29 липня 2022, 17:56

Виклики енергетичної безпеки: як пройдемо зиму?

Зима може стати складною і холодною не лише для Європи, яку Газпром зараз шантажує газовою зброєю. Перед Україною стоять не менші виклики і загрози в плані енергетичної безпеки. Рішення про відмову від платежів за єврооблігаціями Нафтогазу було вимушеним, але і воно частково є індикатором ситуації з постачанням і запасами енергоносіїв. Нафтогаз пропонує закупити додаткові обсяги газу і просить для цього 150 мільярдів гривень з держбюджету, але таких коштів поки що немає, і залишається сподівання на успішні переговори по "газовому лендлізу". В будь-якому випадку, в Європі вже зараз ухвалюють рішення про економію енергоресурсів, і подібні рішення будуть очікувати і нас.

Міненерго акумулює запаси вугілля для теплової генерації, заборонено експорт вугілля з України, проте його постачання ускладнене блокадою портів та бойовими діями на Донбасі. Окупанти захопили Вуглегірську ТЕС, і це суттєва втрата для нашого енергобалансу, сподіваємося, що лише тимчасова. Не виключені ризики ударів військ супротивника по об'єктам енергетичної інфраструктури під час опалювального сезону. Постраждала від війни і сонячна енергетика. Більша частина панелей знаходилася в південних областях, і багато з них зараз захоплені окупантами, оціночно втрачено близько 40% відновлюваної енергетики.

В цих умовах ще більше зростає важливість і вага атомної енергетики, яка і в мирний час забезпечувала більше половини української електроенергії. Окупанти змогли захопити Запорізьку АЕС, після боїв безпосередньо під її стінами та ризику техногенної катастрофи. Технічно переключити її для використання в російській енергомережі досить складно, проте перекрити постачання її енергії до України вони зможуть. Запорізька АЕС – серед пріоритетів для військових операцій по звільненню української території. Причому прийдеться враховувати специфіку об'єкта, по якому не можна буде застосовувати навіть високоточні обстріли. Взагалі, атомні станції – особливо чутливі місця, і кожного разу при прольотах російських ракет над Південноукраїнською АЕС у всього світу замирає серце.

Для Росії українська атомна енергетика – предмет підвищеного інтересу, і очевидно цей інтерес лише посилився під час війни. І українські компетентні органи постійно протидіють спробам будь-яких впливів і проникнень. В минулому десятилітті до Енергоатому мав безпосередній стосунок А.Деркач, проти якого в серпні 2021 року РНБО запровадила персональні санкції. Ще перед війною контррозвідка СБУ у співпраці з західними партнерами провела перевірку пов'язаних з цим нардепом осіб та зафіксувала відсутність будь-якого можливого впливу на галузь з боку супротивника. У червні 2022 року СБУ оголосило про завершення операції по розкриттю мережі ГРУ, до якої входив А.Деркач.

У 2022 році Енергоатом повністю відмовився вид будь-якої співпраці з російськими компаніями та досяг стратегічних домовленостей з Вестінгхаусом. Вже під час війни укладено угоду про повний перехід на американське ядерне паливо та розширення співпраці у будівництві нових реакторів.

Цьому намагаються завадити і зірвати виконання угод. Якщо не вдається встановити контроль над держкомпанією – її будуть пробувати дискредитувати. Можна очікувати звинувачень за тією ж схемою, як розганялася зрада у західних ЗМІ щодо постачання зброї. До прикладу, розказувати, що паливні збірки Вестінгхаус потрапили до російських окупантів на ЗАЕС і вони з них витягли якусь таємну технологію і тепер поширять її всім світовим диктаторам. Фахівці Вестінгхаузу в ці фейки не повірять, але для далеких від галузі зрадофілів цього буде достатньо. Оскільки "зрада" легко розходиться у нашому внутрішньому інформпросторі, то в кампанію можуть включитися і просто активні політики чи коментатори, не задумуючись про інтереси державної безпеки та цінність міжнародної репутації.

Спецпідрозділи Нацгвардії охороняють атомні станції від диверсантів, проте не можуть захистити від політиків. На засіданнях енергетичного комітету парламенту його голова А. Герус та кілька народних депутатів від Рівненської області вимагають повернення на посаду переведеного на іншу роботу директора Рівненської АЕС П. Павлишина, лякаючи громаду області дестабілізацією. Для розгляду у тому числі і цього питання, минулої середи все керівництво Рівненської області на чолі з губернатором та керівниками правоохоронних органів зібрались у Вараші (місто-супутник РАЕС) для обговорення всіх ризиків і небезпек, оцінки стану захисту і обороноздатності атомної станції. На фоні регулярних чуток про можливий наступ білоруських військ влада готується до протидії всім можливим сценаріям. На нараді зокрема була дана висока оцінка вжитим Енергоатомом і РАЕС заходам у цій сфері на чолі з новим генеральним директором П. Ковтонюком, відмічена необхідність злагодженої роботи та підтримки нового керівництва станції. Юридичних механізмів впливу народних депутатів на кадрові рішення всередині державної компанії все одно не існує, і подібні питання лише створюють перешкоди для співпраці стратегічного підприємства з профільним комітетом.

На жаль, не є достатньою і вчасною допомога від МАГАТЕ, від якої очікували активного втручання в ситуацію в Чорнобильській зоні, коли її захопили окупанти. Так само МАГАТЕ не зробила належного для забезпечення безпеки Запорізької АЕС. Усередині цієї міжнародної структури сформоване сильне проросійське лобі, яке і впливає на рішення керівних органів. Наприкінці червня на одному із статусних заходів МАГАТЕ у Відні російська делегація отримала повні права і активно виступала, що змусило українську делегацію навіть демонстративно покинути зал. Російські делегації позбавляють прав навіть на спортивних турнірах, але, на жаль, в МАГАТЕ санкції не запроваджуються.

Українська енергетична система зараз синхронізована з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E. Україна почала отримувати кошти за продаж надлишкових обсягів на експорт. Взимку, можливо, прийдеться звертатися вже за перетоками електроенергії в Україну. Проте, в Європі також може бути дефіцит енергії, і тому розраховувати на це не варто. Всі надії – на українську атомну енергетику, яка побита війною, але тримає свій фронт. І вона врятує енергобаланс, якщо держава захистить енергетиків від російських шпигунів, ракет та місцевих лобістів.

Виклики енергетичної безпеки: як пройдемо зиму?

Зима може стати складною і холодною не лише для Європи, яку Газпром зараз шантажує газовою зброєю. Перед Україною стоять не менші виклики і загрози в плані енергетичної безпеки...

"Корейський варіант" для української війни: є нюанси

Західні експерти періодично пишуть про можливість застосування в Україні мирного врегулювання за зразком корейської угоди про перемир'я, підписаної у 1953 році...

Державне управління в особливий період

Після закінчення війни миттєвого повернення до мирного життя не відбудеться. Занадто багато зруйновано – і це стосується не лише інфраструктури, так само знищено виробничі ланцюжки, соціальні зв'язки, мільйони громадян стали біженцями або внутрішньо переміщеними особами...

Найбільш вагомою санкцію проти РФ повинно стати нафтове ембарго

Якщо західні країни захочуть змусити російське керівництво до поступок і до миру в Україні, найбільш суттєвим може стати їх рішення про запровадження ембарго на покупку російської нафти...

Реформу СБУ потрібно розморозити

В порядку денному останнього пленарного тижня шостої сесії Верховної Ради законопроекту про СБУ знову немає. Водночас, згідно підготовленого до другого читання тексту, вже з 1 січня цього року у нас мала працювати нова реформована спецслужба...

2022-ий рік стартує одразу з кількома політичними викликами

У грудні традиційно Український інститут майбутнього публікує прогноз на наступний рік, із повним текстом можна ознайомитися тут. Перші презентації прогнозу та отриманий зворотній зв'язок підтверджують наявність кількох серйозних викликів, які переходять у 2022-ий із поточного року і проявлять себе, не чекаючи закінчення новорічних канікул...