В українських виборах Росія підтримує Януковича
Висвітлення українських виборів 2010 року російськими медіа завжди зосереджувалося навколо "забігу на двох" між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко. Під час першого етапу виборчої кампанії (жовтень – листопад 2009 року) російські ЗМІ не надавали комусь переваги, але під час другого етапу вони та правляча партія "Единая Россия" рішуче підтримали Віктора Януковича (російський "Перший канал", НТВ: 19, 24, 27 жовтня та 12, 16, 22 листопада).
Схвалення Януковича з боку Росії відображається й у російських опитуваннях громадської думки. Опитування російського Фонду "Громадська думка" показало, що 53% росіян переконані, що наступним президентом України буде обраний Янукович, і лише 14% вважають, що переможе Тимошенко (Київ-Пост, 28 січня). Також 47% росіян вірять, що відносини з Україною покращаться, якщо буде обраний Янукович, в той час як лише 8% вважають так само, якщо оберуть Тимошенко.
Під час першого етапу виборчої кампанії російські медіа залишалися нейтральними щодо Тимошенко, але висміювали її через проявлену нею турботу про свій імідж. Дискримінація за ознакою статі яскраво проявилася тоді, коли російські ЗМІ насміхалися із її схильності зосереджуватися на тому, що зазвичай вважається тривіальними питаннями та цікавим лише для жінок (коли чоловіки, переважно, переймаються більш "істотними питаннями").
Впродовж виборчої кампанії питання гендеру не обговорювалося в якості проблеми і в українських ЗМІ, і тому неясно, наскільки вагому роль відіграє питання статі при проявах неприязного ставлення до Тимошенко. Але було б нерозумно применшувати роль гендеру як фактору в пострадянському просторі із домінуванням чоловіків, в якому Тимошенко є абсолютно унікальною жінкою-політиком.
Під час епідемії грипу та переговорів про газопостачання з прем'єр-міністром Володимиром Путіним російські ЗМІ змінювали свій намішливо-глузуючий тон щодо Тимошенко на такий, як щодо особи, яка є прагматиком у бажанні співпрацювати з Росією щодо питань енергетики, і такий розвиток подій схвально був сприйнятий Москвою та Брюсселем після зимових газових криз 2006 та 2009 років. Перший канал (22 листопада) показав її як успішне відкриття українсько-російських відносин у галузі енергетики, а взаємовідносини між Путіним та Тимошенко – як крок вперед у порівнянні із тим, чого досяг президент Ющенко.
Видимість ненависті, яку Москва демонструвала по відношенню до Ющенка – є лицемірством, оскільки це заперечується тим фактом, що саме Тимошенко була ключовим гравцем під час Помаранчевої революції 2004 року, яку прагнула зупинити Москва. Тимошенко сповідує та підтримує багато принципів та цінностей Майдану у процесі виборів 2010 року, і користується підтримкою з боку рок-зірок, щоб відродити відчуття Майдану 2004 року, де також була музика та святково-урочистий настрій постійно протестуючих впродовж 17 днів за зимової погоди.
Російські ЗМІ завжди подавали Януковича як "проросійського". Партія регіонів, ним очолювана, має угоду про співпрацю з партією "Единая Россия" ще з 2005 року. Янукович брав участь у минулорічному партійному з'їзді "Единой России", який відбувся 21 листопада, де він підтвердив головну обіцянку кампанії, що тільки він зможе відновити добрі взаємини між Україною та Росією. Леонід Кучма у 1994 році будував свою кампанію на такій самій платформі, але Кучма у багатьох питаннях завжди був менш проросійським, ніж Янукович.
Російські ЗМІ подають Януковича в авторитетному світлі, приділяючи основну увагу його добре організованій кампанії проведення зустрічей по всій Україні, де натовпи людей вітають його. Російські медіа більш схильні до надання більшої авторитетності політичним пропозиціям Януковича, ніж Тимошенко.
Януковича подали як лідера виборчих перегонів та як найбільш ймовірного нового президента, як це відображено у російських опитуваннях громадської думки. Але, надаючи йому перевагу, схвалення з боку російських ЗМІ та партії "Единая Россия" було більш обмеженим у порівнянні із 2004 роком, коли Путін двічі приїздив до України, щоб надати публічну підтримку Януковичу, і коли російські політтехнологи працювали на передвиборчу кампанію Януковича.
Під час другого етапу виборчої кампанії російські ЗМІ перемістилися до набагато сприятливіших тверджень про Януковича, московського фаворита, який розгладився як найбільш "проросійський" кандидат. Москва розглядає Януковича як добросусідського політика, зручного для Москви у таких питаннях як підтримка незалежності Південної Осетії і Абхазії, та щодо членства України в Договорі колективної безпеки СНД та у Єдиному економічному та митному просторі. Тимошенко, з іншого боку, все частіше замальовується російськими ЗМІ у негативному світлі, або просто ними ігнорується.
Янукович напередодні першого туру перетворився на улюбленого кандидата російського державного "Першого каналу", де його показали в 11 із 13 репортажів та у 10 програмах ток-шоу. У всіх випадках він подавався як лідер та найймовірніший переможець. Ці зміни у напрямку до вихваляння Януковича відбувалися паралельно із зростанням відображення Партії регіонів як позитивної політичної сили та Януковича як рішучого лідера, який може "взяти ситуацію у свої руки і навести порядок в країні" (російський "Перший канал", 30 грудня).
У цих репортажах також показали довгі кліпи про візит до України Патріарха Російської православної церкви Кирила у липні 2009 року, коли його супроводжував Янукович, який отримав патріарше благословення за те, що підтримує Російську православну церкву. Янукович не підтримує автокефальність Української православної церкви на відміну від трьох попередніх українських президентів – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка.
Російські ЗМІ подали просто райдужну картинку того, як Янукович підтримує пропозицію президента Дмитрія Мєдвєдєва щодо створення нової архітектури європейської безпеки та щодо членства України у Єдиному економічному просторі та митному союзі. Медіа також підтримали Януковича як такого, хто має більше можливостей впроваджувати проросійську політику та хто може відмовитися від членства України в НАТО, зробити базування Чорноморського флоту у Севастополі постійним, створити газовий консорціум із російським домінуванням, повернути корумпованого газового посередника РосУкрЕнерго та надати російській мові статусу державної – це всі ті політики, які не буде впроваджувати Тимошенко, але буде здійснювати Янукович, і які більш привабливі для інтересів Росії (російський "Перший канал", 10, 12 січня).
Під час останнього етапу першого туру кампанії російські ЗМІ в основному ігнорували Тимошенко, натомість фокусуючись на Януковичі та Сергієві Тигіпку, якого подавали у більш вигідному світлі. Щодо них протиставляли Тимошенко через її підтримку Помаранчевої революції 2004 року, в той час як Янукович та Тигіпко були у антипомаранчево-антиющенковій команді (російський "Перший канал", НТВ, 10, 12 січня).
Напередодні першого туру російські ЗМІ висвітлювали Януковича та Тигіпка як "проросійських" кандидатів, які найбільше відповідають інтересам Росії, аніж Тимошенко. Тимошенко або ж ігнорували, або висміювали, і лише поодиноко російські медіа сприятливо писали про її прагматизм у відносинах в енергетичній сфері.
Янукович, на відміну від Тимошенко, розглядається Москвою як той, хто буде кращим і більш надійним партнером для Росії, в той час як Тимошенко вважається "непередбачуваною" та забрудненою Помаранчевою революцією (російський "Перший канал", 21 січня). Ток-шоу "Судите сами" на російському "Першому каналі", на якому були присутні російські та українські політики й експерти, послалося на В'ячеслава Ніконова, який підтримує Януковича, оскільки, як він сказав: "Я думаю, що є певні переваги. Прем'єр-міністр Володимир Путін заявив, що партія "Единая Россия" задоволена тісною співпрацею з Партією регіонів, і тому співпраця з її лідером буде більш простою".
Це пояснюється тим, як підтверджує Ніконов: "Вони (Янукович-Путін) мають однакове мислення. Вони можуть досягати домовленостей. Наявна, наприклад, готовність вирішити питання про статус російської мови". На додаток Ніконов стверджує, Янукович має тісні зв'язки з великим бізнесом, близьким до Росії. Інші російські політологи наголосили на тому, що Янукович підтримує надання російській мові статусу другої державної.
Тимошенко під час програми подавалася як така, хто швидше за все буде наслідувати Ющенка та стане "маріонеткою Заходу". Москві не подобається Тимошенко, оскільки вона виступає проти того, щоб російська стала державною мовою, і для них вона є "антиросійською у серці", як це видно із її "антиросійської" статті із заголовком "Стримування Росії", надрукованої у 2007 році в журналі "Foreign Affairs". Член партії "Единая Россия" та кремлівський політтехнолог Сергій Марков сказав: "Існує загроза, що Юлія Тимошенко не буде висловлювати волю народу, а стане маріонеткою зовнішніх сил, які використовують Україну як інструмент для завдання шкоди Росії".
Наприкінці ток-шоу "Судите сами" його ведучий Максим Шевченко сказав, що він сподівається, що український народ буде обирати президента, "який зробить Україну максимально дружньою та близькою Росії", явно рекомендуючи підтримати Януковича, який буде лояльною проросійською маріонеткою. На противагу цьому, російські ЗМІ та політики про Тимошенко не говорять як про того, хто б міг виконувати волю Москви.
Викладений вище аналіз заперечує просто сміхотворні закиди Ющенка, що Тимошенко і Янукович є дуже подібними "московськими проектами", і що через це під час другого туру виборці не повинні голосувати за жодного з них. Якщо західноукраїнські виборці дослухаються до аргументів Ющенка, то оберуть Януковича. Нерозумні та лицемірні аргументи Ющенка про два московські проекти не доведені фактами, що підтверджується підтримкою Януковича російськими ЗМІ, політиками та громадською думкою і який є навіть більш проросійським, ніж був Кучма.
Ющенкова "юлефобія" показує, якою мірою все його президентство було більше переповнене особистими інтересами понад проблемами політичної ваги та національних інтересів України.
'Russia Backs Yanukovych in Ukraine's 2010 Elections',
Eurasia Daily Monitor, January 29, 2010-Volume 7, Issue 20
http://www.jamestown.org/programs/edm/