Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Про Уляну Супрун і свідомо створений хаос в країні

06 лютого 2019, 18:26

Друзі, ви знаєте, що Батьківщина часто критикує пані Супрун і теперішній напрямок, за яким іде медреформа, втім, тут питання зовсім не у критиці чи якості роботи пані Уляни. Тут – набагато глибше питання слабкого, хаотичного і розбалансованого свідомо – державного управління.

Я звикла розбиратися у питаннях, тому вибачайте, що буде лонгрід. Зате побачимо повну картину, а не верхівку айсберга.

Давайте розбиратись. Тож, перше:

14 квітня 2016 року - Міністр охорони здоров'я Квіташвілі пішов у відставку.

З 14 квітня 2016 року – в МОЗ немає формально повноцінного керівника – є лише виконувачі обов'язків. При цьому, от халепа – законом дозволено бути лише 2 місяці на посаді в.о.!

(І передбачено це не просто так, а це абсолютно нормальна європейська норма – бо не можна тримати вищі посади держави без легітимно призначеного керівника. Це обмеження у 2 місяці – має зупиняти ситуацію, коли "тимчасові" керівники стають "вічними" без юридичних процедур, цілі галузі не мають очільника, а "тимчасовий" керівник може бути за законом знятий у будь-який момент, тож опиняється на гачку і стає "ручним").

Але давайте далі:

27 квітня 2016 року – пан Шафранський став "виконувачем обов'язків" міністра, на цій посаді він протримався три місяці.

12 липня 2016 року – пані Уляну Супрун призначили заступником міністра. Після відставки Шафранського саме Уляна Супрун стала виконувачкою обов'язків міністра, і в цьому статусі вона перебуває вже два роки.

Маємо дві великі проблеми, які дають простір для спекуляцій різного роду і різних тлумачень та судових рішень:

Перша полягає у тому, що на момент призначення Супрун заступником міністра в уряді НЕ було очільника МОЗ, а Олександр Шафранський був знову ж таки виконувачем обов'язків. При цьому за законом про КМУ – лише чинний Міністр може вносити Прем'єр-міністру подання щодо призначення на посаду заступника.

Тому, фактично Шафранський НЕ мав повноваження робити подання прем'єр-міністру на призначення Уляни Супрун своїм заступником.

Друга ж проблема – полягає у тому, що повноваження в.о. міністрів НЕ врегульовані українським законодавством взагалі.

Єдиним нормативно-правовим актом, який зачіпає тему призначення на посаду в.о. в Україні, є – роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 1965 року (!), за яким в.о. може бути на посаді – не більше 2 місяців.

Отже, відповідно до цих нормативних актів, через 2 місяці після призначення в.о. Уляна Супрун повинна була стати повноцінним міністром – а коаліція мала за це проголосувати, або не проголосувати, і тоді мала б подаватися інша кандидатура на міністра.

І якби була діюча існуюча коаліція (яка формує Уряд і є відповідальною за його роботу) – то такого терміну у два місяці виявилося б цілком достатньо.

Але коаліції в час призначення пані Супрун – вже давно не було.

За законом неіснування коаліції і її неспроможність призначити міністра протягом 2 місяців – тягне – правильно – перевибори, бо не може країна бути в стані перманентних "тимчасових" керівників, перманентного порушення закону і підвішених повноважень.

Це працює і проти міністра, який хоче реформ, і проти цілої галузі, і проти Уряду, і проти влади, і проти суспільства.

Та, на жаль, у нас не працюють закони.

І якщо я щось і зрозуміла за 4 роки аналізу стану державної служби та держуправління – це те, що така ситуація створюється на 100% свідомо.

Питання реформування КМУ та ЦОВВ (центральних органів виконавчої влади), в тому числі і чітке врегулювання статусу "в.о.", який так любить діюча влада, – ми піднімаємо вже 3 роки.

Вимоги прийняти новий закон про КМУ та ЦОВВ – стоять в Коаліційній угоді 4 роки та стоять вже третій рік в Стратегії реформи державного управлянні. Уряд кожен рік лише змінює в цій стратегії цифри і переносить завдання – на наступний рік – і потім на наступний – і знову на наступний.


Ми напрацювали зміни до законодавства, подали законопроект про зміни до закону про КМУ та ЦОВВ, вимагали це питання врегулювати на безлічі робочих груп. Втім, наші законопроекти так і лежать папером десь в комітетах і не розглядаються.

Крім того, у Законі України "Про державну службу" в статті 31 є норма щодо "тимчасово виконуючого обов'язки", яка дозволяє бути в.о. на найвищих керівних посадах державної служби – лише 3 місяці. Кожен рік в новому Державному бюджеті правляча коаліція голосує зупинити цю норму Закону України "Про державну службу" – тим самим свідомо і навмисно створюючи прогалину, якою можна гратися і підривати основи управління країною.

Тому суд, хоч і який би він не був заполітизований після "великої судової реформи і ще 144 реформ", – у ситуації з пані Супрун мотивував своє рішення елементарним перевищенням терміну 2 місяці на посаді в.о. МОЗ.

(*про подвійне громадянство навіть не питайте – це тема іншого великого аналізу).

На жаль, сьогоднішня влада – страшенно полюбляє цю гру в "підвішених", "підконтрольних" в.о.

В різні часи за останні 4 роки в Уряді роками були замість міністрів – в.о. то на 3, то на 4 міністерствах – таких як МінАгро чи МінФін замість реальних призначених Парламентом керівників.

Вже два роки Верховна Рада не має керівника апарату Парламенту України – найважливішої посади державної служби у ВРУ. З липня 2016 року керівник апарату ВРУ – у статусі в.о.

На сьогодні до 10 важливих центральних органів виконавчої влади – без керівників, тобто з в.о.

Сумнозвісна Державна Фіскальна Служба очолюється в.о., замість керівника – з 2017 року – ще з часу відсторонення Романа Насірова.

Майже рік був в.о. в Національному Банку України.

Півтора року не має керівника, а є в.о. – в такому зубрі, як Фонд державного майна України (привіт провалу приватизації).

В Державній службі геології та надр України – керує не голова, а в.о. – з 2015 року!

Державне агентство автомобільних доріг України – з бюджетом в півмільярда (!) гривень – має в.о. з 2016 року.

Мені страшно навіть почати аналізувати, яка кількість державних підприємств не має очільників та керівників, що відповідають за нього – а є лише в.о., які вже давно пересиділи термін у 2 місяці.

Навіщо це робиться?


1 – Бо це ідеальний простір для маніпуляцій, політичних домовленостей, війн за посади та бюджетні кошти – призначення у спрощений спосіб.

2 – Часто це робиться, щоб уникнути легітимних законних процедур призначення або оголошення конкурсу, бо на ньому "фаворит" не зможе перемогти, або не зможе навіть подати документи (бо не має "управлінського стажу" – і тоді "фаворита" тримають, як "в.о.".

3 – Це також "підвішує" особу, яку призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" – "на гачок", бо у будь-який момент її можуть зняти з посади, і часто спекулюють цим.

Звісно, всі ці маніпуляції та ігри з законом – дуже ослаблюють державу і цілі галузі економіки та державного управління.

В ці ігри досконально навчилися гратися ті, хто грає на махінаціях, корупції, договорняках, відкатах, розподілі бюджетних потоків та "смотрящих" за ними.

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.

І вся ця система терміново потребує перезаснування – бо вона валиться – а впавши, може погребти під завалами усе суспільство.

І тому, проблема відсторонення судом пані Супрун – це симптом іншої величезної проблеми, про яку ми з вами маємо голосно кричати, бо вона – як корозія – буде далі і далі роз'їдати державне управління і вже і так слабку державу – зсередини. Не помічати її і не бачити проблему цілісно – ми Не маємо права.

powered by lun.ua
Коментарі — 181
Vladimir Torkonyak _ 07.02.2019 11:44
IP: 35.235.226.---
Шановні, це стосується всієї системи влади в Україні. В Україні втрачена керованість ДЕРЖАВОЮ, в угоду багатіям які користуються цим собі на збагачення. І все це впроваджується під личіною реформ, протягують закони через ВР, НКРЄКП, Антимонопольний комітет, дають пільги монополістам, обдирають громадян до нитки.Прикладів багато, і Коболєв, і Бойко, і Ахметов, та масса інших шкуродерів, бариг, та злочінців корупціонерів в НБУ і ніхто їм не указ. Портнова лають за реформу законів, але ніхто їх не міняє бо вигідно цій владі бариг, бо по цих законах їх неможливо кинути у тюрму.
Треба перше; відмінити три закони Рижкова-Горбачова; закон про підприємство, закон про трудовий колектив,та закон про госпрозрахунок для держ. підприємств. Казенні (державні) піприємства повинні мати держ. замовлення 100% загрузкою робітників та обладнання, без всяких комерційних складових.
Це взагалі жах некерованість НАК Нафтогазу, податковою, та інших держ установ.
Інна Столяр _ 07.02.2019 11:43
IP: 188.190.167.---
Така розбалансованість в державі робить Україну дуже вразливою для зовнішнього втручання.
Чумаченко Вадим _ 07.02.2019 11:43
IP: 46.211.44.---
Маргарита Лазарева:
Нужно менять эту всю власть, тупо всех чистить всех... Всю старую систему убирать! Это будет с новым президентом только!
В мене надія тільки на Юлію Володимирівну, інакше порошенко нас знищить...
Чумаченко Вадим _ 07.02.2019 11:42
IP: 46.211.44.---
Те що робить влада порошенка це повна ганьба для всієї України. Треба їх міняти, сподіваюсь на цих виборах все зміниться...
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 11:42
IP: 35.235.226.---
Дмитрий Шилов:
Я перечитав 2 рази... і в мене просто шок. Я звичана людина та не тямлю в законодавстві на такому рівні... але зараз... зараз шок та нерозуміння... є питання: що ідбувається????????? Люди! що відбувається????
Відбувається те, що чим скоріше нас не стане, тим краще для влади!
Елена Величко _ 07.02.2019 11:36
IP: 178.94.115.---
ОТ напишу конкретніше, що саме за реХформа робиться- така сама як і в інших сферах...
Усіх ЗАГНАТИ ПЛАТИТИ. Нема грошей – НЕ ЛІКУЙСЯ ТА НЕ ЖИВИ.
Справа у тому, що у НОРМАЛЬНИХ КРАЇНАХ Рух грошей повинен йти ВІД ЛЮДИНИ ТА ДЛЯ ЛЮДИНИ, В нас створили умови, що доходи не відповідні витратам – а ГРОШІ МОНОПОЛІЗОВАНІ -звідси все.
Страхові та банки хочуть ЗАРОБ.ляти на медицині – це НЕ ПРО ЗДОРОВ"Я та НЕ ПРО МЕДИЦИНУ – те про гроші й про ВЛАДУ над нами, щоб тримати людей в страху.
Приклад -раніше швидка стомотологічна допомога була у багатьох місцях у Києві та ДОСТУПНА.Коли мені заболіло – тільки платна за НЕ ПРОСТІ ГРОШІ або на Троєщині, куди НЕ ПРОСТО ДОЇХАТИ, а ще й йти – тобто, щоб я ЙШЛА тільки в платну та несла останні кошти, бо вже мені заболіло увечорі. Ніби зараз підкорегували, коли я заявила, ніби... А що говорити, коли людина у поганому стані – ХТО ЇЇ ВРЯТУЄ ТА ЗАХИСТИТЬ? Супрун?Чи то вже на органи?
Алина Оленич _ 07.02.2019 11:34
IP: 35.235.227.---
Жах що сьогодні твориться в медичній так званій реформі. Дуже цікава стаття. Дякую, що все розклали по поличках. Люди повинні це знати!
Дмитрий Шилов _ 07.02.2019 11:31
IP: 193.93.52.---
Я перечитав 2 рази... і в мене просто шок. Я звичана людина та не тямлю в законодавстві на такому рівні... але зараз... зараз шок та нерозуміння... є питання: що ідбувається????????? Люди! що відбувається????
Дмитрий Шилов _ 07.02.2019 11:30
IP: 193.93.52.---
І ось це якість роботи діючої влади! Просто знайте про це, читайте це, думайте та аналізуйте! Бо потім будете ще 5 років жити в жахіттях сьогодення! Подумайте про своїх дітей, про своїх онуків! Може це щось змінить у вашому виборі
Виталий Кияшко _ 07.02.2019 11:27
IP: 193.104.178.---
Дякую, Альона Шкрум за дуже змістовну інформацію. Дуже важливо щоб люди знали про це.
Маргарита Лазарева _ 07.02.2019 11:26
IP: 35.235.227.---
Нужно менять эту всю власть, тупо всех чистить всех... Всю старую систему убирать! Это будет с новым президентом только!
Елена Величко _ 07.02.2019 11:26
IP: 178.94.115.---
Й ще – Вже тут вилізло те ФАРМАЦЕВТИЧНЕ лобі-мафія, що створила СУпрун. Нам від цього так само погане й ще поганіше...бо Супрун реХформи робить – чекайте, болючі, – СКІЛЬКИ МОЖЕ НАМ БОЛІТИ?
Он у Польші – дійсні депутати – проголосували проти мафії тарифної, а в НАС? Куплені казачки
з 2 клясами, що лозунги кричать, коли ЖИТИ НЕ МОЖНА?
В нас є люди, що вміють РОБИТИ СПРАВИ ДЛЯ ГРОМАДЯН?
Не строчити дурнуваті закони проти громадян та кричати, що це ж болючі...реХформи – то хай СОБІ візьмуть свої дурнуваті реХформи, а перед тим підуть НАВЧАТИСЬ, бо й дипломі ліві, якщо ще є.
Елена Величко _ 07.02.2019 11:20
IP: 178.94.115.---
Ольга Щемелева:
Olechka Struk:
Супрун бы сама пошла полечилась при такой медицине, а не за границей! Сделала она, что теперь при температура 40 скорая не приезжает, что хотите то и делайте!
До моєї тітки не виїхала і тоді швидка, коли сказали, що людина вже не підводиться, ноги відказують. Кажуть, везіть самі до лікарні. Трохи не втратили людину...
100% така медицина зараз, просто "не хочуть мати справу" з тією справою, якою займаються, в багатьої справах теж саме, й ще – ГРОШІ на справу не дали, навіть на необхідне. Пацієнт повинен стати здоровим – дійти до лікарні сам...Такий абсурд не тільки при Супрун – але ВОНА ЗАЯВИЛА ЩО ЦЕ ЗАКОННО, – не їдьте до хворих, у тому числі до дітей, не рятуйте – не потрібні ліки та лікарі – усі у Європу... ЦЕ ВСЕ ПРОДОВЖЕННЯ ОДНІЄ ПОЛІТИКИ – нам НІЧОГО не дають та не витрачають на нас – ГРОШІ МОНОПОЛІЗУВАЛИ СОБІ – "все рівно...п-ть (Супрун) "
Елена Фролова _ 07.02.2019 11:19
IP: 35.235.229.---
Что бы делать реформы,нужно привести все в порядок для начала, ремонт сделать в больницах, обновить транспорт, врачей нормальных! А не то что сейчас
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 11:15
IP: 35.235.226.---
Дарья Челнокова:
Беззаконня – це реальне слово, яке дає розуміння того, що наразі відбувається в нашій країні! Люди, відкрийте очі!
Закон діє тільки для чесних простих людей! Треба ж якось свою роботу показувати! Десь ступнув не так, все кримінал! Нещодавно був суд у моєї знайомої, що декларацію трохи просторочила. Так судили як злочинця, хоча дивитись в ній нема нащо. Чоловіка нема, ще молода дівчина, держслужбовець самого низького рангу, зарплатня невелика, майна нема...
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 11:09
IP: 35.235.226.---
Елена Фролова:
А для кого они сделали эту реформу? Людей не лечат,попасть к врачу теперь нереально... Развели бардак! По другому не скажешь! Пора их убирать эту свору!
Мій випадок: на обліку у молодого лікаря ми з дитинкою 8 міс зараз. Щось вагу не набирали два місяці зовсім. Нам призначили купу аналізів, всі вони платні і недешеві. Зробили начебто все гаразд. Моя докториня все рівно вагається, стурбована і я. Вона каже, вам бо ще до когось попасти з педіатрів у місті, але медична реформа цього не передбачає...
Andrey Shchesniak _ 07.02.2019 11:07
IP: 5.58.30.---
Виктор Волик:
Деточка, сколько вы и ваша партейка популистов хочет в очередной раз поиметь на медицине? Называйте уже цифру прямо.
Так як на медицині поімєла нинішня влада, втім, як і минула... то вже повний капець. Якщо ще після них щось поімєть, то медицини просто в Україні не стане. А в Тимошенко все вірно кажуть. Ніякої реформи МОЗу немає, це черговий піар і популізм. Але проблема піднята в статі стосується іншого – Порошенко через вик. обов'язки тремає усі держструктури і міністерства під коспаком, маніпулючи цими вріо як йому заманенться.
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 11:05
IP: 35.235.226.---
Екатерина Великая:
Ольга Щемелева:
Вот кто реально хочет изменить все в стране так это Юлия Тимошенко! Выиграет выборы, и эту Супрун вместе с Порохом под зад
Памятаю виступ Юлії Володимирівни у ВР з такими словами: "Якщо хочете міняти своє життя, то давайте міняти разом, а якщо ні, то тоді не скаржтеся...
Елена Фролова _ 07.02.2019 11:04
IP: 35.235.229.---
А для кого они сделали эту реформу? Людей не лечат,попасть к врачу теперь нереально... Развели бардак! По другому не скажешь! Пора их убирать эту свору!
Дарья Челнокова _ 07.02.2019 11:04
IP: 193.93.52.---
Олёже Лушко:
Прежде чем, что то ломать через колено и навязывать непонятную никому "рехформу", нужно было до ума довести что было, а потом уже переходить на другой уровень – выше.
В цьому ніхто не зацікавлений! Як ви не розумієте??? Ці умови були створені заздалегіть заплановано!
Дарья Челнокова _ 07.02.2019 11:03
IP: 193.93.52.---
Беззаконня – це реальне слово, яке дає розуміння того, що наразі відбувається в нашій країні! Люди, відкрийте очі!
Елена Фролова _ 07.02.2019 11:02
IP: 35.235.229.---
Ольга Щемелева:
А кто захочет работать вне рабочее время?У него тоже есть своя жизнь! Мы пришли к тому, зачем тогда нам вообще врачи если они не лечат нас?!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 11:02
IP: 35.235.226.---
Дарья Челнокова:
І це змогла розібратись та розписати лише одна людина, людина-депутат... а що роблять депутати інших партій??? ЧИ вони не знають ці закони? Закінчіть це свавілля...
Ясно що, отримують кошти та насолоджуються життям. А людям до петлі,їм байдуже!
Дарья Челнокова _ 07.02.2019 11:01
IP: 193.93.52.---
І це змогла розібратись та розписати лише одна людина, людина-депутат... а що роблять депутати інших партій??? ЧИ вони не знають ці закони? Закінчіть це свавілля...
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 10:58
IP: 35.235.226.---
Виктор Волик:
Деточка, сколько вы и ваша партейка популистов хочет в очередной раз поиметь на медицине? Называйте уже цифру прямо.
Більше того, наш лікар вимикає телефон, якщо він не на дежурстві. Тобто ми практично без лікаря!!!
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

1
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

5
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

22
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter