Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеціська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Таємниця ''сьомої статті'': мовні шифри реформаторського ''зуду''

20 вересня 2017, 21:07

Хочу почати із простого запитання – хто-небудь бачив на власні очі ОСТАТОЧНИЙ варіант положень Закону України "Про освіту", що проголосований у парламенті 5 вересня? Включно із приписом статті 7 цього Закону, якою регулюється питання мови навчання, зокрема в частині освіти представників національних меншин? Чи бачив текст цієї норми хоч хтось, окрім спікера парламенту Парубія, який учора його підписав та передав на підпис президентові?

Актуальне запитання, чи не так? Бо судячи із дикого галасу, який влаштовано з різних боків нових мовних барикад, усі неначе б то ознайомлені з текстом. Але спільна ознака коментарів усіх, хто нині маніакально знущається над клавіатурою комп'ютера, – відсутність в їх "аналізах" відповідних цитат, посилань на текст контраверсійного Закону. Одні – у стані істерики через "зраду", інші – волають про "перемогу". Але у цій емоційній оболонці немає жодного конкретного змісту. Все ходить околясом!

І я, та й багато інших, спостерігаючи за черговою неспроможністю влади, залюбки проаналізували б правові приписи цієї вже знаменитої статті 7, якою спровоковано скандал міжнародного рівня – із заявами МЗС семи країн, а сьогодні ще й на додаток парламентів Угорщини та Румунії. Із "дорученнями роз'яснити норму закону" послам з боку українського прем'єр-міністра. (Який, власне, не пояснив що конкретно пояснювати, але з ним таке буває, як кажуть, проїхали...). То ж веду далі...

Проаналізували б норму та дали б ймовірно добру пораду, як завжди, але... Проголосованого парламентом 14 днів назад Закону про освіту не було оприлюднено ані раніше, ані нині, тож широкий загал до нього немає доступу.

Ймовірно, його остаточне викладення може знаходитись у кількох місцях.

По-перше – на сайті ВР. Але там досі "висить" варіант Закону про освіту, який був запропонований депутатам до другого читання – без будь-яких правок з липня 2017 року.

По-друге – не варто шукати закону у відкритому доступі, до прикладу, на сайті АП. Хоч президент, за інформацією ЗМІ, отримав його учора.

Ну, і зрештою – текст мав би бути чітко озвучений під час обговорення в парламенті і зафіксований у відповідній стенограмі. Але вивчення стенограми обговорення під час ухвалення цього Закону, може порушити психічний стан навіть дуже здорової людини. От цитата з Парубія, який пропонує депутатам голосувати, чого вартує! Подаю дослівно: "Отже, я ставлю на голосування Закон про освіту з поправками, які були оголошені головою комітету Олександром Володимировичем Співаковським з трибуни під стенограму, а також в редакції частини сьомої, які були озвучені, які були озвучені Костянтином Юсовим з трибуни Верховної Ради України, а також доповнюючи поправку 814, яку підтримують усі в залі і яка всіх об'єднує, і з техніко-юридичними правками. З тими всіма заувагами я прошу підтримати проект Закону про освіту, номер 3491-д, депутатський, в другому читанні та в цілому. Колеги, прошу голосувати, прошу підтримати. Голосуємо! Прошу підтримати, прошу проголосувати".

Оця парубіївська абракадабра і була проголосована! Навіть не зважаючи на те, що спікер обізвав сьому статтю "сьомою частиною", на наявність у стенограмі варіанту, зачитаного Костянтином Юсовим, на текст поправки, зачитаний Оксаною Білозір, остаточного варіанту викладення статті 7 проекту Закону так і не було ні озвучено, ні написано під час голосування у парламентській залі.

Отже, навіть якщо "аналітики" з обох боків вміють приєднуватись до астрального тіла Парубія і читати думки у його астральній голові – відповідного формулювання вони там не знайдуть. Хіба що шифри та коди.

Тому друге запитання – звідки і навіщо увесь цей нездоровий рейвах, – має цілком зрозумілу відповідь. Це – черговий "здобуток" відсутності елементарної законотворчої культури. Яка дозволяє у порушення Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" проштовхувати до надскладного з правової, політичної, культурно-освітньої і практичної точок зору законопроекту, ключову правку "з голосу"! Вдумайтесь, люди – з голосу! І вчитайтеся у те (вище), що озвучив той "голос". Мовне питання, що є вже національними граблями, на які із дурною впертістю знову наступив теперішній парламент, питання, яке може спровокувати політичні вибухи та конфлікти (згадаємо, що було використано Росією як привід для початку анексії Криму), не має вирішуватись у такий примітивний, ганебний спосіб! Однак вкотре потрібно було спринтерським темпом відкрити "реформаторський сезон", а спікер Парубій звик виконувати, а думати при цьому не те щоб не звик – не навчився.

Відкрили. Як могли.

Абракадабра Парубія – питання окреме. Якщо б він узяв на себе інтелектуальне навантаження зачитати остаточний варіант статті 7 – сьогодні, принаймні, був би матеріал для фахового і конкретного аналізу. Але виходить, що ставлячи ЦЕ на голосування, спікер сам ще не уявляв собі, що то буде за текст!... Депутати, які голосували за спікерське буркотіння, узагалі тепер "не при справах".

Отже, увесь цей скандал, з якого тепер країна знову вибиратиметься із серйозними іміджевими втратами, вкотре є наслідком дрімучості сучасних законодавців та "реформаторської сверблячки", до якої так чутливий спікер парламенту. Крім того і стимулюють його серйозно. От сьогодні, до прикладу, прем'єр Гройсман заявив, що до нього доходять сигнали про начебто штучне затягування деякими політичними силами судової реформи, – для того, щоб зробити неможливим прийняття наступного етапу реформаторського зуду у вигляді пенсійної реформи. Володимир Борисович заявив, що сам був спікером і знає, "як працюють всередині процедури".

За його таємними "знаннями" виходить, що розгляд навіть тисячі поправок за день (а саме таку продуктивність продемонстрували депутати у перший день розгляду судової реформи) – це мала швидкість? То раджу взяти до рук калькулятор – відкриється багато цікавого. Навіть якщо припустити, що парламент працював вісім годин із годинною перервою на обід та мінімум годиною на "розкачку", то виходить таке: 6 годин – це 21600 секунд. Ділимо на тисячу поправок (які, до речі, були в абсолютній більшості відхилені), і отримуємо... 21,6 секунди на поправку! Така космічна швидкість сама по собі виглядає, як претензія на Шнобелівську премію, але прем'єр-міністру це здається затягуванням!

Попереду – нові такі "реформи". І нові "рекорди".

...А от остаточний варіант викладення статті 7 Закону про освіту ми побачимо тепер лише після публікації тексту, підписаного главою держави. Тобто не зовсім скоро і зовсім не обов'язково – у межах п'ятнадцяти днів, які відведені президенту для підписання закону або його ветування. Бо президент, як тепер водиться, може і не дотримуватися цього строку.

Тому вже сьогодні є потреба, не дочікуючись підписання і публікації, надати суспільству текстуальну версію ухваленого парламентом Закону України "Про освіту". Без шифрів, кодів і спікерської абракадабри. Достатньо елементарно оновити текст на сайті ВР – і фахове середовище надасть необхідний аналіз змісту і наповнення статті 7. Який, вірогідно, стане при нагоді главі держави, що опинився через цей закон у дуже незручній позиції. Адже "другий західний фронт", який утворився внаслідок мовної норми, якось треба нівелювати. Та й черговий розбрат всередині країни нікому не потрібен.

Коментарі — 25
Юрій Коржинський _ 25.09.2017 11:07
IP: 35.195.237.---
Микола Загородній:
Такі школи для нацменшин з їх етнічною мовою викладання існують в центральноєвропейських країнах, правда, поодинокі. В т.ч. українські (тим більше поодинокі). Повинна бути дотримана вимога володіння державною мовою для займання певних посад, публічних вистукпів в ЗМІ на загальнодержавних каналах. Володіння чи не володіння державною мовою повинно бути проблемою самих представників нацменшин. Очевидно, що не володіння повинно обмежувати їх кар'єрні перспективи в Україні
Юрій Коржинський _ 25.09.2017 10:58
IP: 35.190.221.---
Діяльнісить Парубія на посаді голови Верховеної ради, м'яко кажучи, давно дивує. Ми від нього такого не чекали. Прогинається хлопець... Під кого?
Микола Загородній _ 24.09.2017 22:59
IP: 37.55.188.---
Прод.Щодо цього категорично ставлять питання Гаазькі рекомендації щодо прав нацменшин на освіту, прийнятих під егідою організації з беспеки та співробітництва в Європі ОБСЄ) у жовтні І996 РОКУ "Особи, які належать до нацменшин, зобов"язані інтегруватися в більш широке суспільство держави через належневолодіння державною мовою" Міжнародні вимоги і норми та потребам нацменшин не відповідає існування сегрегованих шкіл-тобто таких, в яких усе навчання ведеться виключно мовою державної меншини Навчання дітей у цих школах у перспективі зменшує їхню можливість реалізації громадянського права, зафіксованого в пункті 2 Ст.21 Загальної декларації прав людини "Кожен має право на рівний доступ до державної служби у своїй країні"
Микола Загородній _ 24.09.2017 22:37
IP: 37.55.188.---
Пані Ставнійчук, праця в адміністрації Януковича принесла Вам славу.Тепер Ви відома.Познайомився з коментарем. Таємниця"сьомої статті": мовні шифри реформаторського "зуду"і зробив висновок, перепрошую, одне словоблуддя.Я спостерігав дискусію по даній статті.Вона відповідає Конституції України ст.10,тлумачення її рішенням Конституційного Суду України від 14 грудня 1999року.Міжнародні документи:Європейська хартія... від 5 листопада 1992року, Рамкова конвенція від 1 лютого 1995р в якійзазначається, що держава має забеспечити по можливості та в рамках своїх освітніх систем нацменшинам належні умови для викладання мови відповідної меншини або навчання цією мовою", але "без шкоди для вивчення офіційної мови або викладання цією мовою" В преамбулі Європейської хартії мовиться,:Захист і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні проводитися на шкоду офіційним мовам і необхідності вивчення їх"
Yaroslav Yurkiv _ 24.09.2017 22:12
IP: 35.195.195.---
Олег Чирва:
Yaroslav Yurkiv:
Alexey Mikhaylov:
Язык это как соль его можно добавлять в любые блюда при этом только Националисты считают что если борщ посолить он станет щами.
++++++++++
А от щі ніколи борщем не стануть, навіть, якщо в них посцяти...
****
Нда, своеобразно ты, Ярик там, в Москве питаешься... А мо...лей уже научил щи улучшать?
Москалям можна в очі посцяти, а вони казатимуть: "расафуйловая"!
Олег Чирва _ 24.09.2017 21:33
IP: 35.196.195.---
Yaroslav Yurkiv:
Alexey Mikhaylov:
Язык это как соль его можно добавлять в любые блюда при этом только Националисты считают что если борщ посолить он станет щами.
++++++++++
А от щі ніколи борщем не стануть, навіть, якщо в них посцяти...
****
Нда, своеобразно ты, Ярик там, в Москве питаешься... А мо...лей уже научил щи улучшать?
Yaroslav Yurkiv _ 24.09.2017 20:29
IP: 35.189.249.---
Alexey Mikhaylov:
Язык это как соль его можно добавлять в любые блюда при этом только Националисты считают что если борщ посолить он станет щами.
++++++++++
А от щі ніколи борщем не стануть, навіть, якщо в них посцяти...
Yaroslav Yurkiv _ 21.09.2017 09:41
IP: 35.189.208.---
Илья Мазур:
"Абракадабра Парубія – питання окреме. Якщо б він узяв на себе інтелектуальне навантаження зачитати остаточний варіант статті 7 – сьогодні, принаймні, був би матеріал для фахового і конкретного аналізу. Але виходить, що ставлячи ЦЕ на голосування, спікер сам ще не уявляв собі, що то буде за текст!"

Теперь любой, кому не лень
Нас будет загонять под лавку,
Какую ж, сцуко, куетень
Ты натворил, чувак со справкой.
Ти чьо абідчєвий такой?
І взагалі, як тобі різниця?
Укрокацап приречений судьбой,
Під лавкою у чувака крутіца!
Yaroslav Yurkiv _ 21.09.2017 09:30
IP: 35.190.219.---
"Хочу почати із простого запитання – хто-небудь бачив на власні очі ОСТАТОЧНИЙ варіант положень Закону України "Про освіту", що проголосований у парламенті 5 вересня?"
==
Блог Ірини Фаріон
Ірина Фаріон Депутат В Р України VII скликання, член Політради ВО "Свобода"
Закон Про освіту: і ганьба, і війна, і капітуляція
06 вересня 2017, 02:12
За закон Про освіту (N3491-д) проголосувало 255 депутатів. Ці виродки, обрані такими ж, як і вони (і не треба ображатися, бо ПРАВДА КОЛЮЧА!) узаконили викладання в дошкільних і середніх шкільних закладах ДЕРЖАВНИМ коштом навчання мовами нацменшин, розумій мовами окупантів-і не важить, чи окупантів теперішніх, московських, чи колишніх: угорських, польських, румунських. Ці 255 биків і бичиць ПОКАЗАЛИ цілому світові, що Україна – це Малоросія, себто колонія путіна. Бо ці 255 биків і бичиць узаконили сепаратистські середовища ПО ВСІЙ Україні, зусібіч її кордонів: від східних до західних.
++
Пані Марино, СБ Свободи таки працює, приєднуйтесь!:)
Andrey Kononenko _ 21.09.2017 03:12
IP: 188.163.73.---
taksist:
коли українці прийдуть до влади то сайт Українська правда закриють.
Когда вы прийдёте до влади в вашей палате, то вашу палату закроют на дополнительный замок:)
Александр Надинов _ 21.09.2017 01:27
IP: 35.195.100.---
Сколько уже было ошибочных решений в языковом вопросе, но все продолжается. Никак наша ВР не избавится от граблей. Но кому-то же сегодня это надо? Вот и не считаясь ни с чем – даже война не останавливает – снова вбросили Закон об образовании, как зажигательную смесь
meua _ 21.09.2017 00:57
IP: 35.190.198.---
"Абракадабра Парубія" – скорее, цирк от Парубия. Вот что бывает, когда одного "коменданта" сделали главой НБУ, а теперь вице-премьером, а второго – спикером.
Viacheslav Hryhoriev _ 20.09.2017 23:05
IP: 178.95.238.---
Рюмсання пані Марини вже трохи піднабридло
Logic2009 _ 20.09.2017 23:02
IP: 91.196.178.---
Илья Мазур:
Ты натворил, чувак со справкой.
Как самокритично.
Уролог меня послушался и сходил к психиатру.
Как верный наследник Хлестакова опубликуйте её содержание.
rabbik _ 20.09.2017 22:53
IP: 35.190.219.---
Илья Мазур:
"Абракадабра Парубія – питання окреме. Якщо б він узяв на себе інтелектуальне навантаження зачитати остаточний варіант статті 7 – сьогодні, принаймні, був би матеріал для фахового і конкретного аналізу. Але виходить, що ставлячи ЦЕ на голосування, спікер сам ще не уявляв собі, що то буде за текст!"

Теперь любой, кому не лень
Нас будет загонять под лавку,
Какую ж, сцуко, куетень
Ты натворил, чувак со справкой.
речь Трампа в ООН відел...?
тотальная война камунізму – бомбіть Венесуєлу і КНДР
СКОРО ОДИ БУДЕШЬ СЛАГАТЬ тРАМПУ А НЕ ПОГАНИЄ СТІШКІ...)))
13м _ 20.09.2017 22:06
IP: 35.195.125.---
Страна имеющая по разнвым данным от 2-4% мировых запасов природных ресурсов, априори не может быть нищей и выпрашивать кредиты, страна имеющая полный цыкл авистроения и мега проект МРИЮ, т.н. закрытый клуб не моет быть нищей, страна добыча которой – газа уже 20 млрд. кубов газа и 1,5 млн. нефти не может быть нищей, не говоря о СХ, фармации... не может быть нищим население где украинци в каждом практически каждом мировом мега научном проекте в т.ч "коллайдере" и пр. как в такой стране может быть нищим население и 2/3 жителей субсидиантов. ((Думайте, вкл. мозг! (.
rabbik _ 20.09.2017 21:59
IP: 35.195.204.---
Але вивчення стенограми обговорення під час ухвалення цього Закону, може порушити психічний стан навіть дуже здорової людини. От цитата з Парубія, який пропонує депутатам голосувати, чого вартує!
Оця парубіївська абракадабра і була проголосована!

Отже, навіть якщо "аналітики" з обох боків вміють приєднуватись до астрального тіла Парубія і читати думки у його астральній голові – відповідного формулювання вони там не знайдуть. Хіба що шифри та коди.
==
пані Марія.
багато честі обговорювати картавого олігофрена.

звідки і навіщо увесь цей нездоровий рейвах, -має цілком зрозумілу відповідь. Це – черговий "здобуток" відсутності елементарної законотворчої культури. Яка дозволяє у порушення Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" проштовхувати до надскладного з правової, політичної, культурно-освітньої і практичної точок зору законопроекту, ключову правку "з голосу"! Вдумайтесь, люди – з голосу!
+1000
rabbik _ 20.09.2017 21:54
IP: 35.195.68.---
Віктор Простолюдина:
І, так по кожному Закону...
Взагалі то, на який ляд, нам, – той зеконодавчий орган,
коли 30 прикормлених вдупудатих піаніста,
своїм махлюйством вирішують долю усієї країни.
70% законопроектів поданих Батьківщиною не відповідають нормам закону, суперечать іншим законам, і взагалі суперечать здоровому глузду.
на другому місці – Самопоміч 64%
і т д
глянь вчорашні новини, висновки експертів.
Віктор Простолюдина _ 20.09.2017 21:43
IP: 78.111.186.---
І, так по кожному Закону...
Взагалі то, на який ляд, нам, – той зеконодавчий орган,
коли 30 прикормлених вдупудатих піаніста,
своїм махлюйством вирішують долю усієї країни.
13м _ 20.09.2017 21:39
IP: 35.196.195.---
Баньте, сколько хотите, сколько можно разводить как лохов, с мовами, памятниками, евро ценами, антикор. судами, недоторканністю и пр. говном, забывая о том, что есть евро кредиты, з/п, социалка, уровень коруп. и преступности и пр. достали уже, реально!! Достали своей, т.н. политической целесообразностью. Дайте один нормальный Закон, влиять на депутатов, отзывать и задавать им "темп и направление" работы. (((
pry4ilok _ 20.09.2017 21:33
IP: 93.73.36.---
Зуд – українською мовою "сверблячка". Все правильно, але культура мови – це обличчя культурної людини.
Nik Nikolas _ 20.09.2017 21:33
IP: 188.163.105.---
Линьч
13м _ 20.09.2017 21:28
IP: 35.195.204.---
о т е б...сь от мови, языка и пр. пр. о т е б..., что мало гемора в стране?? Державна мова українська, читай Конституцію!! О т е б... (((, займитесь економикой, что т.с. заслуженному юристу, к.ю.н., больше нечем занятся? что насчет судовой реформы?
Андрій Астальский _ 20.09.2017 21:25
IP: 212.90.61.---
Марина Іванівна – розумна жінка, але споглядаючи її інтелектуальні потуги, голову не полишає аналогія про бабцю, яка завжди проти
Ксен Ляпін _ 20.09.2017 21:16
IP: 5.248.210.---
Антикорупційний суд-це ПОПУЛІЗМ.???
Корупція1117 Свобода слова546 Україна та Європа932 Уряд реформ316 Aтака Путіна1114
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter