Тарас Кузьо Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТВ) Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса.

В українських виборах Росія підтримує Януковича

31 січня 2010, 17:47

Висвітлення українських виборів 2010 року російськими медіа завжди зосереджувалося навколо "забігу на двох" між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко. Під час першого етапу виборчої кампанії (жовтень – листопад 2009 року) російські ЗМІ не надавали комусь переваги, але під час другого етапу вони та правляча партія "Единая Россия" рішуче підтримали Віктора Януковича (російський "Перший канал", НТВ: 19, 24, 27 жовтня та 12, 16, 22 листопада).Схвалення Януковича з боку Росії відображається й у російських опитуваннях громадської думки. Опитування російського Фонду "Громадська думка" показало, що 53% росіян переконані, що наступним президентом України буде обраний Янукович, і лише 14% вважають, що переможе Тимошенко (Київ-Пост, 28 січня). Також 47% росіян вірять, що відносини з Україною покращаться, якщо буде обраний Янукович, в той час як лише 8% вважають так само, якщо оберуть Тимошенко.

Під час першого етапу виборчої кампанії російські медіа залишалися нейтральними щодо Тимошенко, але висміювали її через проявлену нею турботу про свій імідж. Дискримінація за ознакою статі яскраво проявилася тоді, коли російські ЗМІ насміхалися із її схильності зосереджуватися на тому, що зазвичай вважається тривіальними питаннями та цікавим лише для жінок (коли чоловіки, переважно, переймаються більш "істотними питаннями").

Впродовж виборчої кампанії питання гендеру не обговорювалося в якості проблеми і в українських ЗМІ, і тому неясно, наскільки вагому роль відіграє питання статі при проявах неприязного ставлення до Тимошенко. Але було б нерозумно применшувати роль гендеру як фактору в пострадянському просторі із домінуванням чоловіків, в якому Тимошенко є абсолютно унікальною жінкою-політиком.

Під час епідемії грипу та переговорів про газопостачання з прем'єр-міністром Володимиром Путіним російські ЗМІ змінювали свій намішливо-глузуючий тон щодо Тимошенко на такий, як щодо особи, яка є прагматиком у бажанні співпрацювати з Росією щодо питань енергетики, і такий розвиток подій схвально був сприйнятий Москвою та Брюсселем після зимових газових криз 2006 та 2009 років. Перший канал (22 листопада) показав її як успішне відкриття українсько-російських відносин у галузі енергетики, а взаємовідносини між Путіним та Тимошенко – як крок вперед у порівнянні із тим, чого досяг президент Ющенко.

Видимість ненависті, яку Москва демонструвала по відношенню до Ющенка – є лицемірством, оскільки це заперечується тим фактом, що саме Тимошенко була ключовим гравцем під час Помаранчевої революції 2004 року, яку прагнула зупинити Москва. Тимошенко сповідує та підтримує багато принципів та цінностей Майдану у процесі виборів 2010 року, і користується підтримкою з боку рок-зірок, щоб відродити відчуття Майдану 2004 року, де також була музика та святково-урочистий настрій постійно протестуючих впродовж 17 днів за зимової погоди.

Російські ЗМІ завжди подавали Януковича як "проросійського". Партія регіонів, ним очолювана, має угоду про співпрацю з партією "Единая Россия" ще з 2005 року. Янукович брав участь у минулорічному партійному з'їзді "Единой России", який відбувся 21 листопада, де він підтвердив головну обіцянку кампанії, що тільки він зможе відновити добрі взаємини між Україною та Росією. Леонід Кучма у 1994 році будував свою кампанію на такій самій платформі, але Кучма у багатьох питаннях завжди був менш проросійським, ніж Янукович.

Російські ЗМІ подають Януковича в авторитетному світлі, приділяючи основну увагу його добре організованій кампанії проведення зустрічей по всій Україні, де натовпи людей вітають його. Російські медіа більш схильні до надання більшої авторитетності політичним пропозиціям Януковича, ніж Тимошенко.

Януковича подали як лідера виборчих перегонів та як найбільш ймовірного нового президента, як це відображено у російських опитуваннях громадської думки. Але, надаючи йому перевагу, схвалення з боку російських ЗМІ та партії "Единая Россия" було більш обмеженим у порівнянні із 2004 роком, коли Путін двічі приїздив до України, щоб надати публічну підтримку Януковичу, і коли російські політтехнологи працювали на передвиборчу кампанію Януковича.

Під час другого етапу виборчої кампанії російські ЗМІ перемістилися до набагато сприятливіших тверджень про Януковича, московського фаворита, який розгладився як найбільш "проросійський" кандидат. Москва розглядає Януковича як добросусідського політика, зручного для Москви у таких питаннях як підтримка незалежності Південної Осетії і Абхазії, та щодо членства України в Договорі колективної безпеки СНД та у Єдиному економічному та митному просторі. Тимошенко, з іншого боку, все частіше замальовується російськими ЗМІ у негативному світлі, або просто ними ігнорується.

Янукович напередодні першого туру перетворився на улюбленого кандидата російського державного "Першого каналу", де його показали в 11 із 13 репортажів та у 10 програмах ток-шоу. У всіх випадках він подавався як лідер та найймовірніший переможець. Ці зміни у напрямку до вихваляння Януковича відбувалися паралельно із зростанням відображення Партії регіонів як позитивної політичної сили та Януковича як рішучого лідера, який може "взяти ситуацію у свої руки і навести порядок в країні" (російський "Перший канал", 30 грудня).

У цих репортажах також показали довгі кліпи про візит до України Патріарха Російської православної церкви Кирила у липні 2009 року, коли його супроводжував Янукович, який отримав патріарше благословення за те, що підтримує Російську православну церкву. Янукович не підтримує автокефальність Української православної церкви на відміну від трьох попередніх українських президентів – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка.

Російські ЗМІ подали просто райдужну картинку того, як Янукович підтримує пропозицію президента Дмитрія Мєдвєдєва щодо створення нової архітектури європейської безпеки та щодо членства України у Єдиному економічному просторі та митному союзі. Медіа також підтримали Януковича як такого, хто має більше можливостей впроваджувати проросійську політику та хто може відмовитися від членства України в НАТО, зробити базування Чорноморського флоту у Севастополі постійним, створити газовий консорціум із російським домінуванням, повернути корумпованого газового посередника РосУкрЕнерго та надати російській мові статусу державної – це всі ті політики, які не буде впроваджувати Тимошенко, але буде здійснювати Янукович, і які більш привабливі для інтересів Росії (російський "Перший канал", 10, 12 січня).

Під час останнього етапу першого туру кампанії російські ЗМІ в основному ігнорували Тимошенко, натомість фокусуючись на Януковичі та Сергієві Тигіпку, якого подавали у більш вигідному світлі. Щодо них протиставляли Тимошенко через її підтримку Помаранчевої революції 2004 року, в той час як Янукович та Тигіпко були у антипомаранчево-антиющенковій команді (російський "Перший канал", НТВ, 10, 12 січня).

Напередодні першого туру російські ЗМІ висвітлювали Януковича та Тигіпка як "проросійських" кандидатів, які найбільше відповідають інтересам Росії, аніж Тимошенко. Тимошенко або ж ігнорували, або висміювали, і лише поодиноко російські медіа сприятливо писали про її прагматизм у відносинах в енергетичній сфері.

Янукович, на відміну від Тимошенко, розглядається Москвою як той, хто буде кращим і більш надійним партнером для Росії, в той час як Тимошенко вважається "непередбачуваною" та забрудненою Помаранчевою революцією (російський "Перший канал", 21 січня). Ток-шоу "Судите сами" на російському "Першому каналі", на якому були присутні російські та українські політики й експерти, послалося на В'ячеслава Ніконова, який підтримує Януковича, оскільки, як він сказав: "Я думаю, що є певні переваги. Прем'єр-міністр Володимир Путін заявив, що партія "Единая Россия" задоволена тісною співпрацею з Партією регіонів, і тому співпраця з її лідером буде більш простою".

Це пояснюється тим, як підтверджує Ніконов: "Вони (Янукович-Путін) мають однакове мислення. Вони можуть досягати домовленостей. Наявна, наприклад, готовність вирішити питання про статус російської мови". На додаток Ніконов стверджує, Янукович має тісні зв'язки з великим бізнесом, близьким до Росії. Інші російські політологи наголосили на тому, що Янукович підтримує надання російській мові статусу другої державної.

Тимошенко під час програми подавалася як така, хто швидше за все буде наслідувати Ющенка та стане "маріонеткою Заходу". Москві не подобається Тимошенко, оскільки вона виступає проти того, щоб російська стала державною мовою, і для них вона є "антиросійською у серці", як це видно із її "антиросійської" статті із заголовком "Стримування Росії", надрукованої у 2007 році в журналі "Foreign Affairs". Член партії "Единая Россия" та кремлівський політтехнолог Сергій Марков сказав: "Існує загроза, що Юлія Тимошенко не буде висловлювати волю народу, а стане маріонеткою зовнішніх сил, які використовують Україну як інструмент для завдання шкоди Росії".

Наприкінці ток-шоу "Судите сами" його ведучий Максим Шевченко сказав, що він сподівається, що український народ буде обирати президента, "який зробить Україну максимально дружньою та близькою Росії", явно рекомендуючи підтримати Януковича, який буде лояльною проросійською маріонеткою. На противагу цьому, російські ЗМІ та політики про Тимошенко не говорять як про того, хто б міг виконувати волю Москви.

Викладений вище аналіз заперечує просто сміхотворні закиди Ющенка, що Тимошенко і Янукович є дуже подібними "московськими проектами", і що через це під час другого туру виборці не повинні голосувати за жодного з них. Якщо західноукраїнські виборці дослухаються до аргументів Ющенка, то оберуть Януковича. Нерозумні та лицемірні аргументи Ющенка про два московські проекти не доведені фактами, що підтверджується підтримкою Януковича російськими ЗМІ, політиками та громадською думкою і який є навіть більш проросійським, ніж був Кучма.

Ющенкова "юлефобія" показує, якою мірою все його президентство було більше переповнене особистими інтересами понад проблемами політичної ваги та національних інтересів України.

'Russia Backs Yanukovych in Ukraine's 2010 Elections',

Eurasia Daily Monitor, January 29, 2010-Volume 7, Issue 20

http://www.jamestown.org/programs/edm/

powered by lun.ua
Коментарі — 254
cbvjy5 _ 01.02.2010 09:47
IP: 92.113.223.---
Ага, а ваша тварюлька отчитывается о проблемах с биомассой у посла США!!! как вам?
2010_Капитан _ 01.02.2010 09:41
IP: 93.73.214.---
По мнению российского астролога Павла Глобы, на ближайших президентских выборах победит Юлия Тимошенко. Виктора Януковича, у которого, если верить соцопросам, сейчас самый лучший рейтинг, астролог не "видит" победителем в предстоящей президентской гонке.
2010_Капитан _ 01.02.2010 09:40
IP: 93.73.214.---
Среди причин отставания Тимошенко в первом туре от Януковича
первый вице-премьер также назвал низкую явку избирателей и способствование этому всеми другими кандидатами в президенты.
Makar_S _ 01.02.2010 09:36
IP: 95.132.119.---
murzikmurzik _ 01.02.2010 02:10
Осталось только поверить еще один раз Юле.Только бы ее не пришили кремлевские сатрапы
==
Кого Кремль хотів "прішіть" – то це Ющенко. І Тимошенко (як їй здається) цілком справилася з роллю кіллера.
Та ще невечір. Цими виборами життя не закінчується...
donor _ 01.02.2010 09:34
IP: 92.241.190.---
Makar_S _ 01.02.2010 09:14? як і Ющенко, живе за принципом Нарциса: "Мені моє пахне".
Makar_S _ 01.02.2010 09:14
IP: 95.132.119.---
"російські ЗМІ в основному ігнорували Тимошенко, натомість фокусуючись на Януковичі та Сергієві Тигіпку,"
==
А от кого російські канали всі 5 років "мочили" всіма можливими і неможливими методами – так це Ющенко. І таки домоглися свого, впершу чергу завдяки кремлівській прокладці – Тимошенко.
А розбиратися у сотих долях відсотка яке гівно більш до душі Кремлю – Тимошенко чи Янукович – то для любителів такого лайна.
Особисто я "в сортах лайна не розбираюсь" (с)
Makar_S _ 01.02.2010 09:05
IP: 95.132.119.---
" Янукович підтримує пропозицію президента Дмитрія Мєдвєдєва щодо створення нової архітектури європейської безпеки "
==
Кузьо мізки відшибло?
Нагадаю, ХТО ПОВНІСТТЮ ПІДТРИМУЄ пропозицію Росії:

"В мире есть страны, в том числе в том регионе, который я представляю, которые либо не могут, либо не хотят – и это тоже нормально – вступать в НАТО.
Все мы эти страны знаем поименно. Очевидный пример – Украина.
Но есть вопросы и более высокого уровня. Это – как воспримет Россия, если Украина и подобные страны будут двигаться в НАТО.
Поэтому новое вдохновение этой европейской политики безопасности и обороны, которое я полностью поддерживаю дает, в первую очередь, безусловно, Россия"

З виступу прем'єр міністра України Тимошенко Мюнхен 07/02/2008р
львів-750 _ 01.02.2010 09:01
IP: 195.211.159.---
Canada56:

Не вгадали з першого разу. Не падайте духом, мо' з другої спроби більше поталанить...І що це ви від хвилювання аж на общєпонятний перйшли?
___ Я не гадалка – якщо з першої спроби не вийшло – то кидаю ту справу.
А на "общєпонятний перйшла", бо цитата була російською – тому і продовжила тією ж.

Я, до речі, жіночого роду.Та й мовою володію набагато краще від Кузя, тo oце така Ваша спостережливість? A ще й у політичні експерти записуєтесь. Несерйозно воно якось у Вас виходить...
___ Про жіночий рід забула_ не спостерігала я вчора – музику слухала.
І коментарі були несерйозні, більше для сміху – видихлася вже я, нема натхнення – результат я бачу однаковий при будь яких розкладах: маслом по російському самолюбству.
І ризики при двох претендентах також очевидні – одним словом, ще не час для політичної аналітики, ще можна покепкувати – потім вже може бути не до сміху.
murzikmurzik _ 01.02.2010 09:00
IP: 95.133.187.---
З Україною в серці:
Хто ж переможе, люди чи бандити?
.
Господи, не допусти!
vuktor _ 01.02.2010 08:57
IP: 94.232.182.---
вот такие придурки и служат у тимошенко
murzikmurzik _ 01.02.2010 08:56
IP: 95.133.187.---
Химера:
А вы – ДоВБасс через недельку будете жить не в Украине, а на окраИне, потому что очччень "умный" праффэссор не сможет да и не стремится сохранить ДЕРЖАВУ.
Вот уж воистину то что упало тупым на халяву,в смысле Независимость без единого выстрела и без единой капли крови, хохлами НЕ ценится.
А ведь когдато наши предки сотни лет за это боролись и кровь лилась рекой!!!
.
В России кровь и сейчас льется рекой – Чечня, Ингушетия, Дагестан, теракты, отстрел журналистов и правозащитников. Читайте оппозиционные сайты Грани.ру и Ежедневный журнал. Пока большинство население втыкает, как наши Протывсихи, лучшим людям приходится гибнуть за свободу.
donor _ 01.02.2010 08:56
IP: 77.87.36.---
Я каждый день сражаюсь в рукопашном,
Я каждый день живу, как на войне.
Кто говорит: "А, ей не страшно"-
Тот ничего не знает о стране...
И ничего не знает обо мне.

Юлия Тимошенко feat Юлия Друнина
З Україною в серці _ 01.02.2010 08:54
IP: 109.122.5.---
Жрица:
Нам, тем, кто ПРОТИВ ВСЕХ...
Не будьте ідіотом. Ви за Хама!
З Україною в серці _ 01.02.2010 08:51
IP: 109.122.5.---
Хто ж переможе, люди чи бандити?
Оless _ 01.02.2010 08:16
IP: 80.93.113.---
От нам кажуть: Канада – це рай, там людина живе краще, ніж в Україні.
Ну як я можу повірити в це, якщо бачу своїми очима, як доктор, професор університету в Торонто щоб прокормитися вимушен підробляти штатним агітатором за Тимошенко?
Canada56 _ 01.02.2010 07:49
IP: 99.233.90.---
ТаняД:
ТаняД:
Canada56:
Слушай, ты со своим "вильным свитом" уже достал. Дураки и дебилы встречаются во всех "свитах". И твой Кузя – хорошее подтверждение этой мысли.
Привет, Танюша. A ты, оказывается, даже очень не воспитанная девочка. Кузя, вообще-то, совсем не мой, хотя я и женского пола. Относительно дураков и дебилов, ты, конечно,права совершенно – их хватает везде. Посмотри в зеркало. Ну, а мне пора спать. Пока.
Жрица _ 01.02.2010 07:42
IP: 95.132.196.---
Нам, тем, кто ПРОТИВ ВСЕХ, ваша ЮВТ – бульдозер, как ее обозвал любитель детей Терехин, уже противней, чем Россия, Янукович и жидомасоны, вместе взятые. Ну, нельзя же так бессовестно врать в глаза! Явно, непрекрыто манипулировать.
Ющенко, пусть и с массой недостатков, но он генетический украинец, разбудил историческую память. В этом его пока еще не всем видимая, но на самом деле огромная заслуга. Сила ушедших поколений, сила нации защитит живущих ныне людей, поможет им найти правильный путь, излечит слепых, исправит горбатых. Если в это не верить, то жизнь тогда просто дешевый балаган и фиглярство, в котором ЮВТ – большая мастерица.
Должны прийти молодые. А Юшенко, если хорошо подумает и сделает выводы, еще может принести много пользы украинцам...
Canada56 _ 01.02.2010 07:33
IP: 99.233.90.---
львів-750:
львів-750:


Canada56:
львів-750:
львів-750:
Canada56:
Воно й видно, що музуку слухаєте...Тому й усі Ваші коменти такі примітивні та поверхові. A Юляся, вона не наша – вона ВAШA, а от Кузьо – наш.
___Ну нє, ми вам Юлсясю в навантаження до Кузі віддаємо – нащо нам мадам розруха – а ви її на свою мерзлоту закинете, щоб гіперактивність зменшити – холодотерапія...
Дякую, але у вільному світі ніхто нікого не віддає. Наш Кузя сам собі голова. A ваша розруха – у ваших головах.
___ Терзают смутные сомнения: _Canada56_ и есть Кузя!!!!
Не вгадали з першого разу. Не падайте духом, мо' з другої спроби більше поталанить...І що це ви від хвилювання аж на общєпонятний перйшли? Я, до речі, жіночого роду.Та й мовою володію набагато краще від Кузя, тo oце така Ваша спостережливість? A ще й у політичні експерти записуєтесь. Несерйозно воно якось у Вас виходить...
Canada56 _ 01.02.2010 07:05
IP: 99.233.90.---
Chocolate:
Chocolate:
По-друге, росіяни мають право підтримувати Януковича, адже канадієць Кузьо підтримує Тимошенко – і нічого. При чому робить це аморально. /QUOTE]

Звичайно, російські науковці українського походження мають право підтримувати Януковича. Aдже ж канадієць Кузьо не є ані кандійськум політиком, ані бізнесменом. A в чому саме аморальність?
svlady _ 01.02.2010 02:58
IP: 95.132.169.---
Манипуляций техника не нОва:
Чтоб Янука-дракона извести,
У БЮТиков решение готово -
Дракона-Юльку нужно завести.

:)
murzikmurzik _ 01.02.2010 02:10
IP: 95.133.187.---
kitaponia:
Вообще-то Майдан был собран не ради Ющенко, а ради светлого будущего.
Это светлое будущее Ющенко успешно продал,

Осталось только поверить еще один раз Юле.Только бы ее не пришили кремлевские сатрапы.
kitaponia _ 01.02.2010 02:04
IP: 89.21.74.---
"Тимошенко сповідує та підтримує багато принципів та цінностей Майдану у процесі виборів 2010 року, і користується підтримкою з боку рок-зірок, щоб відродити відчуття Майдану 2004 року, де також була музика та святково-урочистий настрій постійно протестуючих впродовж 17 днів за зимової погоди."
Уф-ф! Кажется ничего не забыл! Ну а то,что весь Майдан собран был ради Ющенко, а не ради Тимошенко – славу Богу уже все забыли! Пусть теперь думают, что "ради Тимошенко", тем более, что и рок- звёзды (правда другие, но звучит так же!) все как один за Юлю! И бесплатно!
Да и не будет же автор унижаться и объяснять – какая такая разница между "принципами" и "ценностями Майдана" и что именно Вона "сповідує", а что" підтримує"!
Нет, про "гендерну політику" это он, конечно, для Запада поразвозил, чтоб там не сомневались в том "свой ли он в политкорректности и либералистических ценностях "?
Нет, те профессора у которых мне довелось учиться,были куда как умнее!
крушнаціон _ 01.02.2010 01:48
IP: 95.134.113.---
gjaur _ 01.02.2010 01:41

Може він мав на увазі своє правління в майбутньому по відношенню до народу України, значить все правильно тоді. Все напевно погоджено з Москвою, в неї вже така практика є в 1933році.
murzikmurzik _ 01.02.2010 01:46
IP: 95.133.187.---
Приятно, что даже такие каналы как Украина и Интер при всем своем желании закопать Юльку, делают наоборот. На Киселева было жалко смотреть – получит вместо зарплаты от хозяина ***люлей.
А в России в свои времена он действительно был прославленным журналистом. Как зарплата дороже.
У Шустера хоть ирония в глазах светится, когда он прогибается.
murzikmurzik _ 01.02.2010 01:42
IP: 95.133.187.---
Болт:
ЖУРНАЛИСТЫ НА СКОВОРОДЕ
(Шустеру и Киселеву)

Скажите людям, "господа",
К чему вы так стремитесь,
Когда над женщиной одной
Вы дружно все глумитесь?

Чего ж при встрече с мужиком,
Чьи речи туповаты,
Вы, щеголявшие при ней,
Во рты набрали ваты?

Вон Шустер, как не журналист,
А доктор из психушки
Развесил, слушая фигню,
Покорно свои ушки

Зато Евгений Киселев,
И папарац кампашка
Трепали Юлю как могли
На всех одна бумажка

Вопросы Вите задают
Как детке, без нажима
Ни влево шаг, ни вправо шаг
Есть травма от режима?

А Тимошенко бьют вовсю,
Как мужика по роже
Загнать приказано ее
В прокрустовое ложе

Гримассы этих папарац
Олыбки не прикроют
Они не Тимошенко, нам
Свободе яму роют

Вы не слепые гордецы,
Что так себя пиарят
Вы те продажные глупцы,
Чьи души уже жарят
Браво! Я как раз только что посмотрела эфир у Киселева. Что тут добавить?
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter