Павло Петренко Міністр юстиції України

Насильницька депортація – злочин, який ми не маємо права забути

15 червня 2016, 16:55

Учора я разом з Міністрами юстиції Естонії, Латвії, Литви та Польщі підписав Декларацію щодо 75-річчя масових депортацій у червні 1941.

Наші народи найбільше постраждали під час розподілу територій після початку Другої Світової війни. Відомий американський історик Тімоті Снайдер назвав їх "криваві землі", адже в 30-40-х роках XX століття на цих землях Радянським Союзом та нацистською Німеччиною було замордовано біля 14 мільйонів людей. Жоден з них не був солдатом. Більшість з них були літніми людьми, жінками та дітьми, які не мали зброї. Ця страшна цифра складається із жертв Голодомору в Україні, Голокосту євреїв, масових розстрілів противників комунізації та колективізації, а також постраждалих від масових депортацій в Сибір та Середню Азію.

Депортації 1939-1941 на новоотриманих землях здійснювали разом Радянський Союз та Німеччина, коли вони ще були союзниками. Всього у 1939-1941 роках на західних землях України було проведено чотири масові депортації (у лютому, квітні-травні, червні-липні 1940 і травні-червні 1941), жертвами яких стали понад 200 тисяч осіб (українців, поляків, євреїв).

Тисячі безневинних чоловіків, жінок і дітей були зібрані у визначених місцях, кинуті в переповнені вантажні вагони, що призначалися для перевезення худоби, і вивезені в невідомому напрямку. Їхні домівки, господарство, домашнє начиння залишалися новим "господарям", які мали бути більш лояльними до радянської влади.

Багато немовлят, дітей, людей похилого віку гинули в дорозі до Сибіру й інших віддалених куточків Радянського Союзу через непридатні для життя умови транспортування. Ще частина депортованих помирали з голоду в перші місяці життя на нових місцях.

Метою комуністичного Радянського Союзу було не тільки анексувати нові території, знищити суверенні демократичні країни, але і перемішати народи, знищити волю до боротьби за державність.

Виселення з новоприєднаної до СРСР території Західної України відбувалися в рамках кампанії радянської влади, що офіційно називалася "очищенням" території від "антирадянських, кримінальних і соціально небезпечних елементів" і членів їх родин.

Перші депортації українців розпочалися в 1939 році невдовзі після поділу Польщі нацистською Німеччиною і комуністичним СРСР в ході "облаштування нового західного кордону" СРСР. Як стверджують історики, виселення нагадувало бойову операцію прикордонних військ, що здійснювалася під керівництвом партійних і радянських органів.

Найбільш жорстокою була депортація кримськотатарського народу 1944, яка призвела до загибелі ледь не чверті всього народу і мала ознаки геноциду.

Депортації та інші злочини комуністичного режиму не є справою минулих часів, це те, про що кожен із нас має пам'ятати тепер аби не допустити нових порушень громадянських свобод і повторення подібних трагедій у майбутньому.

Ми не повинні забувати про своє минуле, щоб знайти порозуміння та примирення у майбутньому. Саме тому в рамках декомунізації ми повністю відкрили архіви та відмовилися від шанування нав'язаних нам символів та людей, відповідальних за насадження комуністичного режиму та знищення українського народу.

powered by lun.ua
Коментарі — 43
Volodymyr Voytyuk _ 18.06.2016 03:22
IP: 104.155.62.---
Україно, чому мовчиш?
Титульна нація – українці – зазнала кількох хвиль депортацій.
У 1930 і 1931 роках за межі України депортовано 63720 сімей, які нараховували 277465 осіб.
Якщо у 1930 р. основна маса депортованих селян з України спрямовувалася у Північний край, то у 1931 р. – на Урал.
Під час третьої хвилі "куркульської" депортації, яка тривала протягом 1932-1934 рр., було вислано з України біля 9 тис. селянських сімей, або 45-50 тис. осіб.
Справжньою трагедією для населення Західної України стали депортації у 1939 – 1941 роках.
Американський професор Ян Гросс пише про чисельність депортованих поляків, посилаючись на меморандуми Міністерства закордонних справ лондонського еміграційного уряду Польщі від 15 березня 1944 рр.: "Чисельність польського населення, депортованого в СРСР у 1939-41 рр. – 1 млн. 250 тисяч чол.".
А протягом 1945-1947 років понад 80 тис. людей із Західної України було депортовано на Донбас та в Сибір через звинувачення в націоналізмі та "пособництві УПА".
Volodymyr Voytyuk _ 18.06.2016 03:15
IP: 104.155.62.---
Гур Эмир:
Volodymyr Voytyuk:
.
А РФ має повне право вимагати компенсації від прибалтів за звірячі подвики їхніх частин ВАФФЕН-СС, зокрема в Псковській, Новгородьскій та Ленінградській областях...
ЗНАЙШЛИ СВЯТИХ – СКРИВДЖЕНИХ...ТЬХУ!

Так чому РФ не вимагає?! А от чому, бо наслідили по всій Європі...
"По данным К. Александрова, военную службу на стороне Германии в 1941-1945 годах несли примерно, 400 тыс. русских.
(в том числе 80 тыс. в казачьих формированиях).
РОНА (Русская освободительная народная армия, Бригада Каминского) – воинские формирования, созданные Б. В. Каминским на территории Локотской Республики во время войны 1941-1945 годов.
Первоначально формирования РОНА действовали против партизан Брянской области.
Члены РОНА принимали участие в неудачной для германской армии операции "Цитадель" на Курской дуге.
В 1944 Бригада Каминского была переименована в 29-ю гренадерскую дивизию СС (российскую N1).
Volodymyr Voytyuk _ 18.06.2016 03:03
IP: 104.155.7.---
Pixel:div class="q">Volodymyr Voytyuk: Це Ви у тому сенсі, що ми полякам – "У, падлюки, операція "Вісла"!!!"А Вони нам у відповідь: – "Пся крев, Волинська різанина!!!". Ну, і "понєслась"... Це Ви у такому розрізі закликаєте "не мовчати?- Бойовики з Армії Крайової (А.К.) та інших польських військових формування: Г. Л. (Гвардія Людова), Б. X. (Батальйони хлопські), Н. З. С. (Народні Сили Збройні) воювали не тільки проти вояків ОУН-УПА, а вбивали мирне українське населення на їх рідній українській землі за продовження польської окупації Волині та Захід. України. А вояки УПА вбивали їх також... І на основі цього факту цілком можна знайти підстави для двостороннього обвинувачення, та важливим має бути уточнення, що поляків на Волинь – ніхто не запрошував, а колонізований народ діяв так, які можливості він мав. Так хто у кого повинен просити пробачення якщо у час Волинської різанини було вбито близько 12 тис. поляків та 19 тис. українців, як стверджує історик Іван Пущук?
Pixel _ 16.06.2016 12:06
IP: 37.55.15.---
Volodymyr Voytyuk:
Україно, чому мовчиш?
Близько 500 тис. були вивезені із західноукраїнських земель, які згідно з рішенням Сталіна передали Польщі.

Навесні 1944 р. радянська влада повернулась у Крим й відразу вдалася до масових репресій проти категорій населення, які виявили хоча б найменшу непокору сталінському режиму в період війни.
11 травня 1944 р. Державний комітет оборони СРСР прийняв...виселення кримських татар із Кримської АРСР в Узбецьку СРС.
21 та 29 травня 1944 р. були прийняті додаткові постанови про нові переселення татар із Криму... За останніми підрахунками – близько 200 тис. осіб
- – - -
... і 100 тисяч з 200 виселених померли протягом першого року "переселення".
Тільки незрозуміла Ваша прив"язка до "Україна, чому мовчиш"?

Це Ви у тому сенсі, що ми полякам – "У, падлюки, операція "Вісла"!!!"
А Вони нам у відповідь: – "Пся крев, Волинська різанина!!!". Ну, і "понєслась"...
Це Ви у такому розрізі закликаєте "не мовчати?"
Mike_Kharkov _ 16.06.2016 11:00
IP: 188.163.83.---
"Метою комуністичного Радянського Союзу було не тільки анексувати нові території, знищити суверенні демократичні країни, але і перемішати народи, знищити волю до боротьби за державність"
===
.Хотелось бы дожить чтоб министры занимались делом, а не болтовней про державність та демократію.
Иначе таким министрам трудно будет комментировать такую борьбу Чехословакии, где в ходе депортации полутора миллионов немцев погибло от десятков тысяч до сотен. А Польша?
А как это проводилось и с крымской депортацией не сравнить, разве что с Вольнью.
Министру для ознакомления беседа на радио "Свобода" по этому поводу – svoboda.org/content/transcript/24989036.html
Kovaljov _ 16.06.2016 10:55
IP: 85.90.206.---
Игнат Долгоруков:
Volodymyr Voytyuk:
Ты так заботишься о татарах,а они о тебе заботятся,что хорошего татары сделали хохлам!?
Во время оккупации фашистами Крыма,татары сдавали фашистам активистов антифашистов среди которых были и патриоты Украины.
А что тогда с кацапнёй делать нужно?!
В аду казанов не хватит...
Kovaljov _ 16.06.2016 10:52
IP: 85.90.206.---
Игнат Долгоруков:
Украинец это не титульная нация,это сборище людей на территории бывшей древней Руси в результате истребления русских татарами,затем эта территория была захваченная литовцами и в конце Речи Посполитой,затем там появились казаки – смесь беглых татар,половцев и турок.
Так что о нации "украинец" и речи нет.
Козломордый, на свою физиономию п*здоглазую сначала посмотри.
Посмотрел? Теперь почитай научные работы твоих "исконных" генетиков: "Two Sources of the Russian Patrilineal Heritage".

Не было никакого "переселения" славян в тайгу в 13-14 веках. Там как жили, до 9 века, мокшане, мурома, водь, чудь, весь и т. д. так и продолжали жить после 14 века. Даже Санкт-Петербургская имперская академия наук отбросила подобные бредовые гипотезы, как не имеющие НИ ОДНОГО археологического подтверждения.
Volodymyr Voytyuk _ 16.06.2016 10:42
IP: 104.155.73.---
Україно, чому мовчиш щодо відшкодування за радянську окупацію та щодо відшкодування за російську окупацію Криму та окремих районів Донбасу? Тому що ще 5 листопада 2015 року Міністри юстиції Естонії, Латвії і Литви у Ризі підписали меморандум про співпрацю, в якому узгоджені дії по пред'явленню Росії вимог щодо відшкодування за радянську окупацію.
За словами міністра юстиції Естонії Урмаса Рейнсалу, Російська Федерація є державою-продовжувачем Радянського Союзу, який окупував країни Балтії.
Згідно з міжнародним правом, у разі окупації можна вимагати як відшкодування матеріального збитку, так і вибачення у вигляді сатисфакції.
На додаток до вимог з боку держав, аналізу також потребують можливі колективні вимоги окремих осіб як до правонаступника окупаційної держави, так і до підприємств, які використовували рабську працю.
Volodymyr Voytyuk _ 16.06.2016 10:36
IP: 104.155.62.---
Україно, чому мовчиш?
Близько 500 тис. були вивезені із західноукраїнських земель, які згідно з рішенням Сталіна передали Польщі.

Навесні 1944 р. радянська влада повернулась у Крим й відразу вдалася до масових репресій проти категорій населення, які виявили хоча б найменшу непокору сталінському режиму в період війни.
11 травня 1944 р. Державний комітет оборони СРСР прийняв історичну постанову N5859 про виселення кримських татар із Кримської АРСР в Узбецьку СРС.
21 та 29 травня 1944 р. були прийняті додаткові постанови про нові переселення татар із Криму в Марійську АРСР, Горьковську, Івановську, Костромську, Молотовську та Свердловську області РРФСР
Дослідники називають різну кількість депортованих у 1944 р. кримських татар. За останніми підрахунками – близько 200 тис. осіб
Volodymyr Voytyuk _ 16.06.2016 10:00
IP: 104.155.95.---
Україно, чому мовчиш? Титульна нація – українці – зазнала кількох хвиль депортацій.
У 1930 і 1931 роках за межі України депортовано 63720 сімей, які нараховували 277465 осіб.
Якщо у 1930 р. основна маса депортованих селян з України спрямовувалася у Північний край, то у 1931 р. – на Урал.
Під час третьої хвилі "куркульської" депортації, яка тривала протягом 1932-1934 рр., було вислано з України біля 9 тис. селянських сімей, або 45-50 тис. осіб.
Справжньою трагедією для населення Західної України стали депортації у 1939 – 1941 роках.
Американський професор Ян Гросс пише про чисельність депортованих поляків, посилаючись на меморандуми Міністерства закордонних справ лондонського еміграційного уряду Польщі від 15 березня 1944 рр.: "Чисельність польського населення, депортованого в СРСР у 1939-41 рр. – 1 млн. 250 тисяч чол.".
А протягом 1945-1947 років понад 80 тис. людей із Західної України було депортовано на Донбас та в Сибір через звинувачення в націоналізмі та "пособництві УПА".
WTO _ 16.06.2016 08:47
IP: 192.162.155.---
Гур Эмир:
Неудачная параллель!
нужна ли была ст. 58 и заградотряды?!
Полагаю, что если бы были не нужны – не было бы ни статьи 58, ни приказа 227.

Гур Эмир:, любая война, да и не только война, а и вся история вообще – это на 99% грязь, кровь и дерьмо. С редкими вкраплениями героизма у всех участников конфликтов.

Люди же предпочитают видеть у "своих" только хорошее, а у "врагов" – только плохое.
И вы, как я вижу – не исключение. Снимите розовые очки, увидьте мир таким, какой он есть.

Хотя нет. Пожалуй, не снимайте. Реальный мир и реальная история – довольно неприглядное зрелище.: ((

Воистину, мнногие знания – многие печали...
WTO _ 16.06.2016 08:39
IP: 192.162.155.---
Pixel:
Валерія Новодворська в одному зі своїх інтервь"ю зі Штірліцем порівнювала... Мазепу:)))
Ну, Новодворская...:)))
У неё ума, как у нашей Савченко.

Если брать "Семнадцать мгновений", то Мазепу можно сравнить скорее с Клаусом.
Но это не совсем корректно.

Можно взять "Служебный роман". Там сущность Мазепы хорошо сыграл Басилашвили. Беспринципный циничный подленький карьерист.

Или даже детский фильм "Приключения Буратино":)))

Карабас-Барабас. "Я готов на подлости!Но лишь бы в потасовке Хватило бы мне бодрости... Я готов на гадости! Но лишь бы всё захапать к своей великой радости... Я готов унизиться! Но лишь бы к сладкой цели хоть чуточку приблизиться "

В этом вся суть Мазепы.

Но у нас всем, кто сделал подлость или гадость по отношению к клятым москалям, остальные подлости и гадости – по отношению к своим – великодушно прощают:)
WTO _ 16.06.2016 08:30
IP: 192.162.155.---
Игнат Долгоруков:
Да кто же против героя Шухевича,какая страна такие и герои,нам русских такого не понять.
Четверть века непрерывной пропаганды сделают "героем" любого подонка.:)
И Россия в этом смысле не исключение.
Pixel _ 16.06.2016 00:56
IP: 109.87.178.---
Леся Семийон-Сорока:
Богдан Уманский:
Це ж яку Сербію Захід розділив?
Після розпаду Варшавського блоку (соцтабору) і СРСР, відповідно і почався процес розпаду соціалістичної Югославії, яка зшита була після ІІ-ої світової війни "білими нитками". Хорвати і серби були давніми непримеренними народами. Що тільки витворяли хорватські фашисти під час війни над сербами.
От чехи і словаки розійшлися миром і нічого. А сербські шовіністи-націоналісти на чолі з Слободаном Мілошивичем розвязали бійню в центрі Європи.
- – -
Нажаль. Спадок Йосипа Броз Тіто.
Леся Семийон-Сорока _ 16.06.2016 00:46
IP: 192.162.35.---
Богдан Уманский:
Це ж яку Сербію Захід розділив?
Після розпаду Варшавського блоку (соцтабору) і СРСР, відповідно і почався процес розпаду соціалістичної Югославії, яка зшита була після ІІ-ої світової війни "білими нитками". Хорвати і серби були давніми непримеренними народами. Що тільки витворяли хорватські фашисти під час війни над сербами.
От чехи і словаки розійшлися миром і нічого. А сербські шовіністи-націоналісти на чолі з Слободаном Мілошивичем розвязали бійню в центрі Європи.
Pixel _ 16.06.2016 00:36
IP: 109.87.178.---
З СИДОРОВОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ПОЛЯ – ОБОВ"ЯЗКОВЕ ДЛЯ ПРОСМОТРУ.
ОСОБИСТО Я ВЖЕ "РОЗКИДАВ" ЦЕЙ ЛІНК ПО ФРЕНДАМ:

h t t p s:/ /w w w.youtube.com/watch?v=GE7iAhvCPpA

Пьяные путинские военные из РФ в оккупированном Донбассе
Pixel _ 15.06.2016 23:57
IP: 109.87.178.---
Гур Эмир:
Вот с cлюнями идиота
Пиксель, дергаясь лицом
Злобно дОлбит всех...на фото,
Двадцать первым все "перстом"...
"Перст" саднит, и фотка мокнет,
Пиксель злится и сопит...
Фотке что, она просохнет,
"Перст" же больше не стоит...
- – - – - – -
:)))))))))
Повеселили... Ненадовго Вашо] новітньої "конспіраії" вистачило.
АЛЕ ВСЕ ОДНО: ЗА БРЕХНЮ – ЗАІГНОРЮ НЕМИЛОСЕРДНО.
Volodymyr Voytyuk _ 15.06.2016 23:56
IP: 104.155.77.---
Міністр юстиції Естонії Урмас Рейнсалу вважає, що країни Балтії мають право і повинні вимагати від РФ компенсації за радянські депортації населення прибалтійських країн.
"75 років тому держава-окупант депортувала з країни десятки тисяч дітей, жінок і чоловіків. Це був злочин проти людяності, який немає терміну давності. Ми, як і раніше, більше, ніж будь-коли, повинні вшановувати пам'ять усіх жертв комуністичного терору і схилити голови перед їх стражданнями. Ми ніколи не забудемо несправедливість, що зазнали ми та інші народи", – зазначив міністр у своїй промові під час пам'ятних заходів, присвячених 75-річчю депортації естонців до Сибіру.
Pixel _ 15.06.2016 23:30
IP: 109.87.178.---
Гур Эмир _ 15.06.2016 23:17IP: 46.118.249.--
Недарма усі німецькі вояки одностайно підкреслюють в мемуарах стійкість "Іванів"
- – - – -
Йуте, а мені здавалося, що ми порозумілися. Довго такої вашої "червонозоряної локшини" я не витримаю.
Pixel _ 15.06.2016 22:59
IP: 109.87.178.---
Гур Эмир:
Посмотрите в Инете реальные документы... Будете удивлены...
- – - –
Йуте,
ті, хто Вас не знають – нічого незвичайного не помітили. АЛЕ НЕ Я. НЕ РОЗГАНЯЙТЕСЯ: ЧЕРЕЗ МЕНЕ НЕ ПЕРЕСТРИБНЕТЕ.
Отож, наші з Вами правила незмінніІ; 2 БРЕХНІ = > ІГНОР.

Шануймося.
Pixel _ 15.06.2016 22:18
IP: 109.87.178.---
WTO:
Игнат Долгоруков:
То есть он воевал с фашистами в немецком батальоне СС,в немецкой форме,в немецком звании, никого из немцев не убил,но как говорят народные сказания,он был им враг и много побил,а ещё больше взял в полон и прихватил много добра.
Цикаво!!!
Ну, Штирлиц вообще дослужился чуть ли не до фюрера:) Но " был им враг..." и дальше по тексту:)
- – -
Валерія Новодворська в одному зі своїх інтервь"ю зі Штірліцем порівнювала... Мазепу:)))
Pixel _ 15.06.2016 22:16
IP: 109.87.178.---
WTO:
Игнат Долгоруков:
хохлы сильно отличились в рвении помогать фашистам,даже и сейчас у них герои фашисты с тех времён,как Шухевич например.
Ещё раз повторю. "Отличились" не более чем русские.

А Шухевич... Согласно нашей исторической мифологии, он не пособник фашистов, а самый что ни на есть пламенный борец с ними:) Эдакая смесь Штирлица и Гарибальди:)))
- – -
WTO,
я розумію, що Ви пишете більше не для нього, а для форумних читачів. Але Игнат Долгоруков – це 1000001-й нікнейм москальського троля Вована Запєрдоллєра, з яким спілкуватися всерйоз – це як спілкуватися з люстрою. Якщо Ваша ласка – для історичних полємік звеніть увагу на москвобота Гур Еміра, який спеціалізується на маніпуляціях на історичній тематиці. Ну, а я його зазвичай "хапаю за язик". Такий от "розподіл ролей":)... Але після його чергового перенікування я його намагаюсь не чіпати: нехай спокійно поживе, поки не розповідає явні "туруси на колесах".
WTO _ 15.06.2016 22:14
IP: 192.162.155.---
Игнат Долгоруков:
То есть он воевал с фашистами в немецком батальоне СС,в немецкой форме,в немецком звании, никого из немцев не убил,но как говорят народные сказания,он был им враг и много побил,а ещё больше взял в полон и прихватил много добра.
Цикаво!!!
Ну, Штирлиц вообще дослужился чуть ли не до фюрера:) Но " был им враг..." и дальше по тексту:)
WTO _ 15.06.2016 22:12
IP: 192.162.155.---
Гур Эмир:
в УПА -45 было очень много "мобилизованных", которые спали и видели возвращение к семье и мирному труду. Поэтому и амнистии, объявляемые сталинским режимом давали надлежащий эффект.
Идейных с течением времени становилось все меньше...
Там изначально было много "мобилизованных". Под угрозой смерти своей и своих близких (Хотя, если опять-таки придерживаться правды, подобная ситуация, хоть и более мягкая, была и в СССР (58я статья)).

Плюс "добровольно-принудительно" влитые в ряды УПА (б) члены разгромленых бандеровцами мельниковских и бульбовских боивок... У которых, понятно, особой любви из-за этого к бандеровцам не возникло.

Плюс бандеровская СБ лютовала почище сталинского НКВД в 37-м. Так что довольно многие упавцы предпочли Сибирь пуле или удавке эсбистов...
Pixel _ 15.06.2016 22:08
IP: 109.87.178.---
Татьяна Боброва:
П.Петренко...-А чому у вас завжди такий фейс пом"ятий? Це тому що ви так багато працюєте...
- – - -
Тетяно,
у хлопчиків це зветься "до*батися до *бальника". Це формулювання означає суто негативне ставлення до того, хто таке ставлення демонструє. Ну уявіть не себе – а абстрактну жінку, в якої питають: чому в тебе ноги криві, або чоиу цицьки не пружні, чи чому зуби як в коняки... Едине слово: бестактність.
ONLINE
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter