18 червня 2021, 12:02

Боротьба з "чорним ринком" сигарет – звідки вони з'являються

Одним із основних контрабандних товарів на наших кордонах є цигарки. Значну частина тютюнових виробів, що реалізуються на "чорному ринку" та вилучається працівниками податкової міліції, походить з-за меж України.

Сигарети "екзотичних марок", стилізовані під торгові марки світових брендів, можна побачити на примітивних розкладках, або ж дрібних кіосках, майже по всій території України. Значні обсяги контрабандної продукції приносять відчутні економічні збитки бюджету України.

Боротися з завезенням та реалізацією таких цигарок потрібно на всіх етапах – від перетину кордону до появи у роздрібній торгівлі. Так, податкова міліція ДФС займається зараз припиненням діяльності самих каналів постачання таких товарів.

Безакцизні сигарети потрапляють в Україну з-за кордону. Канали нелегального походження різноманітні. З впевненістю можна сказати, що сигарети не приходять з країн Європейського союзу (вони там банально дорожчі через більший акциз) і Російської Федерації (через військовий конфлікт митниця та органи безпеки ретельно перевіряють вантажі, до того ж український тютюновий монополіст "Тедіс" має російське походження, тому та сторона банально зацікавлена в отриманні вигоди легальним шляхом).

У березні цього року податкова міліція на території Одеської митниці зупинила ввіз сигарет на 70 млн. гривень, які ввозилися під виглядом товарів широкого вжитку. У тому ж місяці, подібна ситуація була зафіксована в м. Чорноморськ. Сума товару склала майже 30 млн. гривень. Це були сигарети торгової марки "Kingdom", що виготовляються в Об'єднаних Арабських Еміратах, які намагалися нелегально ввезти в Україну.

Через Волинську та Рівненську область везуть сигарети білоруського виробництва – "Гродненська тютюнова фабрика "Неман". Тож, якщо ви бачите сигарети марки "ФЕСТ", скоріше за все вони ввезені таким шляхом.

Великою проблемою, яка стає об'єктом боротьби ДФС, є тіньовий ринок сигарет з невизнаних республік та окупованих територій. Молдавські підробки "Мальборо" були відомі ще в Радянському Союзі. Тепер же зупиняються канали поставок через Придністров'я та окуповані території Луганської та Донецької областей. Такий "товар" можна розподілити на дві категорії – нелегально виготовлений в квазі-республіках або транзитний, з ОАЕ і Китаю.

Звичайно, чорний ринок сигарет формують не тільки за рахунок нелегально ввезених вантажів, а і за рахунок внутрішнього тіньового виробництва. Проте, фактично зараз ДФС бореться з наслідками "дірок на кордоні", і ловити фури по всій Україні звичайно важче, аніж фільтрувати їх на митних пунктах.

Сплата акцизного податку на цигарки принесла до державного бюджету України 55 мільярдів тільки в 2020 році. Ця сума може зрости, зважаючи на очікуване планове збільшення акцизного податку. Забезпечення росту бюджетних надходжень залежатиме від реформування та обрання голови Державної митної служби, а також створення і запуску Бюро економічної безпеки. Саме цим органам передаються повноваження боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів. Оголошено конкурс на посаду керівника БЕБ, сформовано конкурсну комісію В той же час, найближчим часом буде ухвалено новий закон про СБУ, який позбавить спецслужбу функцій боротьби з економічними злочинами та контрабандою. Відповідно, роль БЕБ стане унікальною у протидії контрабанді підакцизних товарів, але і відповідальність – підвищеною. Поки що ж головний орган у цій сфері – податкова міліція Державної фіскальної служби.

З детальною доповіддю про шляхи контрабанди цигарок та пропозиціями по боротьбі з нею можна ознайомитись тут.

powered by lun.ua

Чи буде влада перезавантажувати відносини із Заходом після Вільнюсу

На конференції у Вільнюсі відбулися досить цікаві дебати щодо вступу України до НАТО. Українська сторона почала вимагати від НАТО надати чіткий перелік вимог і критеріїв, після яких буде надано План дій членства, і потім власне саме членство...

Боротьба з "чорним ринком" сигарет – звідки вони з'являються

Одним із основних контрабандних товарів на наших кордонах є цигарки. Значну частина тютюнових виробів, що реалізуються на "чорному ринку" та вилучається працівниками податкової міліції, походить з-за меж України...

Для Бюро економічної безпеки потрібен досвідчений керівник і доброчесні співробітники

25 вересня цього року розпочне свою роботу Бюро економічної безпеки (БЕБ). Це буде центральний орган виконавчої влади з правоохоронними функціями...

Вороги та союзники для "Зеленського 2.0."

Плани та позиціонування політика визначають багато в чому по масштабу та списку його ворогів. На початку третього року перебування на посаді Президент В...

Нова індустріалізація як драйвер економічного розвитку

Зараз основними доходами української економіки є експорт зернових та продукції металургії, а також надходження від трудових мігрантів. Лише це дозволяє підтримувати платіжний баланс та постачати широкий асортимент імпортної продукції...

Гібридні виклики харківських виборів

Через п'ять місяців відбудуться вибори міського голови Харкова. Відстань від Харкова до російського кордону – 50 кілометрів. У 2014 році було здійснено спроби створити "Харківську народну республіку" та захопити адміністративні приміщення, і лише рішучі дії правоохоронців та спецпризначенців дозволили придушити путч на старті...