Ігор Жданов Міністр молоді та спорту України

Конституційне загострення

02 липня 2008, 14:17

День Конституції стимулював політичні сили до презентації власних проектів змін до Основного закону. Не залишилася поза процесом і Партія регіонів, яка вчора оприлюднила власні наробки конституційних нововведень.

Будь-яка Конституція за своєю суттю є суспільним договором, тобто в її основу покладається суспільний консенсус з основних правил життєдіяльності суспільства, функціонування влади та економіки. Такий консенсус формується більшістю суспільства та основними національними політичними силами.

В наших умовах це означає, що єдино легітимною новою редакцією Конституції буде така її версія, яка буде прийнята Блоком Юлії Тимошенко, Партією регіонів (що в сумі складає не менше 300 голосів в парламенті), погоджена Президентом України (підтримана НУНС і бажано Блоком Литвина) та ухвалена більшістю громадян на всеукраїнському референдумі.

Але це ідеальний варіант, який в нинішніх умовах, навряд чи є можливим. Сьогодні кожна з політичних сил намагається вибудувати владу під себе, протягуючи завідомо неприйнятний для інших проект конституційних змін.

Проводячи попередній аналіз проекту змін до Конституції України від Партії регіонів, варто зауважити декілька принципових моментів.

Зауваження перше. Партія регіонів свідомо включила до проекту змін до Основного закону положення про дві державні мови в Україні та внеблоковий статус нашої держави.

По-перше,
це дозволяє регіоналам відзвітувати перед своїми виборцями про те, що вони намагаються виконати власні передвиборні зобов'язання. Інша справа, що їх дії, напевне, не отримають логічного завершення.

Однак, подібний хід дозволить Партії регіонів на майбутніх виборах розповідати громадянам про те, що вони зробили все можливе для реалізації власних передвиборчих обіцянок.

По-друге, вводячи положення про двомовність та внеблоковість, регіонали створюють блискучий майданчик для майбутніх політичних та конституційних торгів.

Тому що ніколи не пізно зняти ці норми заради бажаного компромісу.

Зауваження друге. Введення принципу, за яким переможець парламентських виборів отримує все, тобто більше половини голосів у парламенті та право одноосібно формувати коаліцію призведе до зниження легітимності коаліції та сформованого нею уряду.

До останнього часу на парламентських виборах жодна з політичних сил не набирала більше третини голосів виборців.

Навряд чи ситуація зміниться і в майбутньому, тобто лише третина суспільства за цими новими правилами буде визначати політичний курс держави.

Зрозуміло, що це буде постійною причиною для звинувачення парламента у тому, що він не відображає політичні настрої всіх громадян, а волевиявлення народу є викривленим.

Навряд чи витримає критику аргументація Олександра Лавриновича про складність формування коаліцій з декількох фракцій. Автор може дати лише одну пораду вітчизняним політикам: домовляйтеся панове, домовляйтеся, узгоджуйте позиції. А якщо не можете цього робити, то дайте дорогу іншим.

Введення зазначеної норми також призведе до формування двопартійної системи в Україні. Двопартійність – це не абсолютне зло або добро, це політична реалія, яка в інших країнах може сприяти політичній структуризації суспільства.

Однак, в Україні двопартійність у її нинішньому варіанті може поглибити протиріччя між Сходом та Заходом України.

Не враховувати такого сценарію розвитку подій відповідальні політики не мають права.

Зауваження третє. Процедура імпічменту Президента України значно спрощується і переводиться із правової у політичну площину.

За діючою Конституцією імпічмент може бути застосований до Президента, який здійснює замах на кримінальний злочин (за відповідних висновків Верховного та Конституційного судів). Для його усунення з посади потрібно три четверті голосів народних депутатів України.

Пропозиція регіоналів передбачає початок процедури імпічменту у випадку, якщо глава держави завдає шкоди національним інтересам України, а для завершення цієї процедури вистачить всього дві третини голосів.

Якщо з пропозицією спрощення процедури імпічменту можна погодитись, оскільки за нині діючою Конституцією провести її майже нереально, то норма, згідно якої імпічмент може здійснюватися за дії, які зашкодили національним інтересам держави, є вельми сумнівною.

В умовах відсутності чіткого визначення і розуміння національних інтересів як у законодавчому полі, так і легітимізованих у суспільній свідомості, дана норма відкриває простір для оціночних суджень, широких політичних спекуляцій на тему: що таке національні інтереси та чи порушував їх глава держави.

В свою чергу, це призведе до перманентних політичних криз, ще більше ускладнить та паралізує роботу різних гілок влади.

Зауваження четверте. Нажаль, автори проекту не довели до логічного завершення реформування системи місцевих адміністрацій.

Замість ліквідованих державних адміністрацій вводяться представництва Кабінету Міністрів України, що мають контрольні та координуючі функції.

Навряд чи доцільно створювати такі представництва та підпорядковувати їх безпосередньо уряду. Зі зміною коаліції та сформованого нею Кабінету Міністрів будуть негайно змінені і керівники представництв уряду в областях, що обумовить перенесення політичних криз з центру до регіонів.

powered by lun.ua
Коментарі — 25
Аняяяя _ 05.08.2008 18:00
IP: 81.23.24.---
ПОЛИТИЧЕСКИЙ ЗАКАЗНИК ПОСТОВ. ТУТ МОЖНА ВСТРЕТИТЬ КОГО УГОДНО. КТО БАБКИ ПЛАТИТ ЗА ТОГО И ВОЮЮТ В КОМЕНТАХ ПИСАКИ. АЖ ПРОТИВНО ЧИТАТЬ ПРОДАЖНЫЙ ТЕКСТ
Историчка _ 04.07.2008 10:12
IP: 91.124.212.---
03.07.2008 10:32___ Натурал

Всякие барьеры искажают волю избирателей. Поэтому 1 тур и без проходных барьеров.
Натурал _ 03.07.2008 10:32
IP: 194.30.168.---
Жданов робить вигляд, що йому нічого не відомо про зміни закону про вибори, які призведуть, що одна партія буде мати увесь уряд, а інші будуть в опозиції.
Пропонується двотурова система виборів парламенту. У першому турі 1% бар"єр і до парламенту потрапляють не дві, а 10 партій. У другом турі беруть участь тільки ті партії, які набрали найбільше голосів. Переможець 2 туру отримує 226 голосів, а друга партія має пропорційно поділити місця з усіма партіями, що пройшли 1 тур.
От вам і двопартійності не існує і одна партія отримує уряд і нові партії до Ради проходять. Як на мене – досить цікава пропозиція.
Карлик _ 03.07.2008 10:02
IP: 194.29.62.---
"переможець парламентських виборів отримує все, тобто більше половини голосів у парламенті та право одноосібно формувати коаліцію"
"Парламент "- от слова "говорит"ь и "договариваться",а не "ломать черезколено" или "перекупать".Регионы и Тимошенко (поддержали этот проэкт) – сволочи бескомпромисные.
Ten _ 03.07.2008 09:53
IP: 91.124.226.---
03.07.2008 01:12___ Наталья
СТРАНУ ДО БАЛОГАНОВЩИНЫ ДОВЕЛА НЕ КОНСТИТУЦИЯ,А ЕЁ НЕИСПОЛНИТЕЛИ.

Это Вы о ЮЛЕ? Я согласен, пора ее заставить выполнять законы не там где ей нравится, а там где положено!
NELLI _ 03.07.2008 09:11
IP: 77.123.111.---
03.07.2008 06:33___ МГТУ
БОльшего горя для Украины, чем медведчук-тимошенко и придумать трудно. Почитайте в Дурдоме интервью с Донием. Становится политиком, хотя мне никогда не внушал симпатий.
Прав Одарич. Именно Балога разворушил это осиное гнездо ТПУ, за что его теперь репрессивная бютовская машина пытается уничтожить. В стране ведется бютом информационная война, в которой используются функционально необразованные люди, которые, кроме набора каких-то фраз, ничего больше не произносят. Вот иллюстрация прямо здесь. Показательной была кампания дискредитации Ивченко. Только потому, что тогда не отдал газовый поток Тимошенко. Так что можно вводить индексацию репрессий информационной машины БЮТ. Как только начинается прессинг со стороны бютовских информационных технологов, значит кто-то наступил на денежный поток БЮТ. Так что вы со всеми натальями помогаете ориентироваться в пространстве многим, что видно по форуму, где практически здравомыслящие ники уже увидели соответствующую тенденцию.
МГТУ _ 03.07.2008 06:33
IP: 83.170.236.---
Лучший Ученик Медведчука – председатель Закарпатской областной организации СДПУ (о) В.И.Балога, который во многом превзошёл своего Учителя!!!
Балога – большое горе Украины. При финансировании и всяческой поддержке Балоги-Петёвки на Закарпатье развивается Русинский сепаратизм (поддерживаемый одновременно и согласовано (?!!!) с ФСБ России).
Диктатура коррупционно-олигархического Триумвирата Ющенко-Балога-Ахметов уже сейчас является угрозой национальной безопасности Украины!!!
Наталья _ 03.07.2008 01:12
IP: 212.115.225.---
СТРАНУ ДО БАЛОГАНОВЩИНЫ ДОВЕЛА НЕ КОНСТИТУЦИЯ,А ЕЁ НЕИСПОЛНИТЕЛИ.
Ten _ 03.07.2008 00:39
IP: 91.124.226.---
02.07.2008 15:41___ Андрей-с-Востока
02.07.2008 15:29___ NELLI
Вы о ком?

Как это о ком? Конечно о Медведчуке! Кто родитель конституции 2004? Кто соавтор проектов конституци от ПР и БЮТ? Он все просчитал с самого начала, он знал, что противостояние этой троицы приведет к такому бардаку. Сейчас он этот бардак хочет услить! Вы можете себе представить парламентсике выборы, на которых выигравшая партия получит 226 голосов, т.е победитель получит ВСЕ? Нам президентские выборы 2004 покажутся детским баловстовом! Теперь кто от этого выигрывает? Конечно первая выигрывает РФ, чем больше у нас бардака, тем мы слабее и тем проще нас заставить делать то, что надо им. Ну а второй выигрывает сам Медведчук, при Ющенко и Балоге его реинкорнация невозможна! Если честно, мне кажется, что сейчас самый оптимальный вариант просто через конституционный суд отменить политреформу 2004, все равно Ющенко неспособен по определению устроить диктатуру, характер не тот. А потом уже принимать изменения к конституции! Я так думаю именно этим и закончится. Особенно если ПР и БЮТ таки решат проголосовать за творчество Медведчука!
Володимир Горбач _ 02.07.2008 20:38
IP: 213.130.25.---
Ігоре, перепостив статтю сюди
Запрошую до фахового обговорення Білої книги конституційцної реформи
_Netko_ _ 02.07.2008 20:01
IP: 195.42.130.---
02.07.2008 19:38___ Yuri_D
Маєте рацію.
Щодо мого зауваження про 9 місяців "на вітер" (+ нерви громадян України), то я відповідав на конкретне твердження автора блогу.
NELLI _ 02.07.2008 19:41
IP: 77.123.111.---
02.07.2008 16:56___ avov
Что-то вы, любезный, Жеваго забыли, который тоже удвоил состояние за год, как и Ахметов. Из-за него и нарушения в ВР – принят закон вопреки правилам ВТО. Налоги на ввозимые машины. А зачем они все в раду лезут? Лоббирование себя любимых. ВСЕ. Только те, что у власти, имеют возможность больше грабить, а оппозиции, как собачке, косточки бросают. Хотя коммунистам от бывшего ТПУ с хорошим куском мяса косточка попала. Нужна поддержка.
Yuri_D _ 02.07.2008 19:38
IP: 91.124.23.---
02.07.2008 14:45___ _Netko_
Україна ВТРАТИЛА ЧИСТИХ 9 МІСЯЦІВ.
02.07.2008 14:57___ avov
Україна ВТРАТИЛА вже три з половиною роки
Даю більше: (. Після виборів 2002 (коли здається НУ мала 120 голосів) – пригадується, як Тимошенко намагалася переконати Ющенка в негайному створенні більшості. Але ВА почав довгі торги з Кучмою – чим закінчилося – здається близько половини перейшли в "ЗаЄДУ". Так що руйнування демократичних сил під гаслами "демократичного домовляння з противником"- мабуть його давня "звичка".
А ось найбільше зло, спричинене нинішнім президентом (яке на жаль не підпадає під "кримінальні" злочини) – це те, що в результаті його руйнівної спочатку "без-", а нині – "діяльності" – значна частина людей знову зневірилася в можливості справжніх демократичних реформ, заради яких взимку 2004 вийшла на майдани практично всіх міст країни. Саме тому в Конституції повинні бути передбачені реальні механізми зворотнього зв'язку, коли народ, обравши, міг би й відкликати за професійну непридатність.
димко _ 02.07.2008 17:25
IP: 92.112.15.---
Конституція за своєю суттю є суспільним договором... В наших умовах це... ухвалена більшістю громадян на всеукраїнському референдум
Вы сопоставляете суть договора и метод его легитимизации, как эквивалентные вещи. Это некорректно для Основного договора также как и для любого другого.

Если учесть, что Конституция для нас – это в первую очередь договор между гражданами и властью, то нам будет значительно интререснее узнать поподробнее Вашу точку зрения на по сути (т.е. как в нем представлены/не представлены наши – граждан – интересы) а не по процедуре.

Другими словами: нам важнее о чем договариваться и какие гарантии, а не на каком бланке их записывать.
Флинт _ 02.07.2008 17:10
IP: 217.87.117.---
Нужно ввести положение, согласно которому любой политический деятель, будь-то президент, спикер, премьер, руководитель фракции, лидер партии обязаны нести ответственность за антиконституционные и незаконные действия, вплоть до импичмента. Не обязательно уголовного характера, или признанные нарушающими государственные интересы. Просто – нарушил конституцию, например, переподчинил себе внутренние войска, и – до свидания в Верховном суде. Может быть, нужно обращение в этот суд принимать конституционным большинством Рады, в две трети или три четверти, не знаю. Но, защита от беспредела должна срабатывать автоматически, или почти автоматически. И не будет подобных действий, порожденных безнаказанностью. Конечно, все это должны подробно прописать юристы и специалисты.
AID _ 02.07.2008 17:08
IP: 92.112.212.---
Со всем согласен, посещали аналогичные мысли. В общем очередное перетягивания покрывала. Коль в Президенты тяжело пробиться, даешь всю власть премьеру. Характерна позиция БЮТ в лице Портнова.
avov _ 02.07.2008 16:56
IP: 212.1.71.---
"За 3.5 года появился слой собственников, не зависящихот чиновников, "

Например, Ахметка, да? Или гавно в шоколаде – Порошенко? Семейка Ющей на финале с VANKO?
Вы наверное не занимаетесь бизнесом поэтому и утверждаете – не зависящих от чиновников. Вы просто оптимист, вы незнакомы с судейским, прокурорским, эсбэушным и прочими видами террора к бизнесу в Украине.
Vlad_iz_Kharkova _ 02.07.2008 16:23
IP: 195.26.93.---
02.07.2008 14:57_ avov Ничего Украина не потеряла. За 3.5 года появился слой собственников, не зависящихот чиновников, в 2004 его практическине было. Начало меняться сознание людей. Такое искривленное как у Netko и прочих почитателей шары уже менее распространено. Надо еще несколько лет на это потратить – значит надо. Борцы и борцыцы за абсолютную власть держатся от нее на расстоянии. За одно это указанному Вами архитектору надо памятник поставить.
Свободнын собственники должны поработать в свободной стране несколько лет и пойдет процесс.
Андрей-с-Востока _ 02.07.2008 15:41
IP: 92.112.221.---
02.07.2008 15:29___ NELLI
Вы о ком?
NELLI _ 02.07.2008 15:29
IP: 77.123.111.---
02.07.2008 14:57___ avov
Україна ВТРАТИЛА вже три з половиною роки. Роки РУЇНИ УКРАЇНИ. АРХІТЕКТОР РУЇНИ ЮЩЕНКО В.А.
Думаю, что не пройдет и 10 лет, когда сможем увидеть архитектора, который сейчас предлагает Украине чучело конституции, а вот его посланцы работают локтями вовсю, начиная с Майдана, так что истинное лицо всех политических тусовщиков, которым кажется, что биомасса так и будет биомассою, станет явным. Жаль только, что под суд никого не отдадут, как не отдали за разворовывание страны в первые годы независимости. Они привнесли свои воровские привычки в политику и продолжают воровать в еще больших масштабах. Что стоит ТПУ, перешедшее под крышу КМ. Почти открытый грабеж населения. Так что все интересное впереди.
Андрей-с-Востока _ 02.07.2008 15:13
IP: 92.112.221.---
02.07.2008 14:57___ avov
Україна ВТРАТИЛА вже три з половиною роки. Роки РУЇНИ УКРАЇНИ. АРХІТЕКТОР РУЇНИ ЮЩЕНКО В.А.
НУ УЖ НЕ-Е-Е-Т! Не надо делать козла отпущения из одного человека. Архитекторы руины – это амбиции Тимошенко, Ющенко и Януковича. (Когда смотрю на Януковича, то кажется, что он не очень-то и хочет, но его окружение толкает).
avov _ 02.07.2008 14:57
IP: 212.1.71.---
Україна ВТРАТИЛА вже три з половиною роки. Роки РУЇНИ УКРАЇНИ. АРХІТЕКТОР РУЇНИ ЮЩЕНКО В.А.
_Netko_ _ 02.07.2008 14:45
IP: 195.42.130.---
Автор може дати лише одну пораду вітчизняним політикам: домовляйтеся панове, домовляйтеся, узгоджуйте позиції. А якщо не можете цього робити, то дайте дорогу іншим.
Така порада – як мертвому примочки. Автор певно вже призабув ПІВРІЧНУ коаліціаду 2006 року – цей підкилимове ющенківське торжище-базар (по ночах, немов злодіяки), та ТРИмісячну коаліціяду 2007 року – той самий ющенківський балоган, який взагалі досяг апогею – ФАЛЬСИФІКАЦІЇ голосування у ПАРЛАМЕНТІ!!! Та це в жодній задрипаній країні важко собі уявити, не кажучи вже про Європу та США. А злодії – балоющенки тільки регочуть в обличчя громадян України.
Отже, тільки на цьому торговиську безсоромному організованому Юродивим, Україна ВТРАТИЛА ЧИСТИХ 9 МІСЯЦІВ. Подумати тільки!
Андрей-с-Востока _ 02.07.2008 14:44
IP: 92.112.221.---
Что касается русского языка, то тут всё правильно: русский – это святое.
По поводу лёгкости снятия президента тоже правильно: разве 3/4 парламента – это несерьёзно????
Насчёт местных администраций – не знаю.
А вот положение про то, что победитель автоматически получает 226 голосов – нет – оно не искривляет результаты выборов, ОНО ПРОСТО УНИЧТОЖАЕТ ПАРЛАМЕНТАРИЗМ КАК ТАКОВОЙ! Не знаю, о чём думают регионы, но с таким положением смысла в парламенте вообще нет, парламентские выборы будут как выборы президента с огромными полномочиями: кто победил, тот и назначил правительство. Короче, мне такой вариант не нравится.
_Netko_ _ 02.07.2008 14:38
IP: 195.42.130.---
то норма, згідно якої імпічмент може здійснюватися за дії, які зашкодили національним інтересам держави, є вельми сумнівною.
В умовах відсутності чіткого визначення і розуміння національних інтересів як у законодавчому полі, так і легітимізованих у суспільній свідомості, дана норма відкриває простір для оціночних суджень, широких політичних спекуляцій на тему: що таке національні інтереси та чи порушував їх глава держави.
А чого ж Ви тоді мовчите про такий орган як РНБО, де Ющенко з любими регіоналами, все на що поклав око, називає національними інтересами?
Газ – національний інтерес – бо Ющенко з нього годується.
ВЕНКО – національний інтерес бо Ющенко+Ахмєтов з нього годуються
Приватизація – національний інтерес, бо Ющенко+Балога+Ахмєтов з нього годуються.
І взагалі, ВСЕ – національний інтерес, що може в якийсь спосіб допомогти урядові (Тимошенко) в роботі. Отже, штампуємо вета на все – і відсилаємо запити до КС. Коли їх ще розглянуть, а балоющенки на тому жирують.

Навряд чи ситуація зміниться і в майбутньому, тобто лише третина суспільства за цими новими правилами буде визначати політичний курс держави.
Це питання вирішується дуже просто: ДРУГИЙ ТУР для двох переможців ПЕРШОГО туру, та й по всьому. Адже все це тоді можна казати про ВСІ вибори – президента, місцеві, мерів міст, бо зазвичай ніхто ніколи не набирає ПОНАД 50%.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter