Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеціська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Біометрія і пропаганда

03 вересня 2017, 09:25

Набрання чинності Указом Президента України N256/2017 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 10 липня 2017 року "Про посилення контролю за в'їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержанням ними правил перебування на території України", простіше кажучи, – про біометричний контроль при перетині кордону, – став пусковим механізмом для чергової порції істерики в інформпросторі Росії. При тому, що в'їзд в Україну за біометричними паспортами запроваджується з 1 січня 2018 року та стосуватиметься загалом усіх, хто перетинатиме український кордон, Росія навмисно публічно перегинає палку, акцентуючи, що цей крок – камінь виключно у її город.

Реакція як російських чиновників, так і політиків, експертів, фахівців вельми цікава. Зокрема, очільник зовнішньополітичного відомства РФ Сергій Лавров одразу розпочав бубоніти про "дзеркальну відповідь". Натомість заяви інших російських політиків переважно зводяться до того, що Росія, звичайно, повинна відповісти "дзеркально", але таким чином, щоб ця відповідь не вдарила по "простих українцях" – лише по "верхівці". Відомий політичний аналітик Анатолій Вассерман взагалі вважає, що запровадження біометрії для росіян є "відвертою провокацією" з боку України, мета якої – викликати "жорстку реакцію" Росії. На якій він, як і решта "добрих" російських коментаторів, не наполягають, щоб не нанести шкоди "простим українцям". Яким начебто українська влада цим кроком прагне ускладнити поїздки до Росії...

Країна-агресор знову включила свою гібридну пісню, справжня мета якої – дезінформувати українців. Суть цієї "дези" зводиться до того, що запровадження біометричного контролю, по-перше, стосується насамперед громадян РФ, а по-друге спрямована проти самих українців, які начебто сплять та бачать, як би поїхати до Росії. А вона демонструє таку несамовиту турботу про них, що вагається із "дзеркальною відповіддю".

Не треба також забувати про те, що, як це не сумно, у Росії нині таки знаходяться декілька мільйонів українців. І ця гібридна технологія розрахована саме на цю категорію наших співвітчизників. Бо у випадку відповідного запровадження біометрії для в'їзду в Росію, цих людей очікує непрогнозована перспектива. Ця тема розігрується вже дуже активно. Перший заступник глави Комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Франц Клінцевич вже заявив, що "Київ дуже хотів би, аби ми попросили з країни п'ять мільйонів громадян України, які у нас працюють, а потім вже розбирались би з кожним з них окремо".

Тобто Росія нині грає в овечку, знявши на цей випадок свою вовчу шкіру. Але це не повинно нікого ввести в оману.

Бо є об'єктивний порядок речей в запровадженні біометричного контролю при перетині кордону. І є сенс нагадати логіку української держави у цьому контексті.

Як відомо, запровадження біометричних паспортів та біометричного контролю було вимогою ЄС при наданні Україні безвізового режиму. Громадяни країн ЄС і взагалі усіх розвинутих держав Світу давно вже подорожують виключно із такими сучасними документами. І, відповідно, проходять контроль сучасного технологічного рівня.

За цих загальних умов, для України доцільність такого кроку дійсно містить ще й додатковий сенс. Ідентифікаційний контроль є одним із важелів боротьби із проникненням на українську територію осіб, причетних до терористичної або диверсійної діяльності, що є абсолютно виправданим за умов воєнного конфлікту, який триває на українській території. Саме тому президентським указом передбачено оновити перелік держав міграційного ризику, зокрема внести до нього Російську Федерацію. Викликає лише подив, що такого кроку не було зроблено значно раніше, – три роки назад.

У Росії навіть є "наївні" люди, які вважають, що запровадження біометричного контролю має на меті "створення максимальних перепон для прямого спілкування між громадянами Росії і України" (цей перл належить Голові Комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтину Косачову). Хочеться спитати – які перепони? Бо насправді РФ сама видає своїм громадянам біометричні паспорти, починаючи із 2009 року. Той же пан Анатолій Вассерман, стверджуючи про українську "провокацію", визнав, що такі документи вже має велика кількість росіян і отримати їх в РФ не є проблемою взагалі.

Отже, "доброта" Росії і в цьому контексті є імітаційною і гібридною.

Українська влада повинна була б розуміти це.

Тому треба було готуватись до пропагандистської реакції Росії заздалегідь. Знаючи манери російських пропагандистів, обмежуватись просто публікацією президентського указу вже зовсім непрофесійно. Як і розраховувати на те, що країна-агресор "проковтне" такий крок України і не втне чогось у своєму стилі. Але у нас, як завжди – читайте скупі слова указу і робіть що хочете.

Однак цього замало.

Бо нині з'ясовується, що і дружні країни, з якими Україна має спільний кордон, не були належним чином проінформовані про запровадження вимог щодо наявності біометричного паспорту для їхніх громадян.

В усякому разі реакції зовнішньополітичного відомства Білорусі, яке заявило, що "очікує роз'яснень" від української сторони щодо питань можливого виникнення проблем у громадян обох країн при перетині загального кордону, можна було б уникнути при належному інформаційному супроводженні.

І найголовніше – ще до появи указу треба було дати вичерпні відповіді для українців, які або знаходяться в Росії, або вимушені там бувати. Це необхідна інформаційна робота, яка могла б знизити градус впливу російської пропагандистської машини на цих українських громадян. Невже не зрозуміло, що відповідальна держава має діяти саме так?

Коментарі — 25
Luiza Prohorenko _ 04.09.2017 21:47
IP: 35.195.10.---
Біометричні паспорти це добре. Наскільки ж простіше жити стало...
Yaroslav Yurkiv _ 04.09.2017 11:28
IP: 35.195.10.---
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Хох/лы и африканцы остановились на собирательстве в своём развитии.
Не знаю, як африканці, а українці насправді гуртуються у своєму національному розвитку... на радість кацапам.
Егор Быстров _ 04.09.2017 11:06
IP: 93.76.225.---
хоть что-то, кроме личного обогащения, эта власть может делать не через ж.?
Yaroslav Yurkiv _ 04.09.2017 01:38
IP: 35.195.113.---
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Евгений Дергаченко:
В США, до 80 года, всем говорили, что это страна демократии и свободы и на её демократическую жизнь Должны смотреть все без ограничений...
++++++++++++
Кроме дикарей!
– Хо/хлов что ли!?
Кромє дікарєй!
Дикари у нас хох/лы, они имея 40 миллионов населения, воюют со своим народом, не имеют машиностроения, и народ посылают на работу в соседние страны в одной России вас хох/лов 4 миллиона.
Дикунського ладастраєнія в Україні справді немає, зате є безвіз, і можна купити собі фольксвагенстраєніє.
Yaroslav Yurkiv _ 04.09.2017 01:35
IP: 35.195.113.---
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Евгений Дергаченко:
В США, до 80 года, всем говорили, что это страна демократии и свободы и на её демократическую жизнь Должны смотреть все без ограничений...
++++++++++++
Кроме дикарей!
– Хо/хлов что ли!?
Кромє дікарєй!
Дикари у нас хох/лы, они имея 40 миллионов населения, воюют со своим народом, не имеют машиностроения, и народ посылают на работу в соседние страны в одной России вас хох/лов 4 миллиона.
Ладастраєнія в Україні, дякувати Богу, немає, зате є безвіз, і можна купити собі фольксвагенстроєніє!
Yaroslav Yurkiv _ 03.09.2017 22:57
IP: 35.195.151.---
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Евгений Дергаченко:
В США, до 80 года, всем говорили, что это страна демократии и свободы и на её демократическую жизнь Должны смотреть все без ограничений...
++++++++++++
Кроме дикарей!
– Хо/хлов что ли!?
Кромє дікарєй!
Yaroslav Yurkiv _ 03.09.2017 21:53
IP: 35.195.10.---
Евген Дергаченко:
В США, до 80 года, всем говорили, что это страна демократии и свободы и на её демократическую жизнь должны смотреть все без ограничений...
++++++++++++
Окрім дикунів!
Yaroslav Yurkiv _ 03.09.2017 21:51
IP: 146.148.120.---
Евген Дергаченко:
Yaroslav Yurkiv:
Олег Чирва:
руслан49:
З цих мільйонів заробітчан в Росії декілька мільйонів чоловіки. Росія не хоче їм забороняти у себе працювати,бо в Україні ці чоловіки у випадку війни можуть призватися в армію.
***

Вот как... А Путин не боится, по-вашему, что эти миллионы мужчин ''у выпадку вийны'' могут создать прямо в РФ партизанские бригады – всякие там ''Азовы'', ''Торнады''? Вот дурачок, не правда ли?
УПА!
Вот ета будет @опа!
Ты то сам, мастерок в России никогда не променяешь на украинский схрон – привык уже жить в цивилизации.
хи-хи-хи
Націоналіст всюди зробить собі криївку, та хоч в крємлє.
Yaroslav Yurkiv _ 03.09.2017 21:49
IP: 35.189.208.---
Олег Чирва:
Yaroslav Yurkiv:

А Юркив там кем станет? Не Левой Ребетом, случайно?
Лейбою Бронштейном.
Vlad Doroshenko _ 03.09.2017 20:33
IP: 93.72.70.---
Чого у нас влада асоціюється з багнюкою, в яку часто треба влізти, щоб добути копійку, а, як добув копійку, то від влади треба її заховати, бо забере? Наприклад, заберуть насірови і арендують собі лондонські квартири на 125 років, або коболєви зі створених державою монополістів з міліонними зарплатами від наших ротердамських тарифів. Чого сьогоднішня влада (з її паспортами і законами) така ж популярна, як колишнього президента-втікача? Чогось мені здається, що пройде трохи часу і замість біометричних введуть з тими ж аргументами голограмометричні, чи антропометричні. А теперішні вводящі на той час будуть з паспортами з іншими гербами, бо багатьох своїх родичів вже вивезли і рахунки в тамтешніх банках наповнюють. А інших нєльзя переобрати, бо війна, окупант так і чекає нашого безвластія. Колоніальна, окупаційна, яка ще буває влада? Хтось кращу на собі відчував? – поділіться відчуттям, пані Марино, в європах буваєте?
Олег Чирва _ 03.09.2017 19:23
IP: 104.196.127.---
Yaroslav Yurkiv:

А Юркив там кем станет? Не Левой Ребетом, случайно?
Yaroslav Yurkiv _ 03.09.2017 17:41
IP: 35.189.208.---
Олег Чирва:
руслан49:
З цих мільйонів заробітчан в Росії декілька мільйонів чоловіки. Росія не хоче їм забороняти у себе працювати,бо в Україні ці чоловіки у випадку війни можуть призватися в армію.
***

Вот как... А Путин не боится, по-вашему, что эти миллионы мужчин ''у выпадку вийны'' могут создать прямо в РФ партизанские бригады – всякие там ''Азовы'', ''Торнады''? Вот дурачок, не правда ли?
УПА!
Вот ета будет @опа!
Yaroslav Yurkiv _ 03.09.2017 17:24
IP: 35.195.70.---
В наших мізках – і ненавість, і жага помсти,
А кров кипить, аж розлітається фермент,
Усім хахлам/кацапам в Україні більш не 'рости,
Россентимент – вагомий аргумент!
Олег Чирва _ 03.09.2017 16:47
IP: 35.196.88.---
руслан49:
З цих мільйонів заробітчан в Росії декілька мільйонів чоловіки. Росія не хоче їм забороняти у себе працювати,бо в Україні ці чоловіки у випадку війни можуть призватися в армію.
***

Вот как... А Путин не боится, по-вашему, что эти миллионы мужчин ''у выпадку вийны'' могут создать прямо в РФ партизанские бригады – всякие там ''Азовы'', ''Торнады''? Вот дурачок, не правда ли?
Anatol Zubenko _ 03.09.2017 16:38
IP: 35.195.51.---
Spirito:
PS
"Украина никогда не была глубоко коррумпированным государством.Из нас сделали
коррумпированный народ." – (С.Пискун)
(?)
(через доларизацію і офшоризацію економіки,в т.ч.?)
Є плани створити світовий олігархічний уряд через реформу ООН?
Менше відсотка населення планети володіє половиною (чи більше) світових статків.
Офшоры контролирует Британия, она их и создала...
Anatol Zubenko _ 03.09.2017 16:35
IP: 35.189.208.---
руслан49:
З цих мільйонів заробітчан в Росії декілька мільйонів чоловіки. Росія не хоче їм забороняти у себе працювати,бо в Україні ці чоловіки у випадку війни можуть призватися в армію.
Вряд ли там столько... Даже с наших краев их остались единицы, как то незаметно прошла переориентация на Европу. Сейчас у кого не спросишь где, то ответ:-Киев, Польша, Чехия,Америка...Литва, последнее время...А Россия-редко...
Олег Чирва _ 03.09.2017 16:14
IP: 35.185.15.---
Spirito:
2. -"Если у НАТО есть доказательства в виде снимков вторжения РФ в Украину,то почему нельзя передать эти доказательства в Гаагу?И решить вопрос с РФ раз и навсегда?" ****

Так с Россией уже ''решали вопрос раз и навсегда'' – и Батый, и Мамай, и Кырым Герай, и Владислав с Самозванцем, и Карл 12й, и султаны, и Фридрих 2й, и Наполеон, и шах, и Коалиция, и Кайзер, и Антанта, и Гитлер – с одинаковым результатом. А эти ребята были покруче, чем карпатские команчи...

Интересно, когда Спириты с 2005 г. стали бегать с воплями: ''Москалей на ножи! Москаляку на гилляку!" – чего они, собственно, добивались? Наверное, добрососедских, дружественных отношений?
Олег Чирва _ 03.09.2017 15:56
IP: 35.196.195.---
Федор Микула:
Треба не тільки біометричні паспорти...А також пограничні стовпи і проволоку на кордоні з Росією...Щоб зброю і боєприпаси вільно не в Украіну сєпарам не возили...
А не ты ли, Хведя недавно в ганделике на Краковском рынке с пеной у рта осуждал Берлинскую стену? Не ты ли отдавал бетонный комочек из нее за два пузыря???
Так чем же ты, Хведя отличаешься от коммуняк?

''НАЦИОНАЛИСТЫ _ ЭТО КОММУНЯКИ НАИЗНАНКУ!" (О. Чирва).
Борис Беккер _ 03.09.2017 15:47
IP: 35.195.204.---
В мозгах у них – завистливость и злоба,
В крови у них – ущербности фермент.
Всем украинцам/украинкам – русофобам
Диагноз ставлю я: ресентимент.
руслан49 _ 03.09.2017 13:59
IP: 35.195.68.---
З цих мільйонів заробітчан в Росії декілька мільйонів чоловіки. Росія не хоче їм забороняти у себе працювати,бо в Україні ці чоловіки у випадку війни можуть призватися в армію.
Федор Микула _ 03.09.2017 13:39
IP: 46.118.141.---
Треба не тільки біометричні паспорти...А також пограничні стовпи і проволоку на кордоні з Росією...Щоб зброю і боєприпаси вільно не в Украіну сєпарам не возили...
Федор Микула _ 03.09.2017 13:35
IP: 46.118.141.---
Хто хоче виіхати до Росіі на роботу, то паспорт собі зробить...Але це створить зараз ще більші черги біля пунктів міграційних служб...
Борис Беккер _ 03.09.2017 13:30
IP: 35.195.68.---
Попробовала, было, Ставнийчук критиковать постмайданную власть за косяки на важных направлениях общественно-политической и экономической жизни и пришла к выводу, что дело это бесперспективное, хлопотное и, к тому же, небезопасное. Теперь будет критиковать деятельность Порошенко и Ко за то, за что в нынешней Украине критиковать власть патриотично, безопасно и, я бы даже сказал, Богоугодно – за их недостаточную жесткость и дальновидность в отношениях с Рашкой-парашкой.
Олег Чирва _ 03.09.2017 13:23
IP: 35.196.88.---
Олександр Перший:
Все розумно і правильно. Це державницький підхід. Дивує неочікувана для мене чіткість визначення Росії, як країни-агресора. Дякую, пані Марино!
Неужели не ясно, что от очередной идиотской выдумки пострадают исключительно ПРОСТЫЕ ЛЮДИ и только они?

А Марина делает губки бантиком, будто не знает, что предусмотрены ещё и регистрация иностранцев по месту пребывания, о ибъявление РФ страной рискованной миграции (по какому, интересно, критерию?). И вот на весь этот комплекс РФ и ответит, и крайними окажутся наши гастарбайтеры...
Олександр Перший _ 03.09.2017 12:53
IP: 188.163.12.---
Все розумно і правильно. Це державницький підхід. Дивує неочікувана для мене чіткість визначення Росії, як країни-агресора. Дякую, пані Марино!
ONLINE
Україна та Європа955 Уряд реформ336 Aтака Путіна1123 Корупція1153 Свобода слова550
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter