Міністерство юстиції 2016: "СКАЗАНО – ЗРОБЛЕНО"
Не буває планів, які не можна реалізувати. Якщо є чітке бачення цілі, будь-яка нездійсненна мрія може стати реальністю. Будь-які зміни й реформи, навіть якщо вони постають перед шаленим опором, можна втілити у життя.
Наша команда, прийшовши до Міністерства юстиції майже 3 роки тому, поставила перед собою чітке і амбітне завдання – провести реальні реформи у сфері юстиції. Жодного популізму та пустих обіцянок. Лише конкретні завдання та цілеспрямована робота, яка крок за кроком наближує до мети.
В 2016 році нам вдалося завершити декілька серйозних проектів, які були запущені в попередні роки. Окрім цього, було дано старт великій кількості нових ініціатив, які стосуються мільйонів українців та здатні зробити їх життя та взаємодію з державою більш комфортними.
Досягнення міністерства – це спільна робота команди з тисяч людей, які щодня працюють в системі органів юстиції і які є частиною однієї великої справи. Я хочу подякувати всім, хто приєднався до команди Мін'юсту і повірив у наш основоположний принцип – "СКАЗАНО – ЗРОБЛЕНО".
Нове обличчя юстиції
Ми завершили реформу структури Міністерства юстиції. Відомство перетворилося з радянського корупційного монстра на сучасне міністерство з чітко вибудуваною системою робочих взаємин. Порівняно з 2014 роком кількість чиновників у міністерстві скоротилася на понад 45%.
Цьогоріч структурна реформа торкнулася передусім місцевих органів юстиції. Ми прибрали все зайве, усунули дублюючі функції, скоротили апарат та забезпечили набір до системи органів юстиції нових людей через відкриті та прозорі конкурси.
Ми завершили реформування системи реєстрації нерухомості й бізнесу. Прийнято Закон "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань". В рамках реформи проведено повну передачу цих функцій місцевим органам влади, нотаріусам та акредитованим суб'єктам. З 1 травня співробітники органів юстиції не надають послуг за вищезгаданими напрямками. Натомість до реєстру нерухомості вже підключено 1 107 місцевих органів влади, 6 437 нотаріусів та 148 акредитованих суб'єктів. До реєстру бізнесу – 796 місцевих органів влади, 5 827 нотаріусів та 109 акредитованих суб'єктів.
Замість колишніх 2 000 співробітників, на яких ми отримували постійні скарги, ми маємо понад 10 тисяч незалежних від Мін'юсту реєстраторів. Такий підхід забезпечив конкуренцію на ринку та значне покращення якості послуг.
Окрім того, запровадження цієї реформи дало можливість Україні піднятися у рейтингу Doing Business 2017 за показником "Реєстрація бізнесу" з 30 на 20 місце.
Паралельно ми запустили процес невідворотних змін ще за двома ключовими напрямками роботи Міністерства юстиції – у сфері виконання судових та інших рішень, а також у пенітенціарній сфері. Це ті глиби, які роками обростали корупцією, і взятись за зміни в яких не наважувався жоден попередній Міністр юстиції.
Зокрема, 5 жовтня 2016 року набрали чинності Закони "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" та "Про виконавче провадження", які забезпечили запровадження інституту приватних виконавців. Наразі ведеться активна робота з підготовки програм навчання та стажування кандидатів у приватні виконавці, а також складання ними кваліфікаційного іспиту.
Завдяки прийняттю даних Законів Україна піднялася з 93 на 81 місце в рейтингу Doing Business 2017 за показником "Забезпечення виконання контрактів".
Справжню революцію ми почали у напрямку реформування застарілої радянської пенітенціарної служби. Ми повністю змінили структуру, ліквідувавши стару Державну пенітенціарну службу та створивши у складі Мін'юсту 3 нові департаменти, які опікуватимуться роботою системи. Проведено понад 200 відкритих конкурсів, які дали можливість оновити кадровий склад.
Наразі триває робота зі створення повноцінної системи пробації, яка кардинально змінить підхід до роботи з ув'язненими. Ми відходимо від репресивних методів радянських часів. Робота фахівців з пробації дасть можливість громадянам, які зробили помилку, повернутися до нормального життя та знайти своє місце в суспільстві.
Так само ми запроваджуємо реалізацію програми державно-приватного партнерства з будівництва за рахунок інвестора нових пенітенціарних установ. В нових закладах буде дотримано світові стандарти безпеки та умов утримання громадян.
Міністерство справедливості
Цьогоріч ми завершили створення повноцінної системи безоплатної правової допомоги. Кожен без винятку українець може отримати безкоштовну юридичну допомогу та консультацію у центрах БПД. Кожен затриманий у кримінальній справі може безкоштовно отримати державного захисника. Представники всіх соціально незахищених верств населення можуть розраховувати на адвокатський захист у адміністративних та цивільних судових спорах.
Минулого року ми запустили 100 центрів правової допомоги. Цього року на базі старих районних управлінь юстиції, які фактично не виконували жодних функцій, відкрито понад 400 бюро правової допомоги. Таким чином ми довели кількість точок доступу до безоплатної правової допомоги до 545. А найголовніше – нині система БПД працює не лише у великих містах, а у кожному районному центрі та у невеличких містечках.
Це найбільший соціальний проект Уряду, про успішність і затребуваність якого говорять цифри статистики. Наші адвокати забезпечили прийняття майже 1 900 виправдувальних вироків у кримінальних справах. Це – 1 900 врятованих людських доль. До наших центрів та бюро за рік звернулися більше 240 тисяч громадян. Загалом 178 тисяч українців отримали консультації та поради. Понад 32 тисячі – отримали безкоштовного адвоката.
Не існує справедливості без чесних судів, які виносять рішення іменем закону. Цьогоріч нарешті запущено найважливішу для нашої країни реформу – реформу судової системи. Мін'юст та я особисто були ініціаторами цих змін. І нині вони вже втілюються в життя.
2 червня 2016 Верховна Рада прийняла зміни до Конституції та імплементаційний закон, які дали старт судовій реформі в Україні.
Зміни забезпечують деполітизацію, незалежність судової влади і перезавантаження судового корпусу. При цьому підвищується віковий ценз для заняття посади судді з 25 до 30 років, а верхня вікова межа встановлена на рівні 65 років. Збільшено стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення – до 5 років замість 3. Ліквідована вимога не менше 10 років проживати в Україні.
Ключову роль в системі відіграватиме Вища рада правосуддя, яка займатиметься питаннями про призначення і звільнення суддів, їх переведення та відсторонення від роботи.
Окрім цього, реформа передбачає обмеження імунітету суддів до функціонального, вводить посилений моніторинг способу життя судді. Вперше на законодавчому рівні вводиться конкурс на суддівські посади.
Вже оголошено конкурс на посади 120 суддів Верховного Суду. Наступного року ми отримаємо новий головний судовий орган країни, а не більше, ніж через 3 роки, – повністю оновлену судову систему.
Зручні та комфортні сервіси для кожного
Ми продовжуємо забезпечувати громадян зручними та комфортними сервісами. В 2016 році ми здійснили міні-революцію – перевели частину сервісів в онлайн режим. Було створено кабінет електронних сервісів, де українці без черг, без хабарів, без бюрократії та чиновничого хамства за кілька хвилин можуть отримати необхідну послугу.
Цього року на базі кабінету електронних сервісів було створено "Онлайн будинок юстиції", де з часом громадяни зможуть отримати будь-яку без виключення послугу, які надає міністерство.
За час роботи онлайн сервісів Мін'юсту через інтернет було вчинено понад 59 млн реєстраційних дій, з яких понад 1 млн – на платній основі.
Саме цього року ми перевели в розряд постійно діючого наш сервіс з видачі свідоцтв про народження безпосередньо у медичних закладах та додали до нього пілотний проект з реєстрації місця проживання малюка.
Послуга вже діє у 473 пологових будинках по всій Україні. Не покидаючи медичного закладу, 86 815 батьків вже отримали перші документи новонароджених. Фактично кожне четверте свідоцтво про народження дитини видається у пологовому.
Ще одним прикладом реальних змін є запуск проекту "Шлюб за добу". Ми ліквідували стару радянську норму, яка примушувала молоді пари чекати на "розпис" щонайменше місяць після подачі документів.
Нині цей сервіс надають 11 суб'єктів у 6 містах: Сєверодонецьку, Маріуполі, Херсоні, Києві, Одесі та Львові. 3 122 пари вже одружилася за новою процедурою.
Захист бізнесу
Без успішного бізнесу, який дає роботу громадянам та сплачує податки, неможливо побудувати процвітаючу державу. Ми зробили чимало кроків, аби полегшити життя бізнесу. Це і вже згадані зміни в реєстраційній сфері, це і запуск реформи виконавчої служби.
Ще одним нашим зобов'язанням, яке ми взяли на себе наприкінці минулого року, є боротьба з таким ганебним явищем як рейдерство. З початку цього року при Мін'юсту почала роботу Комісія з розгляду скарг на дії реєстраторів. За 11 місяців нею було розглянуто по суті понад 1 000 скарг, половина з них було задоволено. І це не просто цифра – це сотні врятованих від захоплення підприємств.
Так само спільними зусиллями нам вдалося розробити та забезпечити прийняття комплексного антирейдерського закону. Він ліквідував законодавчі шпарини, якими користувались злодії. Та найголовніше – було введено кримінальну відповідальність за рейдерські дії для всіх учасників таких схем: заявника, реєстратора, вигодонабувача. Тепер такі дії передбачають строк до 10 років з конфіскацією майна.
Будуємо нову країну
За безпосередньої участі Мін'юсту було запущено роботу нових антикорупційних органів, реалізовано старт електронного декларування, створено реєстр декларацій чиновників, налагоджено систему електронних торгів арештованим майном СЕТАМ.
За словами 26-го президента США Теодора Рузвельта, найкраща винагорода у нашому житті – можливість займатися справою, яка варта того. Саме тому планомірна робота мого відомства та нашої команди триватиме й надалі.
Серед пріоритетів на наступний рік – продовження реалізації судової реформи і реформи виконання судових рішень, подальша реалізація антикорупційної реформи. Так само триватиме реформа пенітенціарної системи – це найбільш складна реформа, реалізація якої потребує тривалого часу.
І найголовніше. Ми поставили собі амбітну мету – забезпечити зростання рівня правової обізнаності громадян. Саме для цього ми плануємо реалізували загальнонаціональну програму "Я МАЮ ПРАВО!" і допомогти українцям краще знати свої права та правильно ними користуватись. Я переконаний: обізнаність у своїх правах – найсильніша зброя у боротьбі зі свавіллям чиновників.