Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Про Уляну Супрун і свідомо створений хаос в країні

06 лютого 2019, 18:26

Друзі, ви знаєте, що Батьківщина часто критикує пані Супрун і теперішній напрямок, за яким іде медреформа, втім, тут питання зовсім не у критиці чи якості роботи пані Уляни. Тут – набагато глибше питання слабкого, хаотичного і розбалансованого свідомо – державного управління.

Я звикла розбиратися у питаннях, тому вибачайте, що буде лонгрід. Зате побачимо повну картину, а не верхівку айсберга.

Давайте розбиратись. Тож, перше:

14 квітня 2016 року - Міністр охорони здоров'я Квіташвілі пішов у відставку.

З 14 квітня 2016 року – в МОЗ немає формально повноцінного керівника – є лише виконувачі обов'язків. При цьому, от халепа – законом дозволено бути лише 2 місяці на посаді в.о.!

(І передбачено це не просто так, а це абсолютно нормальна європейська норма – бо не можна тримати вищі посади держави без легітимно призначеного керівника. Це обмеження у 2 місяці – має зупиняти ситуацію, коли "тимчасові" керівники стають "вічними" без юридичних процедур, цілі галузі не мають очільника, а "тимчасовий" керівник може бути за законом знятий у будь-який момент, тож опиняється на гачку і стає "ручним").

Але давайте далі:

27 квітня 2016 року – пан Шафранський став "виконувачем обов'язків" міністра, на цій посаді він протримався три місяці.

12 липня 2016 року – пані Уляну Супрун призначили заступником міністра. Після відставки Шафранського саме Уляна Супрун стала виконувачкою обов'язків міністра, і в цьому статусі вона перебуває вже два роки.

Маємо дві великі проблеми, які дають простір для спекуляцій різного роду і різних тлумачень та судових рішень:

Перша полягає у тому, що на момент призначення Супрун заступником міністра в уряді НЕ було очільника МОЗ, а Олександр Шафранський був знову ж таки виконувачем обов'язків. При цьому за законом про КМУ – лише чинний Міністр може вносити Прем'єр-міністру подання щодо призначення на посаду заступника.

Тому, фактично Шафранський НЕ мав повноваження робити подання прем'єр-міністру на призначення Уляни Супрун своїм заступником.

Друга ж проблема – полягає у тому, що повноваження в.о. міністрів НЕ врегульовані українським законодавством взагалі.

Єдиним нормативно-правовим актом, який зачіпає тему призначення на посаду в.о. в Україні, є – роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 1965 року (!), за яким в.о. може бути на посаді – не більше 2 місяців.

Отже, відповідно до цих нормативних актів, через 2 місяці після призначення в.о. Уляна Супрун повинна була стати повноцінним міністром – а коаліція мала за це проголосувати, або не проголосувати, і тоді мала б подаватися інша кандидатура на міністра.

І якби була діюча існуюча коаліція (яка формує Уряд і є відповідальною за його роботу) – то такого терміну у два місяці виявилося б цілком достатньо.

Але коаліції в час призначення пані Супрун – вже давно не було.

За законом неіснування коаліції і її неспроможність призначити міністра протягом 2 місяців – тягне – правильно – перевибори, бо не може країна бути в стані перманентних "тимчасових" керівників, перманентного порушення закону і підвішених повноважень.

Це працює і проти міністра, який хоче реформ, і проти цілої галузі, і проти Уряду, і проти влади, і проти суспільства.

Та, на жаль, у нас не працюють закони.

І якщо я щось і зрозуміла за 4 роки аналізу стану державної служби та держуправління – це те, що така ситуація створюється на 100% свідомо.

Питання реформування КМУ та ЦОВВ (центральних органів виконавчої влади), в тому числі і чітке врегулювання статусу "в.о.", який так любить діюча влада, – ми піднімаємо вже 3 роки.

Вимоги прийняти новий закон про КМУ та ЦОВВ – стоять в Коаліційній угоді 4 роки та стоять вже третій рік в Стратегії реформи державного управлянні. Уряд кожен рік лише змінює в цій стратегії цифри і переносить завдання – на наступний рік – і потім на наступний – і знову на наступний.


Ми напрацювали зміни до законодавства, подали законопроект про зміни до закону про КМУ та ЦОВВ, вимагали це питання врегулювати на безлічі робочих груп. Втім, наші законопроекти так і лежать папером десь в комітетах і не розглядаються.

Крім того, у Законі України "Про державну службу" в статті 31 є норма щодо "тимчасово виконуючого обов'язки", яка дозволяє бути в.о. на найвищих керівних посадах державної служби – лише 3 місяці. Кожен рік в новому Державному бюджеті правляча коаліція голосує зупинити цю норму Закону України "Про державну службу" – тим самим свідомо і навмисно створюючи прогалину, якою можна гратися і підривати основи управління країною.

Тому суд, хоч і який би він не був заполітизований після "великої судової реформи і ще 144 реформ", – у ситуації з пані Супрун мотивував своє рішення елементарним перевищенням терміну 2 місяці на посаді в.о. МОЗ.

(*про подвійне громадянство навіть не питайте – це тема іншого великого аналізу).

На жаль, сьогоднішня влада – страшенно полюбляє цю гру в "підвішених", "підконтрольних" в.о.

В різні часи за останні 4 роки в Уряді роками були замість міністрів – в.о. то на 3, то на 4 міністерствах – таких як МінАгро чи МінФін замість реальних призначених Парламентом керівників.

Вже два роки Верховна Рада не має керівника апарату Парламенту України – найважливішої посади державної служби у ВРУ. З липня 2016 року керівник апарату ВРУ – у статусі в.о.

На сьогодні до 10 важливих центральних органів виконавчої влади – без керівників, тобто з в.о.

Сумнозвісна Державна Фіскальна Служба очолюється в.о., замість керівника – з 2017 року – ще з часу відсторонення Романа Насірова.

Майже рік був в.о. в Національному Банку України.

Півтора року не має керівника, а є в.о. – в такому зубрі, як Фонд державного майна України (привіт провалу приватизації).

В Державній службі геології та надр України – керує не голова, а в.о. – з 2015 року!

Державне агентство автомобільних доріг України – з бюджетом в півмільярда (!) гривень – має в.о. з 2016 року.

Мені страшно навіть почати аналізувати, яка кількість державних підприємств не має очільників та керівників, що відповідають за нього – а є лише в.о., які вже давно пересиділи термін у 2 місяці.

Навіщо це робиться?


1 – Бо це ідеальний простір для маніпуляцій, політичних домовленостей, війн за посади та бюджетні кошти – призначення у спрощений спосіб.

2 – Часто це робиться, щоб уникнути легітимних законних процедур призначення або оголошення конкурсу, бо на ньому "фаворит" не зможе перемогти, або не зможе навіть подати документи (бо не має "управлінського стажу" – і тоді "фаворита" тримають, як "в.о.".

3 – Це також "підвішує" особу, яку призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" – "на гачок", бо у будь-який момент її можуть зняти з посади, і часто спекулюють цим.

Звісно, всі ці маніпуляції та ігри з законом – дуже ослаблюють державу і цілі галузі економіки та державного управління.

В ці ігри досконально навчилися гратися ті, хто грає на махінаціях, корупції, договорняках, відкатах, розподілі бюджетних потоків та "смотрящих" за ними.

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.

І вся ця система терміново потребує перезаснування – бо вона валиться – а впавши, може погребти під завалами усе суспільство.

І тому, проблема відсторонення судом пані Супрун – це симптом іншої величезної проблеми, про яку ми з вами маємо голосно кричати, бо вона – як корозія – буде далі і далі роз'їдати державне управління і вже і так слабку державу – зсередини. Не помічати її і не бачити проблему цілісно – ми Не маємо права.

powered by lun.ua
Коментарі — 181
Александр 1 _ 07.02.2019 13:02
IP: 188.163.12.---
Alkexanderkiv Dankiv:
Перебування чи неперебування в коаліції – це не турбота про держдаву, а політична позиція, яка іноді може коригуватися. Мені, напрриклад, більш пркро й дивно чому Батьківщина входила до коаліції, а не виходила.
По-перше, політична позиція повинна формуватись на підставі турботи за державу. Інакше, навіщо така партія? Держава потребувала міцної влади.

По-друге, "Батьківщина" пішла в коаліцію, тому що це було вигідно, це надавало політичних дивідендів після Революції Гідності. А вийшла тоді, коли владі довелось приймати непопулярні рішення, щоб не втрачати рейтинг партії. Це по великому рахунку називається зрадою по відношенню і до партнерів, і до країни.
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 12:49
IP: 35.235.226.---
Александр 1:
Ваш лідер Юлія Тимошенко заявила, що Уляну Супрун вороги із за границі заслали нам для того, щоб провести експеримент над українським народом. Це сказано на адресу самого чесного, самого некорумпованого чиновника в уряді.
Для того, щоб робити такі заяви, треба зовсім не мати совісті, від слова "зовсім". Хоча для мене це не новина, але глибина морального падіння ЮВТ час від часу просто вражає.
Моральне падіння у людини, що збільшила свій дохід, згідно декларації на 82%! Країна в стані війни, а тут такі жоходи... Звідки?
Ольга Литвин _ 07.02.2019 12:48
IP: 46.118.233.---
Віктор Ковальов:
Игорь Усенко:
Сьогодні слухав лавриноварабіновича. От де сепар от де убога организьма – і ще про Конституцію... Що не видно бабло яке стричить у богомолець і амосових із різних інтимніих місць отримане за знищення дійсно порядної людини Супрун.
Це Ви гарно проїхались по одноклітинним корупційним організьмам. Так тримати!!!
Альона Шкрум – N5 в списку Батьківщини. Лідер Батьківщини ЮТ очолює топ-брехунів політиків 2018. Сприймати на віру все, що говорять політики, помічені в брехні, – себе не поважати.
За відстороненням Супрун стоїть Ахметов, спонсор радикальної партії. В цій партії питаннями охорони здоров'я займається Тетяна Бахтєєва – сумнозвісна регіоналка, наближена до Ахметова.
Паплюження Супрун – це тест – хто на якому боці барикад.
Alkexanderkiv Dankiv _ 07.02.2019 12:46
IP: 46.211.65.---
Александр 1:
Перебування чи неперебування в коаліції – це не турбота про держдаву, а політична позиція, яка іноді може коригуватися. Мені, напрриклад, більш пркро й дивно чому Батьківщина входила до коаліції, а не виходила.
Alex Yudin _ 07.02.2019 12:44
IP: 188.190.167.---
История о назначении и отстранении Ульяны Супрун – это история о боязни ответственности власти и о том, какие политические риски создает реформам управление в ручном режиме. Но реформа, которую она вместе с Порошенко сделала в медецине, провальная. Нужно менять все, начиная от самого президента.
Александр 1 _ 07.02.2019 12:42
IP: 188.163.12.---
Ваш лідер Юлія Тимошенко заявила, що Уляну Супрун вороги із за границі заслали нам для того, щоб провести експеримент над українським народом. Це сказано на адресу самого чесного, самого некорумпованого чиновника в уряді.
Для того, щоб робити такі заяви, треба зовсім не мати совісті, від слова "зовсім". Хоча для мене це не новина, але глибина морального падіння ЮВТ час від часу просто вражає.
Alkexanderkiv Dankiv _ 07.02.2019 12:41
IP: 46.211.65.---
Шановна пані Альоно, в нас проблеми з кадровою політикою як і взагалі з політикою існують з самого початку. Точніше кажучи, це ми існуємо при викрівленій політичній системі. Коли в країні буде не близько 350 нібито партій, а 5-7, коли майже всі вони матимуьі ідеологичну позиціїю та демократичний устрій у своїх структурах – де керуючим органом є не голови, а збори, конференції чи з'їзди, коли кандидати у президенти не всі хто захотів, а тільки ті, хто має підтримку потужної, справді загальнонаціональної партії чи об'єднання громадян, коли у виборчих комісіях працюватимуть на постійній основі БЕЗПАРТІЙНІ держслужбовці, співробітники міністерства внутрішніх справ (не поліцейські) – тоді не буде "лівих" кандидатів задля своїх у комісіях. Іншими словами, коли політики не гратимуться з інтересами народу, максимально заплутаючи та ускладнюючи йому можливість свідомого вибору, коли рахуватимуть не заангажовані і безвідповідальні люди – тоді й кадри будуть в нормі, всі кадри. Успіхів Вам!
Elena Boyko _ 07.02.2019 12:39
IP: 188.163.98.---
полный беспорядок! ужас! коррупция! бардак! еще и геноцид!
анжелика кубатина _ 07.02.2019 12:34
IP: 35.235.227.---
да с первого дня видно видно что страной управляют предатели.И предстоящие выборы-испытание для украинцев.Если снова выберут эту власть то выбрали коррупцию и отстой.Тут и обезьяне понятно-раз не хотят ставить министров а только исполняющих обязанности-значит им выгодно их карманы наполнятся приличной суммой.Спасибо что разъясняете людям.Побольше надо таких статей.Хотелось бы узнать что творится в других сферах.
Вадим Шмегельський _ 07.02.2019 12:33
IP: 188.190.167.---
Щоб розраховувати на професійні рішення МОЗ, доведеться знайти голоси в Раді для призначення незаконно призначеної в.о. міністра міністром і знайти професійних держслужбовців, яких наразі немає
Іван Колодій _ 07.02.2019 12:33
IP: 194.42.193.---
Хороший текст. Багато хто не звертає увагу на усі ці маніпуляції з посадами, але в цьому суть теперішніх реформ. Коли за непопулярні кроки відповідають якісь виконувачі обов'язків, а за томосами їздить особисто гарант Конституції.
Log Log _ 07.02.2019 12:32
IP: 178.133.110.---
Олёже Лушко – безмозглая Воронежская амёба Унитаз Семижопов
Так это правительство дорехформировалось до ручки во главе с Порошенко
Бредятина безмозглого на неизвестном человечеству языке.
Это похоже на русский как твой Воронеж на Париж.
Читал бы лучше книги на РУССКОМ, недоумок.
Світлана Чернова _ 07.02.2019 12:21
IP: 188.190.167.---
Як дожити до тих виборів! Щодня нові сюрпризи. Така нестабільність заважає Україні пормально розвиватись. Ось чому ми котимось назад з таким президентом. І Уляна Супрун тут ні до чого
Log Log _ 07.02.2019 12:18
IP: 178.133.110.---
Олёже Лушко – безмозглый Воронежский дебил Унитаз Семижопов.
Тупая амёба, твоя безграмотность как шило из мешка.
Все твои "что то" демонстрируют умственную отсталость:
Занялся бы лучше Воронежскими троллейбусами, и не лез сюда.
Подавись копейкой из Ольгино
Віктор Ковальов _ 07.02.2019 12:14
IP: 94.178.144.---
Игорь Усенко:
Сьогодні слухав лавриноварабіновича. От де сепар от де убога организьма – і ще про Конституцію... Що не видно бабло яке стричить у богомолець і амосових із різних інтимніих місць отримане за знищення дійсно порядної людини Супрун.
Це Ви гарно проїхались по одноклітинним корупційним організьмам. Так тримати!!!
Александр 1 _ 07.02.2019 12:12
IP: 188.163.12.---
- Державу послабляють не виконувачі обов'язків, а розвал коаліції, в якому "Батьківщина" прийняла активну участь, відмовившись від відповідальності за державу за ради власного піару.
- "Політичні "договорняки" – це абсолютно нормальна справа в демократичної державі. Немає "договорняків" між різними політичними силами лише в авторитарних режимах. Нагадую, що часом такі "договорняки" (насправді домовленості) продовжуються місяцями, наприклад після останніх виборів в Німеччині, що без них буває неможливо сформувати уряд і керувати державою.
Log Log _ 07.02.2019 12:11
IP: 178.133.110.---
Дарья Челнокова:
Олёже Лушко:
Прежде чем, что то ломать через колено и навязывать непонятную никому "рехформу", нужно было до ума довести что было, а потом уже переходить на другой уровень – выше.
В цьому ніхто не зацікавлений! Як ви не розумієте??? Ці умови були створені заздалегіть заплановано!
Не вступрайте у діалог з Воронезьким недоумком. Дебіл міняє ніки, але відрізнити лего – кретин не знає рідної мови, "что то" вилазить як шило з мішка.
Ярослав Веренко _ 07.02.2019 12:11
IP: 35.235.226.---
Декілька років злодюги і їх попихачі роблять все, щоб повернути старі порядки. Думка моїх родичів-лікарів: Те, що робить Супрун – ПРАВИЛЬНО! Читай також тут: статтю ТОП-5 речей, які ви не знали про Уляну Супрун в газеті "Україна молода" за 06-02-2019
Світлана Чернова _ 07.02.2019 12:10
IP: 188.190.167.---
Те, що робиться зараз в Україні, це хаос і безлад. Так не може більше продовжуватись. Владу потрібно змінювати якнайшвидше.
Ірина Хмельницька _ 07.02.2019 11:52
IP: 188.190.167.---
Ірина Хмельницька:
Цілком підтримую. Ніхто не почувається захищеним в нашій державі. В законодавстві завжди можна знайти лазейку, щоб розхитати ситуацію в державі. Так бути не повинно, оскільки має бути стабільність і ясність хоча б у наших внутрішніх справах.
Ірина Хмельницька _ 07.02.2019 11:49
IP: 188.190.167.---
Vladimir Torkonyak:
Шановні, це стосується всієї системи влади в Україні. В Україні втрачена керованість ДЕРЖАВОЮ, в угоду багатіям які користуються цим собі на збагачення. І все це впроваджується під личіною реформ, протягують закони через ВР, НКРЄКП, Антимонопольний комітет, дають пільги монополістам, обдирають громадян до нитки.Прикладів багато, і Коболєв, і Бойко, і Ахметов, та масса інших шкуродерів, бариг, та злочінців корупціонерів в НБУ і ніхто їм не указ. Портнова лають за реформу законів, але ніхто їх не міняє бо вигідно цій владі бариг, бо по цих законах їх неможливо кинути у тюрму.
Треба перше; відмінити три закони Рижкова-Горбачова; закон про підприємство, закон про трудовий колектив,та закон про госпрозрахунок для держ. підприємств. Казенні (державні) піприємства повинні мати держ. замовлення 100% загрузкою робітників та обладнання, без всяких комерційних складових.
Це взагалі жах некерованість НАК Нафтогазу, податковою, та інших держ установ.
Елена Величко _ 07.02.2019 11:49
IP: 178.94.115.---
З приводу того, що написала раніше – давайте МЕХАНІЗМИ для життя громадян.
Якщо все платне – КОШТИ Громадянам, а не банкам крутити. Якщо спільне – страхова та державна медицина. Саме у Європі від НАС УЗЯЛИ ще радянську систему медицини, що й працює на людей та дійсно безоплатна у багатьох країнах – це популізм?
Зарплата реальна для життя – це популізм? Тарифи відповідні доходам – популізм? 50 кв.м. на людину – популізм? Ідять якісні продукти – популізм? Відпочивають – популізм? Соціальні стандарти – популізм?Збираються зробити 4 – х денний тиждень, – популізм? Дбають про природу – популізм? Чи це про НОРМАЛЬНЕ ЖИТТЯ для громадян?
Ірина Хмельницька _ 07.02.2019 11:48
IP: 188.190.167.---
Петро Порошенко висловив підтримку Уляні Супрун. Але хіба це позиція президента, який мусив би подумати раніше, якби хотів дійсно захистити її.
Ярослав Веренко _ 07.02.2019 11:46
IP: 35.235.226.---
Дмитрий Шилов:
Злодіям не дають красти!!!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 11:45
IP: 35.235.226.---
Олёже Лушко:
Маргарита Лазарева:
Нужно менять эту всю власть, тупо всех чистить всех... Всю старую систему убирать! Это будет с новым президентом только!
Ничего не поменяется с новым президентом. Страну обрекли на вечное противостояние с Россией, а ей всё ни по чём, она ни одним рога ломала, а Европа нас не прокормит как прибалтов, да и те, все разъехались из страны от "рехформ".
Якщо так думати, то точно не зміниться! Треба читати програми кандидатів, дивитися виступи, читати статті. Все аналізувати. Я свій вибір зробила на корисить Тимошенко Юлії, бо в 2009 році були зміни накраще, про це є багато фактів!
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

1
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

5
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

22
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter