Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

"Забагато свободи" або згортання децентралізації

27 жовтня 2017, 09:41

Я щиро вірю, що дві реформи, які реально могли б показати нам іншу країну країну за один-два роки – це масштабна реформа державного управління та реформа децентралізації. Перша – на жаль, зупинилася на старті ще декілька років тому і пробуксовує на місті. Друга – згортається.

Чому? Бо влада усвідомила, що реальна децентралізація – означає появу фінансів на місцях – означає свободу місцевої влади та свободи вибору для жителів регіонів. А свобода вибору і фінансів – означає свободу політичну.

Свобода ж політична (як і фінансова) – це найгірший нічний кошмар будь-якої авторитарної і клептократичної влади.


Децентралізацію, наприклад, дуже важко імітувати, на відміну від інших реформ. Ви або залишаєте гроші на місцях, або ні; або даєте громадам добровільно об'єднуватися, або – саботуєте і зупиняєте будь-які не вигідні вам об'єднання ще на старті.

Тож влада вирішила – використати децентралізацію для себе особисто та повернути її у вигідне для неї русло створення власних невеличких удільних князівств. А справжній процес децентралізації – згорнути. Для цього обрали декілька примітивних засобів.

1) Перший: Банальне блокування процесу об'єднання через своїх місцевих князьків – губернаторів та голів РДА.

На минулому засіданні профільного Комітету ВРУ з місцевого самоврядування ми розглядали декілька звернень громад з різних областей, які вже майже рік борються за своє право створити об'єднану громаду. Це люди, які пройшли всі передбачені законом процедури, громадські слухання, рішення сільрад, зібрали документі – але об'єднатися їм не дають через політичні вказівки від губернаторів чи від депутатів-мажоритарників.

У Вінницькій області Губернатор прямою мовою сказав про те, що не дасть об'єднатися громадам Гайсинського району, не дивлячись на пройдені процедури та рішення сільрад. Не дасть, і все, бо "багато сіл" і "багато захотіли". І документи на об'єднання кожного разу повертаються. Повертати документи без законних на те підстав – ОДА взагалі немає права. Та всім байдуже.

У Дніпропетровській області декілька інших громад розпочали об'єднання в Піщанську ОТГ, яка передбачена обласним перспективним планом об'єднання. У квітні 2017 р. вони закінчили збір усіх необхідних документів. Відтоді отримали чотири (!) відмови від Дніпропетровської ОДА щодо їх об'єднання.

Обласна державна адміністрація спочатку розробляє перспективний план об'єднання громад, а потім не дозволяє громадам об'єднатись у відповідності до схваленого плану. "Неузгодженість?", – подумаєте ви. "Шукайте інтереси місцевих олігархиків", – скажуть вам знавці місцевої української політики. За словами місцевих політиків, об'єднання Піщанської ОТГ блокує народний депутат України від БПП Вадим Нестеренко.

Звичайно, в Нестеренка, місцевого мільйонера та аграрія є – свій план об'єднання. У лютому 2017 р. він ініціював створення великої Новомосковської ОТГ. Ця ОТГ мала б включати 66 населених пунктів (21 сільську раду та місто Новомосковськ). Якщо таке об'єднання відбудеться, воно буде найбільшим в Україні. Окрім того, що таке об'єднання суперечить перспективному плану, його справжня мета – вирішення особистих проблем нардепа Нестеренка та фінансових проблем одного конкретного міста.

У Новомосковському районі в нардепа Нестеренка сконцентровано багато землі, а також агрофірми, млин і хлібзаводи. Створення ОТГ під себе – чудовий спосіб запобігти будь-яким негараздам свого бізнесу. Водночас, місто Новомосковськ має значні борги (350 млн збитків та 70 млн боргу за газ), покриття яких планується з бюджету об'єднаної громади. Дії та цілі Нестеренка – це абсолютне викривлення ідеї децентралізації та чесного й злагодженого розвитку регіонів. Але депутатам від коаліції – можна все. Округа ім кидають, як шматки зі столу суверена. Програє лише місцеве населення та українські громадяни.

Подібні проблеми мають і Гвардійська та Черкаська селищні ради Новомосковського району Дніпропетровської області, що ухвалили рішення об'єднатись у Черкаську ОТГ. У випадку цих двох селищних рад до суду проти об'єднання подав Гвардійський селищний голова Володимир Жилінський, а потім навіть вивіз у невідомому напрямку печатку Гвардійської селищної ради! Винуватцем гальмування даного об'єднання також називають нардепа від БПП Нестеренка.

Забагато ви захотіли, шановні! І реформ, і свободи вибору!

2) Другий засіб зупинки реформи: якщо ОТГ зрештою створено, треба заблокувати вибори або максимально спотворити їх.

В цьому влада давно вже найкращий фахівець.

Ключ до децентралізації – це передача влади на місця, до сформований підзвітних і прозорих місцевих органів влади – через проведення чесних виборів до ОТГ.

Незмінна ЦВК під приводом пана Охендовського (сумновідомого з чорної бухгалтерії Партії Регіонів) – спочатку блокує вибори в тих громадах, де Президенту це невигідно на даному етапі та де мають гарні рейтинги опозиційні партії. ЦВК може затягувати оголошення протягом років, визнаючи громади "неспроможними", перебираючи на себе функції КМУ та інших органів...все затягується і затягується...

Надалі – вже навіть після оголошення виборів – ставиться банальне завдання усій "верхівці" району – забезпечити 70% депутатських місць в ОТГ – депутатам від влади та партії БПП, 70 – цифра не зі стелі, а, на жаль, від очевидців. Забезпечити, звісно, будь-якими методами. Президент грається у європейського політика тільки на камери. Слова та вказівки своїм ставленикам тут роздаються зовсім іншою мовою.

У виборах до Новополтавської сільської ОТГ Миколаївської області чиновники вирішили, наприклад, для забезпечення потрібних відсотків, повправлятись у нарізанні округів для перемоги провладних кандидатів. Різниця в кількості виборців на різних дільницях є більшою в 5 разів, що порушує вимогу Закону України "Про місцеві вибори". Рішенням суду такий розподіл округів визнано неправомірним, але ні Новополтавська ТВК, ні ЦВК рішення суду не враховують та на звернення не реагують.

Наразі проведеннях перших виборів до ОТГ по всій України виявляє застосування чинною владою адміністративного ресурсу та залякувань для того, щоб покласти зміцнілі ресурси об'єднаних громад собі в кишеню. Таких прикладів – сотні по країні.

У Наталинській ОТГ Харківської області. чинний сільський голова особисто викликає до себе кандидатів від ВО "Батьківщина" і примушує їх до відмови балотуватись від "Батьківщини". У Золочівській ОТГ 14 кандидатів від "Батьківщини", які працюють в комунальних або державних установах, під тиском місцевої влади за декілька днів до висування відмовились іти кандидатами в депутати. Феєрично доповнила складну ситуацію з місцевими виборами у Харківській області голова Ізюмської РДА Любов Шамрай, яка сказала, що взагалі не допустить "батьківщинівців" до виборів, бо "їм там робити нічого".

Часто ситуація накаляється від погрох до прямих дій, на які не реагують правоохоронці. У Староприлуцькій ОТГ Липовецького району претенденту в кандидати на голову ОТГ від "Батьківщини" спочатку підпалили автомобіль, а потім на приміщенні сільської ради кров'ю написали погрози. Кров'ю, шановні. Це що за вампірські нові методи, від яких тхне відродженим Януковичем?!

- – -

Незалежність місцевих органів влади та їх повноваження – це те, за що варто боротись усіма силами. Знаєте чому – тому що це наразі єдиний спосіб за неефективної непрофесійної владної верхівки починати зміни на місцях, піднімати місцеву економіки, залучати інвестиції та туристів, створювати по одному, по десять – робочих місць.

Справжня децентралізація – дає саме такі можливості місцевій владі, і тоді – місцева влада перестає бігати за копійками до губернатора і маленьких феодалів Президента, перестає тремтіти перед дзвінками з Банкової з вимогою "нарізати" землі, підтримати аграрну фірму пана Порошенка та забезпечити "правильний" результат виборів адмінресурсом.

Справжня децентралізація дає свободу та незалежність від авторитаризму. І тому головний суверен країни з купкою своїх феодалів буде перешкоджати реальній децентралізації і відкритим чесним місцевим виборам. Буде спотворювати її та згортати паростки самостійності громад. І саме тому ми маємо боротися за ці зміни зараз, як ніколи. Бо, можливо, це один з наших останніх шансів на зміни. Якщо не з гори – то з кожного маленького віддаленного куточку країни, з кожного містечка, з кожної громади, яка хоче жити краще.

Коментарі — 26
Sergey Bilochenko _ 31.10.2017 15:49
IP: 35.190.204.---
Orest Jj:
даешь "особый статус" всем регионам а не только Луга/н/дону!
Найкращий підзатильник москворецкому карліку -це дати особий статус всім патриотичним регіонам, а донєцьку – зась!
Stepan Pidbyjmorda _ 31.10.2017 07:52
IP: 46.63.57.---
Дуже влучно!!! Підтримую,ось так, пане Уколов, треба писати. Але ці реформи запровадити можливо тільки одним методом...як лікар,лікарю-якщо не має лікування,то потрібно хірургічне втручання...крапка.
Pavlo Koma _ 29.10.2017 12:22
IP: 94.178.35.---
І нас в Україні сьогодні демократична, Києво-центрична, проукраїнська влада. Яка може зупинити і здолати наймогутнішого ворога на світі, що нас атакує.
Влада успішно розвиває економіку і покращує благополуччя громадян прямо під час війни і окупації ворога в Криму і Донбасі. Маємо універсальну, ідеальну владу, щоб запанував мир в Україні і на планеті.
Чого ще треба? Все решту від лукавого.
И нас в Украине сегодня демократическая, Киево-центристская, проукраинская власть. Которая может остановить и одолеть могущественнейшего врага на свете, что нас атакует.
Власть успешно развивает экономику и улучшает благополучия граждан прямо во время войны и оккупации врага в Крыму и Донбассе.
Имеем универсальную, идеальную власть, чтобы воцарился мир в Украине и на планете.
Чего еще надо? Все остальные от лукавого.
Іван Жеведь _ 28.10.2017 19:09
IP: 178.74.234.---
Доброго дня. У вас у вас якась неточність, невже "Батьківщина" підтримує на голову Староприлуцької ОТГ, регіонала Романа Цикало? На сільраді написали що він крадій.

Депутат Вінницької обласної ради від "Батьківщини" Тетяна Редько, навпаки боролось проти свавілля сільського голови висвітлювала події в газеті "33 канал" та підтримувала людей.

Іван Крулько вже виправив у себе на сторінці...
Pavlo Koma _ 28.10.2017 12:53
IP: 94.178.35.---
Харизма в це першу чергу впевненість в собі. А як можна бути впевненим собі при такому Сталіні коло руля держави уже 17 років з новорічного зречення Єльцина 1999 – 2000 років? Впевненість опирається на батьків. На тата і маму, на духовність суспільства. А тут навіть думки свої людина не в силі висловити в повному обсязі. Весь час потрібно обходити якісь підводні течії, щоб передчасно чогось не висловити. Інакше влада поступить як із Навальним. Це він сьогодні щирою правдою сколихнув молодь, унеможливив подальше перебування новітнього Сталіна при владі. Навальний сьогодні рушійна сила суспільства. Собчак як похідна від дій Навального, хоча і вона особисто постійно говорила незручну правду, як могла. Можливо Собчак щадить свої особисті стосунки із тим, хто зробив її рублевим мільйонером?
Анаталолий Яценко _ 28.10.2017 12:51
IP: 188.190.239.---
Батьківщина это единственная партия которая борется за граждан Украины и за саму Украину!
Надоело вранье и обман от нынешней власти.
Олександр Палій _ 28.10.2017 11:35
IP: 93.74.31.---
Ось хто насправді -з Януковичами.

"Ширка": в Одесской области "ОппоБлок" поддержал на выборах действующего мэра от Тимошенко

Мы уже неоднократно обращали внимание на противоестественную дружбу "Оппозиционного блока" и "Батькивщины" в Одесской области. Примеров очень много.
Вот и на выборах главы Березовской объединенной территориальной громады (райцентр плюс три села Викторовского сельсовета) "ОппоБлок" решил не выдвигать своего кандидата, а поддержать соратника Тимошенко – действующего мэра Березовки Валерия Григораша.
Orest Jj _ 27.10.2017 20:12
IP: 77.52.8.---
даешь "особый статус" всем регионам а не только Луга/н/дону!
dihlofos _ 27.10.2017 18:07
IP: 130.211.82.---
Тімашєнка також проводила реформи- надрукувала тищу, борги Сбербанку РФ...підняла зарплату чинушам...вивела ціну газу навіть вище світових... розчистила дорогу криміналам до посади президента.
Олександр Палій _ 27.10.2017 17:36
IP: 93.74.31.---
Андрій Павловський:
А чого Ви хотіли від засновника партії регіонів і міністра в Уряді Януковича?
Міністра в Уряді Тимошенко, до речі.
Ось щойно Тимошенко заявила, що з часів її прем'єрства ВВП впав учетверо.
Дані МВФ: 2009 – $2654, 2016 – $2199 і росте. Висновок: Тимошенко – схильна до перебільшень (це щоб не сказати так як є – брехуха).
Кобяков Станислав _ 27.10.2017 16:52
IP: 5.1.31.---
В нашей стране,в первую очередь нужно покончить с коррупцией и мафией которая узурпировала все органы управления,бизнес и политика вещи не совместимые,мы видим наглядный пример – это правление шоколадного магната!!!
Назаренко Анна _ 27.10.2017 16:43
IP: 5.1.31.---
Батькивщина самая адекватная политическая партия на сегодняшний день,они реально стараются для нашего народа и делают всё возможное,чтоб облегчить жизнь простых граждан!!!
Елена Ручко _ 27.10.2017 16:37
IP: 5.1.31.---
Свобода политическая (как и финансовая) – это худший ночной кошмар любой авторитарной и клептократических власти.По этому эти реформы стоят на месте и буксуют,власть нужно менять и чем быстрее,тем лучше для всей Украины!!!
Mihail Menshov _ 27.10.2017 16:20
IP: 95.132.135.---
Все есть уже с 2015 года: Обласний устрій країни – довів свою нікчемність для ефективного управління.
Інформаційні технології дають нові можливості державного устрою.
Проста та ЧЕСНА "адм. тер. реформа Меньшова".
Реформа включає прозорий розподіл зібраних податків. Також вона, є на сайті петицій Президента України та ВР.
-Vesna- _ 27.10.2017 16:00
IP: 93.74.211.---
Чому? Бо влада усвідомила, що реальна децентралізація – означає появу фінансів на місцях – означає свободу місцевої влади та свободи вибору для жителів регіонів. А свобода вибору і фінансів – означає свободу політичну. (с)

... і свободу підкупу виборців (соррі – адмін ресурсу)
... і свободу регіональних відкатів аж гай гуде.
руслан49 _ 27.10.2017 13:56
IP: 95.135.241.---
Karina Lysenko:
Україна обов'язково зміниться на краще, якщо ми не будемо мовчати і терпіти такі приниження наших прав і свободи вибору. Перемога за Батьківщиною!!!
Прєм бахіню на престол!
Илья Соловьев _ 27.10.2017 13:24
IP: 104.199.68.---
Вибирати тепер потрібно дуже відповідально. Бо це – майбутнє життя місцевих громад та народу на місцях.
Андрій Павловський _ 27.10.2017 12:10
IP: 176.36.60.---
А чого Ви хотіли від засновника партії регіонів і міністра в Уряді Януковича?
Karina Lysenko _ 27.10.2017 10:56
IP: 104.199.68.---
Україна обов'язково зміниться на краще, якщо ми не будемо мовчати і терпіти такі приниження наших прав і свободи вибору. Перемога за Батьківщиною!!!
Mykola Ivanov _ 27.10.2017 10:49
IP: 35.189.208.---
Засновник партії регіонів та той же час її нащадок – за це українці боролись? Ніколи їм не буде вигідні заможні та вільні люди, відбувається знищення українців. Методи цієї влади стали цинічнішими за жахливий попередній режим!
Олексій Захарченко _ 27.10.2017 10:31
IP: 104.199.68.---
Олександр Палій: Сьогодні Президентом є один з найбільших землевласників і латифундистів, Ваш роботодавець між іншим. І Ви питаєте чи щось змінилося?:) І про чесність виборів пишете? Це типу сарказм?:)
Олексій Захарченко _ 27.10.2017 10:28
IP: 35.195.125.---
Вони "децентралізацією" лише прикриваються!:/ Насправді відбувається відродження неофеодалізму та створення "децентралізації олігархів". Якщо раніше 11 сімей управляли Україною, то зараз кожна область має свого "царька", який впливає на всі процеси!:/
руслан49 _ 27.10.2017 10:04
IP: 95.135.241.---
В ДНР і ЛНР пройшла справжня децентралізація. Так як хоче Шкрум.
Ostap Kycher _ 27.10.2017 10:00
IP: 35.187.113.---
а потом, когда кубернаторы намалюют в избирательные протоколы нужные цифры, Вы тоже напишете гневный пост на УП?
Олександр Палій _ 27.10.2017 09:58
IP: 93.74.31.---
Тимошенко привела в депутати Лозінського, Портнова, Олійника, безліч рейдерів і латифундистів по всій країні, особливо багато там, де дорога земля. Невже щось змінилося і нові будуть кращими?
Хоча, звичайно, вибори мають бути чесними.
Уряд реформ316 Aтака Путіна1114 Україна та Європа931 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter