Тарас Кузьо Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТВ) Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса.

В українських виборах Росія підтримує Януковича

31 січня 2010, 17:47

Висвітлення українських виборів 2010 року російськими медіа завжди зосереджувалося навколо "забігу на двох" між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко. Під час першого етапу виборчої кампанії (жовтень – листопад 2009 року) російські ЗМІ не надавали комусь переваги, але під час другого етапу вони та правляча партія "Единая Россия" рішуче підтримали Віктора Януковича (російський "Перший канал", НТВ: 19, 24, 27 жовтня та 12, 16, 22 листопада).Схвалення Януковича з боку Росії відображається й у російських опитуваннях громадської думки. Опитування російського Фонду "Громадська думка" показало, що 53% росіян переконані, що наступним президентом України буде обраний Янукович, і лише 14% вважають, що переможе Тимошенко (Київ-Пост, 28 січня). Також 47% росіян вірять, що відносини з Україною покращаться, якщо буде обраний Янукович, в той час як лише 8% вважають так само, якщо оберуть Тимошенко.

Під час першого етапу виборчої кампанії російські медіа залишалися нейтральними щодо Тимошенко, але висміювали її через проявлену нею турботу про свій імідж. Дискримінація за ознакою статі яскраво проявилася тоді, коли російські ЗМІ насміхалися із її схильності зосереджуватися на тому, що зазвичай вважається тривіальними питаннями та цікавим лише для жінок (коли чоловіки, переважно, переймаються більш "істотними питаннями").

Впродовж виборчої кампанії питання гендеру не обговорювалося в якості проблеми і в українських ЗМІ, і тому неясно, наскільки вагому роль відіграє питання статі при проявах неприязного ставлення до Тимошенко. Але було б нерозумно применшувати роль гендеру як фактору в пострадянському просторі із домінуванням чоловіків, в якому Тимошенко є абсолютно унікальною жінкою-політиком.

Під час епідемії грипу та переговорів про газопостачання з прем'єр-міністром Володимиром Путіним російські ЗМІ змінювали свій намішливо-глузуючий тон щодо Тимошенко на такий, як щодо особи, яка є прагматиком у бажанні співпрацювати з Росією щодо питань енергетики, і такий розвиток подій схвально був сприйнятий Москвою та Брюсселем після зимових газових криз 2006 та 2009 років. Перший канал (22 листопада) показав її як успішне відкриття українсько-російських відносин у галузі енергетики, а взаємовідносини між Путіним та Тимошенко – як крок вперед у порівнянні із тим, чого досяг президент Ющенко.

Видимість ненависті, яку Москва демонструвала по відношенню до Ющенка – є лицемірством, оскільки це заперечується тим фактом, що саме Тимошенко була ключовим гравцем під час Помаранчевої революції 2004 року, яку прагнула зупинити Москва. Тимошенко сповідує та підтримує багато принципів та цінностей Майдану у процесі виборів 2010 року, і користується підтримкою з боку рок-зірок, щоб відродити відчуття Майдану 2004 року, де також була музика та святково-урочистий настрій постійно протестуючих впродовж 17 днів за зимової погоди.

Російські ЗМІ завжди подавали Януковича як "проросійського". Партія регіонів, ним очолювана, має угоду про співпрацю з партією "Единая Россия" ще з 2005 року. Янукович брав участь у минулорічному партійному з'їзді "Единой России", який відбувся 21 листопада, де він підтвердив головну обіцянку кампанії, що тільки він зможе відновити добрі взаємини між Україною та Росією. Леонід Кучма у 1994 році будував свою кампанію на такій самій платформі, але Кучма у багатьох питаннях завжди був менш проросійським, ніж Янукович.

Російські ЗМІ подають Януковича в авторитетному світлі, приділяючи основну увагу його добре організованій кампанії проведення зустрічей по всій Україні, де натовпи людей вітають його. Російські медіа більш схильні до надання більшої авторитетності політичним пропозиціям Януковича, ніж Тимошенко.

Януковича подали як лідера виборчих перегонів та як найбільш ймовірного нового президента, як це відображено у російських опитуваннях громадської думки. Але, надаючи йому перевагу, схвалення з боку російських ЗМІ та партії "Единая Россия" було більш обмеженим у порівнянні із 2004 роком, коли Путін двічі приїздив до України, щоб надати публічну підтримку Януковичу, і коли російські політтехнологи працювали на передвиборчу кампанію Януковича.

Під час другого етапу виборчої кампанії російські ЗМІ перемістилися до набагато сприятливіших тверджень про Януковича, московського фаворита, який розгладився як найбільш "проросійський" кандидат. Москва розглядає Януковича як добросусідського політика, зручного для Москви у таких питаннях як підтримка незалежності Південної Осетії і Абхазії, та щодо членства України в Договорі колективної безпеки СНД та у Єдиному економічному та митному просторі. Тимошенко, з іншого боку, все частіше замальовується російськими ЗМІ у негативному світлі, або просто ними ігнорується.

Янукович напередодні першого туру перетворився на улюбленого кандидата російського державного "Першого каналу", де його показали в 11 із 13 репортажів та у 10 програмах ток-шоу. У всіх випадках він подавався як лідер та найймовірніший переможець. Ці зміни у напрямку до вихваляння Януковича відбувалися паралельно із зростанням відображення Партії регіонів як позитивної політичної сили та Януковича як рішучого лідера, який може "взяти ситуацію у свої руки і навести порядок в країні" (російський "Перший канал", 30 грудня).

У цих репортажах також показали довгі кліпи про візит до України Патріарха Російської православної церкви Кирила у липні 2009 року, коли його супроводжував Янукович, який отримав патріарше благословення за те, що підтримує Російську православну церкву. Янукович не підтримує автокефальність Української православної церкви на відміну від трьох попередніх українських президентів – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка.

Російські ЗМІ подали просто райдужну картинку того, як Янукович підтримує пропозицію президента Дмитрія Мєдвєдєва щодо створення нової архітектури європейської безпеки та щодо членства України у Єдиному економічному просторі та митному союзі. Медіа також підтримали Януковича як такого, хто має більше можливостей впроваджувати проросійську політику та хто може відмовитися від членства України в НАТО, зробити базування Чорноморського флоту у Севастополі постійним, створити газовий консорціум із російським домінуванням, повернути корумпованого газового посередника РосУкрЕнерго та надати російській мові статусу державної – це всі ті політики, які не буде впроваджувати Тимошенко, але буде здійснювати Янукович, і які більш привабливі для інтересів Росії (російський "Перший канал", 10, 12 січня).

Під час останнього етапу першого туру кампанії російські ЗМІ в основному ігнорували Тимошенко, натомість фокусуючись на Януковичі та Сергієві Тигіпку, якого подавали у більш вигідному світлі. Щодо них протиставляли Тимошенко через її підтримку Помаранчевої революції 2004 року, в той час як Янукович та Тигіпко були у антипомаранчево-антиющенковій команді (російський "Перший канал", НТВ, 10, 12 січня).

Напередодні першого туру російські ЗМІ висвітлювали Януковича та Тигіпка як "проросійських" кандидатів, які найбільше відповідають інтересам Росії, аніж Тимошенко. Тимошенко або ж ігнорували, або висміювали, і лише поодиноко російські медіа сприятливо писали про її прагматизм у відносинах в енергетичній сфері.

Янукович, на відміну від Тимошенко, розглядається Москвою як той, хто буде кращим і більш надійним партнером для Росії, в той час як Тимошенко вважається "непередбачуваною" та забрудненою Помаранчевою революцією (російський "Перший канал", 21 січня). Ток-шоу "Судите сами" на російському "Першому каналі", на якому були присутні російські та українські політики й експерти, послалося на В'ячеслава Ніконова, який підтримує Януковича, оскільки, як він сказав: "Я думаю, що є певні переваги. Прем'єр-міністр Володимир Путін заявив, що партія "Единая Россия" задоволена тісною співпрацею з Партією регіонів, і тому співпраця з її лідером буде більш простою".

Це пояснюється тим, як підтверджує Ніконов: "Вони (Янукович-Путін) мають однакове мислення. Вони можуть досягати домовленостей. Наявна, наприклад, готовність вирішити питання про статус російської мови". На додаток Ніконов стверджує, Янукович має тісні зв'язки з великим бізнесом, близьким до Росії. Інші російські політологи наголосили на тому, що Янукович підтримує надання російській мові статусу другої державної.

Тимошенко під час програми подавалася як така, хто швидше за все буде наслідувати Ющенка та стане "маріонеткою Заходу". Москві не подобається Тимошенко, оскільки вона виступає проти того, щоб російська стала державною мовою, і для них вона є "антиросійською у серці", як це видно із її "антиросійської" статті із заголовком "Стримування Росії", надрукованої у 2007 році в журналі "Foreign Affairs". Член партії "Единая Россия" та кремлівський політтехнолог Сергій Марков сказав: "Існує загроза, що Юлія Тимошенко не буде висловлювати волю народу, а стане маріонеткою зовнішніх сил, які використовують Україну як інструмент для завдання шкоди Росії".

Наприкінці ток-шоу "Судите сами" його ведучий Максим Шевченко сказав, що він сподівається, що український народ буде обирати президента, "який зробить Україну максимально дружньою та близькою Росії", явно рекомендуючи підтримати Януковича, який буде лояльною проросійською маріонеткою. На противагу цьому, російські ЗМІ та політики про Тимошенко не говорять як про того, хто б міг виконувати волю Москви.

Викладений вище аналіз заперечує просто сміхотворні закиди Ющенка, що Тимошенко і Янукович є дуже подібними "московськими проектами", і що через це під час другого туру виборці не повинні голосувати за жодного з них. Якщо західноукраїнські виборці дослухаються до аргументів Ющенка, то оберуть Януковича. Нерозумні та лицемірні аргументи Ющенка про два московські проекти не доведені фактами, що підтверджується підтримкою Януковича російськими ЗМІ, політиками та громадською думкою і який є навіть більш проросійським, ніж був Кучма.

Ющенкова "юлефобія" показує, якою мірою все його президентство було більше переповнене особистими інтересами понад проблемами політичної ваги та національних інтересів України.

'Russia Backs Yanukovych in Ukraine's 2010 Elections',

Eurasia Daily Monitor, January 29, 2010-Volume 7, Issue 20

http://www.jamestown.org/programs/edm/

powered by lun.ua
Коментарі — 254
Северянин _ 31.01.2010 23:44
IP: 92.113.224.---
gjaur _ 31.01.2010 23:30 – Дело ваше. А мне не хочется видеть ни тех ни других. Можно я не буду голосовать за ВФЯ? Даже, если Вы будете настаивать все равно не буду.
Gelen _ 31.01.2010 23:43
IP: 94.179.159.---
Северянин:
to
Gelen _ 31.01.2010 23:14
- Ну хоть какое то объяснение должно быть как это демократ Луценко так нас опозорил.

Луценко не "опозорил" ни себя, ни нас. Просто в Германии вел себя как
человек с чувством собственного достоинства, что многим донецким шестеркам
совершенно непонятно.

А опозорились донецкие ПРдуны, которые закатили по этому поводу
жуткие истерики, но не смогли представить какие-либо доказательства
содеянных Юриком "нарушений".
Chocolate _ 31.01.2010 23:40
IP: 77.122.176.---
Слова Кузьо не мають ані емпіричної ані моральної цінності. По-перше, Тимошенко має з помаранчевими цінностями не більше спільного, ніж Янукович. Тимошенко – цинічний гравець, який всівся на шию Ющенку, використала його рейтинг щоби потрапити у владу після кучмівської опали (раніше вона так само використовувала спчатку Лазаренко/ потім Кучму). А на помаранчевий майдан виходив і Азаров. По-друге, росіяни мають право підтримувати Януковича, адже канадієць Кузьо підтримує Тимошенко – і нічого. При чому робить це аморально. Цього літа він брав участь в агіттурі політолохів за Тимошенко західними областями, під егідою інституту кучміста Василя Базіва. Кузьо мовчав, коли при його особистій присутності Базів у кожному облсному центрі західної України відкрито пропагував антисемітизм. Пане Кузьо, інформацію про Ваш зв'язок з антисемітами обов'язково буде доведено до наукової громадськості США та Канади. Ви будете горіти в Пеклі!
brdm _ 31.01.2010 23:39
IP: 77.52.38.---
Северянин _ 31.01.2010 23:26,
Совещания, планирование, отчеты, проблемы...
.
Сочувствую!
.
Я с понедельника тоже поработать решил...
Вы меня напугали.
gjaur _ 31.01.2010 23:30
IP: 77.123.245.---
Северянин _ – А БЮТоЛозинский? ЮВТ=ВФЯ.
-----
Дорогой Северянин,если ваша жена вам изменила-это ведь не значит,что вы ее сутенер.Или я не прав?
----
Северянин _ – Чем Вы там в БЮТе занимаетесь, если такие логические цепочки выстраиваете, чтобы увернуться от очевидного... Я не верю, на то что вы намекаете... Ну вряд ли БЮТоЛозинский был сутенером ЮВТ в педофильском скандале. Я не верю. Максимум БЮТоЛозинский, как враг демократии, воспользовался партбилетом БЮТ и подло напоил Луценко в немецком аэропорту.
---
Дорогой Северянин,наверное,вступлю таки в БЮТ,если они такие же изящные цепочки выстраивают,как и я (я не скромен,знаю,но справедлив). Ваши же ПеРдуновские алогические бредни напоминают вашего доктора наук,ценителя украинской поэзии Антона Чехова,знатока творчества Анны АхмЕтовой,проффесора Виктора Хведоровича Херман.
ТаняД _ 31.01.2010 23:29
IP: 95.113.216.---
Куда делся некий черкас или черкес? Я так ждала очередной тирады на немецком с ошибками, а он слинял. Сдулся шарик.
Болт _ 31.01.2010 23:28
IP: 77.122.230.---
ТАБЛОИДНЫМ СТРЕКОЗАМ

Как часто лень вам за собой прибрать
Помыть полы и тряпки постирать,
Да, что там, со стола убрать посуду,
А про дворы и говорить не буду

Переступая мусора заторы
Плетете вы о "высшем" разговоры
И любите сограждан поучать
Как и с чего им жизнь свою начинать

И по волнам глиссируя понятий
Вы выполняете свой план мероприятий
С утра послать, к обеду отмочиться
И спрогнозировать, где, что должно случиться

Не проникая в корень острой темы
Вы по заказу строите проблемы
Снимая сливки, зажигая страсть
Но, чтобы в истину... Не доведи попасть

Зачем вам истина? Процесс, куда милее.
Нет "заберемевших". Так даже веселее.
Последствий нет.Тусуетесь "стрекозы"?
Без "муровья", кто вспомнит про морозы?

Часы, трусы, жеманно и тоскливо.
Таблоиды гудят. С картинками. Красиво.
День, ночь. Угар, Объедки завонялись?
Вот был бы толк..., когда бы вы убрались!
Северянин _ 31.01.2010 23:26
IP: 92.113.224.---
brdm _ 31.01.2010 23:19 –??? С такой фантазией Вам нелегко жить... Все прощк на работе. Людей вокруг много. Совещания, планирование, отчеты, проблемы...
ТаняД _ 31.01.2010 23:26
IP: 95.113.216.---
brdm: 31.01.2010 23:22
Ладно, перечитаю когда-нибудь. Сегодня прослушала. На УП я только новости смотрю, Терехина и не заметила сама.

Но я доверяю в этом смысле своему мужу, а он к статье отнесся отрицательно. При этом ЮВТ он скорее симпатизаирует.
brdm _ 31.01.2010 23:25
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 23:20
Бульдозер – машина скорее для разрушения, чем для созидания.
.
Вы не разбираетесь в бульдозерах!
Я столько (!) продал их в комплекте и по запчастям...!
Красивых и мощных!
.
Ах!
.
Они – трудяги!
brdm _ 31.01.2010 23:22
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 23:20,
Название – тупое.
Но в ней был красивый612 тонкий ритм.
Я почувствал.
ТаняД _ 31.01.2010 23:20
IP: 95.113.216.---
brdm:
Статья плохая, много ляпов. Даже если не брать во внимание мерзкий образ самого автора. Бульдозер – машина скорее для разрушения, чем для созидания.
brdm _ 31.01.2010 23:19
IP: 77.52.38.---
Северянин _ 31.01.2010 23:15
brdm _ 31.01.2010 23:13 – Согласен. Но хорошая практика для диспутов в реальной жизни. Все таки здесь мы все анонимы и можем покуражиться.
.
Вы ещё дикутируете?
.
И сколько раз за ночь?
Северянин _ 31.01.2010 23:17
IP: 92.113.224.---
Gelen _ 31.01.2010 23:14 – Ну хоть какое то объяснение должно быть как это демократ Луценко так нас опозорил.
brdm _ 31.01.2010 23:16
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 23:11,
А я на танцы ходил, чтоб начистить нюх...кому угодно!
Сотрясений мозга было...
.
Вот так радостно с тех пор и живем!
.
А статья – поэтическая!
.
Прибацнутый Учитель удавиться, но так не сможет.
Северянин _ 31.01.2010 23:15
IP: 92.113.224.---
brdm _ 31.01.2010 23:13 – Согласен. Но хорошая практика для диспутов в реальной жизни. Все таки здесь мы все анонимы и можем покуражиться.
Gelen _ 31.01.2010 23:14
IP: 94.179.159.---
Северянин:
Максимум БЮТоЛозинский, как враг демократии, воспользовался
партбилетом БЮТ и подло напоил Луценко в немецком аэропорту...

Трудно оценить редкую по глубине задумку – напоить человека при помощи
партбилета... Даже не могу себе представить этот способ пития.
brdm _ 31.01.2010 23:13
IP: 77.52.38.---
Северянин _ 31.01.2010 23:07
brdm _ 31.01.2010 23:04 – А кто то рассчитывает быть прочитанным в комментах на Блогах? Помилуйте! Но вот глупости Авторов остаются надолго...
.
Вы шутите?
Тута читателей нет!
Одни ПИСАТЕЛИ!
.
Возьмём, к примеру меня: читать не умею!
.
Иногда блоггеры "снисходят" до уровня блаженных коментаторов и вальяжно задают вопросы, вроде: " Чьих будете?", " А откуда?", "Да, ну-у-у!"
.
И счастью – нет предела!
Писаем паром!
.
Где-то так...
ТаняД _ 31.01.2010 23:11
IP: 95.113.216.---
brdm:
БРДМ, если говорить серьезно, в моей жизни есть все, что мне нужно. Но на дискотеки я уже очень давно не хожу. Да, собственно, и в 17 мало ходила: синий чулок.

В этот момент мне муж читает комментарии к терехинской статье про бульдозер. Да, вылазит нечисть и служит Юльке очень плохую службу.
Северянин _ 31.01.2010 23:07
IP: 92.113.224.---
brdm _ 31.01.2010 23:04 – А кто то рассчитывает быть прочитанным в комментах на Блогах? Помилуйте! Но вот глупости Авторов остаются надолго...
brdm _ 31.01.2010 23:06
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 23:04
Всех денег не заработаешь, а время идет...
.
ТаняД, а Ваше время, надеюсь, ещё не ушло бесплатно?
И безвозвратно?
Болт _ 31.01.2010 23:05
IP: 77.122.230.---
ЖУРНАЛИСТЫ НА СКОВОРОДЕ
(Шустеру и Киселеву)

Скажите людям, "господа",
К чему вы так стремитесь,
Когда над женщиной одной
Вы дружно все глумитесь?

Чего ж при встрече с мужиком,
Чьи речи туповаты,
Вы, щеголявшие при ней,
Во рты набрали ваты?

Вон Шустер, как не журналист,
А доктор из психушки
Развесил, слушая фигню,
Покорно свои ушки

Зато Евгений Киселев,
И папарац кампашка
Трепали Юлю как могли
На всех одна бумажка

Вопросы Вите задают
Как детке, без нажима
Ни влево шаг, ни вправо шаг
Есть травма от режима?

А Тимошенко бьют вовсю,
Как мужика по роже
Загнать приказано ее
В прокрустовое ложе

Гримассы этих папарац
Олыбки не прикроют
Они не Тимошенко, нам
Свободе яму роют

Вы не слепые гордецы,
Что так себя пиарят
Вы те продажные глупцы,
Чьи души уже жарят
ТаняД _ 31.01.2010 23:04
IP: 95.113.216.---
murzikmurzik:31.01.2010 22:58
Девочка, кто тебе такие пошлые шпаргалки пишет? Стиль – как у Кузи.
Плюнь ты на это! Иди на дискотеку, смейся, танцуй! Всех денег не заработаешь, а время идет...
brdm _ 31.01.2010 23:04
IP: 77.52.38.---
Северянин _ 31.01.2010 23:01,
Вы начали практиковать другие позы...?
Молодец!
.
Но, все равно, очень грустно и нечитабельно!
.
Успехов Вам!
Северянин _ 31.01.2010 23:01
IP: 92.113.224.---
murzikmurzik _ 31.01.2010 22:58 – Они таким не заморачиваются, а тупо пилят Бюджет... Это ВАЮ с ЮВТ пилят Бюджет с такими заморочками, то ЕЭСУ учредят, то Тендерную палату... а по результатам никакой разницы.
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter