3 липня 2023, 12:05

Скіфські кургани і буддійські ступи. Значення ступи та історія церемонії інавгурації ступи у Лондоні

15 травня 2022 року, Місце шляху біля Черкас, Україна

Ми святкуємо повню місяця Весак. Від якогось часу ця дата стала найбільшим міжнародним святом у буддистів всього світу. Навіть Організація Об'єднаних Націй проголосила Весак офіціальним священним днем ООН. І так трапилось, що в цьому році ми святкуємо його тут, на Дніпрі, на Місці Шляху у Черкасах, під час страшної глобальної кризи, пов'язаної з війною в Україні. Зазвичай у ці дні я намагався влаштовувати публічні зібрання, але в нинішніх умовах в Україні – це достатньо приватний захід.Іноді уряд Індії офіційно відзначає Весак. Я двічі брав участь в його святкуванні, яке ООН проводила у В'єтнамі. Усі послідовники традиції тхеравади і тибетського буддизму вважають святкування Весаку дуже важливою подією.


У цьому році він збігся з річницею церемонії відкриття Лондонської Ступи – Пагоди Миру, яку я побудував у 1985 році. Незабаром їй буде вже 40 років. Церемонія відкриття Лондонської Ступи стала справжнім поворотним моментом в історії всієї Європи. Це був офіційний захід міського уряду – Великої лондонської ради. У ньому брали участь усі політичні партії парламенту Лондону: лейбористи, консерватори, демократи і різні інші менші партії. Усі вони одностайно прийняли рішення офіційно побудувати ступу в центрі Лондона і виділили для цього найкраще місце в столиці Великобританії.

Перед церемонією відкриття ми здійснили піший марш у Лондон із Кентербері, де знаходиться велична святиня, серце англійського християнства – Кентерберійський кафедральний собор. Ми йшли близько п'яти днів паломницькою дорогою, яка була прокладена багато століть тому, й якою паломники йшли в Кентербері з Лондона. У нашій ході брали участь віруючі усіх релігій. Там були і християни, англікани, квакери і буддисти, і сикхи, й індуїсти, кришнаїти. Архієпископ Кентерберійський, голова англіканської церкви, провів у кафедральному соборі особливу службу, благословив початок нашого маршу. І перед церемонією відкриття Пагоди Миру десятки тисяч людей, представники усіх релігій, пройшли по всьому центру Лондону у великому молитовному марші миру. Це була величезна духовна процесія, яка відвідала усі головні церкви: Вестмінстерське абатство англіканської церкви, в якому коронуються всі королі і королеви Англії; методистський центр – Вестмінстер-Хол; Вестмінстерський кафедральний католицький собор. Процесія завершилася у ступи, на церемонії відкриття якої зібрались усі релігійні лідери, мої друзі.

Церемонію проводив Тревор Хаддлстон, відомий християнський діяч, друг Десмонда Туту і Нельсона Мандели. У президії сиділи абат Вестмінстерського абатства і голова католиків Великобританії – кардинал Вестмінстерського кафедрального собору, а також три лавреати Нобелівської премії миру, борці за мир, яким було під сто років. У церемонії брали участь і мусульмани, і послідовники Магатми Ґанді, і буддисти різних напрямків, у тому числі дзен-буддисти і тхеравадини, люди з таких східних країн, як Індія, М'янма, Таїланд, Шрі Ланка, В'єтнам, із західних країн, а також із Радянського Союзу. Це було велике зібрання.


Такої події не було в англійській історії ні до, ні після. Вона відбулася у 1985 році, як раз у ті дні, коли ми зараз святкуємо Весак, тобто 14 і 15 травня, і стала частиною тодішніх чудесних перетворень в Європі. Незабаром зникла Берлінська стіна, і почались зміни в комуністичних країнах Східної Європи. Всі ці зміни були ненасильственними, їхньою головною рушійною силою були звичайні громадяни, а не уряди і політики.

В усі часи в Європі: чи то в часи Римської імперії, чи в часи Середньовіччя і Ренесансу, чи під час переходу до індустріалізації та доби капіталізму, найбільші зміни завжди супроводжувались кров'ю. Французька революція, Перша і Друга світові війни – всі вони були кривавими. Революція більшовиків у Росії стала самою кривавою в історії.

Але це було вперше, коли найважливіші зміни в Європі – закінчення ядерного протистояння, яке розділило Європу на Схід і Захід, – відбулися без насильства, без застосування зброї і без воєнної мобілізації завдяки силі звичайних людей. Це все була сила ступи і нашої практики в Європі.

У Лотосовій сутрі розкривається найважливіше – священна мудрість ступи. Ступа – в серці цієї сутри. У жодних інших буддійських сутрах, окрім Лотосової, не відкривається значення ступи. Ступа – святиня скіфсько-сакської космології. Ступа – серце кургану. Курган і ступа – це одне і теж.
Найсвященніша космічна мудрість скіфів і саков втілена у Лотосовій сутрі завдяки розкриттю космічної таємниці ступи. Ступа уособлює лінію спадковості сакрального тантризму скіфів і саків. Усі скіфи і сакі залишали після себе кургани. І Будда Шак'ямуні слідує цій традиції – він також залишає курган, який є втіленням найвищої космічної тантричної мудрості. Ця мудрість – таємна, і тільки Лотосова сутра розкриває її.


До теми ступи в Лотосовій сутрі підводить кілька ступенів. Але насамперед зникає різниця між аргатами, пратьєкабуддами і бодгісаттвами. Усі колісниці стають Однією Колісницею Будди. До Лотосової сутри нічого подібного не відбувалось – завжди були три колісниці: тхеравади, пратьєкабудди і бодгісаттви. Але в Лотосовій сутрі вони вперше перетворюються в Одну Колісницю Будди. Теоретично і практично все стає одним Шляхом Будди. Усі шляхи, практики і реалізації – це одна реальність, одна таковість. У цій одній таковості є десять таковостей, і в кожній із них є також десять світів, і ці десять світів стають одним світом. Поки це була лише теорія. Але для того, щоб перетворити теоретичні речі в справжню реальність, була необхідна ступа. Тому що пояснення космосу – це всього лише пояснення, воно не є власне космосом. Фактичне функціонування, дійсність вищої реальності саме по собі відрізняється від теорії і пояснення. Для проявлення цієї дійсності необхідна ступа. Без ступи немає точки єднання.


Ми вважаємо Будду Шак'ямуні історичним Буддою – людиною, яка з'явилась на землі, набула просвітлення й увійшла у нірвану. Це була людина, особистість. Але перед тим, як ступа відкрилась, Будда сказав: "Кількість усіх будд, які присутні в нескінченному космосі, незліченна". Скрізь у мультивсесвіту одночасно існують мільярди різних космосів, у кожному з яких є свій будда, і всі ці будди – це те саме тіло одного Будди Шак'ямуні. Будда Шак'ямуні як особистість був присутній тут, у певний період часу. У 30 років ця людина набула просвітлення, потім із кожним роком старішав і дожив до 80 років. Таким було його фізичне тіло. Але це фізичне тіло – скрізь у всьому космосі. Мільярди і мільярди тіл будд в інших кінцях космосу – це тіло Будди Шак'ямуні, тобто вони є його "частковими тілами", які являють собою одне тіло. Фізична особистість Будди – це не фізична особистість. Одночасно у всьому космосі усі будди – це те саме тіло.


Але все це ще була теорія доти, поки всі будди не зібрались в одному місці. Заради такого підтвердження цей світ Сага було розширено втричі, щоб вмістити усі "часткові тіла" Будди. Тобто у просторі зникла відстань. Як сказано в 11-му розділі Лотосової сутри "Бачення дорогоцінної ступи": "Будда випустив промінь світла із [завитка] білих волосків, і всі побачили будд із країн на сході, яких було стільки, скільки піщинок у п'ятистах десятках тисяч мільйонів нают рік Ґанґа. (...) Світло із [завитка] білих волосків осяяв південь, захід, північ, проміжні [сторони], верх і низ, і [там] відбувалось те саме". Навіть у світла є певна швидкість, але, коли появилась ступа, усі простори стали одним простором, у мультивсесвіту більше не було відстані, і всі будди – "часткові тіла" зібрались разом, представляючи собою одне тіло Будди Шак'ямуні. Це відбулось миттєво. І тоді всі будди попрохали Будду Шак'ямуні відкрити ступу і показати Будду Численні Скарби, який знаходився всередині ступи. Це було прохання всіх будд усіх космосів всього мультивсесвіту. Вони всі прийшли, і цей світ Сага перестав бути світом Сага, перетворившись в єдине поле всього мультивсесвіту, в якому не було ні трьох вимірів, ні часу, ні відстані. У цьому єдиному полі зібрались усі разом "часткові тіла" Будди – і тільки тоді Будда Шак'ямуні відкрив ступу і показав Будду Численні Скарби і все його тіло без будь-яких руйнувань, яке "не розсипане на частини". І це тіло голосно вимовило слова: "Прекрасно! Прекрасно! Будда Шак'ямуні майстерно проповідує цю сутру про Квітку Дгарми". Тобто вся Лотосова сутра, все сказане Буддою Шак'ямуні – істина. Заради підтвердження істинності Лотосовї сутри давнє тіло Будди Численні Скарби залишилось у цілісності і було збережене всередині ступи. Але для цього також було необхідно, щоб всі космоси мультивсесвіту стали єдиним простором.

І потім Будда Численні Скарби запросив Будду Шак'ямуні сісти поруч із ним у ступі. Є невидима свідомість, яка існує за межами матеріального простору і часу, і Будда Шак'ямуні являє собою саме її. Це невидима сфера. Разом із цим, Будда Численні Скарби являє собою матерію. Таким чином, у ступі більше немає розділення на суб'єкт й об'єкт, на життя і смерть, на живе і не живе, а є тільки абсолютна недвоїстість єдності.

Коли ступа з двома буддами, які сиділи всередині неї, піднялась у небо, все космічне зібрання Лотосової сутри все ще залишалось на горі Ґридгракута. І тоді, як сказано у сутрі: "кожний із присутніх подумав: "Будди сидять високо і далеко. І [ми] бажаємо тільки того, щоб Татхаґати за допомогою сили божественних "проникнень" перенесли усіх нас у повітря". Будда Шак'ямуні відразу ж за допомогою сили божественних "проникнень" наблизив [до себе] велике зібрання, перенісши його у повітря".

Із цього моменту починається небесне зібрання Лотосової сутри. Тобто під час проповіді Лотосової сутри зібрання слухачів було кількох видів: до появи ступи і після її появи, до її відкриття і після її відкриття. У підсумку, все це зібрання стає небесним зібранням.

Усі ці чудесні космічні трансформації відбуваються на підтвердження вищої реальності, не доводячи її теоретично, а показуючи її як факт. Це вища космічна тантрична єдність, де немає простору і відстаней, немає часу, немає життя і смерті, немає суб'єкта й об'єкта, де між свідомістю і тілом немає відмінностей, також, як і між мертвим і живим тілом, між дійсністю й її образом у мисленні. Це вища єдність всього, поза межами простору і часу.

Навіщо все це відбувається? Щоб зберегти цю вищу єдність лінії спадковості єдиного космосу, єдиного часу, єдиного тіла, єдиної свідомості і суб'єкт-об'єктної єдності реальності. Зберегти у цьому світі Сага на майбутнє, аж до Віку Кінця Дгарми, коли прийдуть найнебезпечніші часи.


Зберегти цю лінію спадковості для того, щоб священна космічна тантрична мудрість залишалась після паринірвани Будди 100, 500, 1000, 2000 років – стільки, скільки знадобиться. Вже минуло 2600 років після Будди Шак'ямуні. Ця лінія спадковості не повинна ніколи перерватися.


Тут відкривається таємниця кургану, яка раніше ніколи не відкривалась. Духовна скіфсько-сакська лінія спадковості дала найвищий плід – Лотосову сутру, яка містить у собі таємницю кургану, який являє собою вічну єдність всього космосу, всього життя, усіх земель і всіх тіл як однієї землі й одного тіла, єдиної землі й єдиного тіла. Ось що таке курган і ступа. Тільки Лотосова ступа розкриває цю найглибшу таємницю скіфсько-сакської духовності. І ця священна космічна тантрична єдність, ця лінія спадковості і є Лотосовою сутрою, яка повинна бути збереженою до сьогодні, щоб зберегти наш світ від сліпоти, невігластва й омани.


Конфлікт в Україні є не що інше, як конфлікт ідентичності, конфлікт ідеологічний й історичний, конфлікт точок зору. Це конфлікт різних духовних просторів-світів. Путін говорить про "русский мир", про особливий духовний простір, відмінний від західноєвропейського: "Наш слов'янський духовний світ – це Росія, все належить Росії, у нас є право об'єднати всіх слов'ян, оскільки у нас є один духовний простір". Це омана. Але таке фальшиве духовне виправдання благословляється патріархом Російської православної церкви. Таким чином, благословляється геноцид інших народів і країн, інших точок зору й інших версій історії, інших ідентичностей. Те саме робив Гітлер й японські мілітаристи.

Причина в тому, що все це – не найвища єдність. Це все фабрикація, вигадка, фейк. І тепер світ йде до свого кінця через сфабриковану історію, сфабриковані доктрини і маніпуляції, які засновані на невігластві й его. Це ніколи не зникне, воно побудовано на авідьї, тобто на невігластві.

Просвітлення Будди – це розгром армії Мари. Насамперед Будді необхідно перемогти таку іпостась Мари, як мая. Мая – це погляди, точки зору людей, дотримуючись яких вони опиняються наче у в'язниці, з життя у життя відроджуючись в сансарі маї. Наші власні погляди, світогляд й ідентичність, наша ідеологія – усі вони будують нашу в'язницю. Причина – у запереченні істини, у відкиданні реальності і фактів. Все стає сфабрикованим і вигадкою. Що б ми не робили і щоб не вигадували, це не приносить справжнього звільнення.

Ступа вперше з'явилась в Європі, в Англії, близько 40 років тому, і я відчуваю свій дуже сильний зв'язок з її появою. Потім відбулися важливі зміни в Європі. Але зараз почалось остаточне зіткнення світоглядів, й існує справжня загроза того, що Україна може стати епіцентром ядерної війни. Така реальність. Але в чому причина? У розумі людини, який знаходиться у в'язниці. Що таке "розум у в'язниці"?

У порівнянні з 16-го розділу Лотосової сутри сказано: "Усі діти прийняли отруту, й їхній розум помутився від її впливу. Цей вплив у подальшому неможливо зупинити, якщо тільки не прийняти єдину протиотруту Істини, яка може вивести цю отруту, яка вбиває і руйнує зараз весь світ.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Поворотний космічний момент. Духовна та інтелектуальна сліпота глобального півдня

Щоденник Тянь-шанського Місця Шляху Ранок осіннього рівнодення Намумьохоренгекьо! Після довготривалої та виснажливої 3-х місячної подорожі Індією, яка була завершена 3-денною безперервною Молитвою за Мир в Україні біля Шанті Ступи в Нью-Делі під час саміту G20, я майже відновився...

Розмова з д.ф.н. Г. Христокиним про війну в Україні, міжнародну політику, Дао, Небо та справжню українську ідентичність

20 травня 2022 року, Ірпінь ДЗЮНСЕЙ ТЕРАСАВА: Україна – захисниця вільного світу і демократії. Але у той самий час Україну використовують деякі групи людей в Америці й Європі, щоб зруйнувати Росію, й українці гинуть, щоб допомогти їм...

Скіфські кургани і буддійські ступи. Значення ступи та історія церемонії інавгурації ступи у Лондоні

15 травня 2022 року, Місце шляху біля Черкас, Україна Ми святкуємо повню місяця Весак. Від якогось часу ця дата стала найбільшим міжнародним святом у буддистів всього світу...

Весь світ – проекція нашої карми

3 липня 2022 року, тянь-шанське Місце Шляху У цей недільний вечір я хотів би подякувати друзям, які відвідали наше місце Шляху і приєднались до вечірньої молитви...

Отрута брехні – головна причина війни

Незабаром я залишу Киргизстан – післязавтра вирушаю в Індію, а потім в Японію. У ці кілька днів мого перебування тут я радий дорогоцінній можливості зустрітися з Вами і поділитися своїми думками про ситуацію у світі, оскільки майбутнє безпосередньо залежить від того, що відбувається сьогодні...

Стать глазом миров, богов и людей – в этом цель нашей молитвы

Мы живем в злом веке, наполненном страхом. В эти времена наша практика бодхисаттв заключается в том, чтобы хранить Наму-Мё-Хо-Рэн-Гэ-Кё, а значит – хранить вечную линию преемственности учения Будды Шакьямуни...