11 червня 2021, 19:43

Росія зачинила для себе Відкрите небо

Отже, 7 червня Росія оголосила про свій вихід із Договору з відкритого неба (ДВН) – як вона стверджує, у відповідь на раніше прийняте рішення США. Причому російське МЗС у заяві від 28 травня назвало дії США щодо виходу із ДВН "деструктивними" і "короткозорими".Слід зауважити, що учасниками даного договору зараз є 32 країни (вже виключаючи США і Росію), які свого часу домовилися про заходи задля зміцнення взаємної довіри. Зокрема, про здійснення спостережних польотів над територіями одна одної для забезпечення принципів відкритості і транспарентності. Україна підписала цей договір 24 березня 1992 року, а ратифікувала 2 березня 2000 року.

Згідно з договором кожна держава-учасниця зобов'язалася прийняти, а також має право сама виконати певну кількість спостережних польотів, яка визначається окремою квотою для кожної держави. Договір детально регламентує вимоги до літаків спостереження, визначає технічні можливості спеціальної апаратури, містить процедури організації спостережних польотів і обробки зібраної під час цих польотів інформації.

Суть питання полягає у тому, що останніми роками США і Росія активно висували взаємні звинувачення щодо порушень при виконанні положень цього договору. Зокрема, Вашингтон був незадоволений тим, що Москва обмежувала інспекційні польоти американських літаків над Калінінградською областю і деякими районами Південного Кавказу. Крім того, у травні минулого року США заявили, що Росія використовувала інформацію, отриману в рамках ДВН, для уточнення даних систем наведення високоточних ракетних озброєнь на об'єкти критичної інфраструктури США в Європі.

Росія, у свою чергу, обурювалась американськими обмеженнями щодо прольотів її літаків над деякими районами у Тихому океані. Її реакція на рішення США вийти із ДВН була помітно нервовою і навіть помітно болісною.

Росіяни нещодавно значно витратилися на модернізацію своїх літаків, призначених для прольотів над територією Сполучених Штатів та їхніх союзників по НАТО. Окрім цього, в Москві розуміють, що Вашингтон вже має потужне супутникове угруповання із апаратурою спостереження останнього покоління, за допомогою якого американські військові зможуть компенсувати відсутність спостереження з літаків за територією Російської Федерації, яке раніше здійснювалося у рамках ДВН.

Крім того, у проекті військового бюджету США на 2022 рік передбачено виділити на посилення космічної розвідувальної спроможності абсолютно не підйомні для Росії 22,6 мільярдів доларів. Тому, не бажаючи втрачати інформаційно-розвідувальні можливості у рамках ДВН і продовжуючи агресивний зовнішньополітичний курс, Москва впродовж останніх місяців намагалася вбити клин у Трансатлантичне партнерство, спробувавши домогтися від європейських держав-учасників ДВН гарантій щодо непередачі Вашингтону даних, отриманих під час прольотів їх літаків над територією Росії.

Москва також вимагала для себе можливість безперешкодного прольоту над американськими військовими об'єктами, що знаходяться на території країн-членів ДВН. Звичайно ж, такі російські вимоги були відкинуті союзниками США по НАТО.

Є підстави вважати, що у Москві до останнього сподівалися переконати Адміністрацію Байдена повернутися до Договору з відкритого неба, використовуючи усі можливі інструменти, включаючи різноманітний інформаційний та дипломатичний тиск.

Сподіваємось, що не лише міжнародне демократичне співтовариство прискіпливо проаналізує останні зміни у сфері безпеки на європейському континенті і зробить відповідні висновки. Їх має зробити й Україна. Вочевидь, що із виходом росіян із зазначеного договору він втрачає сенс і для України. До речі, буде цікавим побачити позицію ще одного учасника ДВН – Білорусі, яка є військово-політичним союзником Росії.

У будь-якому випадку, вищому військо-політичному керівництву України слід вже найближчим часом провести предметні консультації із США, як нашим стратегічним партнером, і сусідніми країнами-учасниками ДВН з метою вироблення відповідної скоординованої позиції. Адже після зміни політичної позиції має бути оперативно оновлена і військова. Більше того, враховуючи нещодавню суттєву концентрацію російських військ поблизу наших кордонів, часу на зволікання Україна з цього приводу явно немає.

powered by lun.ua

Три запитання від УП і три відповіді від Голови Політичної партії ''Сила і Честь''

ЗМІ – це дійсно четверта влада. Від неї залежить, в тому числі поширення правди, напівправди, тенденційної інформації чи навіть прихованої дезінформації...

''Сила і Честь'' звернулася до Міністра освіти і науки стосовно цілеспрямованого знищення Науково-дослідного інституту українознавства

Політичною партією "Сила і Честь" направлено лист на Міністра освіти і науки України Шкарлета С.М. стосовно цілеспрямованого знищення Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, що є загрозою національній безпеці нашої держави в інформаційній та гуманітарній сферах – особливо під час війни з російським агресором...

Росія зачинила для себе Відкрите небо

Отже, 7 червня Росія оголосила про свій вихід із Договору з відкритого неба (ДВН) – як вона стверджує, у відповідь на раніше прийняте рішення США...

Настав час Істини: зовнішня політика України має бути проактивною і наступальною

Сьогодні розпочався візит в Україну Державного секретаря США Ентоні Блінкена. Подія дійсно непересічна, адже у період пандемії міждержавні візити узагалі відбувається доволі нечасто, а тут йдеться про перший візит до нашої країни високопосадового представника Адміністрації президента Байдена, та ще й на тлі нещодавнього загострення відносин між Києвом та Москвою, спричиненого значною концентрацією російських військ біля кордонів України...

Українська Армія свій патріотичний обов'язок виконає. А чи виконає свій державотворчий обов'язок вища політична влада України?

В Україні саме від ПОЛІТИЧНОЇ ВЛАДИ залежить реалізація геніальних слів нашої відомої землячки (Киянки!), п'ятого прем'єр-міністра Ізраїля Голди Меїр: "Якщо ви хочете побудувати ту країну, в яку будуть повертатися її сини і доньки, якщо ви хочете побудувати країну, з якої будуть виїжджати тільки в сезон відпусток, якщо ви хочете побудувати країну, у якій не буде почуття страху за майбутнє, то зробіть всього лише два кроки: 1...

Ставлення, яке має об'єднати Україну

Недавнє рішення РНБО щодо нових санкцій не може бути не підтриманим усіма, хто вважає себе патріотами держави. Але, це – дійсно випадок, коли краще пізно, ніж ніколи...