Ярослав Юрчишин Виконавчий директор "Transparency International Ukraine"

Антикорупційний суд: три сценарії на 2018 рік

27 грудня 2017, 15:23

Маємо під ялинку довгочікуваний подарунок від Президента. Проекту закону про антикорупційний суд. Одразу про позитиви – нарешті, не з чуток, а з документу можемо ознайомитися з баченням Президента.

А тепер про виклики. Частина рекомендацій Венеційської комісії враховані не повністю. Особливо щодо ролі міжнародних експертів у процесі відбору. Відтак, буде багато дискусій у публічній і ще більше – у непублічній площині щодо цієї законодавчої ініціативи.

Які ж можливі подальші сценарії розвитку подій?

Оптимальний. Президент відкликає законопроект, виправляє його так, щоб він врахував принципові рекомендації Венеційської комісії. Це ще можна зробити до 8.01. Це забезпечить підтримку діям глави держави з боку реальних громадських організацій та міжнародних експертів. Протягом січня-лютого можна буде проголосувати закон вцілому у Раді. Запустити суд тоді вдасться у другій половині, або в кінці 2018 року. Це полегшить отримання траншу МВФ. Суттєво поліпшить позиції України на міжнародній арені, як країни яка виконує взяті на себе зобов'язання. Реальність втілення – до 10%. На жаль.

Реалістичний. Зареєструвати альтернативний законопроект, затягнути дискусії в парламенті до кінця весни 2018 року. Тоді його доведеться ухвалювати у тому вигляді, який на той час будуть готові прийняти міжнародні партнери. Адже на той момент буде складно залучити кошти на зовнішніх ринках, натомість треба буде повернути великі суми в рамках обслуговуванню попередніх кредитів. Тому посилити роль міжнародних експертів у законопроекті таки все одно доведеться. Звісно, це перенесе старт відбору суддів на літо-осінь 2018, а старт роботи суду аж на середину 2019 року (так-так, рік виборів). Відтак, результати по топ-справам не варто очікувати до кінця 2019. Як результат – отримаємо те саме (що у випадку Оптимального сценарію) тільки пізніше і з падінням рейтингу України на міжнароній арені. Плюс зросте ціна залучення коштів. Реальність втілення – до 60%.

Негативний. Президент намагається протиснути законопроект 7440 у тому вигляді, який ми побачили його 26 грудня. Паралельно намагається переконати міжнародників, що альтернатива неможлива. В парламенті під це не буде голосів. А буде, натомість, банальне перекидання відповідальності між АП та парламентом. І так до початку виборчої кампанії восени 2018 року. Далі буде вже не до цього. Справа загальмується до обрання нового парламенту, так само як і питання співпраці з МВФ. Гроші для виплати боргів будуть позичатися на зовнішніх ринках під вищі відсотки (а значить, будемо знову жити за рахунок майбутніх поколінь українців). Втрата авторитету буде ще більша ніж у другому варіанті. Реальність втілення – до 30%.

Звісно, можливі різні варіації сценаріїв. Але найсумніше, що поки що більше шансів отримати тривалі запеклі емоційні дискусії, а не результат.

Transparency International Україна надалі робитиме все від нас можливе задля конструктивного процесу створення Антикорупційного суду в Україні. Ми будемо вітати кожен крок в цьому напрямку. Водночас, будемо критикувати кожну спробу затягнути цей процес або вихолостити саму ідею Антикорупційного суду.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
Антон Тітков _ 29.12.2017 18:55
IP: 35.189.212.---
Презідент продає суд за наступній термин, а все навколо – звічайна вістава.
Orest Jj _ 27.12.2017 19:31
IP: 35.195.174.---
mihaylenco:
Суд необхідно створити до 2019 року. При цій владі антикорупційні органи не працюватимуть. Це вже факт. А ось нова влада зможе скористатися цією системою. Поміняти персонажів у вже створеній системі не така й складна справа. Що, важко замінити Корчак? Та раз плюнути. Луценка? Немає питань. Матіоса? Грицака? Авакова? Викинуть на смітник, аж бігом.
Не одну сотню раз вы мечтали, что "новая" власть станет лучше прежней, но всё повторяется, и как воровали так и воруют, как вам не нравится, что кто то получает больше вас, так вам это и будет не нравится.
Может в этом вина не "власти", а самих людей из которых и выходит "власть".
Не зря же, вся Европа и США, украинцев видят только на чёрных и неквалифицированных работах в Европе или быть пушечным мясом для США в борьбе с Россией.
mihaylenco _ 27.12.2017 18:43
IP: 93.171.70.---
Суд необхідно створити до 2019 року. При цій владі антикорупційні органи не працюватимуть. Це вже факт. А ось нова влада зможе скористатися цією системою. Поміняти персонажів у вже створеній системі не така й складна справа. Що, важко замінити Корчак? Та раз плюнути. Луценка? Немає питань. Матіоса? Грицака? Авакова? Викинуть на смітник, аж бігом.
Алекс Правен _ 27.12.2017 16:56
IP: 35.205.171.---
Віктор Тарасов:
=======
Вы думаете с точки зрения интересов Украины, а Юрчишин – США. Иногда интерес совпадает, иногда нет.
Ritz _ 27.12.2017 16:38
IP: 35.187.20.---
Из-за таких блогеров, как Уколов, Горбач и им подобным, которые закрывают возможность для комментариев под своими текстами, деформируется информационное поле, сокращается количество дискуссионных площадок, неизменных атрибутов демократического общества. Отгораживаясь от общества, занимая трусливую позицию, они не способствуют диалогу граждан с политическими лидерами страны.

Отвечая на заголовок заметки Уколова, нужно сказать, что антикоррупционный суд вообще-то для коррупционеров, которым хочу дать совет. Во время второго чтения закона внесите поправку, многократно увеличивающую прожиточный минимум, до такой степени, чтобы любое ваше преступление, даже самое амбициозное, не могло стать предметом рассмотрения в антикоррупционном суде. А в любом другом суде вы, господа коррупционеры, наверное, справитесь, как проделывали это уже множество раз. Ха...
Ritz _ 27.12.2017 16:32
IP: 104.155.61.---
На мой взгляд президентский законопроект об антикоррупционном суде в том виде, в котором он появился в стенах ВР, преследует цель затянуть время. Целый букет норм, не соответствующий рекомендациям Венецианской комиссии, позволяет так думать. Мало кто поверит в то, что юристы АП, писавшие этот закон, не понимали, что в таком виде законопроект взбудоражит общественное мнение. Тем не менее, похоже, ради проволочек они готовы на все, даже подставить всех нас в очередной раз, опустив имидж страны. Всем этим деятелям, вольно или невольно подигрывающих коррупционерам, общество должно выразить недоверие. Призываю приличных людей, не подавайте им руки при личных встречах. У разработчиков этого закона был выбор, либо уволиться, либо покрыться позором. Чем меньше в нашей стране будет людей, выбирающих второй вариант, тем быстрее Украина станет полноценной демократической страной.
Ярослав Юрчишин _ 27.12.2017 15:56
IP: 217.20.185.---
Ви, пане Тарасе, якось вибірково читаєте. Президент заклав можливість створення суду у липні 2016 року в своєму законі, запропонував і добився виділення коштів на діяльність антикорсуду вже у 2018 році у бюджеті. Зрештою вніс закон. Так як він бачить. Тому його роль не варто зводити до протидії. Тут все складніше.
Віктор Тарасов _ 27.12.2017 15:49
IP: 35.187.76.---
Тобто в усіх сценаріях головним гальмом є президент, який у своїх власних та в інтересах свого оточення намагається обдурити, маніпулювати та відтягувати момент початку роботи Антикорупційного Суду до нескінченності. Виникає питання, навіщо нам такий президент? Кожна зайва хвилина перебування у владі цієї влади наносить непоправну шкоду Україні. Тому заклик повинен звучати так – негайна добровільна відставка!
Корупція1296 Україна та Європа1068 Aтака Путіна1189 тітушки19 Уряд реформ392
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter