Митрополит Димитрій (Рудюк) Вікарій Київської єпархії, ректор Київської Духовної Академії і Семінарії, намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря.

Микола Гоголь "Душа тоскует за Украйной"

03 квітня 2009, 13:18

"Гірким словом моїм посміюся" ці слова з книги пророка Ієзикіїля викарбуванні на могильній плиті Миколи Гоголя. Ця своєрідна єпитафія наче підводила підсумок усього його життя, яке без сумніву закінчилося переможно.

1 квітня цього року виповнилося 200 років з дня народження Миколи Гоголя – російсько-українського письменника, унікальної і талановитої людини. "Гірким словом моїм посміюся" ці слова з книги пророка Ієзикіїля викарбуванні на могильній плиті Миколи Гоголя. Ця своєрідна єпитафія наче підводила підсумок усього його життя, яке без сумніву закінчилося переможно. Сьогодні ще раз і по-новому ми переосмислюємо творчий доробок літературного митця. Колись у ті радянські часи про Гоголя говорили, як про висміювача всіх пороків вищої касти тодішнього російського суспільства, а значить і борця за інтереси знедоленого простого люду, який томився під гнітом кріпацтва. Тепер у цій суперечливій постаті ми бачимо і глибоко-віруючу людину.

На початку 90-х років минулого століття всі релігійні люди познайомилися з його прекрасними "Размышлениями о божественной литургии" (в радянські часи, звісно, цей його твір не міг бути надрукованим). І тоді, хто більш-менш був знайомий з його творчістю, побачили в ньому вже не гумориста з його відвічним "Ревизором", "Мертвыми душами" і т.д., а більш серйознішого письменника, який так тонко міг відчути найголовніше богослужіння рідної йому Православної Церкви. Хтось із публіцистів і критиків закидав Миколі Гоголю його роздвоєння душі. Хтось міг бачити в ньому навіть і божевільного. Але якщо це так, то саме в цій диваковатості і розкрився його талант, як літератора і справжнього церковного письменника. Напевно Бог послав Миколі Гоголю свій захист і сформував його таким, щоб душа його не розбилася об твердий камінь того черствого і казьоного суспільства, в якому письменнику випало жити.

Здається сьогодні на різних наукових конференціях і симпозіумах, творчих вечорах і урочистих засіданнях, у зв'язку з 200-річчям від дня народження письменника, заговорили більше не про його власну творчість, а про те – ким був за своїми поглядами і вподобаннями, свідомістю і внутрішнім світом Микола Гоголь – великоросом чи малоросом, українцем чи росіянином. Особливо велике зацікавлення до цього ювілею у Росії, яка хоче показати Гоголя, як справжнього у цьому питанні інтернаціоналіста. Тому останнім часом з'являється багато різних статей і заміток з цього приводу. Власне на таке протрактування речей наводить нас і сам вислів письменника у листі до А. Смирнової: "Скажу вам, что я сам не знаю, какова у меня душа, хохлацкая или русская". Як завжди Микола Гоголь і тут відповів з притаманним йому сарказмом. У зв'язку з цим можна було б згадати і ті рядки листа, які він писав до М. Максимовича: "Бросьте в самом деле эту кацапию да поезжайте в гетьманщину. Туда, туда в Киев! В древний, в прекрасный Киев! Он наш, он не их, не правда ли? Там или вокруг него деялись дела старины нашей... Дурни мы право, как разсудить хорошенько... Для кого и кому мы жертвуем всем? Идем в Киев". Ось би ці слова та причепити до наших доморощених, що тепер в часи кризи знову водять вулицями хороводи, обкрадених і обдурених же ними людей. Так, ще не перевелися гоголеві городничі Сквозники-Дмухановські, судді Ляпкіни-Тяпкіни, багаті поміщики Добчинські і Бобчинські, чиновники Растаковські й Коробкіни, приватні пристави Уховертови, поліцейські Свистуни і Держиморди. І як тут з гумором і по-гоголівськи не скажеш: "На Руси такая коллекция гадких рож...".

Микола Гоголь любив Україну. Він за нею тужив і це видно з його листів, де знаходиш такі вислови "ради всего нашего", "ради нашей Украйны", "душа сильно тоскует за Украйной". В своїх творах описував він "упоительные и раскошные летние дни в Малороссии". Любив він по-своєму і Великоросію: "Пустынны, грустны и безлюдны наши пространства, так же безприютно и неприветливо все вокруг нас, точно как будто мы не у себя дома, не под родной нашей крышей, но где то остановились безприютно на проезжей дороге, и дышит нам от России не радушным родным приемом братьев, но какою-то холодной, занесенною въюгой почтовой станцией, где видится один к всему равнодушный станционный смотритель с черствым ответом "нет лошадей...". Ось такий він Гоголь – великорос і малорос. Нехай Господь упокоїть його душу в оселях праведних!

powered by lun.ua
Коментарі — 269
Cekcot _ 04.04.2009 15:37
IP: 91.204.60.---
03.04.2009 15:21___ Митрополит Димитрій (Рудюк)
Вибачте Богу з великої, я не комуніст

отче! спробуйте ще раз: казнить нельзя помиловать... є добра порада від фахівців цієї справи: не бійтесь когось за щось прогнівити, якщо вже тисните на клаву, бо самі знаєте чія на те воля
Deutsch _ 04.04.2009 15:21
IP: 77.22.122.---
04.04.2009 13:51___ Историчка
04.04.2009 11:02___ Deutsch -----Гаднёт направо – Маркса вспомнит,

""""Уважаемый Deutsch, дружеский совет – женитесь побыстрее. В Вашем возрасте уже неприлично кончать в университете марксизма-ононизма."""""

Опять Вас тянет неизвестно куда: ононизм. Что это за "збоченність" такая? Может упрекаете меня в Анонизме – в том смысле, что я на блоге Аноним, но ведь здесь все такие!
И откуда Вам известен мой возраст? Или желание жениться? И самое главное-причём здесь Гоголь?
Митрополит Димитрій (Рудюк) _ 04.04.2009 15:20
IP: 95.132.200.---
Иль! "Були вони як ті літеплі, що хилились між десную і ошуйю. Ні холодні, ні гарячі...". Так говорив Сковорода про просторік. І знову ж Христос Спаситель сказав "Горе вам, коли говоритимуть про вас тільке добре". Тому я дуже спокійно до всіх коментарів відношуся, розуміючи, що для всіх постійних отих коментаторів такий вульгарний спосіб спілкування – це єдине задоволення. Вони себе психологічно утверджують, "стають на ноги" і їхня гординя їм каже фарисейовою молитвою: "Дякую Тобі Господи, що я не такий, як той митар...". Натомість і це все швидкоплинно минає. Їх участь така – отримувати задоволення від брудного дописування коментарів...
Митрополит Димитрій (Рудюк) _ 04.04.2009 15:10
IP: 95.132.253.---
Коваленку. Шановний друже. Я Вас також добре пам'ятаю ще зі студентських років. Добрим словом згадую і Василя Климчука, і Миколу Лялюка, про яких я також не забув. Дякую Вам за підтримку. У храмі багато завжди людей і всіх не впізнаєш. Мені приємно, що Ви приходите до Михайлівського Золотоверхого. На Михайлівській горі добре себе почувають ті, хто приходить поспілкуватися з Богом і ця гора свята є, як і багато інших місць в Україні. Дякую!
Митрополит Димитрій (Рудюк) _ 04.04.2009 15:05
IP: 95.132.253.---
Jurduum. Здається я Вам відповів на Ваше запитання відносно Гоголя, як українського письменника в останному абзаці свого допису. А на початку статті я вжив цей радянський штамп – "Гоголь – російсько-український письменник" – для того, щоб наприкінці статті підкреслити, який з Гоголя малорос і великорос?
Историчка _ 04.04.2009 14:28
IP: 91.124.212.---
04.04.2009 14:21___ Слобода -------Мирські справи кличуть. Увечері відповім всім.

Шановна Слобода, і захватіть дієтичного сала. А то від звичайного сала попи дуже товстіють.
.
Слобода _ 04.04.2009 14:21
IP: 93.81.8.---
04.04.2009 12:07___ Deutsch
----
У приведеній молитві прохання, а не вказівки. Вікарій же висловив свою думку, як вказівку господарника розпорядника.
Мирські справи кличуть. Увечері відповім всім.
vts-m _ 04.04.2009 14:13
IP: 91.154.244.---
04.04.2009 13:49___ Иль: "Шановний Владико!
Не звертайте увагу на хворобливість деяких дописувачів. Робіть свою справу, бо Вас покликав Господь! Народ безграмотний, бо не знає християнського вчення, атеїсти (Історичка), та інші юродливі будуть Вас тянути в політику. Не піддавайтесь спокусі, вчіть людей любові до Господа і до ближнього, та вчіть людей християнській поведінці і традиціям нашого народу. Не знають деякі як зайти в Храм Божий і що там робити".

Мені здається, я почав розуміти, що мені не подобається в церкві як в політичному інституті: в ньому цинізму більше, ніж в інших політичних інститутах.
vts-m _ 04.04.2009 14:03
IP: 91.154.244.---
04.04.2009 12:39___ Пріорка
04.04.2009 11:49___ Мирянин_
"Владико, зі щирою повагою прошу і закликаю"

Ви просите (!), зі сльозами на очах і з біллю в серці розібратися пана у речах, у яких пан ЗОБОВ"ЯЗАНИЙ був розібратися умить, бо на кону – найголовніше – репутація церкви??? І ви ще просите? А пан, знаючи, що в домі пожежа, вирішив поговорити з нами про Гоголя?

Ой, хлопці, хлопці... Пам"ятаєте ще:
" Нет, ребята, все не так,
все не так, как надо..."
Историчка _ 04.04.2009 13:51
IP: 91.124.212.---
04.04.2009 11:02___ Deutsch -------Гаднёт направо – Маркса вспомнит,

Уважаемый Deutsch, дружеский совет – женитесь побыстрее. В Вашем возрасте уже неприлично кончать в университете марксизма-ононизма.
Иль _ 04.04.2009 13:49
IP: 195.216.213.---
Шановний Владико!
Не звертайте увагу на хворобливість деяких дописувачів. Робіть свою справу, бо Вас покликав Господь! Народ безграмотний, бо не знає християнського вчення, атеїсти (Історичка), та інші юродливі будуть Вас тянути в політику. Не піддавайтесь спокусі, вчіть людей любові до Господа і до ближнього, та вчіть людей християнській поведінці і традиціям нашого народу. Не знають деякі як зайти в Храм Божий і що там робити.
Пріорка _ 04.04.2009 12:39
IP: 93.72.158.---
04.04.2009 11:49___ Мирянин_
Владико, зі щирою повагою прошу і закликаю, вивчить уважно мотеріали подані Володимиром Торбічом, і донесіть до Патріарха, бо на Волині й без того МП почувається краще за КП, а з такими подіями, від церкви можуть відвернутися миряни.

Підтримую Мирянина_! В іншом випадку у, треба буде вважативи, що ви з ними за одне.

А до журналістів Української Правди – Дякую що надали Митрополиту Димитрію (Рудюку) блог, бо інакше правда б не виплила.
Але дослухайтесь і дайте висловитись, вашому колезі Володимир Торбіч, ІА "Рівненське агентство журналістських розслідувань".
Deutsch _ 04.04.2009 12:07
IP: 77.22.122.---
04.04.2009 11:25___ Слобода

""""Ця фраза означає наказ! Наказ Богу! Великий гріх навіть думати про це. Господи, вибач мене грішного, що змушен писати про це. Можна було б висловити тільки надію, що Бог прийняв душу справжнього православного християнина Миколая Васильовича в Раю.
Немає смиренності в цього вікарія. Гріх великий це."""""

Меня заставило Вам ответить Ваше глубокое невежество в теме молитвы-просьбы и молитвы-пожелания.
Иисус дал людям всего одну молитву:

"Молитесь же так: Отче наш, сущий на небесах! Да СВЯТИТСЯ имя Твое;
да ПРИИДЕТ Царствие Твое; да БУДЕТ воля Твоя и на земле, как на небе;
хлеб наш насущный ДАЙ нам на сей день;
и ПРОСТИ нам долги наши, как и мы прощаем должникам нашим;
и НЕ ВВЕДИ нас в искушение, но ИЗБАВЬ нас от лукавого. Ибо Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь."
От Матфея Святое Благовествование,Глава 6 стихи 1-34

Как видите, в этой молитве все глаголы стоят в повелительном наклонении! Я не выступаю адвокатом Митрополита Димитрія, но вот обвиненять в большом грехе, который стал таковым из-за вашей некомпетентности – не надо! Совет – прежде, чем разглагольствовать на любую тему, надо владеть этой темой. Выучите для начала "Отче наш". Если бы Вы знали эту молитву-то не обвиняли бы Владыку.
nuarika _ 04.04.2009 11:50
IP: 94.179.0.---
___ Слобода
РПЦ, до якої відносить і УПЦ МП, з самого моменту свого створення служила інтересам російської держави. І приєднання українсської православної церкви до російської в 1686 р. було здійснене з порушеннями. Саме тому, не створення УАПЦ і УПЦКП було неканонічним, неканонічною є УПЦ МП, щоб вам не розказували ваші "священники" на проповідях.
Не знаю, чи вигідно самій РПЦ не визнавати автокефалії УПЦ, оскільки РПЦ вже давно заполітизована структура, яка не має права на власну думку. Але, думаю, вигідно – вони ж, мабуть, отримують якісь прибутки від пожертв. Хоч стверджувати не буду – я у фінансовій політиці Церкви мало що розумію.

Тиждень тому в Київському університеті ім.Т.Шевченка відбулася конфернція, присвячена Гоголю. В ній брали участь вищі ієрархи УПЦМП. Переважання проросійських священнослужителів і чиновників з КМДА й водночас відсутність на цьому заході вчених гоголезнавців (принаймні в президії) не може не обурювати. Чому Церква так опікується Гоголем? Таке враження, що його канонізують скоро.
Мирянин_ _ 04.04.2009 11:49
IP: 93.72.193.---
продовження...

Та найголовніше, автор статей Володимир Торбіч, свідомо чи несвідомо, підняв концепуальну проблеми, повязану з насліддям нашої УПЦ КП від сталінсько-сергієвської РПЦ МП.
В часи КГБ, набирали різний непотріб в Єпископи не лише тому що їх легше котролювати, і пібивати недобрі справи (як от педофіл Агафангел), а й тому, що це взагалі ослаблює церкву, і руйнує її. Тому, зародилася в сталінсько-сергієвській РПЦ МП симонія, та інші неподобства (включно з содомією, і якраз таких з Рівненської єпархії довелось вигнати рішенням Св. Сионоду, до чого підштовхув той же духовний лицар правди Велігурський). Покірним КГБ єпископам не лише дозволяли дерти мзду за рукопокладання, а й заоохочували до цих гріхів.
А зараз, коли не стало контролю з боку КГБ, а совість видно теж не контролює, то все робиться такими священослужителями з їхньої волі, заради мамони...

Зрозуміло, що УПЦ КП не легко, особливо тому, що головним ворогом є НКВД-КГБ-ФСБ напралене кремлівськими бісноватими нелюдами.
Але якщо замість содомистів і симонівців виганяти з Церкви порядне духовенство, то тоді не потрібно буде й зовнішніх зусиль, бо Церква самозруйнується...

Владико, зі щирою повагою прошу і закликаю, вивчить уважно мотеріали подані Володимиром Торбічом, і донесіть до Патріарха, бо на Волині й без того МП почувається краще за КП, а з такими подіями, від церкви можуть відвернутися миряни.

Спаси Боже!
Мирянин_ _ 04.04.2009 11:32
IP: 93.72.193.---
Слава Ісусу Христу!

Владико, щиро Вас поважаю, буваю в Михайлівському на Ваших Богослужіннях.
Знаю що багато Ваших вихованців, вже поставали достойними Єпископами і Архимадридами. Добре Дерево, дало Добрі Плоди! Хай Господь Вам допомагає!

І Святійший Патріарх Філарет, останім часом почав поставляти на Єпископів молодих, порядних монахів, наче задумав не просто омолодити нашу Святу УПЦ КП, а й оновити її. Це не може не викликати повагу.

Але коли читаєш такі повідомлення, як дав посилання
03.04.2009 23:40___ Пріорка

"Закрий рота!"
http://www.4vlada.com/article/1109

Цькування білих ворон
http://www.4vlada.com/article/1088

Церква: очищення правдою
http://www.4vlada.com/article/1067

Корумпована церква
http://www.4vlada.com/article/1066/

Я б може проігнорував би, і навіть погодився що єдність Церкви важливіша ніж посади тих, що шукають справедливості породженням чвар...
Та мені відомі імена "заколотників". Це ж найпорядніше духовенство і клір Рівненської Єпархії.
Стає жахливо коли бачиш як хабарники (а це так, бо мені в тій єпархії знайомі деякі молоді священослужителі, які пошепки обурювалися тим, що довелось "віддячити" за рукопокладання), переслідують щиро віруюче духовенство, і найактивнішу молодь – цвіт молодіжного Церковного служіння. Достатньо почитати блоги Тараса Рябчевського, щоб зрозуміти що то високодуховно молода людина, з чистим сумлінням...

буде продовження...
Слобода _ 04.04.2009 11:25
IP: 93.81.8.---
"Нехай Господь упокоїть його душу в оселях праведних!"
Я не хочу розбирати весь текст і давати йому оцінку, але ця заключна фраза цілком дискредитує вікарія, як служителя нашого Господа. Ця фраза означає наказ! Наказ Богу! Великий гріх навіть думати про це. Господи, вибач мене грішного, що змушен писати про це. Можна було б висловити тільки надію, що Бог прийняв душу справжнього православного християнина Миколая Васильовича в Раю.
Немає смиренності в цього вікарія. Гріх великий це.
LeoP _ 04.04.2009 11:09
IP: 79.124.157.---
127 коментарів. Як говорив класик "ітогі падвєдьом". Владико, Ви вже зрозуміли, що про щоб Ви тут (у блозі) не писали (про Гоголя, Шевченко, чорні дири чи падіння Римської імперії) Вас все одно будуть питати про симонію, содомію, Філарета етс.:) З огляду на це, може й пишіть одразу що-небудь про церковне життя?
Або, наприклад, поділіться мемуарами про навчання в світському університеті і духовній академії (плюси та мінуси того чи іншого). Або, замість того, щоб Ваші історичні розвідки рекламував Мєдвєдєв, самі б робили короткі резюме (ну там я бачив про Десятинну, про анафему Мазепі тощо). Ви втратите в кількості диспутантів (а може й ні), проте це вже буде більш фахова дискусія, в якій можна буде "ігнорити" розмови не за темою.
Историчка _ 04.04.2009 09:47
IP: 91.124.212.---
03.04.2009 13:18___Митрополит Димитрій (Рудюк)

Уважаемый Митрополит Димитрій (Рудюк), это у меня в глазах двоится или ректоры размножаются делением?

Киевская Духовная Академия и Семинария
История

31 мая 2007 решением Священного Синода УПЦ епископ Антоний (Паканич) назначен ректором Киевской духовной академии и семинарии.

http://www.kdais.kiev.ua/10/rus/index.html?Class=fRameWork&Command=ClearObjectStates
крайній _ 04.04.2009 08:51
IP: 193.109.145.---
04.04.2009 00:08___ Слобода
мені, звісно, думка тих людей яких ви називаєте "СВІТОВЕ ПРАВОСЛАВ'Я" не надто цікава, але як можна не визнавати право на власну церкву найчисельнішої православної нації, якій вони ще й завдячують тим, що самі зараз не язичники (формально)?
Unique _ 04.04.2009 01:43
IP: 91.124.21.---
Насправді, Владико, Ви відповідали на питання:
Чи готові богослови до відвертої розмови?

Правду скажу, не справили Ви на мене враження ні розумного, ні освіченого, ні відвертого.
Ви справили на мене враження ситого...
Андрей-с-Востока _ 04.04.2009 00:12
IP: 92.112.198.---
03.04.2009 22:45___ Митрополит Димитрій (Рудюк)
Unigeu. Очевидно Ви змінили тон після того, як стали дивитись телевізор (ви про це самі написали), щось на Вас подіяло політичне і не зовсім чисте.
Уник, тебя митрополит расколол. політичне і не зовсім чисте – какое точное определение сам знаешь для кого!
Слобода _ 04.04.2009 00:08
IP: 93.81.8.---
Вікарій, чи може справжній священнослужитель писати Бог з маленької літери? Чи може він зробити таку помилку? Дуже схоже на те, що диявол кружляється біля такого служителя й підштовхує його руку. Виникає питання, хто справжній хазяїн цієї людини?

ЧОМУ СВІТОВЕ ПРАВОСЛАВ'Я НЕ ВИЗНАЄ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ?
"...Таким чином, таїнства УАПЦ та УПЦ Київського патріархату не дійсні, поскільки священннослужителі цих "церков" не мають благодаті священства. Отже, люди не хрещені, не вінчані, на сповіді їм не прощені гріхи. Ті священнослужителі, які переходять до них з нашої Церкви, позбавляються сану згідно 45 правила Святих Апостолів, яке говорить, що єпископ, священик або диякон, який молиться з відлученими від Церкви, хай буде також відлучений, а якщо буде діяти з ними як служитель церкви, то буде позбавлений сану. Тому ті, хто "прийняв" якісь таїнства в УПЦ КП чи УАПЦ повинні звернутися до канонічної Церкви і отримати ці Таїнства заново, а, крім того, посповідатися, як відлучені від Церкви. 10 правило Святих Апостолів говорить: "Якщо хто з відлученим від Церкви помолиться, хоч би і дома, то такий також стає відлученим"..." – http://www.pochaev.org.ua/?p=listok/listok49
Unique _ 03.04.2009 23:53
IP: 91.124.21.---
03.04.2009 23:40___ Пріорка

Ну про Гоголя-то воно простіше...
Там Правда-матінка в очі не коле...
Jurdumm _ 03.04.2009 23:52
IP: 93.72.137.---
продовження – " мови свого народу, і не розгубив їх, не переліцював, лише огранив і дорогими коштовностями роздавав кожному, хто не лінився брати.
Я колись також був сповнений таким духом, але вистачило його лише на "Вечора біля Диканьки" і "Тараса Бульбу". А потім він чи розвіявся по просторах Росії, чи розтрясся на дорогах Європи...Всіх нас оглядає з висоти небесний полководець, найменьші наші вчинки не сховаються від його погляду. Не гідно воїна уникати поля битви, а ставши до неї, шукати противника безсилого. Я зі слабким своїм здоров'ям викликав на битву полчища ворогів незліченних, а Шевченко посягнув стати на герць..."
То скажіть мені, чи були українцями вони обидва?
І до чого термін "російсько-український письменник"?
Чому ми відмовляємо одному з ціх двох велетнів літератури бути українцем, чому ми соромимся казати, що він ніколи не визнавав себе
росіянином? Тільки тому, що про це хтось не дозволяє нам з Москви?
Україна та Європа1029 Уряд реформ375 Корупція1261 Aтака Путіна1171 тітушки14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter