Альона Шкрум Народний депутат України

Чому премії у 300% – є злом для країни?

22 січня 2020, 16:00

Давайте коротко і без популізму чи "моральних причин". Хочу говорити не про мораль, а про чисту економічну шкоду майбутньому країни та кожному з нас.

Отже, чому премії у 300% є злом для країни?

НЕПРОЗОРІСТЬ

Непрозорість тут потрійна:

• непрозорість процедури встановлення,

• причин встановлення,

• кола суб'єктів для встановлення.

Ми не розуміємо, за які результати роботи, за які вміння, за яке КPI – тобто показники ефективності – посадовець отримує ці премії.

Ми не розуміємо також, за яким критерієм обираються посадові особи, які отримують премії у розмірі 300%, а за якими критеріями оцінюються ті, які отримують 0.

Ми не знаємо, чому саме 300%, а не 3-10-15-85-100...%.

Ми не маємо відповідей на питання "За що?", "Кому?" і "Як саме?" ці премії виплачуються?

А це все – простір для маніпуляцій та зловживань.

НЕПУБЛІЧНІСТЬ

Премії є непублічними.

Дуже часто раніше вони були можливістю уникнути великого розголосу та критики журналістів та суспільства, коли показувалася лише офіційна зарплата на рівні 20-25 тисяч гривень, тобто "голий" посадовий оклад.

А далі, преміями "докидалося" ще 200-300% – скільки у кого вистачало грошей в бюджеті на свій державний орган.

Зазвичай це не публічна історія. Зараз, журналістам доводиться "виловлювати" такі премії в деклараціях про зміни в майновому стані конкретних чиновників. В часи, коли декларації не оприлюднювалися, виловити такі премії неможливо було взагалі. Та і серед сотень тисяч декларацій це не просто.

Навіть зараз Уряд опублікував лише премії членів Уряду, і я вимушена окремими запитами запитувати інформацію по іншим посадовцям у міністерствах.

КОРУПЦІЙНА СКЛАДОВА та ВИЧАВЛЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ЛЮДЕЙ

Непрозорий характер премій робить їх потенційно корупціогенними.

Часто, вони видавалися конкретним посадовцям, які зробили конкретні речі для керівника (напр. дали конкретну довідку та необхідний позитивний/негативний аналіз на запитувану ними тему, підписали чи погодили конкретний документ тощо).

У міністерствах знають: не будеш слухати керівництво, будеш мати власну професійну позицію – отримаєш голий оклад і нуль премій. І далі, спробуй проживи на цей оклад!

При цьому, парадокс у тому, що суспільство платить службовцю як раз за його професійну незалежну позицію. Як баланс та противага можливому недолугому керівнику.

Мовчу взагалі про загальну атмосферу та тотальну демотивацію чесних фахових працівників, які бачать подібні "премії".

ШАНТАЖ та ПОЗИЦІЯ ЗАРУЧНИКА

Премії найчастіше є елементом шантажу на державній службі.

Тобто, якщо ви державний службовець, який фахово зробив аналіз відповідного документу й прийшов до висновку, що той документ, який йому дав керівник – є злочинним та шкідливим для економіки країни, то вам непрямо говорять про те, що у випадку відсутності позитивного висновку чи принаймні висновку "не заперечую", будете жити на "голий оклад".

Таким чином, наприклад, пан Янукович "видавлював" усіх талановитих, професійних, неупереджених та незалежних державних службовців з міністерств. Наприклад, з міністерства охорони здоров'я в свій час пішли з посад усі люди, які відмовлялися покривати корупційні схеми, оскільки їх залишили на "голих" окладах в пару тисяч гривень на місяць протягом року. Тоді як усі інші отримували премії в декілька сотень відсотків та ще і доплати у конвертах.

Тому, це – елемент шантажу державного службовця та посадовців. Вони стають заручниками цього непрозорого механізму. І не здатні фахово більше виконувати свої обов'язки.

А ми потім всією країною дивуємося, чому ніхто не попередив катастрофічні помилки, або не відреагував на кризову ситуацію...?

Все це має причину та наслідок.

ТО ЩО РОБИТИ?

Головне тут питання – яка наша мета? Та чи треба країні професійні незалежні політики та службовці?

Якщо ні – то і працювати вони можуть хоч "безкоштовно" – бо "прогодують себе" на корупційних схемах. Тільки тоді не майте сумніву, на чий інтерес вони працюють.

Якщо ж наша мета – отримати професійних політиків та службовців, які мають знання та досвід і зможуть підняти економіку країни, то треба:

* Треба провести чесну розмову з суспільством, пояснюючи усе те, про що я написала вище. Пояснити стратегію та попросити можливість на рік змінити правила та показати результат. (Саме така можливість зараз і була в Уряду).

* Фахово переглянути та унормувати оплату всіх у публічній сфері – від депутата до міністра і до державного службовця та керівника державного підприємства.

* Треба суттєво підняти посадові оклади, тобто "чисту" та офіційну і публічну зарплату державним службовцям на усіх рівнях за рахунок цих неймовірних премій небагатьом (при цьому не відміняється необхідність проведення функціонального обстеження та скорочення непотрібних функцій та державних органів, які будуть економити гроші).

* Виконати нарешті Закон України "Про державну службу", де сказано, що премія не може бути більше 30%, та "перевернути трикутник": коли 70% того, що отримує службовець – це гарантований оклад, а лише 30% – це можлива премія або надбавка за якісну додаткову роботу. Тут навіть додаткові кошти на першому етапі – не потрібні.

*Прийняти чіткі та прозорі правила оцінювання діяльності службовців та посадових осіб та тих критеріїв їх ефективності, за якими нараховується премія. Одна премія, а не 4 чи 7.

* Розробити додаткових механізм, за яким ті державні службовці, і керівники підприємств, і працівники міністерств, які отримують так звану "підвищену" заробітну плату, беруть на себе зобов'язання декларувати свої видатки та погоджуються на додатковий моніторинг їх способу життя.

Простіше говорячи, я йду на зарплату у 45 тисяч гривень та посаду середнього спеціаліста, і я усвідомлюю, що буду жити за ці 45 тисяч гривень. Бо навіть отримавши корупційний дохід – не зможу їх витратити. І жодна пов'язана зі мною особа не зможе.

А якщо 45 тис для когось на посаді спеціаліста – неприпустимо мало для його рівня життя – то на цю посаду він не іде. Бо доплат та премій йому не обіцяли. Ні в конвертах, ні раз на рік з бюджету.

Всі декларації, перевірки НАЗК, НАБУ та ДБР – мають слугувати меті зробити настільки складним корупційний заробіток на державній службі – що це стане економічно невигідно. В той час офіційний оклад – має бути достойним та достатнім для середнього фахівця на ринку.

-

Чи відомо це все було нашим урядовцям? Звісно. З 2015 року ця дискусія і кожен аргумент відомий та обговорений сто разів з європейцями. Європейці готові допомагати, в тому числі оплачувати частину "підвищеної" зарплати нашим службовцям з грошей платників податків країн ЄС – в обмін на рух уперед до прозорості та усунення корупції.

За 4 місяці Уряд не знайшов ні бажання, ні можливості підняти питання реформи державного управління та реформи оплати праці на публічній службі.

Можливо, зараз, після скандалу, така можливість – стане необхідністю.

powered by lun.ua
Коментарі — 13
lohik _ 23.01.2020 19:03
IP: 35.235.226.---
Ці зарплати високопосадовців з'їли всю економію на низькооплачених...
Vasyl Shtager _ 23.01.2020 14:33
IP: 35.235.226.---
Пані Альона, Ви стільки часу "вбили" і свого, щоб написати, і нашого, щоб прочитати Ваш допис. Оці всі Ваші %, обгрунтування, ... – ні до чого, бо тут дуже проста відповідь, тим більше, що гроші не свої, не з своєї кишені, простіше – дурні, так от – це звичайна корупція, це плата за лояльність владі, за те, що вони зроблять, що від них будуть вимагати.
vpprofcm _ 23.01.2020 10:15
IP: 35.235.226.---
Тут ще не викрито одне важливе питання а чому можуть бути такими високими премії. Справа у тому, що 50% премії (у різних підприємствах і відомствах різні відсотки) повертаються керівнику, який призначає ці премії підлеглим посадовцям. Тому це суцільна корупція і відмивання бюджетних, державних коштів в такий непрозорий спосіб.
Mykhailo Iazhyk _ 22.01.2020 22:51
IP: 35.235.226.---
Слухаю в ЗМІ зараз виправдання про те що чиновники повинні мати високі зарплати і думаю так: не подобається зарплата – шукай собі таку роботу де нормально платять. Такі люди як Лук'ненко, Чорновіл, Стус та багато багато інших в боротьбі за Україну гинули, в тюрмах сиділи, в даний час тисячі добровольців своє життя за Україну віддають. А ця бидлота тільки і думає як урвати з держави.
Yuri Dubov _ 22.01.2020 21:28
IP: 35.235.226.---
Влад Дорошенко:
Rodion Velychenko:
Чому популізм БЮТ є злом для України?
Тому що ідеологія БЮТ = соціалізм.
Все згребти до держави, а народ змусити лише на слова "Прідіте к нам и правьте нами".
Почитаєш деяких – одні повторюють як папуги почуте від політолухів і журналюг "популізм","соціалізм", хоча навряд чи знають взагалі, що означають всілякі "ізми", бо одні навчені нащадками совкових викладачів марксистсько-ленінських псевдонаук, інші – взагалі без освіти і мабуть підзаробляють в бригадах такими коментами. Що їх об'єднує – невміння думати самостійно.
Влад Дорошенко _ 22.01.2020 20:46
IP: 35.235.226.---
Rodion Velychenko:
Чому популізм БЮТ є злом для України?
Тому що ідеологія БЮТ = соціалізм.
Все згребти до держави, а народ змусити лише на слова "Прідіте к нам и правьте нами".
Володимир Войтко _ 22.01.2020 18:42
IP: 35.235.226.---
Тут ще одне треба сказати. Десь після 20000 грн в місяць все, що вище цього, вже не витрачаються на їжу, комунальні послуги, чи одежу. Витрачається на дорогі імпортні речі, чи іноземні курорти. Через це у нас в державі і від'ємний баланс експорт-імпорт.
Анатолий Зинченко _ 22.01.2020 18:30
IP: 35.235.226.---
Це повна вакханалія в інституті держслужби.
Петр Харченко _ 22.01.2020 18:05
IP: 35.235.226.---
Прекрасний аналіз, Альоно. Зависокі зарплати та премії посадовців сумарно наносять більше економічної шкоди державі, ніж притаманна їм корупційна складова. Чим більше людина має грошей, тим азартніше хочеться мати їх ще більше, хочеться красти. Отже, зависокі зарплати посилюють корупцію. На фоні мізерних пенсій простого народу захмарна зарплата – лакмус на корупційність і порядність чиновника, якщо він не відмовляється такою її отримувати. Такий чиновник шибайголовий.
Rodion Velychenko _ 22.01.2020 17:31
IP: 35.235.226.---
Чому популізм БЮТ є злом для України?
Yuri Dubov _ 22.01.2020 17:24
IP: 35.235.226.---
Взагалі оці вимоги високої оплати державним чиновникам від них самих і всіляких гордонів (колись він сказав – треба дати мільйон в місяць, "щоб не крали") – звичайнісіньке нахабство, властиве до речі не порядним людям, а хамам. Пошукайте в Інтернеті, які зарплати найманих працівників і державних службовців в найбагатшій країні – США. Мінімальна річна зарплата людини з повною зайнятістю 15 тис. доларів, максимальна – у президента 400 тис., найвищі посадовці, судді – 150 – 250 тис. Проста арифметика каже, що різниця здебільшого в 10-15 разів – порівняйте з нашою наглотою і сотнями разів різниці. Крім того, в США і переважній більшості розвинених країн діє ще й прогресивний податок, який в нас так і не ввели, знову ж таки мотивуючи "будуть приховувати". Чому "там" немає таких побоювань і супер зарплат, а в нас до цього покірно звикли, ще й дехто з простих людей підтримує?
hrim _ 22.01.2020 16:46
IP: 35.235.226.---
Можна погодитись з деякими аргументами Автора щодо "хаосу" оплати праці високопосадовцям і пропозицій їх впорядкування.

Проте незрозумілими є критерії такого впорядкування.

1. Оклади.
Тарифні сітки ніхто не відміняв і вони є ефективним інструментом дотримання певної соціальної (економічної) справедливості. Є мінімальний розмір і коефіцієнт кваліфікації. Навколо максимуму останнього й може бути дискусія з суспільством (х5, х10, ...). Проте дискусія буде безпредметною, якщо суспільству не показати професійні критерії до міністра, заступника, керівника відомства тощо, на посади яких можуть (за конкурсом) претендувати профі міжнародного рівня. Фактично ж діють зовсім інші підходи.

2. Премія.
Вікіпедія: Премія (від лат. praemia – нагорода, відзнака) – одна з форм заохочення успіхів, досягнутих в праці, науці, літературі, мистецтві чи іншій суспільно корисній діяльності.
Якщо не "працюють" критерії п.1, тоді й п.2 не діє.
Віктор Совщак _ 22.01.2020 16:31
IP: 35.235.226.---
Рахунко́ва пала́та України – орган фінансово-бюджетного контролю, який утворюється Верховною Радою України, підпорядкований і підзвітний їй. Працює самостійно і незалежно від інших органів держави... В тому числі від КМ України... Хто заважає бюджетному комітету співпрацювати з РП для перевірки законності нарахування зп урядовцям і вироблення висновків щодо ризиків для держави повязаних зі станом заробіної плати держслужбовцям в т.ч. урядовцям... Успіхів
ONLINE
Порошенко2 Свобода слова568 Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter