Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Про Уляну Супрун і свідомо створений хаос в країні

06 лютого 2019, 18:26

Друзі, ви знаєте, що Батьківщина часто критикує пані Супрун і теперішній напрямок, за яким іде медреформа, втім, тут питання зовсім не у критиці чи якості роботи пані Уляни. Тут – набагато глибше питання слабкого, хаотичного і розбалансованого свідомо – державного управління.

Я звикла розбиратися у питаннях, тому вибачайте, що буде лонгрід. Зате побачимо повну картину, а не верхівку айсберга.

Давайте розбиратись. Тож, перше:

14 квітня 2016 року - Міністр охорони здоров'я Квіташвілі пішов у відставку.

З 14 квітня 2016 року – в МОЗ немає формально повноцінного керівника – є лише виконувачі обов'язків. При цьому, от халепа – законом дозволено бути лише 2 місяці на посаді в.о.!

(І передбачено це не просто так, а це абсолютно нормальна європейська норма – бо не можна тримати вищі посади держави без легітимно призначеного керівника. Це обмеження у 2 місяці – має зупиняти ситуацію, коли "тимчасові" керівники стають "вічними" без юридичних процедур, цілі галузі не мають очільника, а "тимчасовий" керівник може бути за законом знятий у будь-який момент, тож опиняється на гачку і стає "ручним").

Але давайте далі:

27 квітня 2016 року – пан Шафранський став "виконувачем обов'язків" міністра, на цій посаді він протримався три місяці.

12 липня 2016 року – пані Уляну Супрун призначили заступником міністра. Після відставки Шафранського саме Уляна Супрун стала виконувачкою обов'язків міністра, і в цьому статусі вона перебуває вже два роки.

Маємо дві великі проблеми, які дають простір для спекуляцій різного роду і різних тлумачень та судових рішень:

Перша полягає у тому, що на момент призначення Супрун заступником міністра в уряді НЕ було очільника МОЗ, а Олександр Шафранський був знову ж таки виконувачем обов'язків. При цьому за законом про КМУ – лише чинний Міністр може вносити Прем'єр-міністру подання щодо призначення на посаду заступника.

Тому, фактично Шафранський НЕ мав повноваження робити подання прем'єр-міністру на призначення Уляни Супрун своїм заступником.

Друга ж проблема – полягає у тому, що повноваження в.о. міністрів НЕ врегульовані українським законодавством взагалі.

Єдиним нормативно-правовим актом, який зачіпає тему призначення на посаду в.о. в Україні, є – роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 1965 року (!), за яким в.о. може бути на посаді – не більше 2 місяців.

Отже, відповідно до цих нормативних актів, через 2 місяці після призначення в.о. Уляна Супрун повинна була стати повноцінним міністром – а коаліція мала за це проголосувати, або не проголосувати, і тоді мала б подаватися інша кандидатура на міністра.

І якби була діюча існуюча коаліція (яка формує Уряд і є відповідальною за його роботу) – то такого терміну у два місяці виявилося б цілком достатньо.

Але коаліції в час призначення пані Супрун – вже давно не було.

За законом неіснування коаліції і її неспроможність призначити міністра протягом 2 місяців – тягне – правильно – перевибори, бо не може країна бути в стані перманентних "тимчасових" керівників, перманентного порушення закону і підвішених повноважень.

Це працює і проти міністра, який хоче реформ, і проти цілої галузі, і проти Уряду, і проти влади, і проти суспільства.

Та, на жаль, у нас не працюють закони.

І якщо я щось і зрозуміла за 4 роки аналізу стану державної служби та держуправління – це те, що така ситуація створюється на 100% свідомо.

Питання реформування КМУ та ЦОВВ (центральних органів виконавчої влади), в тому числі і чітке врегулювання статусу "в.о.", який так любить діюча влада, – ми піднімаємо вже 3 роки.

Вимоги прийняти новий закон про КМУ та ЦОВВ – стоять в Коаліційній угоді 4 роки та стоять вже третій рік в Стратегії реформи державного управлянні. Уряд кожен рік лише змінює в цій стратегії цифри і переносить завдання – на наступний рік – і потім на наступний – і знову на наступний.


Ми напрацювали зміни до законодавства, подали законопроект про зміни до закону про КМУ та ЦОВВ, вимагали це питання врегулювати на безлічі робочих груп. Втім, наші законопроекти так і лежать папером десь в комітетах і не розглядаються.

Крім того, у Законі України "Про державну службу" в статті 31 є норма щодо "тимчасово виконуючого обов'язки", яка дозволяє бути в.о. на найвищих керівних посадах державної служби – лише 3 місяці. Кожен рік в новому Державному бюджеті правляча коаліція голосує зупинити цю норму Закону України "Про державну службу" – тим самим свідомо і навмисно створюючи прогалину, якою можна гратися і підривати основи управління країною.

Тому суд, хоч і який би він не був заполітизований після "великої судової реформи і ще 144 реформ", – у ситуації з пані Супрун мотивував своє рішення елементарним перевищенням терміну 2 місяці на посаді в.о. МОЗ.

(*про подвійне громадянство навіть не питайте – це тема іншого великого аналізу).

На жаль, сьогоднішня влада – страшенно полюбляє цю гру в "підвішених", "підконтрольних" в.о.

В різні часи за останні 4 роки в Уряді роками були замість міністрів – в.о. то на 3, то на 4 міністерствах – таких як МінАгро чи МінФін замість реальних призначених Парламентом керівників.

Вже два роки Верховна Рада не має керівника апарату Парламенту України – найважливішої посади державної служби у ВРУ. З липня 2016 року керівник апарату ВРУ – у статусі в.о.

На сьогодні до 10 важливих центральних органів виконавчої влади – без керівників, тобто з в.о.

Сумнозвісна Державна Фіскальна Служба очолюється в.о., замість керівника – з 2017 року – ще з часу відсторонення Романа Насірова.

Майже рік був в.о. в Національному Банку України.

Півтора року не має керівника, а є в.о. – в такому зубрі, як Фонд державного майна України (привіт провалу приватизації).

В Державній службі геології та надр України – керує не голова, а в.о. – з 2015 року!

Державне агентство автомобільних доріг України – з бюджетом в півмільярда (!) гривень – має в.о. з 2016 року.

Мені страшно навіть почати аналізувати, яка кількість державних підприємств не має очільників та керівників, що відповідають за нього – а є лише в.о., які вже давно пересиділи термін у 2 місяці.

Навіщо це робиться?


1 – Бо це ідеальний простір для маніпуляцій, політичних домовленостей, війн за посади та бюджетні кошти – призначення у спрощений спосіб.

2 – Часто це робиться, щоб уникнути легітимних законних процедур призначення або оголошення конкурсу, бо на ньому "фаворит" не зможе перемогти, або не зможе навіть подати документи (бо не має "управлінського стажу" – і тоді "фаворита" тримають, як "в.о.".

3 – Це також "підвішує" особу, яку призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" – "на гачок", бо у будь-який момент її можуть зняти з посади, і часто спекулюють цим.

Звісно, всі ці маніпуляції та ігри з законом – дуже ослаблюють державу і цілі галузі економіки та державного управління.

В ці ігри досконально навчилися гратися ті, хто грає на махінаціях, корупції, договорняках, відкатах, розподілі бюджетних потоків та "смотрящих" за ними.

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.

І вся ця система терміново потребує перезаснування – бо вона валиться – а впавши, може погребти під завалами усе суспільство.

І тому, проблема відсторонення судом пані Супрун – це симптом іншої величезної проблеми, про яку ми з вами маємо голосно кричати, бо вона – як корозія – буде далі і далі роз'їдати державне управління і вже і так слабку державу – зсередини. Не помічати її і не бачити проблему цілісно – ми Не маємо права.

powered by lun.ua
Коментарі — 169
Вика Милеева _ 10.02.2019 00:13
IP: 35.235.226.---
супрун и реформа – рук дела пороха...неужели вы не поняли еще...
Света Малёванная _ 09.02.2019 17:22
IP: 35.235.227.---
Супрун и медреформа-это лицо работы порошенко. в селах нет врачей, как людям жить? это просто геноцид
Корж Микита _ 09.02.2019 11:38
IP: 35.235.226.---
Карина Мусонова:
Роман Білоус:
Юлія Володимирівна стане президентом, і все буде по-іншому!
Погоджуюся і Вірю в Україну!
Умом Россию не понять,
В Россию можно только верить:)

верЮ!:))
Карина Мусонова _ 09.02.2019 11:28
IP: 35.235.227.---
Breda:
...понятно. Тимошенко собирается поддерживать мед мафию до майдановского периода.
У Вас є докази? Чи це ваша суб'єктивна думка?
Карина Мусонова _ 09.02.2019 11:26
IP: 35.235.227.---
Роман Білоус:
Юлія Володимирівна стане президентом, і все буде по-іншому!
Погоджуюся і Вірю в Україну!
Карина Мусонова _ 09.02.2019 11:25
IP: 35.235.227.---
Ця Супрун! Вона ж навіть не відмовилася від громадянства США! Що відбувається?
Роман Білоус _ 08.02.2019 14:56
IP: 37.73.122.---
Юлія Володимирівна стане президентом, і все буде по-іншому!
Breda _ 08.02.2019 09:47
IP: 46.201.54.---
...понятно. Тимошенко собирается поддерживать мед мафию до майдановского периода.
Алена Нестерова _ 07.02.2019 22:47
IP: 46.211.51.---
_A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_:
Кстати, кому не нравится Супрун и то что сердечникам в Украине начали ставить бесплатные стенты – верните медицинскую мафию Богомолец и бегайте собирайте десятки тысяч долларов, они вам устроят реформы вместе с Тимошенко, аха))))
тільки от закупаються вони в 3 рази дорожче, а різницю вона собі кладе в кишеню!
Ярина Малишенко _ 07.02.2019 22:46
IP: 35.235.226.---
Початок реформи був, що багато обіцяє, але результат, краще б залишалося, як було! Чекаємо Юлію Тимошенко, яка змінить все в кращу сторону!
Вероніка Снеп _ 07.02.2019 22:45
IP: 35.235.227.---
Мені вона схожа на неврівноважену психічнохвору!
_A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_ _ 07.02.2019 22:32
IP: 35.235.227.---
Кстати, кому не нравится Супрун и то что сердечникам в Украине начали ставить бесплатные стенты – верните медицинскую мафию Богомолец и бегайте собирайте десятки тысяч долларов, они вам устроят реформы вместе с Тимошенко, аха))))
_A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_ _ 07.02.2019 22:30
IP: 35.235.227.---
Екатерина Крикун:
Так, почекайте. А надайте більш вірні факти! Те, що дороги не робляться, то в і в нас в Кіровоградській обл дорги просто кошмар, то це Ви у Порошенка запитайте!!! А от під час свого прем'єрства Тимошенко багато зробила для людей!
У нас децентрализация и средства на дороги остаются на местах. Вы даже не в курсе кто чем должен заниматься в стране! А если вы считаете что Порошенко должен и вашими дорогами заниматься – то езжайте за паребрик, там для таких как вы один царь на всех есть))))

А что Тимошенко для людей сделала? А то я запамятовал. Всю нефтяную структуру Украины отдала Коломойскому в бесплатное пользование которую недавно в Лондонском суде отбили? Что еще "полезного" она сделала?
Іван Бенер _ 07.02.2019 22:23
IP: 35.235.229.---
Ольга Зарудна:
Супрун со своими советами начала ОСОЗНАННО играть роль ГЛАВНОГО ОРГАНИЗАТОРА НЕГАТИВА!!! НИЧЕГО НЕ БОЯИТСЯ, но ЕСТЬ ЕЩЕ БОГ!!!
таке враження що вона намагається просто винщити населення України своїми "реформами"
Ольга Зарудна _ 07.02.2019 22:20
IP: 176.103.201.---
Супрун со своими советами начала ОСОЗНАННО играть роль ГЛАВНОГО ОРГАНИЗАТОРА НЕГАТИВА!!! НИЧЕГО НЕ БОЯИТСЯ, но ЕСТЬ ЕЩЕ БОГ!!!
_A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_ _ 07.02.2019 22:19
IP: 35.235.227.---
Ольга Щемелева:

Це у нас звідки безгрішна тут взялася? Чи не з неба впала? Ви в Україні давно були? Ми жили особисто і при владі Тимошенко, а тепер при Порошенко.При Тимошенко жили, а тепер вмираємо!!

Я родился и живу тут уже почти 50 лет, прикиньте) Плохо живете? Зайдите в супермаркет Космос в Дримтауне в Киеве, яблочки любые по 8-10 грн зимой, овощи, фрукты недорогие. Раньше я такого не помню)

И что-то не похожи вы на умирающую, попросите помощи у Алены Шкрум. У нее сумочка Гуччи из последней коллекции по цене оффшора))) и триколор на фото видел на той сумочке)) странно, да?
Алена Нестерова _ 07.02.2019 22:13
IP: 46.211.51.---
дякуючи праці Супрун епідеміологічна ситуація в країні погіршилась! Гірше хіба що тільки в Африці!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 22:08
IP: 35.235.226.---
Даша Жукова:
Андрій Бабаков:
Супрун не министр здравоохранения,а директор "кого то обогатительного комбината" во главе с президентом!
Поки вона будуть при владі, такий безлад неминучий!
Прикро, що є ті, хто ще вірить цій владі, а ще гірше те, що за копіки продаються декотрі!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 22:06
IP: 35.235.226.---
Ольга Литвин:
Катерина Постраш:
A_n_t_i_k_i_l_l_e_r_: Коли була прем'єром Юлія Тимошенко зовнішній борг мав цифру 34 % від ВВП країни. Є доступні офіційні дані з Міжнародного валютного фонду, що уряд Тимошенко не додав жодної копійки, (тобто не позичав!!!!), в структуру міжнародного боргу!
Сьогодення – зовнішні борги складають 84% ВВП країни. А за державним боргом треба сплачувати з бюджету 419 мільярдів гривень! Пишите тут, так майте дані, A_n_t_i_k_i_l_l_e_r!
Хто таке вкидає? Чи не права рука ЮТ? Втім, немає різниці – і права, і ліва, і сама ЮТ, і юлефани – всі брешуть.
Тимошенко за два роки прем'єрства набрала боргів більше, ніж всі прем'єри України за всі роки – $24 млрд. Ще багато років будемо виплачувати.
Брехати – таки гріх.
Це у нас звідки безгрішна тут взялася? Чи не з неба впала? Ви в Україні давно були? Ми жили особисто і при владі Тимошенко, а тепер при Порошенко.При Тимошенко жили, а тепер вмираємо!!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 22:00
IP: 35.235.226.---
Виктор Плечун:
Ого как тут бабку любят:)
Про кого це Ви тут написали? Чи не вчили Вас поваги? Тут не про любов розмова йде, а про голову державу! Про кохання розмовляти на сайт знайомств, будь-ласка!
Данііл Пантов _ 07.02.2019 21:51
IP: 176.103.201.---
У СУПРУН "СВОЯ" ЧЕРНАЯ ИГРА!!!
А НАШИ ЛЮДИ СТРАДАЮТ...
Виктор Плечун _ 07.02.2019 21:24
IP: 134.249.224.---
Ого как тут бабку любят:)
Антон Пожарський _ 07.02.2019 21:21
IP: 176.103.201.---
ЕСЛИ МЯГКО СКАЗАТЬ: Супрун является одним из НАИХУДШИМ И/О!!!
Реформы под ее руководством,существенным образом ухудшили состояние!!!!
Даша Жукова _ 07.02.2019 20:44
IP: 35.235.230.---
Андрій Бабаков:
Супрун не министр здравоохранения,а директор "кого то обогатительного комбината" во главе с президентом!
Поки вона будуть при владі, такий безлад неминучий!
Даша Жукова _ 07.02.2019 20:43
IP: 35.235.230.---
Де вони проводять ті медичні реформи? і для кого??
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter