Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Валерій Хорошковський. Після "Інтера"

06 лютого 2013, 09:34

Протягом останнього місяця постать колишнього першого віце-прем'єра Валерія Хорошковського незмінно привертала увагу експертів та політиків, які довго сперечалися щодо можливості переходу цього політика та бізнесмена у опозицію. Після новорічних та різдвяних свят з'явилося чимало публікацій, у яких автори формулювали найрізноманітніші версії поведінки Хорошковського.

Сам Валерій Іванович мовчав: він виїхав на лікування за кордон. Між тим за нього говорив телеканал "Інтер", власником якого Хорошковський був протягом останніх шести років. "Телеканал N1" України починаючи з вересня – жовтня радикально змінився, даючи дійсно чесні та неупереджені новини, створивши нову наглядову раду (до якої увійшли відомі громадські діячі, такі як Вікторія Сюмар, Валерій Чалий, Євген Бистрицький, Олександр Сушко та інші) та запропонувавши глядачам новий контент.

Експерти обговорювали конфлікти, які виникли у стосунках між Валерієм Хорошковським та прем'єр-міністром Миколою Азаровим (це вже не перша конфліктна ситуація у їх стосунках – всі пам'ятають 2003 рік і добровільну відмову Хорошковського від посади міністра економіки – на знак протесту проти "азаровщини"). Робили прогнози на майбутнє – що він робитиме далі, чи йтиме в президенти у 2015 році, чи займе опозиційну нішу, чи зміниться політика телеканалу "Інтер" тощо.

Через місяць після відставки Хорошковський знову привернув до себе увагу загалу: 1 лютого 2013 року з'явилося повідомлення про продаж телеканалу бізнесмену Дмитрові ФІрташу, який за висновками експертів раніше належав до однієї з Хорошковським групи впливу в системі суспільно-політичних та бізнесово-економічних стосунків сучасної України. Швидкий продаж каналу (інформація була несподіванкою для багатьох) та рекордна сума (2,5 мільярди доларів) стали справжньою сенсацією. Хорошковський знову став ньюсмейкером і вирішив витримати інтригу.

За останні дні з'явилося чимало версій подальшої поведінки Валерія Хорошковського та пояснення причин того, чому він вирішив продати свій канал. ЦІ версії зводяться до наступних:

- Хорошковський був змушений піти на такий крок під тиском "Сім'ї"

- Хорошковський розчарувався в політиці, в Україні в цілому і вирішив емігрувати, а одночасно й позбутися активів на батьківщині

- Хорошковський переходить в опозицію і тепер буде одним з її лідерів

- Хорошковський за погодженням із Фірташем розіграв комбінацію, як зберегти впливи групи, не дати можливість захопити "Інтер" структурам, близьким до Олександра Януковича. Тобто, маємо справу з імітацією демаршу

- Хорошковський не продавав "Інтер", а віддав його Фірташу. Сума в 2,5 млрд. доларів – це просто повернення Хорошковському його частки при виході зі спільної справи

- Хорошковський посварився з Льовочкіним і Фірташем

- Хорошковський і далі є активним членом групи Фірташа-Пінчука (саме так сьогодні коректно називати цю групу впливів, зважаючи на новий формат стосунків)

- Хорошковський має компромат на президента і надто небезпечний для Януковича

- Хорошковський на деякий час зникне з інформаційного простору і повернеться у зручний момент

- Хорошковський вступить в УДАР Віталія Кличка

- Хорошковський фінансуватиме виборчу кампанію Кличка

- Хорошковський стане одним із спонсорів виборчої кампанії Януковича у 2015 році

- Хорошковськийт сам піде на президентські вибори

- Хорошковський балотуватиметься на довиборах у Первомайську

Не треба бути серйозним аналітиком, аби зрозуміти: 90% цих версій не мають під собою реального ґрунту і розповсюджуються у вигляді або відвертих провокацій, або банальних політологічних умовиводів чи розмірковувань.

Що є правдою? Як людина, яка трохи більше ніж тиждень тому мала змогу спілкуватися безпосередньо з Валерієм Хорошковським, можу зазначити: Хорошковський нікуди не збирається зникати – ні з політики, ні з бізнесу, ні з інформаційного простору. Він і надалі залишатиметься фактором української політики – у будь-якій іпостасі чи в будь-якому амплуа. Ситуація склалася таким чином, що сьогодні, опинившись у становищі "вольноопределяющегося" (є таке російське слово, яке не має адекватного смислового навантаження ні в українському відповіднику "однорічник", ні у англійському "volunteer"), Валерій Іванович незмінно буде розглядатися як претендент на високі посади при формуванні урядів та команд – як оточенням президента, так і опозицією. Можу сперечатися, що при перших ознаках урядової кризи Інтернет вибухатиме сенсаціями: "Новим прем'єр-міністром (віце-прем'єром, міністром закордонних справ, міністром фінансів тощо) стане Хорошковський". При будь-яких спробах сформувати єдину опозиційну команду з єдиним "тіньовим урядом" Хорошковського будуть "вмонтовувати" за подібною схемою в опозиційні структури. Це – об'єктивно.

Сьогодні Хорошковський стає бажаною постаттю для будь-якого політичного табору. І водночас небажаною. Бо з одного боку приваблюють капітали, зв'язки, напрацювання, переважно позитивний імідж Хорошковського, прихід якого в одну з команд міг би суттєво виділити цю команду (принаймні на деякий час). З іншого боку – є усвідомлення амбіцій і перспектив Хорошковського, який навряд чи буде погоджуватися на функції виключно фінансового донора, сірого кардинала і взагалі гравця других ролей.

Тим більше, виникає питання: а у яку команду йти? Чи потрібно це самому Хорошковському? В команду президента? У нього там є чимало конфліктних полів і він звідти не так давно вийшов. В опозицію? Соррі, але середовище, яке сьогодні гучно іменує себе "опозицією", навряд чи може притягнути до себе бодай якогось серйозного політика.

У Хорошковського є власні принципи і власний політичний світогляд. Він постійно – і навіть у приватному спілкуванні – заявляє про необхідність європейського вибору, глибинних реформ та ринкових, ліберальних засад в економіці. Саме тому ці дві базові світоглядні норми стануть основою для Хорошковського при виробленні ним своєї подальшої стратегії. Фактор Хорошковського зростатиме прямо пропорційно тому, наскільки активно Україна робитиме спроби віддалитися від європейського вектора і наскільки сильною буде спокуса відійти від ліберальних принципів у економіці.

Все решта – похідне. Позбувшись посади і найбільшого активу в Україні, Хорошковський став вільним у своїх діях і у поведінці. Він – політик, який сьогодні вийшов за межі Системи, і саме тому одні ставляться до цього виходу з ненавистю, інші – з заздрістю. Мова йде про Систему, в якій все взаємопов'язано: опозиція бавиться у нав'язані владою ігри, влада формує формат опозиції, відбувається імітація бурхливої політичної діяльності, але при цьому нічого не відбувається. Точніше, відбувається маскування бізнес-інтересів політичними декораціями. Вийшовши за рамки Системи, ти стаєш непрогнозованим у своїх діях і вільним у своїх кроках, не будучи нікому нічого винен. Все відтепер – союзники, друзі, соратники – визначатиметься за принципом валентності, а не необхідності.

Досі цінність Хорошковського визначалася його місцем у Системі – посадою, вагою телеканалу "Інтер". Відтепер визначатиметься саме позасистемністю та потенційними можливостями впливу.

Хорошковський нікуди не думає зникати і не думає йти з української політики. У нього – широке коло зв'язків у світі. Не менше, ніж у Віктора Пінчука, який відверто демонструє свою дружбу з Біллом Клінтоном чи Александром Кваснєвським. У нього – серйозний позитивний менеджерський досвід, знання економічних процесів. Хорошковський може годинами говорити про новітні теорії та практичні досягнення у сфері економіки, чудово розбирається у політичних процесах. Найближчим часом він може сказати своє вагоме слово.

Особливо напередодні 2015 року (і не треба все зводити лише до теорії кандидування на найвищу посаду – формат виборів передбачає найрізноманітніші форми участі).

Особливо в умовах гострого дефіциту розумних і енергійних людей.

Особливо за відсутності тих, хто міг би вести серйозний діалог на Заході від імені України та в інтересах України.

Не зважаючи на те, що скажуть чи напишуть про нього прихильники нинішньої влади чи нинішньої опозиції. Не зважаючи на ярлики чи старі звинувачення.

...Після відставки з уряду та продажу "Інтеру" Хорошковський не пішов у політичне небуття. Він просто починає нову сторінку у своїй політичній біографії.

Коментарі — 39
MikolaN _ 07.02.2013 08:04
IP: 109.86.240.---
Між тим за нього говорив телеканал "Інтер", власником якого Хорошковський був протягом останніх шести років. "Телеканал N1" України починаючи з вересня – жовтня радикально змінився, даючи дійсно чесні та неупереджені новини,
=============================
А які ж новини він подавав до цього часу?
Andrey Andreybig _ 07.02.2013 05:58
IP: 95.134.198.---
Не осилил, уши заказухи вылезли. Фу.
Орест Чорній _ 06.02.2013 21:21
IP: 188.230.27.---
Видно Костик на свята сильно потратився)))))
Орест Чорній _ 06.02.2013 21:21
IP: 188.230.27.---
Видно Костик на свята сильно потратився)))))
IMS _ 06.02.2013 20:43
IP: 62.221.44.---
Alex Nazim:
prosto_sergii:
Веселая статья! Похожу автор "искренне верит", что лишенного должности Гимлера взяли бы командиром партизанского отряда. Учитывая опыт и связи... И это пишет взрослый человек.
Очень интересный комент
Наши апазиционеры именно ВЗЯЛИ БЫ. За бабки – хоть черта, хоть Стоматолога. Тут же приплетут, что он типа "цивилизовался и осознал". Потому у этих казлов ничего и не получается, что не просто казлы, а беспринципные казлы.
IMS _ 06.02.2013 20:40
IP: 62.221.44.---
Автор, а можно поподробнее о возможностях влияния Хорошковского? Чем и на кого? И кому нужен внесистемный вольноопределяющийся политик? Как спонсор – другое дело. Но его быстро и без проблем выкинули с Интера, а за попытку "неправильного" финансирования посадят.

С подводной лодки не убегают, посмотрите на тигибку. Тоже евролиберал))).
Иль _ 06.02.2013 20:20
IP: 195.216.213.---
Колись розумний політолог, зв'язавшись з Піховчеком, перетворився в ганчірку адміністрації преза і ПР, об яку вони витирають чоботи. Костя! Вас жуют, жуют, а потом викинуть і навіть не згадають, що колись Кость Бондаренко походив з інтелигентної родини. Бо з ким поведешся, у того наберешся!
Kotofil _ 06.02.2013 18:48
IP: 193.93.186.---
Костя,
з Хорошковського такий "опозиціонер" як з тебе чи з Піховшика політолог, коротше канфєту з вас не зліпиш.
Але стосовно "вольноопределяющегося" це ти його смачно під"їпнув, вдалий жарт)))

Вольноопределяющийся – человек, отбывающий воинскую повинность добровольно и на льготных условиях.
Особенностями службы В. были: сокращённый срок службы и срок выслуги в чинах, право жить на собственные средства вне казарм, обязанность по окончании срока службы держать экзамен на звание младшего офицера (в России – прапорщика) запаса
Після того, як кремліни розміняли чергового пішака що мітив у ферзі, і Янукович радісно змахнув його з дошки, Валєра – прапорщик запаса, бугага)))
jrmo _ 06.02.2013 17:45
IP: 37.19.201.---
Він все чудово розумів, ГЕНІЙ політики і економіки, має великі зв'язки!!! І БАБЛА не мало!!! А ЧОГО ПОПХАВСЯ В ЗЛОЧИННИЙ УРЯД???
Друкарня Вінниця _ 06.02.2013 16:20
IP: 178.93.14.---
lowblow:
Костянтин Петрович, а скільки Вам діюча влада платить за Вашу лояльність до неї?
он на контракте еще с кучмовских времен когда он под заказ писал для ПР "книгу"
Друкарня Вінниця _ 06.02.2013 16:18
IP: 178.93.14.---
Костий Козлов:
своїм другим абзацом ВИ ПРИЗНАЛИ,ЩО на каналі ІНТЕР довгий час був залізний занавес чи то темники...

АК ТО ВИНИЙ В ТОМУ...якшо сказали А кажить й Б...
й вае ніколе не знікає й ні куде не зчензне ЩЕ БІЛЬШЕ НАВОДИЬТ НА мислю
ЩО ТАКЕ ПОЛІИТ РЕПРЕСІЇ ТА НЕУГОДНІ ВЛАДІ ІСНУЮТЬ!
+1
lowblow _ 06.02.2013 16:17
IP: 176.96.74.---
Костянтин Петрович, а скільки Вам діюча влада платить за Вашу лояльність до неї?
Alex Nazim _ 06.02.2013 16:16
IP: 95.133.109.---
prosto_sergii:
Веселая статья! Похожу автор "искренне верит", что лишенного должности Гимлера взяли бы командиром партизанского отряда. Учитывая опыт и связи... И это пишет взрослый человек.
Очень интересный комент
Друкарня Вінниця _ 06.02.2013 16:14
IP: 178.93.14.---
фигассе бондаренчиха признала что раньше интер нагло лгал
Дилетант _ 06.02.2013 14:52
IP: 195.88.112.---
Сколько стоила статья?
translate _ 06.02.2013 13:04
IP: 94.179.8.---
Хорошковский – комбинация олигархов на случай падения семьи. Если валера достигнет успеха, большая часть пр дружно войдет в новый проект.
ктн _ 06.02.2013 12:41
IP: 176.36.153.---
Найбільш правдиві слова в статті це те що "...влада формує формат опозиції, "
От влада і сформувала собі майбутню опозицію і почала нею дурити народ.
Бондаренко вже в темі і розпочав цю кампанію: тепер буде доказувати (і вже доказує), що влада погана, опозиція погана, а є один хороший хлопець, який має все що треба і за нього треба голосувати.
А чим цей хлопець проявив себе? Свою власність отримав після кривавих розборок з партнерами по бізнесу. На своїх посадах був таким же бюрократом біля державного корита, як і всі інші. Що він доброго зробив людям і країні? Крім шкоди нічого! То який з нього опозиціонер? Скоріше кандидат від влади на владу.
Iryna Bekeshkina _ 06.02.2013 11:49
IP: 93.75.12.---
Просто гімн во славу! Ну не можна ж з так відверто, з таким перебором, бо виглядає дуже смішно.
Vladislav Namram _ 06.02.2013 11:49
IP: 37.75.221.---
Видел этого блогера на Интере. Беспомощное и тупое создание. Желание подмахнуть власти есть, но мозгов и харизмы – ноль. Бубнил что-то себе под нос. А тут настрочил туфты. Думает, за умного сойдёт.
prosto_sergii _ 06.02.2013 11:47
IP: 82.207.111.---
Веселая статья! Похожу автор "искренне верит", что лишенного должности Гимлера взяли бы командиром партизанского отряда. Учитывая опыт и связи... И это пишет взрослый человек.
_новий _ 06.02.2013 11:47
IP: 91.124.191.---
Ця "напомажена істота" забрала в України 11млрд м.куб. газу і поділилась із Фірташем, посадила до тюрми Юлю і Юру, опустивши імідж України в світі нижче плінтуса, відібрала у народного телеканалу ТВі частоти, загребла до своїх рук половину телеканалів України, а це пресмикаюче перед ним тріпло – Кость Бондаренко ліпить із нього героя, спасителя України.
Елена Жмарева _ 06.02.2013 11:33
IP: 92.49.219.---
Смешно читать о политической перспективе Хорошковского. Для электората ПР он – пустое место, а для людей мыслящих – просто одиозная фигура. Кроме карьеры хапуги-чиновника у него просто нет альтернативы.
Viktor Mishkovskyi _ 06.02.2013 11:20
IP: 82.144.200.---
"уряд тепер працюватиме по тій програмі, яку задаватиме Хорошковський – навіть якщо прем'єром безмежно довго залишатиметься Азаров."
"я бачу в ньому останню надію для української економіки. Більше немає. Ні влада, ні опозиція не спромоглися витворити адекватну альтернативу – хотілося б нам цього чи ні. І – здається – це ж розуміє і Віктор Янукович. "
Кость Бондаренко Апологія Хорошковського 22 лютого 2012, 22:54
Remis _ 06.02.2013 10:58
IP: 176.103.209.---
Потеряет все. Потому,что и умный и красивый. А нужно выбрать что-то одно. Так чтож ему разорваться?
solo1102 _ 06.02.2013 10:57
IP: 176.36.196.---
Кость – не переживайте так – бросит Вам Валера кость ещё и не обсасывайте руку маникюрную генерала бриллиантинового:-)

Валера за труды ратные был "награждён" отпуском – и его "светить" будут на осень, как третью силу – вспомните всю его биографию.

Валера звёзды генеральские получил за Юлю и Юру – он в системе, но под "прикрытием".

Пусть налоги заплатит с продажи "Интера" – балабол:-)
Корупція1155 Уряд реформ337 Україна та Європа955 Aтака Путіна1123 Свобода слова550
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте