Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Про Уляну Супрун і свідомо створений хаос в країні

06 лютого 2019, 18:26

Друзі, ви знаєте, що Батьківщина часто критикує пані Супрун і теперішній напрямок, за яким іде медреформа, втім, тут питання зовсім не у критиці чи якості роботи пані Уляни. Тут – набагато глибше питання слабкого, хаотичного і розбалансованого свідомо – державного управління.

Я звикла розбиратися у питаннях, тому вибачайте, що буде лонгрід. Зате побачимо повну картину, а не верхівку айсберга.

Давайте розбиратись. Тож, перше:

14 квітня 2016 року - Міністр охорони здоров'я Квіташвілі пішов у відставку.

З 14 квітня 2016 року – в МОЗ немає формально повноцінного керівника – є лише виконувачі обов'язків. При цьому, от халепа – законом дозволено бути лише 2 місяці на посаді в.о.!

(І передбачено це не просто так, а це абсолютно нормальна європейська норма – бо не можна тримати вищі посади держави без легітимно призначеного керівника. Це обмеження у 2 місяці – має зупиняти ситуацію, коли "тимчасові" керівники стають "вічними" без юридичних процедур, цілі галузі не мають очільника, а "тимчасовий" керівник може бути за законом знятий у будь-який момент, тож опиняється на гачку і стає "ручним").

Але давайте далі:

27 квітня 2016 року – пан Шафранський став "виконувачем обов'язків" міністра, на цій посаді він протримався три місяці.

12 липня 2016 року – пані Уляну Супрун призначили заступником міністра. Після відставки Шафранського саме Уляна Супрун стала виконувачкою обов'язків міністра, і в цьому статусі вона перебуває вже два роки.

Маємо дві великі проблеми, які дають простір для спекуляцій різного роду і різних тлумачень та судових рішень:

Перша полягає у тому, що на момент призначення Супрун заступником міністра в уряді НЕ було очільника МОЗ, а Олександр Шафранський був знову ж таки виконувачем обов'язків. При цьому за законом про КМУ – лише чинний Міністр може вносити Прем'єр-міністру подання щодо призначення на посаду заступника.

Тому, фактично Шафранський НЕ мав повноваження робити подання прем'єр-міністру на призначення Уляни Супрун своїм заступником.

Друга ж проблема – полягає у тому, що повноваження в.о. міністрів НЕ врегульовані українським законодавством взагалі.

Єдиним нормативно-правовим актом, який зачіпає тему призначення на посаду в.о. в Україні, є – роз'яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 1965 року (!), за яким в.о. може бути на посаді – не більше 2 місяців.

Отже, відповідно до цих нормативних актів, через 2 місяці після призначення в.о. Уляна Супрун повинна була стати повноцінним міністром – а коаліція мала за це проголосувати, або не проголосувати, і тоді мала б подаватися інша кандидатура на міністра.

І якби була діюча існуюча коаліція (яка формує Уряд і є відповідальною за його роботу) – то такого терміну у два місяці виявилося б цілком достатньо.

Але коаліції в час призначення пані Супрун – вже давно не було.

За законом неіснування коаліції і її неспроможність призначити міністра протягом 2 місяців – тягне – правильно – перевибори, бо не може країна бути в стані перманентних "тимчасових" керівників, перманентного порушення закону і підвішених повноважень.

Це працює і проти міністра, який хоче реформ, і проти цілої галузі, і проти Уряду, і проти влади, і проти суспільства.

Та, на жаль, у нас не працюють закони.

І якщо я щось і зрозуміла за 4 роки аналізу стану державної служби та держуправління – це те, що така ситуація створюється на 100% свідомо.

Питання реформування КМУ та ЦОВВ (центральних органів виконавчої влади), в тому числі і чітке врегулювання статусу "в.о.", який так любить діюча влада, – ми піднімаємо вже 3 роки.

Вимоги прийняти новий закон про КМУ та ЦОВВ – стоять в Коаліційній угоді 4 роки та стоять вже третій рік в Стратегії реформи державного управлянні. Уряд кожен рік лише змінює в цій стратегії цифри і переносить завдання – на наступний рік – і потім на наступний – і знову на наступний.


Ми напрацювали зміни до законодавства, подали законопроект про зміни до закону про КМУ та ЦОВВ, вимагали це питання врегулювати на безлічі робочих груп. Втім, наші законопроекти так і лежать папером десь в комітетах і не розглядаються.

Крім того, у Законі України "Про державну службу" в статті 31 є норма щодо "тимчасово виконуючого обов'язки", яка дозволяє бути в.о. на найвищих керівних посадах державної служби – лише 3 місяці. Кожен рік в новому Державному бюджеті правляча коаліція голосує зупинити цю норму Закону України "Про державну службу" – тим самим свідомо і навмисно створюючи прогалину, якою можна гратися і підривати основи управління країною.

Тому суд, хоч і який би він не був заполітизований після "великої судової реформи і ще 144 реформ", – у ситуації з пані Супрун мотивував своє рішення елементарним перевищенням терміну 2 місяці на посаді в.о. МОЗ.

(*про подвійне громадянство навіть не питайте – це тема іншого великого аналізу).

На жаль, сьогоднішня влада – страшенно полюбляє цю гру в "підвішених", "підконтрольних" в.о.

В різні часи за останні 4 роки в Уряді роками були замість міністрів – в.о. то на 3, то на 4 міністерствах – таких як МінАгро чи МінФін замість реальних призначених Парламентом керівників.

Вже два роки Верховна Рада не має керівника апарату Парламенту України – найважливішої посади державної служби у ВРУ. З липня 2016 року керівник апарату ВРУ – у статусі в.о.

На сьогодні до 10 важливих центральних органів виконавчої влади – без керівників, тобто з в.о.

Сумнозвісна Державна Фіскальна Служба очолюється в.о., замість керівника – з 2017 року – ще з часу відсторонення Романа Насірова.

Майже рік був в.о. в Національному Банку України.

Півтора року не має керівника, а є в.о. – в такому зубрі, як Фонд державного майна України (привіт провалу приватизації).

В Державній службі геології та надр України – керує не голова, а в.о. – з 2015 року!

Державне агентство автомобільних доріг України – з бюджетом в півмільярда (!) гривень – має в.о. з 2016 року.

Мені страшно навіть почати аналізувати, яка кількість державних підприємств не має очільників та керівників, що відповідають за нього – а є лише в.о., які вже давно пересиділи термін у 2 місяці.

Навіщо це робиться?


1 – Бо це ідеальний простір для маніпуляцій, політичних домовленостей, війн за посади та бюджетні кошти – призначення у спрощений спосіб.

2 – Часто це робиться, щоб уникнути легітимних законних процедур призначення або оголошення конкурсу, бо на ньому "фаворит" не зможе перемогти, або не зможе навіть подати документи (бо не має "управлінського стажу" – і тоді "фаворита" тримають, як "в.о.".

3 – Це також "підвішує" особу, яку призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" – "на гачок", бо у будь-який момент її можуть зняти з посади, і часто спекулюють цим.

Звісно, всі ці маніпуляції та ігри з законом – дуже ослаблюють державу і цілі галузі економіки та державного управління.

В ці ігри досконально навчилися гратися ті, хто грає на махінаціях, корупції, договорняках, відкатах, розподілі бюджетних потоків та "смотрящих" за ними.

Це – система, яку влада, нелегітимна коаліція та Президент цілеспрямовано будують після Революції Гідності – система, пов'язана на політичних договорняках корупції та беззаконні.

І вся ця система терміново потребує перезаснування – бо вона валиться – а впавши, може погребти під завалами усе суспільство.

І тому, проблема відсторонення судом пані Супрун – це симптом іншої величезної проблеми, про яку ми з вами маємо голосно кричати, бо вона – як корозія – буде далі і далі роз'їдати державне управління і вже і так слабку державу – зсередини. Не помічати її і не бачити проблему цілісно – ми Не маємо права.

powered by lun.ua
Коментарі — 181
Екатерина Великая _ 07.02.2019 10:56
IP: 35.235.229.---
Ольга Щемелева:
Вот кто реально хочет изменить все в стране так это Юлия Тимошенко! Выиграет выборы, и эту Супрун вместе с Порохом под зад
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 10:55
IP: 35.235.226.---
Екатерина Великая:
Как говорила Супрун,медицина бесплатная, где она бесплатная? Покажите? В больнице даже перчатки врачам покупаешь! Бабушки лежат в больнице и с них берут деньги за лечение! О чем можно говорить!
Та люди не звертаються до лікарень, бо коштів нема. Туди звернися так 2000-3000 тис на день треба. Де такі гроші?
Виктор Волик _ 07.02.2019 10:54
IP: 93.183.212.---
Деточка, сколько вы и ваша партейка популистов хочет в очередной раз поиметь на медицине? Называйте уже цифру прямо.
Екатерина Великая _ 07.02.2019 10:53
IP: 35.235.229.---
У моей сестры ночью примерно в 12 ночи поднялась температура 40, ничем сбить не могли,вызвали скорую, на что сказали звоните своему лечащему врачу! Это реформа такая:? Реформа чтобы люди быстрее умерли или что?
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 10:52
IP: 35.235.226.---
Екатерина Великая:
Ольга Щемелева:
пока при власти такие дармоеды,в стране не будет порядка! Эту всю систему нужно менять срочно!
Згодна з Вами, я роблю все, що можу. Своїх переконала всіх на користь Юлії Тимошенко і тут пишу, щоб люди очі відкрили, бо зима скінчиться, а вони лишаться у сплячці...
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 10:49
IP: 35.235.226.---
Mykola Vorotylenko:
Поважаю людей які вміють аналізувати і читати між стрічок.
Жах в якому багні знаходиться Україна. Але Томосом можливо відвести увагу.
Регулярно читаючи статті і блоги УП я по коментах зробила висновок, що люди не хочуть бачити очевидного! Куди там аналіз робити...Багато хто тільки нецензуру знає, більш нічого не навчені! А тут стільки читати, та це не про наш народ, нажаль...Країна деградує, а владі це на користь!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 10:44
IP: 35.235.226.---
Olechka Struk:
Супрун бы сама пошла полечилась при такой медицине, а не за границей! Сделала она, что теперь при температура 40 скорая не приезжает, что хотите то и делайте!
До моєї тітки не виїхала і тоді швидка, коли сказали, що людина вже не підводиться, ноги відказують. Кажуть, везіть самі до лікарні. Трохи не втратили людину...
Екатерина Великая _ 07.02.2019 10:43
IP: 35.235.229.---
Ольга Щемелева:
пока при власти такие дармоеды,в стране не будет порядка! Эту всю систему нужно менять срочно!
Екатерина Великая _ 07.02.2019 10:42
IP: 35.235.229.---
Как говорила Супрун,медицина бесплатная, где она бесплатная? Покажите? В больнице даже перчатки врачам покупаешь! Бабушки лежат в больнице и с них берут деньги за лечение! О чем можно говорить!
Ольга Щемелева _ 07.02.2019 10:38
IP: 35.235.226.---
Закон порушується всюди, саме страшне, що головні порушники – держпосадовці вищого рангу! Тому нема і на місцях порядку, яскравий приклад бачать зверху!
Olechka Struk _ 07.02.2019 10:36
IP: 35.235.226.---
rabbik:
Научись сначала писать и относиться к людям с уважением, а то ведешь себя как быдло! От куда у тебя такая информация? Где доказательства того что якобы Юлия Тимошенко получила 6 миллионов $?
Семен Сердюк _ 07.02.2019 10:33
IP: 93.170.64.---
Олёже Лушко:
Козыри Раши это Грады в Донбассе и анексия Крыма. Шулера херовы твои москальские друзья.
Olechka Struk _ 07.02.2019 10:30
IP: 35.235.226.---
Супрун бы сама пошла полечилась при такой медицине, а не за границей! Сделала она, что теперь при температура 40 скорая не приезжает, что хотите то и делайте!
Людмила Вронська _ 07.02.2019 10:11
IP: 93.77.230.---
Ольга Литвин:
100000000000000000000% правда
Miroslaw Paranchak _ 07.02.2019 10:02
IP: 37.115.185.---
а створили його відверті і скриті вороги української державності.
meua _ 07.02.2019 05:00
IP: 93.72.11.---
Эта власть во главе с "ГАРАНТОМ" соблюдения законов и Конституции нагло и постоянно нарушает законы и Конституцию, решая таком образом любые проблемы "удобным" для себя способом. По-хорошему, БОЛЬШИНСТВО принимаемых законов могут быть оспорены в судах и Конституционном суде из-за нарушения регламента, других законов или "кнопкодавства". Они все объясняют политической целесообразностью, патриотической риторикой, "державницькой" позицией.
А что за этим? Банальная коррупция чаще всего. Разве Продан, фаворит Гройсмана, это не коррупция?
А деятельность Парубия – это вообще карикатура на работу главы парламента. Он даже главу аппарата ВР не способен назначить.
Ребята обнаглели, чувствуя безнаказанность, не понимая, что после смены власти могут нарваться.
Так что СУПРУН – это симптом и диагноз этой власти и президенту, и ничто иное, как бы порохобты не пытались оправдывать все своими "реформами".
Alex Petrenko _ 07.02.2019 01:49
IP: 35.235.230.---
" Закон Про державну службу. Стаття 19. Право на державну службу. 2. На державну службу не може вступити особа, яка: 6) має громадянство іншої держави " -- Cупрун має іноземне громадянство?
Ольга Литвин _ 07.02.2019 00:28
IP: 46.118.233.---
А ларчик просто открывался:
"Нардеп Ігор Мосійчук особливо і не приховує, що на Супрун наїхали в інтересах регіоналки Бахтєєвої, яка роками лобіювала інтереси фармацевтичної мафії, не гребуючи навіть підтримкою виробників трамадолу". Про це заявив відомий український журналіст Денис Казанський.
"І ось сьогодні людина, що постачала медикаменти вбивцям українських солдат, за допомогою своїх ручних мавпочок домагається відставки українського міністра, яка поламала її старі схеми".
Зрозуміло, чому Батьківщина впряглася разом з радикалами проти Супрун.
Aleks Bulczak _ 06.02.2019 23:59
IP: 46.211.110.---
Ольона сере сердечками.
Oleg Chemerchenko _ 06.02.2019 23:57
IP: 35.235.227.---
Окреме, що має зробити нова влада – проголосити та запровадити справжню рівність УСІХ перед Законом.
Окрім податкової регуляції, насправді, держава має опіклуватись сферою безпеки, здоров'я громадян, пенсіями та державною інфраструктурою. Можливо помиляюсь...
Oleg Chemerchenko _ 06.02.2019 23:51
IP: 35.235.227.---
Проблема, що до мене, у тім, що хвіст рулить собакою. Тобто чинуши (писарі) від самого ніжнього рівня до самого верхнього – це каста, класс, як хочете назвіть, які відчувають себе саме класом, корпорацією, які розуміють один одного навіть не спілкувавшись. Вони посіли з 1992 року місця, які дають їм право торгувати тлумаченням права. А у сьогоднішній Україні ще й писати Закони таким чином, щоб набути право торгувати тлумаченням права.
Олігархи – такі ж залежні від цих писарів, як і найбідніші.
В Україні на сьогодні, що до мене, немає Інститутів як діючих незалежних установ. Але є бізнеси ось цих Писарів будь де – чи то суддейство, чи то нотаріат, чи реєстраторство...
Писар має силу, коли є що тлумачити. Тому перше,що має зробити новий президент/рада – відмінити УСІ регуляторні акти взагалі, та оголосити що уся регуляція окрім податків передається громадським спілкам... І, відповідно, розігнати УСІ регулюючі інстанції...
Ольга Литвин _ 06.02.2019 23:35
IP: 46.118.233.---
Mykola Vorotylenko:
В багні – вата в твоїй голові. Помий голову зсередини. Проясниться в очах.
Ольга Литвин _ 06.02.2019 23:33
IP: 46.118.233.---
Ну так, в стані "тимчасових" керівників країна не може перебувати. А в стані нескінченних парламентських виборів може? Чи не тому батьківщини-самопомочі-радикали розвалили коаліцію, щоб спровокувати позачергові вибори в Раду?
Щодо Супрун. Всім "папєрєднікам" до неї – як до неба рачки. Нарешті зламана медично-фармацевтична мафія, до якої ніхто і підступитися не міг і не хотів. Тимошенко таки спалилася, коли сьогодні в Дніпрі гавкнула на Супрун. Афера з Таміфлю при Супрун була би неможлива.
Mykola Vorotylenko _ 06.02.2019 23:21
IP: 35.235.229.---
Поважаю людей які вміють аналізувати і читати між стрічок.
Жах в якому багні знаходиться Україна. Але Томосом можливо відвести увагу.
Mykola Vorotylenko _ 06.02.2019 23:19
IP: 35.235.229.---
Поважаю людей які вміють аналізувати і читати між стрічок.
Корупція1288 Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

1
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

5
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

21
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter