їзд людей можна зупинити ТІЛЬКИ ЯКІСНОЮ масовою дією ДЛЯ ГРОМАДЯН.
Елена Величко _ 26.12.2019 20:36
IP: 35.235.226.---
Ответ...
Так и на Западе разорились банки – процент гнали, пока их НА МЕСТО не поставили.
Что значит коммерческая?
Экономику развивать – гражданам давать, которые не будут вывозить и тратись на СВОЙ ПРОДУКТ или доить последнее из граждан и вывозить и тут дыру Черную делать?
Olexander Varakuta _ 26.12.2019 20:25
IP: 35.235.227.---
Александр Романов:
Дивіться глибше, а Олександр Сєргєєвич Пушкін – є талановитим майстром слова та не потрібно йому надавати маніпулятивні функції.
Елена Величко _ 26.12.2019 20:21
IP: 35.235.227.---
Olexander Varakuta:
НЕ ЗАВАЖАТИ ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ!!!
Якщо діяльності УРЯДУ не помічають, означає те, що уряд працює вірно!!!
До того, щоб не помічали, треба МАТИ ЕКОНОМІЧНУ систему, а не те, що ви називаєте "бізнесом" -
те що є, – НЕ МОЖЕ нічого та нікого забезпечити, ВОНО НЕ ЗДАТНЕ зробити нічого,
бо правила зразу були встановлені НЕ ТІ. Це феодально-рабсько-кр...
iip _ 26.12.2019 20:20
IP: 35.235.226.---
Александр Романов:

Напишите... за что Вы так не любите В.В.Путина...
Алексашка – это уже было. Придумай что-то новенькое.
Пу – (1) моральный выродок, (2) кровавый убийца, (3) военный преступник, (4) крыса гб-шная, (5) засушенный параноик...

Пять пунктов, как-то так...
Olexander Varakuta _ 26.12.2019 20:17
IP: 35.235.227.---
НЕ ЗАВАЖАТИ ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ!!!
Якщо діяльності УРЯДУ не помічають, означає те, що уряд працює вірно!!!
Елена Величко _ 26.12.2019 20:15
IP: 35.235.226.---
Александр Романов:
Банк для того и создан, чтобы ДАВАТЬ деньги и на мой Бизнес-план, потому что это СИСТЕМА
малого и среднего бизнеса так работает.
А у нас деньги банк берет в НБУ и у граждан и др. и ДЕЛАЕТ С НИМИ, что хочет.
А для того, чтобы МЫ МОГЛИ работать, должно ПРАВИТЕЛЬСТВО законы такие сформировать на основе Плана Минекономики и до определенной суммы ДАВАТЬ всем, а не банки взяли у всех и потратили КУДА ХОТЕЛИ. ЕКОНОМИКА формируется как и деньги в обществе и для граждан.
Так вот граждан я и не вижу НИГДЕ, создан механизм ПЛАТИ, но не создан мезанизм с чего платить.
ЭТО И ЕСТЬ главная коррупция. Что хочу, то и верчу...
Елена Величко _ 26.12.2019 19:34
IP: 35.235.227.---
От, припустимо, в мене є Бізнес-план, але мені НЕ ДАДУТЬ ГРОШЕЙ,
так само й іншим, – це є КОРУПЦІЯ у банківській сфері.
А от аферист, що має купу боргів на мільйони – мільярди отримає та таке інше.
ЗП, – то корупція, бо коли ЗП не відповідає рівню життя людини – ТО Є РАБСТВО за визначенням ООН.
Та таке інше. Тобто ЗАКОНОДАВЧА корупція, створюються закони обдирання громадян у власний гаманець – ТО Є ОСНОВНА корупція, що діє проти громадян.
Віктор Совщак _ 26.12.2019 18:56
IP: 35.235.226.---
Елена Величко:
Точно!!!!!
Елена Величко _ 26.12.2019 18:25
IP: 35.235.226.---
Без реальної БІЛОЇ економіки та ЗП, яка відповідає рівню необхідного для життя –
ніяка корупція подолана не буде. Корупція – то стан економіки.
Sashko Sraka _ 26.12.2019 16:52
IP: 35.235.227.---
То есть ты хотел чтобы твоего сына посадили за разбой, а не отмазали за твои бабки?
Max Mykhaylenko _ 26.12.2019 16:33
IP: 35.235.226.---
Замість боротьби з корупцією маємо тепер інститут, кхе-кхе, майбутнього.
iip _ 26.12.2019 14:51
IP: 35.235.226.---
Ніякої "боротьби із корупцією" в Україні немає і у найближчий час не передбачається.
Причина лежить на поверхні.
Усі, без винятку, керманичі, що до цих пір приходили на Печерськ, робили свою кар'єру на корупції, статки отримували на корупції і правили країною за допомогою корупції. Вони були уособленням корупції в чистому вигляді. Тому, якби хтось із них таки з'їхав з глузду і почав дійсно боротися з корупцією – найперше, це треба було би самого себе відвести у тюрму, заперти у камеру і викинути ключа. Порошенко, наприклад, нікого не міг посадити, бо сам робив теж саме.
На Зеленського ніякої надії також немає. Будь-яка реальна дія по боротьбі з корупцією насамперед вдаряє по Коломойському. А саджати інших за те, що у більших масштабах творив Коломойський, не чіпаючи самого Беню – так це не працює.
Зеленський і Ко, як і усі його "папередники", буде крутитися-вертітися як жук на булавці, імітувати киплячу діяльність, але результат буде "пшик".
Halyna Shpak _ 26.12.2019 12:12
IP: 35.235.227.---
Що в першу чергу має робити Гарант?
Польська журналістка Моніка Андрушівська була нагороджена за репортаж "Бери тіло, поки дають", що розповідає історію українських матерів, чиї сини пропали безвісти на Донбасі. Нагороду Спілки польських журналістів вона присвятила закатованому донецькому блогеру Станіславу Асєєву, який вже майже два роки знаходиться в полоні у донецьких бойовиків за те що посмів писати правду.
Під час урочистого нагородження дівчина розповіла історію донецького журналіста Станіслава Асєєва.
Станіслав Асєєв жив в Донецьку і вів популярний блог під псевдонімом Стас Васін, а також писав статті для деяких українських видань. Незважаючи на небезпеку він вважав своїм обов'язком залишитися в захопленому бойовиками місті, щоб писати правду про те, що відбувається на окупованих територіях Донбасу. На початку літа 2017 року бойовики схопили журналіста. Незважаючи на те, що українська сторона домагалася включення Асєєва в списки на обмін, окупанти відмовилися видавати його.
Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Зеленський75
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter