Ігор Попов експерт Українського Інституту Майбутнього

Про зарплати в державному секторі – в епідемію та не тільки

12 липня 2020, 20:39

В понеділок Верховна Рада буде голосувати за скасування обмежень на виплату надвисоких зарплат посадовцям, які працюють у державному секторі. Якщо рішення буде ухвалене, то після 1 вересня знову можна буде нараховувати досить високі зарплати, які не завжди обгрунтовані досягненнями конкретного працівника, часто не прозорі та несправедливі порівняно з зарплатами на подібних посадах у подібних органах. Загалом, на сьогодні залишається проблема адекватності використання коштів платників податків на оплату праці осіб, які отримують кошти напряму з бюджету чи на державних підприємствах.

Перш за все хочу зазначити, що аргумент "на подібній роботі в бізнесі також платять великі зарплати" не приймається. У цивілізованих країнах на державну службу ідуть не за зарплатами, а за зв'язками, досвідом, резюме, славою – мотивації різні, але кошти заробляють в інших місцях. І часто після роботи на державу особа знаходить собі чудові заробітки в приватному секторі, маючи капіталізацію успішної роботи в державних компаніях.

Так само хочу відкинути аргумент про зв'язок великих зарплат із відмовою від корупції. Прямої кореляції тут немає, як і межам жадібності багатьох персоналій. Насправді, мотивацій отримувати надвисокі зарплати і премії дві. Перша – для людей, які в бізнесі на ринкових умовах ніколи не знайдуть подібної роботи – це "тепле місце", часто з необтяжливими обов'язками. Для інших – це отримання легальних коштів, які потім позбавляють претензій НАЗК при контролі видатків. А паралельно такі посадовці можуть отримувати набагато більші нелегальні доходи, але вони не відображаються в декларації,

Проблема надвисоких зарплат вирішується по-різному для різних категорій посад. Що стосується міністрів, їх заступників, та керівників ряду інших органів влади, то після скандалів із півмільйонними преміями Кабмін вніс зміни до Постанови 304. Зараз там зрозумілі коефіцієнти, і зовсім непристойні зарплати не нараховуються. Хоча, при поданні на отримання премії в розмірі 100% окладу, варто обов'язково вимагати опису, а які саме видатні досягнення зробив цей конкретний посадовець в цьому конкретному місяці.

Оплату праці державних службовців врегульовано Постановою N16, прийнятою Кабміном цього року. Нацдержслужба попрацювала професійно, все враховано, навіть коефіцієнти для окремих органів є не захмарними та логічними.

Більш складним питанням є оплата праці співробітників органів, зарплата яких визначається окремими законами, і часто в рази відрізняється від розміру оплати праці їх колег у сусідньому будинку. Окремий порядок оплати праці має Нацбанк, НАБУ, НАЗК, судді Конституційного Суду, прокурори, ЦВК, Вища рада правосуддя та ряд інших органів. Всі вони отримують заробітну плату з державного бюджету України, тому розміри такої плати для кожної категорії мають бути публічними для платників податків. А суми, які нараховуються, повинні бути співставними між собою. Розробка рамкового закону про оплату праці в державному секторі є нагальною потребою, хоча ми можемо уявити рівень лобізму і оскаржень з боку кожної професійної гільдії.

Окреме питання, але пов'язане з іншими – оплата праці на державних підприємствах. Оскільки держава є власником цих підприємств, то громадяни повинні впливати на визначення оплати праці їх менеджерів, і мати відкриту інформацію про зарплати як керівників, так і членів наглядових рад. На розгляді Верховної Ради знаходиться законопроект про електронне декларування для членів наглядових рад, який звичайно повинні підтримати наші західні партнери як співавтори досконалої системи електронних декларацій. При укладанні контрактів з керівниками державних підприємств потрібно передбачити дуже чіткі KPI успішності та розвитку, до яких мають бути прив'язані премії. На сьогодні це лише наявність заборгованості по зарплаті та невиконання фінансового плану. До прикладу, KPI для керівників Нафтогазу мало бути збільшення видобутку українського газу. Розмір річної винагороди члена наглядової ради варто прив'язати не до чистого річного доходу підприємства, а до прибутку та до виконання фінансового плану та інших показників розвитку. Доцільно внести зміни до постанови 668 і зменшити максимально допустимі розміри базової річної винагороди. 6328000 грн. на рік – мабуть, дещо забагато, а на жаль склалася практика, коли "своїм" людям призначають зарплату якраз по "верхній планці", не рахуючи державні кошти.

При розробці та ухвалені рішень про оплату праці потрібно пройти по тонкому лезу між популізмом та марнотратством. І нехай економія в карантин стане стимулом до комплексного вирішення проблеми.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
Yuri Dubov _ 13.07.2020 18:39
IP: 95.132.31.---
Цікаво, це парочка "живих" бригадників чи AI-ботів під ніками "Егор Шконда _" і "_ABM_ _" що займаються симуляцією псевдодіалогу заради того, щоб поховати будь-який інтерес читача до теми? Характерно, що модератори УП на це свинство не реагують, натомість активно "банять" всіх, хто критикує існуючу (як минулу, так і нинішню) олігархічну владу і редакцію УП.
_ABM_ _ 13.07.2020 16:19
IP: 77.222.153.---
Літо На Російских @бенях:
"У Саяно-Шушенському заповіднику (Росія) 13 липня випав сніг. Снігопад тривав 8 годин."😎
_ABM_ _ 13.07.2020 15:39
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
-... я многие ваши россиянские @беня видел, правда дальше Омска не доехал...и не жалею.
-1/6 часть мира, это тебе не хутор...
Швондер, вот-вот, именно это и не понятно, что 1/6 часть, вся таблица Менделеева, а уровень жизни ниже, чем в Украине и значительно ниже, чем во всех бывших соцстранах. (Я уже не говорю о Европе в целом, Скандинавии и Америке). Причем можно видеть, что чем раньше бывшие соцстраны послали вас наХ, тем выше их уровень жизни.
А второе, ты открой карты google и посмотри на свою страну внимательно. Это сплошные болота!!! На этих землях жили малочисленные народы и племена. Эти земли вообще веками никто не захватывал, ни присоединял... До последнего времени они вообще никому никогда не были нужны. Фактически лет 100, как их начали осваивать, при этом вы успели их засрать, спалить и продать Китаю. Короче – вы молодцы, так держать! Но на Украину не рассчитывайте, наХ в свои @беня!!!
_ABM_ _ 13.07.2020 15:19
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
-... не где летом искупаться...
Швондер, ты не путай Украину с россиянскими @бенями. На карту посмотри – Одесская, Николаевская, Херсонская, Запорожская области – это все черноморское побережье с обустроенными местами отдыха. А Одесса!!! Это же жемчужина у моря!!! Это тебе не крымские Саки, куда отправляют таких, как ты.
Впрочем, кто желает, то действительно может поехать в украинский Крым. Живут там наши, украинцы, которые массово сохранили украинские паспорта. (Выдали им аусвайсы, так придет время и они их просто выбросят на помойку. Но сейчас мы не об этом.)
В каждой области имеется масса зон отдыха у рек и озер. Безвиз действует. Европейские курорты открыты, +Турция, Египет...
Правда я люблю ездить в Европу на авто, тут действительно вирус внес некоторые коррективы в мои планы... Но это уже лично мои проблемы, которые легко корректируются.
_ABM_ _ 13.07.2020 14:58
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Егор Шконда:
_ABM_:
А что там в Хабаровске?
Да ничего, успокойся, то все х-рня...
Ты больше переживаешь, даже жирным курсивом написал, хочешь туда переехать?
Жирным курсивом – это случайно. Дело в том, что я многие ваши россиянские @беня видел, правда дальше Омска не доехал...и не жалею.
_ABM_ _ 13.07.2020 14:50
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
-... вы там что срать в днепр ходите?
Устье Днепра где-то Нароссии начинается, наверняка обосралось местное россиянское население...
_ABM_ _ 13.07.2020 14:43
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
А что там в Хабаровске?
Да ничего, успокойся, то все х-рня...
_ABM_ _ 13.07.2020 14:31
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда
Егор Шконда 🐐+🍷+☠✝✝✝...=🇷🇺:
_ABM_:
- Украинский ЗАЗ... российский ВАЗ...!!
-...хабаровский майдан...
А чему тут удивляться? Все вполне логично, ВАЗ означает Владимир Александрович Зеленский. Правильно? Вот будем делать россиянские ВАЗы 🔧 🛠 и продавать в Америку, Японию и Европу.
Но ты с темы не спрыгивай, хабаровский майдан, естественно организованный госдепом, докатится до Воронежа или закончится не успев начать?
_ABM_ _ 13.07.2020 14:09
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда:
_ABM_:
Я уже в Крыму в санатории место себе забронировал на август...!!!
Ты не спеши так радоваться, до августа еще дожить надо...
_ABM_ _ 13.07.2020 12:51
IP: 77.222.153.---
Егор Шконда 🐐+🍷+☠✝✝✝...=🇷🇺:
-...на майдане...теперь мы...
Ну, правильно, теперь вы вышли на майдан в Хабаровске. Или хабаровский майдан вам США организовала?
Швондер, слушай, а как ты думаешь, когда тебя поместят в воронежскую психушку жители твоего села Верхняя Хава выйдут на майдан тебя защищать?
Yuri Dubov _ 13.07.2020 11:42
IP: 95.132.31.---
Нещодавно в УП була інформація про 38 млн.грн. виплат за 1-й квартал 9-ом членам наглядової ради (державного!!!) Приватбанку.
Проста арифметика. Порахуємо середню річну платню (якось не грає з "за роботу") члена ради. (37 млн * 4) /9 = 16 млн. грн. = $609 000. До речі, такого ж порядку платню (1 – 2 млн/місяць) отримують дуже багато гендиректорів державних (підкреслюю) компаній (залізниця, пошта, тощо...). І порівняємо з найбагатшою країною світу США, де зарплата найвищого держслужбовця – президента $400 000 річних, а мінімальна річна зарплата $15 000. Як не напрошується питання порівняти співвідношення зарплат в них і в нас, корисно порівняти і співвідношення бюджетів США і України. Може хтось скаже, як нині полюбляють деякі журналісти і політолухи, що ті, хто проти захмарних зарплат – "соціалісти"? То може в США і інших розвинених демократичних країнах на їхню думку (хоча сумніваюся, що в них є чим думати) – "соціалізм"? Чи не надто багато годуємо паразитів?
Віктор Совщак _ 13.07.2020 09:14
IP: 188.163.12.---
Я бувший держслужбовець (звичайний) тому мені не треба розказувати які "захмарні" зарплати у чиновників... Чому завжди політики всіх держслужбовців зрівнюють...і простих з зп в 5- 8 тис грн...і високопосадовців, як правило в Києві в вищих ешалонах влади, . де зп можуть сягат і 200 тис. грн. Закон про держслужбу розподіляє держслужбовціів на категорії...Ось і треба вживати ці категорії...Мовляв для таких то категорій слід обмежимти зп...
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter