Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Українські жирафи та фламінго. Новий суспільний договір

03 липня 2018, 16:15У самому центрі Києва, під пильним поглядом фламінго та жирафів із картин – проводиться вже друга велика робоча зустріч Платформи щодо нового суспільного договору.

Платформа зібрала відомих конституціоналістів, експертів у різних напрямках, філософів, колишніх (і не лише) суддів, громадських діячів та інших фахових людей, які витрачають вже не перший свій робочий день на спільну важку дискусію, бо вважають, що країні і українцям конче потрібні:

• нова мета;

• новий суспільний договір;

• нові принципи і цінності, на яких має бути засновано суспільний договір;

• нова Конституція, як вираження договору, яка закріпить і нову мету, і принципи, і правила договору, і буде прийнята не парламентом, а суспільством загалом.


Дискусія без преси та за правилами Chatham house, тож фото від мене будуть – лише ці красиві фламінго.

Але деякі тези буду озвучувати. І буду просити вашої критики.

* Абсолютно очевидно для мене, що новий суспільний договір потребує НЕ змін до Конституції, а нової Конституції, як такої.

Бо додавати зміни до існуючого нестабільного олігархічно-політичного консенсу не перезаснує інституції управління державою та форми контролю за владою, а може дати лише точкові зміни, які не працюють системно та не запрацюють;

* Очевидно, що дискусії щодо нового суспільного договору точаться у різних колах декілька років (якщо не десятків), втім, саме зараз, частково через нашу внутрішню національну кризу, частково через величезні загрози перед нашим самим існуванням – війну та виїзд мільйонів громадян з країни, частково завдяки новому виборчому циклу – зараз є реальна можливість напрацювати спільну велику концепцію нового суспільного договору у державі.

Забезпечити її обговорення та доопрацювання, запропонувати шлях повноцінного обговорення концепції чи концепцій за допомогою новітніх технологій, яку зможуть взяти на свій щит різні кандидати у президенти (чи політичні сили) й дати публічні конкретні гарантії її втілення після виборів;

* Очевидно, що ми маємо прибрати двовладдя у країні та конфлікти, закладені в існуючій Конституції – і визначити або сильну парламентську, або сильну президенту державу, або іншу новітню інноваційну систему влади;

* Очевидно, що починати треба з "ЧОМУ", або "навіщо", тобто з так званої "цивілізаційної мети". З того, заради чого нам взагалі треба суспільний договір у державі.

США визначило таку мету 240 років назад – як "рівність усіх людей та їх наділення невідчужуваними правами, до яких відносяться право на життя, на свободу та на прагнення до щастя".

Багато з цього знаходить відклик у мене в душі і зараз.

* Очевидно, що більшість ідей змін до Конституції, які зараз озвучуються і будуть озвучуватися перед виборами, НЕ Є змінами в суті суспільного договору, а лише передбачають перенесення частини повноважень з одного розділу а-ля "Президент" до розділу "Уряд" або навпаки.

Нас же під час роботи у Платформі набагато більше цікавить питання "ЧОМУ" нам треба новий договір між нами самими, "НА ЯКИХ" принципах цей договір має базуватися та "ЯКЕ" суспільство і державу ми хочемо мати.

Про це – була вчорашня дискусія з 10 до 18 години. Вона і близько не завершена.

* Очевидно, що усі концепції, які б ідеальні, навіть якщо їх би напрацювало найбільш широке коло фахівців – мають бути досконально ПУБЛІЧНО обговорені, через залучення до масової співпраці та дискусії усіх громадян, які бажають долучитися, та приведенні у дію такого напрацювання за допомогою нових технологій – слава Богу, таких прикладів у світі вистачає.

І тоді це дасть можливість мати новий договір між громадянами, а не між 20-30 політиками, яких часто смикають за ниточки наші великі "восьминоги", які у своїй більшості дислокуються і живуть своє життя за межами України, якою керують.

Чому нації занепадають?

Бо не здатні перезаснувати свої інституції через новий суспільний договір навіть перед загрозою свого занепаду і деградації.

Бо не здатні проводити дискусію по темах, які не є "електорально привабливими". Бо не здатні на об'єднання навіть заради дискусії. І не готові на справжні, а не косметичні зміни самих себе.

Ми ж – вкотре маємо такий шанс.Через велике інтелектуальне, філософське і практичне обговорення


Далі буде.

powered by lun.ua
Коментарі — 15
Dar Asten _ 04.07.2018 19:19
IP: 35.235.231.---
Елена Величко:
Dar Asten:
Цікаво, відділити від влади, а від того, що уся економіка в них?
Ви ж пишете, що то мафіозі, то економіка залишиться мафіозною?
...
В моєму пості термін "мафіозі" наведений як синонім терміну "олігархія", а саме: "те, що впливає на владу". Економіка, керівники або господарі якої не впливають на владу, не є олігархічною, це головне. А Ви відірвали слово "мафіозі" від контексту і звідси пішли Ваші "непонятки".
Ігор Баган _ 04.07.2018 16:07
IP: 93.74.35.---
василь горват:
А що Василь Горват і Альона Шкрум це одна і та сама особа?
Dar Asten _ 04.07.2018 12:50
IP: 35.235.231.---
Дмитрий Троян:
Коли вони не пропонують відділити олігархію (читай – занепад країни) від влади, то все ними написане, не що інше як у кращому випадку план на далеке майбутнє, коли олігархів все-таки проженуть, або лише красиві казочки, які мають на меті засрати мізки людям, аби лиш залишити при владі цих самих олігархів (читай – розвал і занепад країни). Бо, так виходить, що самі з того живуть?
Але для пана Діми цю аксіому мабуть зрозуміти заскладно, от він і зводить все до банальностей типу свекрухи та невістки.
Vl Kov _ 04.07.2018 09:36
IP: 35.235.226.---
Як далекі ви від народу! Всі чекають від вас відповіді на питання про відповідальність за суцільну брехню, корупцію, крадіжки, тарифи, псевдореформи, військові злочини та інші теперішньої і попередньої влади.
А Ви нам в білих рукавичках і всі такі пухнасті (в бриликах,,макіяжах, ботоксах, бріолінах, нафталінах) про Нью-Васюки з новою Конституцією і фламінгами. А може спустіться з небес, вдягніть чоботи, рукавиці, візьміть лопати і починайте вигрібати те лайно, в яке ви нас завели. Покажіть результат, відновіть авторитет і довіру, а потім пропонуйте "покращення".
Vyacheslav Panchuk _ 04.07.2018 08:13
IP: 46.63.69.---
Як на мене, ця вся движуха – один із способів звичайної передвиборної агітації, який спрямований на більш інтелектуальну частину українців. Але вважати цю частину настільки тупими, щоб у це повірили, мені кажеться нерозумним. Юля витрачає гроші на вітер. Але це її гроші і її право.
lohik _ 03.07.2018 20:56
IP: 46.133.13.---
Договір складають та підписують дві сторони...Одна сторона написання Конституціі депутати Парламенту...Назвіть конкретних осіб другоі сторони цього суспільного договору...Бо поняття суспільство розмите та не конкретизоване...
Дмитрий Троян _ 03.07.2018 20:32
IP: 94.178.114.---
Dar Asten:
Ще нічого не читав, але вже огудив і обгадив. Як у сварці між невісткою і свикрухою: дочко, ти робиш не так.
Невістка: мамо, а як? Свикруха: не знаю як, але не так! І тут більшість проплачених тролів у такому руслі.
Василий Дамаскин _ 03.07.2018 20:31
IP: 178.92.158.---
Алена Шкрум сообщила давно ожидаемое.Намечается Интеллектуальная структура,которая способна выработать Проектное задание, Проект,План действий, а также,пути,способы реализации перевода управления и жизнедеятельности Украины с логистики Корпоративного мировоззрения на логистику Экологического мировоззрения. Желательно в надвигающихся избирательных кампаниях именно и сосредоточить усилия партий и кандидатов на соревновательные усилия в ознакомлении электората о своей роли в политическом и государственном обустройстве в координатах основного цивилизационном пути – экологическом.Удачи!
Василий Дамаскин _ 03.07.2018 20:14
IP: 178.92.158.---
Алена Шкрум сообщила давно ожидаемое.Намечается Интеллектуальная структура,которая способна выработать Проектное задание, Проект,План действий, а также,пути,способы реализации перевода управления и жизнедеятельности Украины с логистики Корпоративного мировоззрения на логистику Экологического мировоззрения. Желательно в надвигающихся избирательных кампаниях именно и сосредоточить усилия партий и кандидатов на соревновательные усилия в осмыслении и поднятии общеобразовательного уровня электората на понимании им роли в политическом и государственном своем обустройстве в координатах основного цивилизационном пути – экологическом.Удачи!
wed _ 03.07.2018 19:57
IP: 35.235.226.---
Імхо, пізно.
Вибори вже скоро – кожна політична сила _зобов"язана_ займатися тільки справами іміджу, здобуття союзників, ричагів впливів ітп...
Створення команди і вироблення політичних програм вже б мало бути за спиною, якщо йдеться про таку глобальну річ, як "перезаснування".
Якщо команди чи програм не створено на даний момент – треба в якійсь формі приєднуватися/об"єднуватися / поглинати з більш сильними чи підготовленими.
Завдання політика – прийти до влади. Все.

І ця ідея "Перезаснування" від Юлі – просто хід під вибори. Інакше б почала процес раніше, і грунтовніше б до цього підійшла, і грошей би більше в організацію процесу (хто обговорює? хто кого представляє? ітп.) вклала.
А так виглядає – просто вдалий інформаційний привід себе рідненьку добре показати. І щоб більше ніхто-ніхто не зміг примазатися!!
Елена Величко _ 03.07.2018 19:42
IP: 178.95.130.---
Dar Asten:
Цікаво, відділити від влади, а від того, що уся економіка в них?
Ви ж пишете, що то мафіозі, то економіка залишиться мафіозною?
Ніякий Договір не допоможе у даних умовах – тут ви праві, але умови нового – то нові умови, тобто
зовсім нові стосунки й у економіці, й у державних структурах, й у освіті та інше, – то дії іншого порядку, ніж побалакати,особливо про те, що ніхто нічого не буде перерозподіляти – або брешуть, або нічого й не збираються робити...бо так нічого не буде – не буде ніяких нових умов та відносин, бо ті, хто має мільйони- мільярди за наш рахунок мали нас усіх...До речі пан Дацюк пише про світову кризу перерозподілу та глобальну мафію, що саме усіх громадян, що у державі мають...рабство та кабалу вішають – от такі обсяги, тож пані Автор не треба себе обманювати, що поговоримо та усе буде.
Dar Asten _ 03.07.2018 18:58
IP: 35.235.230.---
"Бо додавати зміни до існуючого нестабільного олігархічно-політичного консенсу не перезаснує інституції управління державою та форми контролю за владою, а може дати лише точкові зміни, які не працюють системно та не запрацюють;" – пише автор.
І більше нічого про систему, - чи збираються її міняти і на яку. І що таке, зрештою, отой "нестабільний олігархічно-політичний консенс"? Його треба ліквідувати, замінити, підлатати, чи просто підфарбувати? Таке враження, що гр. Ю. затіяла щось таке хитрожопе, що аж її тричі дипломовані специ не в змозі толком пояснити, що ж вони там придумали і чи збираються вони відділяти олігархів від влади, чи ні.Бо це основне питання, через яке можна зрозуміти, буде країна і далі перебувати під гнітом мафіозних структур і буде далі занепадати, чи вона таки від них позбавиться, а значить отримає можливість розвиватися, і тоді вже нарешті можна буде говорити і про суспільний договір. А до того часу, ви, шановні, займаєтеся, даруйте, звичайним засиранням мізків.
василь горват _ 03.07.2018 18:04
IP: 35.235.227.---
Ігор Баган:
У мене "лише" один диплом, у мене однодумці, в т. ч. й які мають вплив на суспільство. Збираємося, обговорюємо, робимо щось конкретне (скажімо у сфері видання журналу, чи й навіть суспільного договору). Хто, чому, за що така честь – це нецікаво. Хіба ні?
Ігор Баган _ 03.07.2018 17:47
IP: 93.74.35.---
Питання до автора, яке можете залишити без відповіді. Хто ці відомі конституціоналісти, експерти у різних напрямках, філософи, колишні (і не лише) судді, громадські діячі та інші фахові люди? І чим Ви, А.Шкрум, юрист-міжнародник за фахом, з трьома дипломами про вищу освіту, заслужили честь бути присутньою на такому обговоренні?
Janko Askatasuna _ 03.07.2018 16:57
IP: 35.187.32.---
Це ЩЕ далеко НЕ про суть справи, не про те,ЩО ТРЕБА робити.
Україна та Європа1002 Річниця Майдану75 Майдан 2013524 Уряд реформ366 Aтака Путіна1153
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter