Тарас Кузьо Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТВ) Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса.

В українських виборах Росія підтримує Януковича

31 січня 2010, 17:47

Висвітлення українських виборів 2010 року російськими медіа завжди зосереджувалося навколо "забігу на двох" між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко. Під час першого етапу виборчої кампанії (жовтень – листопад 2009 року) російські ЗМІ не надавали комусь переваги, але під час другого етапу вони та правляча партія "Единая Россия" рішуче підтримали Віктора Януковича (російський "Перший канал", НТВ: 19, 24, 27 жовтня та 12, 16, 22 листопада).Схвалення Януковича з боку Росії відображається й у російських опитуваннях громадської думки. Опитування російського Фонду "Громадська думка" показало, що 53% росіян переконані, що наступним президентом України буде обраний Янукович, і лише 14% вважають, що переможе Тимошенко (Київ-Пост, 28 січня). Також 47% росіян вірять, що відносини з Україною покращаться, якщо буде обраний Янукович, в той час як лише 8% вважають так само, якщо оберуть Тимошенко.

Під час першого етапу виборчої кампанії російські медіа залишалися нейтральними щодо Тимошенко, але висміювали її через проявлену нею турботу про свій імідж. Дискримінація за ознакою статі яскраво проявилася тоді, коли російські ЗМІ насміхалися із її схильності зосереджуватися на тому, що зазвичай вважається тривіальними питаннями та цікавим лише для жінок (коли чоловіки, переважно, переймаються більш "істотними питаннями").

Впродовж виборчої кампанії питання гендеру не обговорювалося в якості проблеми і в українських ЗМІ, і тому неясно, наскільки вагому роль відіграє питання статі при проявах неприязного ставлення до Тимошенко. Але було б нерозумно применшувати роль гендеру як фактору в пострадянському просторі із домінуванням чоловіків, в якому Тимошенко є абсолютно унікальною жінкою-політиком.

Під час епідемії грипу та переговорів про газопостачання з прем'єр-міністром Володимиром Путіним російські ЗМІ змінювали свій намішливо-глузуючий тон щодо Тимошенко на такий, як щодо особи, яка є прагматиком у бажанні співпрацювати з Росією щодо питань енергетики, і такий розвиток подій схвально був сприйнятий Москвою та Брюсселем після зимових газових криз 2006 та 2009 років. Перший канал (22 листопада) показав її як успішне відкриття українсько-російських відносин у галузі енергетики, а взаємовідносини між Путіним та Тимошенко – як крок вперед у порівнянні із тим, чого досяг президент Ющенко.

Видимість ненависті, яку Москва демонструвала по відношенню до Ющенка – є лицемірством, оскільки це заперечується тим фактом, що саме Тимошенко була ключовим гравцем під час Помаранчевої революції 2004 року, яку прагнула зупинити Москва. Тимошенко сповідує та підтримує багато принципів та цінностей Майдану у процесі виборів 2010 року, і користується підтримкою з боку рок-зірок, щоб відродити відчуття Майдану 2004 року, де також була музика та святково-урочистий настрій постійно протестуючих впродовж 17 днів за зимової погоди.

Російські ЗМІ завжди подавали Януковича як "проросійського". Партія регіонів, ним очолювана, має угоду про співпрацю з партією "Единая Россия" ще з 2005 року. Янукович брав участь у минулорічному партійному з'їзді "Единой России", який відбувся 21 листопада, де він підтвердив головну обіцянку кампанії, що тільки він зможе відновити добрі взаємини між Україною та Росією. Леонід Кучма у 1994 році будував свою кампанію на такій самій платформі, але Кучма у багатьох питаннях завжди був менш проросійським, ніж Янукович.

Російські ЗМІ подають Януковича в авторитетному світлі, приділяючи основну увагу його добре організованій кампанії проведення зустрічей по всій Україні, де натовпи людей вітають його. Російські медіа більш схильні до надання більшої авторитетності політичним пропозиціям Януковича, ніж Тимошенко.

Януковича подали як лідера виборчих перегонів та як найбільш ймовірного нового президента, як це відображено у російських опитуваннях громадської думки. Але, надаючи йому перевагу, схвалення з боку російських ЗМІ та партії "Единая Россия" було більш обмеженим у порівнянні із 2004 роком, коли Путін двічі приїздив до України, щоб надати публічну підтримку Януковичу, і коли російські політтехнологи працювали на передвиборчу кампанію Януковича.

Під час другого етапу виборчої кампанії російські ЗМІ перемістилися до набагато сприятливіших тверджень про Януковича, московського фаворита, який розгладився як найбільш "проросійський" кандидат. Москва розглядає Януковича як добросусідського політика, зручного для Москви у таких питаннях як підтримка незалежності Південної Осетії і Абхазії, та щодо членства України в Договорі колективної безпеки СНД та у Єдиному економічному та митному просторі. Тимошенко, з іншого боку, все частіше замальовується російськими ЗМІ у негативному світлі, або просто ними ігнорується.

Янукович напередодні першого туру перетворився на улюбленого кандидата російського державного "Першого каналу", де його показали в 11 із 13 репортажів та у 10 програмах ток-шоу. У всіх випадках він подавався як лідер та найймовірніший переможець. Ці зміни у напрямку до вихваляння Януковича відбувалися паралельно із зростанням відображення Партії регіонів як позитивної політичної сили та Януковича як рішучого лідера, який може "взяти ситуацію у свої руки і навести порядок в країні" (російський "Перший канал", 30 грудня).

У цих репортажах також показали довгі кліпи про візит до України Патріарха Російської православної церкви Кирила у липні 2009 року, коли його супроводжував Янукович, який отримав патріарше благословення за те, що підтримує Російську православну церкву. Янукович не підтримує автокефальність Української православної церкви на відміну від трьох попередніх українських президентів – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та Віктора Ющенка.

Російські ЗМІ подали просто райдужну картинку того, як Янукович підтримує пропозицію президента Дмитрія Мєдвєдєва щодо створення нової архітектури європейської безпеки та щодо членства України у Єдиному економічному просторі та митному союзі. Медіа також підтримали Януковича як такого, хто має більше можливостей впроваджувати проросійську політику та хто може відмовитися від членства України в НАТО, зробити базування Чорноморського флоту у Севастополі постійним, створити газовий консорціум із російським домінуванням, повернути корумпованого газового посередника РосУкрЕнерго та надати російській мові статусу державної – це всі ті політики, які не буде впроваджувати Тимошенко, але буде здійснювати Янукович, і які більш привабливі для інтересів Росії (російський "Перший канал", 10, 12 січня).

Під час останнього етапу першого туру кампанії російські ЗМІ в основному ігнорували Тимошенко, натомість фокусуючись на Януковичі та Сергієві Тигіпку, якого подавали у більш вигідному світлі. Щодо них протиставляли Тимошенко через її підтримку Помаранчевої революції 2004 року, в той час як Янукович та Тигіпко були у антипомаранчево-антиющенковій команді (російський "Перший канал", НТВ, 10, 12 січня).

Напередодні першого туру російські ЗМІ висвітлювали Януковича та Тигіпка як "проросійських" кандидатів, які найбільше відповідають інтересам Росії, аніж Тимошенко. Тимошенко або ж ігнорували, або висміювали, і лише поодиноко російські медіа сприятливо писали про її прагматизм у відносинах в енергетичній сфері.

Янукович, на відміну від Тимошенко, розглядається Москвою як той, хто буде кращим і більш надійним партнером для Росії, в той час як Тимошенко вважається "непередбачуваною" та забрудненою Помаранчевою революцією (російський "Перший канал", 21 січня). Ток-шоу "Судите сами" на російському "Першому каналі", на якому були присутні російські та українські політики й експерти, послалося на В'ячеслава Ніконова, який підтримує Януковича, оскільки, як він сказав: "Я думаю, що є певні переваги. Прем'єр-міністр Володимир Путін заявив, що партія "Единая Россия" задоволена тісною співпрацею з Партією регіонів, і тому співпраця з її лідером буде більш простою".

Це пояснюється тим, як підтверджує Ніконов: "Вони (Янукович-Путін) мають однакове мислення. Вони можуть досягати домовленостей. Наявна, наприклад, готовність вирішити питання про статус російської мови". На додаток Ніконов стверджує, Янукович має тісні зв'язки з великим бізнесом, близьким до Росії. Інші російські політологи наголосили на тому, що Янукович підтримує надання російській мові статусу другої державної.

Тимошенко під час програми подавалася як така, хто швидше за все буде наслідувати Ющенка та стане "маріонеткою Заходу". Москві не подобається Тимошенко, оскільки вона виступає проти того, щоб російська стала державною мовою, і для них вона є "антиросійською у серці", як це видно із її "антиросійської" статті із заголовком "Стримування Росії", надрукованої у 2007 році в журналі "Foreign Affairs". Член партії "Единая Россия" та кремлівський політтехнолог Сергій Марков сказав: "Існує загроза, що Юлія Тимошенко не буде висловлювати волю народу, а стане маріонеткою зовнішніх сил, які використовують Україну як інструмент для завдання шкоди Росії".

Наприкінці ток-шоу "Судите сами" його ведучий Максим Шевченко сказав, що він сподівається, що український народ буде обирати президента, "який зробить Україну максимально дружньою та близькою Росії", явно рекомендуючи підтримати Януковича, який буде лояльною проросійською маріонеткою. На противагу цьому, російські ЗМІ та політики про Тимошенко не говорять як про того, хто б міг виконувати волю Москви.

Викладений вище аналіз заперечує просто сміхотворні закиди Ющенка, що Тимошенко і Янукович є дуже подібними "московськими проектами", і що через це під час другого туру виборці не повинні голосувати за жодного з них. Якщо західноукраїнські виборці дослухаються до аргументів Ющенка, то оберуть Януковича. Нерозумні та лицемірні аргументи Ющенка про два московські проекти не доведені фактами, що підтверджується підтримкою Януковича російськими ЗМІ, політиками та громадською думкою і який є навіть більш проросійським, ніж був Кучма.

Ющенкова "юлефобія" показує, якою мірою все його президентство було більше переповнене особистими інтересами понад проблемами політичної ваги та національних інтересів України.

'Russia Backs Yanukovych in Ukraine's 2010 Elections',

Eurasia Daily Monitor, January 29, 2010-Volume 7, Issue 20

http://www.jamestown.org/programs/edm/

powered by lun.ua
Коментарі — 254
murzikmurzik _ 31.01.2010 22:58
IP: 217.20.172.---
На жаль, знаходяться люди, навіть серед патріотів, які ставлять знак рівняння між Віктором Януковичем і Юлією Тимошенко, забуваючи, що незважаючи на всі помилки, вона стоїть на ґрунті державної незалежності України.

Ми не можемо не враховувати заходи Прем'єр-міністра, спрямовані на ліквідацію економічної кризи, розвиток національної економіки, соціальний захист українських громадян, не прислухатись до її обіцянки продовжити роботу в цьому напрямку, враховуючи програми інших демократичних кандидатів на посаду Президента України.
murzikmurzik _ 31.01.2010 22:58
IP: 217.20.172.---
Знову український народ постав перед вибором, який має визначити майбутню долю українського суспільства і Української держави. Зробити помилку – значить поставити під загрозу не тільки добробут щастя наших дітей та онуків, а й національну безпеку, українську державність і незалежність.

Що несе Україні Партія регіонів і Віктор Янукович, ми знаємо не тільки з їхніх слів та планів, а й з їхнього короткочасного правління, коли Віктор Янукович був прем'єр-міністром і встиг підм'яти під себе і своїх покровителів – олігархів багатьох підприємців, захопити державну і приватну власність, використовуючи для цього засоби, не прийняті у цивілізованому суспільстві. Ми не маємо права забувати про їхню підривну діяльність, спрямовану на розкол суспільства за мовою, релігією, історичною пам'ятю.

Сепаратизм і реваншизм залишаються головним напрямком політики Партії регіонів та її ставленика.
brdm _ 31.01.2010 22:54
IP: 77.52.38.---
Учитeль _ 31.01.2010 22:51
Марс5:
Об'єднання Українських Націоналістів (державників)
ОУН (д)?? А это ещё что за клованы?
.
Клоун – Учитель, Вы задолбали своей тупостью и нелепостью коментов!
Капец!
Яке ж воно дурне...
Яке ж воно нудне...
brdm _ 31.01.2010 22:51
IP: 77.52.38.---
Учитeль _ 31.01.2010 22:48
ТаняД:
Учитeль:
на амурные темы у них лучше получается.
С налетом скабрёзности и смакованием интимных подробностей – пожалуй, да!:)
.
Дурбецало, Вы что в диалоге, что в постели – одинаково нудный!
Иначе не бывает!
Спи спокойно, импопо!
Учитeль _ 31.01.2010 22:51
IP: 95.132.202.---
Марс5:
Об'єднання Українських Націоналістів (державників)
ОУН (д)?? А это ещё что за клованы?
Болт _ 31.01.2010 22:50
IP: 77.122.230.---
РЕШАЙ ТОЛЬКО САМ

Каждый миг мы, что-то выбираем
Такова у жизни этой суть
Сомневаемся, рискуем и страдаем
Плюнуть бы на все и отдохнуть
Но у времени свои запросы
Не остановить его поток
И тебя догонят все вопросы
Те, что не решил ты в нужный срок

Будь счастливым, но не расслабляйся
И свой выбор делай только сам
Каждый шаг обдумывать старайся
Не дари день завтрашний врагам
От решений в угол не забьешься,
Не глупи, сплавляя их другим
Тем, что "против всех", а то проснешься
Завтра, с их проФФесором блатным
brdm _ 31.01.2010 22:49
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 22:45
Учитeль:
Ну да, на амурные темы у них лучше получается.
.
Ах, так?!
.
Тогда оставайтесь с этим нудным импотентом Учителем!
Учитeль _ 31.01.2010 22:48
IP: 95.132.202.---
ТаняД:
Учитeль:
на амурные темы у них лучше получается.
С налетом скабрёзности и смакованием интимных подробностей – пожалуй, да!:)
Северянин _ 31.01.2010 22:46
IP: 92.113.224.---
gjaur _ 31.01.2010 22:14 – Чем Вы там в БЮТе занимаетесь, если такие логические цепочки выстраиваете, чтобы увернуться от очевидного... Я не верю, на то что вы намекаете... Ну вряд ли БЮТоЛозинский был сутенером ЮВТ в педофильском скандале. Я не верю. Максимум БЮТоЛозинский, как враг демократии, воспользовался партбилетом БЮТ и подло напоил Луценко в немецком аэропорту...
brdm _ 31.01.2010 22:46
IP: 77.52.38.---
Учитeль _ 31.01.2010 22:43
ТаняД _ 31.01.2010 22:37

Вижу, плохи дела на этом сайте. Совсем плохи. Всё пущено на самотёк – помаранчевая идея благополучно сдулась.
.
Придурочный, это у Вас потенция сдулась!
Нормальные люди даже среди таких, как Вы мудаков, умудряются шутить!
Марс5 _ 31.01.2010 22:45
IP: 95.133.5.---
Звернення

Міжнародної громадської організації Об'єднання Українських Націоналістів (державників) до членства і прихильників ОУН (д), до всіх патріотів України

(див. http://www.ound.com.ua/)
ТаняД _ 31.01.2010 22:45
IP: 95.113.216.---
Учитeль:
Ну да, на амурные темы у них лучше получается.
brdm _ 31.01.2010 22:44
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 22:40.
Тогда прощайте-е-е-е-е...!!!
Учитeль _ 31.01.2010 22:43
IP: 95.132.202.---
ТаняД _ 31.01.2010 22:37

Вижу, плохи дела на этом сайте. Совсем плохи. Всё пущено на самотёк – помаранчевая идея благополучно сдулась.
murzikmurzik _ 31.01.2010 22:42
IP: 217.20.172.---
seed:
Не надо строить из Ющенко Христа, почитайте его "10 кроків на зустрічь людям". Что из єтого он ХОТЯ БЫ ПЫТАЛСЯ ВЫПОЛНИТЬ?

Нет у него не силы не воли, и способ оправдывать себя – уходить от реальности. Я втречала таких людей, они всегда заваливают свое дело и очень плохо заканчивают.

Если бы он еще сказал: "Я не смог все выполнить, но давайте продолжим дело МАЙДАНА и объединимся волруг Юлии Тимошенко", то остался бы слабовольным, но честным романтиком.
А ОН СДАЛ СТРАНУ БАНДИТАМ И ПУТИНУ.
ИУДА, ИУДА, ИУДА.
И именно так он войдет в истори!
ТаняД _ 31.01.2010 22:40
IP: 95.113.216.---
brdm:
Извини, но я тебе заявление не отправляла. Ты обслужи желающих. На чужую территорию – ни-ни!
ТаняД _ 31.01.2010 22:37
IP: 95.113.216.---
murzikmurzik:
ТаняД:
Таня, я вас не боюсь, мне даже льстит такое внимание.
Но неужели ваши размеры brdm не подошли?
Требует тебя и ни на что другое не соглашается. Он в семействе кошачьих предпочитает мелкую дичь, а я хоть тоже оттуда, но – львица. Не по зубам.
brdm _ 31.01.2010 22:37
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 22:29
brdm:

Я столько не смогу!!!
Взялся за гуж...
.
После встречи с Вами я уже задумываюсь об имплантанте... (((
.
Размышляю о размере...
brdm _ 31.01.2010 22:34
IP: 77.52.38.---
murzikmurzik _ 31.01.2010 22:29,
Исключительно в мозг!
seed _ 31.01.2010 22:31
IP: 95.132.125.---
gjaur _ 31.01.2010 21:45 Корів та биків тримали в закритій оборі,куди доходив лиш відблиск сонця.Трави та води давали лиш стільки,щоб скотина не вмерла з голоду,найкращих телят забирали на м"ясо,тих хто намагались вирватись забивали на смерть.Та ось одного разу прийшов пастух,що відчинив обору до світла,води та паші,та століття темряви та неволі багатьох позбавило зору та самостійності,тому лиш найсильніші вийшли на волю,де зміцніли та набрались сил та більшість не в змозі жити самостійно повернулись до обори,вимагаючи старих злих пастухів,рабство так проникло в них,що не можуть без нього жити.Вони не можуть відчути щастя свободи,волі,вільного вибору.Вони нарікали на пастуха,що дав свободу,ганячи його за все на світі.про втрачені роки на свободі,за сонце яскраве,за чисту воду,за свіжу пашу.
Тому кожному своє.Хто обрав замість ДУХА гнилу ковбасу той як і раніше 2000років тому,розпинає Христа,що промовив:"Не знають,що творять".
murzikmurzik _ 31.01.2010 22:29
IP: 217.20.172.---
ТаняД:
Таня, я вас не боюсь, мне даже льстит такое внимание.
Но неужели ваши размеры brdm не подошли?
ТаняД _ 31.01.2010 22:29
IP: 93.132.13.---
brdm:

Я столько не смогу!!!
Взялся за гуж...
brdm _ 31.01.2010 22:28
IP: 77.52.38.---
Sviatoslav1 _ 31.01.2010 22:25
.
Уже поумничал!!!
И кафедра не нужна, оказывается.
Из-под шкафа отлично получилось...
brdm _ 31.01.2010 22:26
IP: 77.52.38.---
ТаняД _ 31.01.2010 22:21
murzikmurzik:
Кошка, напиши все свои размеры и отправь факсом в киевский штаб БЮТ для господина БРДМ.
.
Таня Д, как Вам не стыдно!
На Ваш призыв откликнулось СТОЛЬКО девчёнок...
.
Штаб прекратил работу.
А что теперь делать мне?!
.
Я столько не смогу!!!
Sviatoslav1 _ 31.01.2010 22:25
IP: 194.33.189.---
Какай-то мудак из Торонто,из беглых бандеровцев,будет учить кого нам выбирать...
Почему у нас в университетах нет кафедры канадознавства?Я бы тоже поумничал...:)
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter