Тарас Кузьо Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТВ) Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса.

В українських виборах Росія підтримує Януковича

31 січня 2010, 17:47

Висвітлення українських виборів 2010 року російськими медіа завжди зосереджувалося навколо "забігу на двох" між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко. Під час першого етапу виборчої кампанії (жовтень – листопад 2009 року) російські ЗМІ не надавали комусь переваги, але під час другого етапу вони та правляча партія "Единая Россия" рішуче підтримали Віктора Януковича (російський "Перший канал", НТВ: 19, 24, 27 жовтня та 12, 16, 22 листопада).Схвалення Януковича з боку Росії відображається й у російських опитуваннях громадської думки. Опитування російського Фонду "Громадська думка" показало, що 53% росіян переконані, що наступним президентом України буде обраний Янукович, і лише 14% вважають, що переможе Тимошенко (Київ-Пост, 28 січня). Також 47% росіян вірять, що відносини з Україною покращаться, якщо буде обраний Янукович, в той час як лише 8% вважають так само, якщо оберуть Тимошенко.

Під час першого етапу виборчої кампанії російські медіа залишалися нейтральними щодо Тимошенко, але висміювали її через проявлену нею турботу про свій імідж. Дискримінація за ознакою статі яскраво проявилася тоді, коли російські ЗМІ насміхалися із її схильності зосереджуватися на тому, що зазвичай вважається тривіальними питаннями та цікавим лише для жінок (коли чоловіки, переважно, переймаються більш "істотними питаннями").

Впродовж виборчої кампанії питання гендеру не обговорювалося в якості проблеми і в українських ЗМІ, і тому неясно, наскільки вагому роль відіграє питання статі при проявах неприязного ставлення до Тимошенко. Але було б нерозумно применшувати роль гендеру як фактору в пострадянському просторі із домінуванням чоловіків, в якому Тимошенко є абсолютно унікальною жінкою-політиком.

Під час епідемії грипу та переговорів про газопостачання з прем'єр-міністром Володимиром Путіним російські ЗМІ змінювали свій намішливо-глузуючий тон щодо Тимошенко на такий, як щодо особи, яка є прагматиком у бажанні співпрацювати з Росією щодо питань енергетики, і такий розвиток подій схвально був сприйнятий Москвою та Брюсселем після зимових газових криз 2006 та 2009 років. Перший канал (22 листопада) показав її як успішне відкриття українсько-російських відносин у галузі енергетики, а взаємовідносини між Путіним та Тимошенко – як крок вперед у порівнянні із тим, чого досяг президент Ющенко.

Видимість ненависті, яку Москва демонструвала по відношенню до Ющенка – є лицемірством, оскільки це заперечується тим фактом, що саме Тимошенко була ключовим гравцем під час Помаранчевої революції 2004 року, яку прагнула зупинити Москва. Тимошенко сповідує та підтримує багато принципів та цінностей Майдану у процесі виборів 2010 року, і користується підтримкою з боку рок-зірок, щоб відродити відчуття Майдану 2004 року, де також була музика та святково-урочистий настрій постійно протестуючих впродовж 17 днів за зимової погоди.

Російські ЗМІ завжди подавали Януковича як "проросійського". Партія регіонів, ним очолювана, має угоду про співпрацю з партією "Единая Россия" ще з 2005 року. Янукович брав участь у минулорічному партійному з'їзді "Единой России", який відбувся 21 листопада, де він підтвердив головну обіцянку кампанії, що тільки він зможе відновити добрі взаємини між Україною та Росією. Леонід Кучма у 1994 році будував свою кампанію на такій самій платформі, але Кучма у багатьох питаннях завжди був менш проросійським, ніж Янукович.

Російські ЗМІ подають Януковича в авторитетному світлі, приділяючи основну увагу його добре організованій кампанії проведення зустрічей по всій Україні, де натовпи людей вітають його. Російські медіа більш схильні до надання більшої авторитетності політичним пропозиціям Януковича, ніж Тимошенко.

Януковича подали як лідера виборчих перегонів та як найбільш ймовірного нового президента, як це відображено у російських опитуваннях громадської думки. Але, надаючи йому перевагу, схвалення з боку російських ЗМІ та партії "Единая Россия" було більш обмеженим у порівнянні із 2004 роком, коли Путін двічі приїздив до України, щоб надати публічну підтримку Януковичу, і коли російські політтехнологи працювали на передвиборчу кампанію Януковича.

Під час другого етапу виборчої кампанії російські ЗМІ перемістилися до набагато сприятливіших тверджень про Януковича, московського фаворита, який розгладився як найбільш "проросійський" кандидат. Москва розглядає Януковича як добросусідського політика, зручного для Москви у таких питаннях як підтримка незалежності Південної Осетії і Абхазії, та щодо членства України в Договорі колективної безпеки СНД та у Єдиному економічному та митному просторі. Тимошенко, з іншого боку, все частіше замальовується російськими ЗМІ у негативному світлі, або просто ними ігнорується.

Янукович напередодні першого туру перетворився на улюбленого кандидата російського державного "Першого каналу", де його показали в 11 із 13 репортажів та у 10 програмах ток-шоу. У всіх випадках він подавався як лідер та найймовірніший переможець. Ці зміни у напрямку до вихваляння Януковича відбувалися паралельно із зростанням відображення Партії регіонів як позитивної політичної сили та Януковича як рішучого лідера, який може "взяти ситуацію у свої руки і навести порядок в країні" (російський "Перший канал", 30 грудня).

У цих репортажах також показали довгі кліпи про візит до України Патріарха Російської православної церкви Кирила у липні 2009 року, коли його супроводжував Янукович, який отримав патріарше благословення за те, що підтримує Російську православну церкву. Янукович не підтримує автокефальність Української православної церкви на відміну від трьох попередніх українських президентів – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка.

Російські ЗМІ подали просто райдужну картинку того, як Янукович підтримує пропозицію президента Дмитрія Мєдвєдєва щодо створення нової архітектури європейської безпеки та щодо членства України у Єдиному економічному просторі та митному союзі. Медіа також підтримали Януковича як такого, хто має більше можливостей впроваджувати проросійську політику та хто може відмовитися від членства України в НАТО, зробити базування Чорноморського флоту у Севастополі постійним, створити газовий консорціум із російським домінуванням, повернути корумпованого газового посередника РосУкрЕнерго та надати російській мові статусу державної – це всі ті політики, які не буде впроваджувати Тимошенко, але буде здійснювати Янукович, і які більш привабливі для інтересів Росії (російський "Перший канал", 10, 12 січня).

Під час останнього етапу першого туру кампанії російські ЗМІ в основному ігнорували Тимошенко, натомість фокусуючись на Януковичі та Сергієві Тигіпку, якого подавали у більш вигідному світлі. Щодо них протиставляли Тимошенко через її підтримку Помаранчевої революції 2004 року, в той час як Янукович та Тигіпко були у антипомаранчево-антиющенковій команді (російський "Перший канал", НТВ, 10, 12 січня).

Напередодні першого туру російські ЗМІ висвітлювали Януковича та Тигіпка як "проросійських" кандидатів, які найбільше відповідають інтересам Росії, аніж Тимошенко. Тимошенко або ж ігнорували, або висміювали, і лише поодиноко російські медіа сприятливо писали про її прагматизм у відносинах в енергетичній сфері.

Янукович, на відміну від Тимошенко, розглядається Москвою як той, хто буде кращим і більш надійним партнером для Росії, в той час як Тимошенко вважається "непередбачуваною" та забрудненою Помаранчевою революцією (російський "Перший канал", 21 січня). Ток-шоу "Судите сами" на російському "Першому каналі", на якому були присутні російські та українські політики й експерти, послалося на В'ячеслава Ніконова, який підтримує Януковича, оскільки, як він сказав: "Я думаю, що є певні переваги. Прем'єр-міністр Володимир Путін заявив, що партія "Единая Россия" задоволена тісною співпрацею з Партією регіонів, і тому співпраця з її лідером буде більш простою".

Це пояснюється тим, як підтверджує Ніконов: "Вони (Янукович-Путін) мають однакове мислення. Вони можуть досягати домовленостей. Наявна, наприклад, готовність вирішити питання про статус російської мови". На додаток Ніконов стверджує, Янукович має тісні зв'язки з великим бізнесом, близьким до Росії. Інші російські політологи наголосили на тому, що Янукович підтримує надання російській мові статусу другої державної.

Тимошенко під час програми подавалася як така, хто швидше за все буде наслідувати Ющенка та стане "маріонеткою Заходу". Москві не подобається Тимошенко, оскільки вона виступає проти того, щоб російська стала державною мовою, і для них вона є "антиросійською у серці", як це видно із її "антиросійської" статті із заголовком "Стримування Росії", надрукованої у 2007 році в журналі "Foreign Affairs". Член партії "Единая Россия" та кремлівський політтехнолог Сергій Марков сказав: "Існує загроза, що Юлія Тимошенко не буде висловлювати волю народу, а стане маріонеткою зовнішніх сил, які використовують Україну як інструмент для завдання шкоди Росії".

Наприкінці ток-шоу "Судите сами" його ведучий Максим Шевченко сказав, що він сподівається, що український народ буде обирати президента, "який зробить Україну максимально дружньою та близькою Росії", явно рекомендуючи підтримати Януковича, який буде лояльною проросійською маріонеткою. На противагу цьому, російські ЗМІ та політики про Тимошенко не говорять як про того, хто б міг виконувати волю Москви.

Викладений вище аналіз заперечує просто сміхотворні закиди Ющенка, що Тимошенко і Янукович є дуже подібними "московськими проектами", і що через це під час другого туру виборці не повинні голосувати за жодного з них. Якщо західноукраїнські виборці дослухаються до аргументів Ющенка, то оберуть Януковича. Нерозумні та лицемірні аргументи Ющенка про два московські проекти не доведені фактами, що підтверджується підтримкою Януковича російськими ЗМІ, політиками та громадською думкою і який є навіть більш проросійським, ніж був Кучма.

Ющенкова "юлефобія" показує, якою мірою все його президентство було більше переповнене особистими інтересами понад проблемами політичної ваги та національних інтересів України.

'Russia Backs Yanukovych in Ukraine's 2010 Elections',

Eurasia Daily Monitor, January 29, 2010-Volume 7, Issue 20

http://www.jamestown.org/programs/edm/

powered by lun.ua
Коментарі — 254
murzikmurzik _ 31.01.2010 21:44
IP: 217.20.172.---
gjaur:
Перспектива прихода Янучарина одна:путь в Россию.А для этого нужно будет уничтожить внутреннюю оппозицию.Как?Как начал делать Кучма в 1999г.Убили Черновола,и выбирали между Кучмой и Симоненко.Сейчас хлопнут Тимоху (или сфабрикуют криминал лет так на 10,как Ходорковскому в России) и будем выбирать между Янучарином и Тигипко (или Ющенко,что более вероятно-за которого не будут голосовать к тому времени его даже сегодняшние прихильники
Противсихи,готоьвтесь к "демократии по -донецки".Вспомните убитых за это время в РФ.Одной только Политковской достаточно вам?А Александров,Гонгадзе при Кучме вам ни о чем не говорят?Только Хам покруче Кучмы будет.Поэтому господа журналисты готовтесь,особенно сегодняшние противсихи
.
Вот наконец то самое страшное, о чем сейчас нужно думать ВСЕМ!
Я не представляю, как потом выбраться из этого.
brdm _ 31.01.2010 21:44
IP: 77.52.38.---
Учитeль _ 31.01.2010 21:34
ТаняД _ 31.01.2010 21:23

Немного некорректная формулировка.:) Блоговский зазывала скабрёз истерично, по школярски зациклился на маркерных словах и теперь он хочет "отомстить"... ну хоть как нибудь естественно тоже, с неумелой школярской непосредственностью и упрямством;-)
.
Уважаемый Клоун, а Вам слабо перечитать тот лепет, кторый Вы только что наваяли?
.
Оччень связно и даже смешно (((
ТаняД _ 31.01.2010 21:42
IP: 93.132.13.---
tcherkas:

Warum antwortest du mir nicht? Schwierigkeiten bei der Arbeit mit einem Wörterbuch?
Aber bist du abscheulich, Arschloch!
Учитeль _ 31.01.2010 21:41
IP: 95.132.103.---
Крайний Блог Александра Чаленко (топ блоггера УП)

Клован пустозвон только что заявил что у меня там неприятности, не приводя конкретные аргументы и естественно линк:)
Лисиче _ 31.01.2010 21:41
IP: 93.183.239.---
seed _ 31.01.2010 21:25
Підтримую тебе в думках твоїх. Розчарований дуже нашим прграшем. Вмерла невелика надія на швидке реформування суспільства,вмерла невелика надія на західних українців,думав що вони більш релігійні і патриотичні ніж східняки і 17 січня провалять ВАНУ в нас буде шанс ще 5 років працювати з українцями,виховувати наступне покоління. На жаль САМІ українці себе знову,так як в 17,18,20століттях,заганяють в московське рабство. Едина надія що розвалиться ця імперія зла і згине з усім своїм народом в тартарари. Але...дурний думкою багатіе.
avlem _ 31.01.2010 21:40
IP: 78.111.16.---
а в чем разница?

москва поддерживает янека, а жюля поддерживает москву.

оба они из одного теста, не всем с москвой "подвезло"
Северянин _ 31.01.2010 21:39
IP: 92.113.157.---
gjaur _ 31.01.2010 21:26 – А БЮТоЛозинский? ЮВТ=ВФЯ.
Северянин _ 31.01.2010 21:37
IP: 92.113.157.---
brdm _ 31.01.2010 21:24 – Это не фраза. Это серьезно. Вы можете скалиться сколько угодно, точнее пока сами не попадетесь таким БЮТоЛозинским...
Учитeль _ 31.01.2010 21:34
IP: 95.132.103.---
ТаняД _ 31.01.2010 21:23

Немного некорректная формулировка.:) Блоговский зазывала скабрёз истерично, по школярски зациклился на маркерных словах и теперь он хочет "отомстить"... ну хоть как нибудь естественно тоже, с неумелой школярской непосредственностью и упрямством;-)
brdm _ 31.01.2010 21:28
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 21:23
brdm:
БРДМ, Вы преследуете Учителя по всем блогам. С этого и начинается большая любовь!
.
Не согласен!
Он все время в виде неприличной кучки дерьма подкладывается мне под ступню...
У меня к нему ОТВРАЩЕНИЕ!
.
Вон, только что его пнули с блога Чаленко...
Так опять я в него вступил... (((
.
Ужасный тип!
Ужасный!
gjaur _ 31.01.2010 21:26
IP: 77.123.245.---
Перспектива прихода Янучарина одна:путь в Россию.А для этого нужно будет уничтожить внутреннюю оппозицию.Как?Как начал делать Кучма в 1999г.Убили Черновола,и выбирали между Кучмой и Симоненко.Сейчас хлопнут Тимоху (или сфабрикуют криминал лет так на 10,как Ходорковскому в России) и будем выбирать между Янучарином и Тигипко (или Ющенко,что более вероятно-за которого не будут голосовать к тому времени его даже сегодняшние прихильники
Противсихи,готоьвтесь к "демократии по -донецки".Вспомните убитых за это время в РФ.Одной только Политковской достаточно вам?А Александров,Гонгадзе при Кучме вам ни о чем не говорят?Только Хам покруче Кучмы будет.Поэтому господа журналисты готовтесь,особенно сегодняшние противсихи
seed _ 31.01.2010 21:25
IP: 95.132.125.---
Цікаво що українці святкують 7 січня,напевне зплутали з 7 листопада,напивались раніш,напиваються й зараз.Раніш волала "Слава КПСС",зараз "Слава Христу"!Та чи змінили свої серця,чи впустили любов істину в свої серця?Звісно ні!Залишились безсердечними волаючими мавпами.Як віримо в Бога,то як шукаємо щастя поза Ним?Чому такі тупі,зарозумілі?Невже ніколи не навчимося?Полишили та обплювали Ющенка,що приніс вистраждану СВОБОДУ,почепили на нього наші ж гріхи,волаючи,а що він зробив?Так волали безбожні жиди,що зробив для нас Всевишній?Розіп"яли безгрішного,що лиш казав правду та прийшов дати звільнення!Хто залишився коло розіп"ятого Христа?Що було тим,хто зробив це?Вигнання з власної землі,рабство та 2000річне поневіряння.Звісно Ющенко не Христос та і ми не жиди та Господь заніс свою руку і хто спинить Його?Ви,сліпі та глухі!Нещасні та смішні безбожники,тупа скотина,що чекає на доброго пана,що неможливе по визначенню!Як змити цю неймовірну ганьбу,що самі взяли собі на голову?
brdm _ 31.01.2010 21:24
IP: 77.52.38.---
Северянин _ 31.01.2010 21:21
.
У Вас в запасе есть какая-нибудь другая фраза?
Вы становитесь скучнее сабжевого Клоуна-Учителя.
ТаняД _ 31.01.2010 21:23
IP: 93.132.13.---
brdm:
БРДМ, Вы преследуете Учителя по всем блогам. С этого и начинается большая любовь!
Северянин _ 31.01.2010 21:21
IP: 92.113.157.---
Canada56 _ 31.01.2010 19:43 – Так что ж он феномен БЮТоЛозинского умалчивает? Ведь это вообще ни в какие ворота не лезет... какая Европа, какая демократия. Из политцелесообразности мы об этом молчим? Stealing Popcorn – молчим? Ну и молчите дальше... Раз ЮВТ=ВФЯ то так и голосуем.

Canada56 _ 31.01.2010 20:09 – Наша разруха лежит в западных банках, материализована в поместьях и яхтах.
brdm _ 31.01.2010 21:19
IP: 77.52.38.---
Учитeль _ 31.01.2010 21:08,
.
Дорогой Клоун, шо Вы мелете?
Снимите, в конце концов, дурацкий колпак с головы!
Детство уже давно кончилось.
Алё!
Вы, хоть и дурчек, но уже взрослый дядя.
Учитeль _ 31.01.2010 21:08
IP: 95.132.103.---
31.01.2010 17:47 _ Тарас Кузьо

В українських виборах Росія підтримує Януковича

Хе-хе...Вот те раз!
Идеальный рекламный продукт! Конфетка!!!!
Заголовок хороший, броский. Текст "вязкий" какой-то малочитабельный.;-)

Буржуйскому эдитору юлькорекламисту Кузе – респект и поважуха!!!! Хоть один блог сумел испечь нормальный!:-))
ТаняД _ 31.01.2010 21:06
IP: 93.132.13.---
tcherkas:[/B
tcherkas:
ТаняД:
tcherkas:

Du bist Arschgeficktes Suppenhuhn und deine Mutter ist eine Hure. Und ich persönlich habe mit einem solchen Hurensohn kein zu tun. Verpiss dich!
Auch nach diesen zwei Sätzen mit dem ausgesuchten Wortschatz ist sowohl der Beruf als auch die Berufung nicht zu verkennen. Viel Spass dabei.
Du hast Recht, Hurensohn: mit Schimpfworten kenne ich mich nicht so gut aus. Aber du hast diese meine verdient. Finde hier einen Fehler: mit einer blöder Kuh
brdm _ 31.01.2010 21:06
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 20:56
БРДМ, твоя невоспитанность уже меня не удивляет. Ну почему тв решил, что можешь мной руководить? Неужели тебе дур не хватает штабных?
.
Это брутальность!
Гламурная...
donor _ 31.01.2010 21:04
IP: 85.214.73.---
Галкінд _ 31.01.2010 19:56

Что ты тюльку гонишь, Галкінд? Почитай последующие статьи, о повторных выборах, и поймешь, что даже если на них придет один (!) избиратель и за кого-то проголосует, то этот, "за кого-то" и станет президентом. А у Януковича уже имеется железных аж 35%! Это все уже давно знают, поэтому и игнорируют тебя с твоими прибамбасами...
kiykovit _ 31.01.2010 21:02
IP: 77.120.41.---
Порада штабу ЮВТ-поменше Кузьо,бютозомбі на сайтах,звинувачень всіх і вся.Не
відштовхуйте людей які не хочуть преза-зека і не є прихильниками Тимошенко.
Меньше хамства, більше конструктива і люди підуть голосувати.
tcherkas _ 31.01.2010 20:58
IP: 212.15.127.---
ТаняД:
tcherkas:

Du bist Arschgeficktes Suppenhuhn und deine Mutter ist eine Hure. Und ich persönlich habe mit einem solchen Hurensohn kein zu tun. Verpiss dich!
Auch nach diesen zwei Sätzen mit dem ausgesuchten Wortschatz ist sowohl der Beruf als auch die Berufung nicht zu verkennen. Viel Spass dabei.
ТаняД _ 31.01.2010 20:56
IP: 95.115.251.---
brdm:
ТаняД _ 31.01.2010 20:38
львів-750:
Спасибо! Уже слушаю. Победа будет за нами!
.
Расслабьтесь!
Снимайте лыжи и идите спать!
БРДМ, твоя невоспитанность уже меня не удивляет. Ну почему тв решил, что можешь мной руководить? Неужели тебе дур не хватает штабных?
Eretik _ 31.01.2010 20:56
IP: 78.46.176.---
Nick_M
Но у Вас же совем другой вид бизнеса. Чем Ваши политические симпатии обусловлены?
_______________________
А у меня и не было симпатий. У меня только антипатии. С моей точки зрения Янукович, хоть и дерьмо, но меньшее зло, чем Юля. Она уничтожит национальную промышленность окончательно.
ТаняД _ 31.01.2010 20:54
IP: 95.115.251.---
brdm:
Не заводитесь. Качественнее надо сотрудниц подбирать. Таких дурочек мы тут – одной левой.
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter