Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Про Уляну Супрун і свідомо створений хаос в країні

06 лютого 2019, 18:26

Друзі, ви знаєте, що Батьківщина часто критикує пані Супрун і теперішній напрямок, за яким іде медреформа, втім, тут питання зовсім не у критиці чи якості роботи пані Уляни. Тут – набагато глибше питання слабкого, хаотичного і розбалансованого свідомо – державного управління.

Я звикла розбиратися у питаннях, тому вибачайте, що буде лонгрід. Зате побачимо повну картину, а не верхівку айсберга.

Давайте розбиратись. Тож, перше:

14 квітня 2016 року - Міністр охорони здоров'я Квіташвілі пішов у відставку.

З 14 квітня 2016 року – в МОЗ немає формально повноцінного керівника – є лише виконувачі обов'язків. При цьому, от халепа – законом дозволено бути лише 2 місяці на посаді в.о.!

(І передбачено це не просто так, а це абсолютно нормальна європейська норма – бо не можна тримати вищі посади держави без легітимно призначеного керівника. Це обмеження у 2 місяці – має зупиняти ситуацію, коли "тимчасові" керівники стають "вічними" без юридичних процедур, цілі галузі не мають очільника, а "тимчасовий" керівник може бути за законом знятий у будь-який момент, тож опиняється на гачку і стає "ручним").

Але давайте далі:

27 квітня 2016 року – пан Шафранський став "виконувачем обов'язків" міністра, на цій посаді він протримався три місяці.

12 липня 2016 року – пані Уляну Супрун призначили заступником міністра. Після відставки Шафранського саме Уляна Супрун стала виконувачкою обов'язків міністра, і в цьому статусі вона перебуває вже два роки.

Маємо дві великі проблеми, які дають простір для спекуляцій різного роду і різних тлумачень та судових рішень:

Перша полягає у тому, що на момент призначення Супрун заступником міністра в уряді НЕ було очільника МОЗ, а Олександр Шафранський був знову ж таки виконувачем обов'язків. При цьому за законом про КМУ – лише чинний Міністр може вносити Прем'єр-міністру подання щодо призначення на посаду заступника.

Тому, фактично Шафранський НЕ мав повноваження робити подання прем'єр-міністру на призначення Уляни Супрун своїм заступником.

Друга ж проблема – полягає у тому, що повноваження в.о. міністрів НЕ врегульовані українським законодавством взагалі.

Єдиним нормативно-правовим актом, який зачіпає тему призначення на посаду в.о. в Україні, є – роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 1965 року (!), за яким в.о. може бути на посаді – не більше 2 місяців.

Отже, відповідно до цих нормативних актів, через 2 місяці після призначення в.о. Уляна Супрун повинна була стати повноцінним міністром – а коаліція мала за це проголосувати, або не проголосувати, і тоді мала б подаватися інша кандидатура на міністра.

І якби була діюча існуюча коаліція (яка формує Уряд і є відповідальною за його роботу) – то такого терміну у два місяці виявилося б цілком достатньо.

Але коаліції в час призначення пані Супрун – вже давно не було.

За законом неіснування коаліції і її неспроможність призначити міністра протягом 2 місяців – тягне – правильно – перевибори, бо не може країна бути в стані перманентних "тимчасових" керівників, перманентного порушення закону і підвішених повноважень.

Це працює і проти міністра, який хоче реформ, і проти цілої галузі, і проти Уряду, і проти влади, і проти суспільства.

Та, на жаль, у нас не працюють закони.

І якщо я щось і зрозуміла за 4 роки аналізу стану державної служби та держуправління – це те, що така ситуація створюється на 100% свідомо.

Питання реформування КМУ та ЦОВВ (центральних органів виконавчої влади), в тому числі і чітке врегулювання статусу "в.о.", який так любить діюча влада, – ми піднімаємо вже 3 роки.

Вимоги прийняти новий закон про КМУ та ЦОВВ – стоять в Коаліційній угоді 4 роки та стоять вже третій рік в Стратегії реформи державного управлянні. Уряд кожен рік лише змінює в цій стратегії цифри і переносить завдання – на наступний рік – і потім на наступний – і знову на наступний.


Ми напрацювали зміни до законодавства, подали законопроект про зміни до закону про КМУ та ЦОВВ, вимагали це питання врегулювати на безлічі робочих груп. Втім, наші законопроекти так і лежать папером десь в комітетах і не розглядаються.

Крім того, у Законі України "Про державну службу" в статті 31 є норма щодо "тимчасово виконуючого обов'язки", яка дозволяє бути в.о. на найвищих керівних посадах державної служби – лише 3 місяці. Кожен рік в новому Державному бюджеті правляча коаліція голосує зупинити цю норму Закону України "Про державну службу" – тим самим свідомо і навмисно створюючи прогалину, якою можна гратися і підривати основи управління країною.

Тому суд, хоч і який би він не був заполітизований після "великої судової реформи і ще 144 реформ", – у ситуації з пані Супрун мотивував своє рішення елементарним перевищенням терміну 2 місяці на посаді в.о. МОЗ.

(*про подвійне громадянство навіть не питайте – це тема іншого великого аналізу).

На жаль, сьогоднішня влада – страшенно полюбляє цю гру в "підвішених", "підконтрольних" в.о.

В різні часи за останні 4 роки в Уряді роками були замість міністрів – в.о. то на 3, то на 4 міністерствах – таких як МінАгро чи МінФін замість реальних призначених Парламентом керівників.

Вже два роки Верховна Рада не має керівника апарату Парламенту України – найважливішої посади державної служби у ВРУ. З липня 2016 року керівник апарату ВРУ – у статусі в.о.

На сьогодні до 10 важливих центральних органів виконавчої влади – без керівників, тобто з в.о.

Сумнозвісна Державна Фіскальна Служба очолюється в.о., замість керівника – з 2017 року – ще з часу відсторонення Романа Насірова.

Майже рік був в.о. в Національному Банку України.

Півтора року не має керівника, а є в.о. – в такому зубрі, як Фонд державного майна України (привіт провалу приватизації).

В Державній службі геології та надр України – керує не голова, а в.о. – з 2015 року!

Державне агентство автомобільних доріг України – з бюджетом в півмільярда (!) гривень – має в.о. з 2016 року.

Мені страшно навіть почати аналізувати, яка кількість державних підприємств не має очільників та керівників, що відповідають за нього – а є лише в.о., які вже давно пересиділи термін у 2 місяці.

Навіщо це робиться?


1 – Бо це ідеальний простір для маніпуляцій, політичних домовленостей, війн за посади та бюджетні кошти – призначення у спрощений спосіб.

2 – Часто це робиться, щоб уникнути легітимних законних процедур призначення або оголошення конкурсу, бо на ньому "фаворит" не зможе перемогти, або не зможе навіть подати документи (бо не має "управлінського стажу" – і тоді "фаворита" тримають, як "в.о.".

3 – Це також "підвішує" особу, яку призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" – "на гачок", бо у будь-який момент її можуть зняти з посади, і часто спекулюють цим.

Звісно, всі ці маніпуляції та ігри з законом – дуже ослаблюють державу і цілі галузі економіки та державного управління.

В ці ігри досконально навчилися гратися ті, хто грає на махінаціях, корупції, договорняках, відкатах, розподілі бюджетних потоків та "смотрящих" за ними.

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.

І вся ця система терміново потребує перезаснування – бо вона валиться – а впавши, може погребти під завалами усе суспільство.

І тому, проблема відсторонення судом пані Супрун – це симптом іншої величезної проблеми, про яку ми з вами маємо голосно кричати, бо вона – як корозія – буде далі і далі роз'їдати державне управління і вже і так слабку державу – зсередини. Не помічати її і не бачити проблему цілісно – ми Не маємо права.

powered by lun.ua
Коментарі — 181
Игорь Усенко _ 06.02.2019 22:39
IP: 95.134.24.---
Сьогодні слухав лавриноварабіновича. От де сепар от де убога организьма – і ще про Конституцію про Закон верзякае.Супрун у мільон разів краще за всяиів псевдо українців тіпа лавріновича януковича. Що не видно бабло яке стричить у богомолець і амосових із різних інтимніих місць отримане за знищення дійсно порядної людини Супрун. Ну тоді просить по тснах і переходах на лікування і не скігліть
Viktor Masko _ 06.02.2019 22:19
IP: 93.75.142.---
Проблема не в Супрун і не в різних в.о. – проблема в депутатах. А депутати далі продукують проблеми на всі інші сфери життя країни.
Olexander Melnyk _ 06.02.2019 22:02
IP: 35.235.227.---
Альона, ты так много передаешь приветов, может передашь заодно и приветы депутатам-прогульщикам?
Микола Щербак _ 06.02.2019 21:25
IP: 109.87.26.---
Breda:
Альона, ти краще спитай – навіщо кожне призначення міністра треба прогоняти через голосування в Раді? Що це ха єрунда? Змінюйте закони. Прем'єра вибрали – далі він формує кабінет, з яким йому працювати.

Верховна рада не вибирає прем"єр-міністра та міністрів, дає згоду на подану кандидатуру.
Не нравиться така єрунда, міняйте конституцію на імерську державу і імператор (диктатор) сам всіх призначе.
Ludmyla Zagoruyko _ 06.02.2019 21:23
IP: 212.90.60.---
Кому ж ще кричати, як не Народному депутату і міняти, якщо ваш кандидат у президенти переможе. Буде шанс виправити все, а ми побачимо, як слова і діла співпадуть.
hrim _ 06.02.2019 21:22
IP: 91.245.79.---
Александр 1:
Микола Щербак:
Коаліція розвалилася, бо обіцянки Майдану залишилися на Майдані.
Обіцянки були прийняти всіма (!) членами коаліції. Тож все і повинні за них відповідати, а не тікати від відповідальності. Інакше навіщо було йти в коаліцію?

Треба було працювати на країну, а не на себе, як це зробив Яценюк: спалив свій рейтинг, але врятував економіку країни від дефолту.
......

Про Яценюка давно не чув таких висновків, які повністю поділяю. Дякую, що озвучили дуже непопулярну думку.
Breda _ 06.02.2019 21:09
IP: 178.94.249.---
Навіщо це робиться? (c)

Альона, ти краще спитай – навіщо кожне призначення міністра треба прогоняти через голосування в Раді? Що це ха єрунда? Змінюйте закони. Прем'єра вибрали – далі він формує кабінет, з яким йому працювати.

PS краще б виклала лонгрід – кому це вигідно і як – звільнити Супрун. Лєщенко не полінувався.
Александр Авилов _ 06.02.2019 20:45
IP: 92.60.179.---
Умница, Алёна! Не в бровь, а в глаз: "Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні."
Юрій Шутко _ 06.02.2019 20:42
IP: 188.163.9.---
Державне підприємство " УкрВодШлях " Міністерства Інфраструктури – в.о. Начальника – вже два роки.
rabbik _ 06.02.2019 20:17
IP: 35.235.230.---
Альонушка – шлюха ти палітіческая
раскажі нам про "політичних договорняках корупції та беззаконні."

про $6 мільйонів які Юля получила від Онищенка-Кадирова за призначення кишенькового міністра екології Ігоря Шевченка...

\
Александр 1 _ 06.02.2019 20:14
IP: 188.163.12.---
Микола Щербак:
Коаліція розвалилася, бо обіцянки Майдану залишилися на Майдані.
Обіцянки були прийняти всіма (!) членами коаліції. Тож все і повинні за них відповідати, а не тікати від відповідальності. Інакше навіщо було йти в коаліцію?

Треба було працювати на країну, а не на себе, як це зробив Яценюк: спалив свій рейтинг, але врятував економіку країни від дефолту.
rabbik _ 06.02.2019 20:03
IP: 35.235.227.---
Атака невідомого міністра. Чому Ігор Шевченко не хоче йти у відставку

espreso.tv/article/2015/06/24/ataka_nevidomogo_ministra_chomu_igor_shevchenko_ne_khoche_dobrovilno_pity_u_vidstavku

Звернення Ігоря Шевченка до народу України

youtube.com/watch?v=m4EVgM1AtdA

\
Микола Щербак _ 06.02.2019 19:59
IP: 109.87.26.---
Александр 1:
Велика провина в цієї біді (свідомо створений хаос) лежить саме на вашої політичної силі (і на "Самопомочі"), яка входила в коаліцію більшості, що мала 306 голосів. Могли прийняти будь-які закони, навіть Конституцію змінити. Але ви свідомо вийшли з коаліції, щоб не брати на себе відповідальність в найважчі для держави часи. Щоб зайнятись політичним піаром на газових тарифах, на проблемах, від яких потерпала країна.

Скажіть спасибі БПП та Народному фронту, які зберегли хоч якусь владу, без них в Україні був би повний хаос з безпорадною Верховною Радою, яка була б неспроможною прийняти будь-який закон.

Як би затвердження Супрун винесли на ВР (після того, як ви розвалили коаліцію), то мафія перемогла б, і не було б в медичної сфері України жодних реформ.
Коаліція розвалилася, бо обіцянки Майдану залишилися на Майдані. До влади прийшли такі самі бариги, які були при Януковичі. Голову НФ виніс з трибуни ВР член БПП. Рейтинги НФ та БПП впав
Antony Kol _ 06.02.2019 19:59
IP: 213.5.192.---
Головне питання не те, що Супрун поганий управлінець, а головне питання, що якийсь вигаданий навіть ніхто не скаже ким, закон нібито не позволяє їй ним бути?
rabbik _ 06.02.2019 19:58
IP: 35.235.226.---
Альона Шкрумц

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.
=========
міністри Тимошенко в уряді Яценюка
Ігор Шевченко
Ігор Жданов

ihorshevchenko.win/wp-content/uploads/2018/12/%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D1%812-847x477.jpg

Ігор Шевченко кандидат в президенти номер 1

\
CiTo _ 06.02.2019 19:57
IP: 93.74.209.---
Василий Дамаскин:
"...весьма уважаемой политической силы..." Уважаемой кем? Кто ее уважает?
Oleksii Katsai _ 06.02.2019 19:53
IP: 194.12.91.---
Александр 1:
Ви коли щось пишете, подумайте спочатку. Чому Батьківщина та Самопоміч мали залишатися меншістю в коаліції, яка тільки рохкала й рохкає біля корита?! Брати за це на себе відповідальність? З якої радості? Пропонувалося тоді – дострокові вибори. Президент же кістьми й рилом ліг проти цього. Ну, що ж, отримуйте тепер:-/
CiTo _ 06.02.2019 19:52
IP: 93.74.209.---
"Мені страшно навіть почати аналізувати..." А ти дєточка не аналізуй. Це не твоє. У тебе воно погано виходить. Твій потолок – радник фракції Комуністичної партії. Так само, як для твоєї хазяйки потолок – це кінопрокат і ломбарди. І як би ви не викручувались, як би не брехали, зокрема і в таких безграмотних блогах, воно вам вже не допоможе. Президентом твоя патронеса не стане, тому порада: тікай. Ти ж десь за кордоном чи вчилась, чи жила...
loboda _ 06.02.2019 19:50
IP: 35.235.227.---
Stubbie Tribie:
...Супрун...
...Ви мали б її підтримати. Але відношення Батьківщини, то є лакмусовийй папірець, який наявно показує, що Батьківщина – це ПОПУЛІСТИ!
"Батькивщина" та Тимошенко – вороги України, помічники кремля.
Yuri Dubov _ 06.02.2019 19:48
IP: 178.95.35.---
Александр 1:
Скажіть спасибі БПП та Народному фронту, які зберегли хоч якусь владу...
"Прошла зима, настало лето – спасибо партии за это"? – Дякуємо доброзичливцям (мабуть з рашки, судячи з nickname), але нам "хоч якусь" не треба, сподіваюсь оберемо справжню. І якщо б були здатні об'єктивно мислити, то зрозуміли б, що на жаль саме мафія зберегла поки що владу у всіх сферах.
Володимир Скачко _ 06.02.2019 19:47
IP: 193.104.182.---
Александр 1:
Велика провина в цієї біді (свідомо створений хаос) лежить саме на вашої політичної силі (і на "Самопомочі"), яка входила в коаліцію більшості, що мала 306 голосів. Але ви свідомо вийшли з коаліції, щоб не брати на себе відповідальність в найважчі для держави часи. Щоб зайнятись політичним піаром на газових тарифах, на проблемах, від яких потерпала країна.
Скажіть спасибі БПП та Народному фронту, які зберегли хоч якусь владу, без них в Україні був би повний хаос з безпорадною Верховною Радою, яка була б неспроможною прийняти будь-який закон...
Ваша логіка з розряду "Хто винен – невістка". Вийшли з коаліції, бо не виконувалися коаліційні домовленості. Якщо коаліції нема, то що повинен зробити президент? Під загрозою розпуску ВР вимагати переформатування і переоформлення коаліції. А так – коаліції нема, але насправді потрібні людиська підголосовують. І
Так що скажіть спасибі ПОПу за те, що у його пастві бардак уже більше 2 років.
Дмитро Десятерик _ 06.02.2019 19:40
IP: 35.235.227.---
Александр 1:
Велика провина в цієї біді (свідомо створений хаос) лежить саме на вашої політичної силі (і на "Самопомочі"), яка входила в коаліцію більшості, що мала 306 голосів. Могли прийняти будь-які закони, навіть Конституцію змінити. Але ви свідомо вийшли з коаліції, щоб не брати на себе відповідальність в найважчі для держави часи. Щоб зайнятись політичним піаром на газових тарифах, на проблемах, від яких потерпала країна.

Скажіть спасибі БПП та Народному фронту, які зберегли хоч якусь владу, без них в Україні був би повний хаос з безпорадною Верховною Радою, яка була б неспроможною прийняти будь-який закон.

Як би затвердження Супрун винесли на ВР (після того, як ви розвалили коаліцію), то мафія перемогла б, і не було б в медичної сфері України жодних реформ.
Повністю згоден!
А стаття пані Шкрум – свідома маніпуляція.
Микола Щербак _ 06.02.2019 19:29
IP: 109.87.26.---
Дякую автору за розгорнуте роз"яснення стосовно виконувачіи обов"язків. Але читачі різні і будуть такі, які роз"яснення назовуть кремлівським кукаріканням, бо нас привчили жити по принципу "оптімітізації закону".
Тобто:"умный в гору не пойдет, умный гору обойдет". Ось написав російською, назовуть "вата".
Александр 1 _ 06.02.2019 19:28
IP: 188.163.12.---
Велика провина в цієї біді (свідомо створений хаос) лежить саме на вашої політичної силі (і на "Самопомочі"), яка входила в коаліцію більшості, що мала 306 голосів. Могли прийняти будь-які закони, навіть Конституцію змінити. Але ви свідомо вийшли з коаліції, щоб не брати на себе відповідальність в найважчі для держави часи. Щоб зайнятись політичним піаром на газових тарифах, на проблемах, від яких потерпала країна.

Скажіть спасибі БПП та Народному фронту, які зберегли хоч якусь владу, без них в Україні був би повний хаос з безпорадною Верховною Радою, яка була б неспроможною прийняти будь-який закон.

Як би затвердження Супрун винесли на ВР (після того, як ви розвалили коаліцію), то мафія перемогла б, і не було б в медичної сфері України жодних реформ.
Василий Дамаскин _ 06.02.2019 19:23
IP: 37.52.155.---
Общим, "там на верху",ситуация с управленческим бардаком известна всем,но отыграться решили на У.Супрун. Ибо она мыслит и действует "не так,как все",а именно, мыслит в интересах граждан страны.Плохо,что вместо квалифицированной помощи ей "Батькивщина" старается занять разрушительную функцию.Это может обвалить рейтинг весьма уважаемой политической силы.
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

1
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

5
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

21
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter