Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Безумовний дохід в Україні – фантасмагорія чи неминучість?

06 лютого 2018, 15:07

Ідея запровадження безумовного доходу – неодмінних бюджетних виплат кожному громадянину у розмірі, який дозволяє забезпечити його базові життєві потреби – набирає дедалі більшої популярності у світі. У кількох країнах Близького Сходу, Малайзії, у штаті Аляска, а також окремих містах Європи, її практично реалізовано.

Експерименти з виплат безумовного доходу у окремих громадах Нідерландів, Німеччини та Фінляндії показали, що головний острах противників цієї соціальної інновації – зростання наркоманії, алкоголізму та інших негативних соціальних явищ, спричинених оплачуваним неробством – не здійснився. Позбувшись страху опинитися у злиднях, люди, у своїй більшості, почали реалізовувати себе в тих сферах діяльності, до яких найбільш здібні та мотивовані, а не у тих, що лише забезпечують добробут. Відтак зросла продуктивність праці. Проте слід зауважити, що йдеться про суспільства з високим рівнем загальної культури та громадянського сумління.

Також треба пам'ятати, що важкі, монотонні та шкідливі виробництва у цих країнах переважно автоматизовано, а на тих, які ще зберігаються, використовується праця негромадян та сезонних заробітчан, або ж, як, наприклад, у Данії та Естонії ці роботи є високооплачуваними зі скороченим робочим днем та тривалішою відпусткою.

В Україні за рахунок національних ресурсів, безумовний дохід, направду, давно виплачується багатьом соціальним групам. Мова не лише про пенсіонерів та численні категорії пільговиків, чи споживачів субсидій на оплату комунальних послуг. Навіть – не про працівників різноманітних і малопродуктивних бюрократичних, наукових і навчальних установ, які часто отримують платню лише за фактом присутності на роботі, а не заробляють її. Те саме можна сказати і про численних управлінських працівників державних монополій та інфраструктурних підприємств.

Систему перерозподілу національного багатства в нас побудовано в інтересах його привласнення кількома кланово-олігархічними групами. Довкола основних генераторів своїх статків – шахт, заводів, підприємств енергопостачання, харчової індустрії та транспорту, торговельних мереж тощо – ці клани збудували громіздкі конструкції для конкурентного нападу і самозахисту – медіа холдинги, фракції у парламенті та місцевих радах, узяли "на прогодування" зграї чиновників виконавчої влади, суддів, прокурорів, податківців, митників і т.п.

"Для душі", а більше "для експортного іміджу", олігархат опікується спортивними, мистецькими, релігійними та доброчинними проектами. Водночас "захисні" та "іміджеві" проекти олігархів подекуди також виступають вторинними генераторами їхніх прибутків і дають роботу у невиробничій сфері величезній кількості людей – від акторів, спортсменів та охоронців до політиків і журналістів.

Додану вартість у реальному секторі економіки створюють в Україні близько однієї четвертої від загального числа людей, що її населяють. Це, щонайбільше, 9 млн. осіб. Інші майже три четвертих українців фактично живуть за їхній рахунок, а також за рахунок коштів, які в Україну пересилають наші співвітчизники, які працюють за кордоном. Ще донедавна помітний прошарок самозайнятих громадян, за останні три роки швидко зменшився, перетікши на ринки праці Польщі, Чехії, Словаччини, деінде.

Запровадження виплати безумовного доходу зніме чинник страху перед злиднями, дасть його отримувачам більше часу для пошуку способів самореалізації на Батьківщині. Годі й говорити, що це позитивно вплине на збереження родин, соціальний клімат загалом – перед усім у малих громадах, а також на рівень готовності роботодавців більше ділитися доходами підприємств з найманими робітниками.

Звідки взяти грошей на виплати безумовного доходу?

Перший блок відповідей, здається, що лежить на поверхні – з надприбутків олігархів. Проте у кризових реаліях української економіки це радше акт справедливості, показовий спосіб подолання прірви між найбагатшими і найбіднішими, ніж достатнє джерело соціальних інновацій. Крадених статків олігархів, навіть за умови їхньої ефективної конфіскації, не вистачить для стабільної виплати безумовного доходу. Не згадуючи вже про політичні і соціальні ризики такої експропріації.

Чим олігархи направду можуть поділитися із суспільством, так це часом. Робочим часом своїх найманих працівників, особливо на важких і шкідливих виробництвах. Давно слід законодавчо запровадити шести і навіть чотиригодинний робочий день, перед усім на важких, шкідливих і монотонних роботах. Це цілком дозволяє зробити сучасний рівень продуктивності праці за рахунок автоматизації і механізації.

Зростання продуктивності праці вивільняє значну кількість робочих рук. Безумовний дохід потрібний для того аби дати час на перекваліфікацію людям, які втратили роботу.

Другим джерелом виплати безумовного доходу має стати частка від доданої вартості, яку створюють автоматизовані виробництва за мінімальної участі людини. Роботам бо зарплатні не треба.

На виплату безумовного доходу логічно і справедливо спрямувати також рентні платежі, бо ресурси, за користування якими вони стягуються до бюджету, являють собою загальнонародну власність за Конституцією.

Запровадження неодмінної виплати безумовного доходу призведе до кардинальної трансформації структури ринку праці, пенсійного забезпечення та системи державного управління, а також – до розширення попиту на нові освітні практики, дозвілля та рекреацію, підвищить мобільність населення та його вимоги до організації життєвого простору, що своєю чергою потягне за собою освоєння нових видів підприємницької діяльності. Такі трансформації стануть вже вторинними джерелами виплат.

У сучасному світі держави поволі поступаються корпораціям у наданні основних послуг населенню. Приватний сектор забезпечує кращий рівень медичних послуг, освіти, навіть безпеки, а останніми часами він здійснює помітну експансію у фінансовій сфері, створюючи альтернативні емісійні центри – паралельні державним платіжні системи.

Організація виплат безумовного доходу створює другий сенс для існування держав як таких. Наразі жодна альтернативна система інституцій, окрім державних, ще не спроможна виконати такий складний комплекс соціальних надзавдань.

Запровадження безумовного доходу для країн "третього світу" дає змогу швидко скоротити дистанцію між ними та країнами "золотого мільярду".

Коментарі — 74
Oleksandr Yakovliev _ 09.02.2018 15:06
IP: 130.180.210.---
на жаль наш народ до цього не дозрів ще, занадто не дозрів... Поки ментально з совка не вийдуть – діла не буде, і не буде місця ні для чого корисного
Костянтин Матвієнко _ 08.02.2018 16:22
IP: 35.205.118.---
Ріц Ріц:
В автора блогу немає технічної можливості видаляти коментарі. Це може робитися автоматично, якщо коментатор двічі поширив ідентичний текст, або випадково.
Ріц Ріц _ 07.02.2018 23:57
IP: 35.205.22.---
Уважаемый Константин Матвиенко, долже признать, комментарий снова на месте. Странные вещи происходят. Прошу прощения и беру свои слова обратно.
Ріц Ріц _ 07.02.2018 23:43
IP: 35.195.176.---
Константин Матвиенко, зачам Вы удаляете мои комментарии. Если я являюсь для Вас оппонентом и наши знания и убеждения расходятся, это не дает Вам морального права так поступать. Не комильфо!

Костянтин Матвієнко:
"Любити соціалізм – Голодомор, Чорнобиль, Афган? Тупу і пихату партноменклатуру? "Залізну завісу"? Русифікацію? Науку і виробництво розвивали на Заході і у Японії. Культуру – так само. А СРСР надірвався, не витримавши гонки озброєнь, через низьку продуктивність праці."
Ріц Ріц:
У Вас своеобразный взгляд на социализм. Тот режим, который был в СССР, неоправданно связывают с социализмом. Советский Союз это классический пример тирании, где отсутсвовали многие базовые права, присущие социализму.
mihaylenco _ 07.02.2018 21:53
IP: 93.171.78.---
Олександр Перший
Але так і не ясно, кого ви мали на увазі, коли погрожували прийти з помстою. Це цікаво, хто ваші друзі (крім ВАНой) і хто вороги. Особливо, що стосується Білецького.

Цей коментар не до мене. Але хочу пояснити свою позицію. Я за тих, хто бореться проти рускава міра, та його посіпак. Я за тих, хто проти банди мародерів, котра захопила владу в Україні.
mihaylenco _ 07.02.2018 21:48
IP: 93.171.78.---
США опублікували список путіна. Сподіваюся, що незабаром намалюється список порошенка. Дуже сподіваюся. Щоб їхні активи забрали. Нехай вони ніколи не повернуться в Україну. Але чи не все одно? Якщо американці не заберуть, то олігархи все одно награбованого назад в Україну ніколи не вернуть. А якщо заберуть, то інші вже будуть чухати репу, чи виводити бабло з держави.

Шкода, принизливо, але доводиться сподіватися на дядька Сема. А ще більше шкода, що 10 найкращих синів поклали на Майдані свої голови, аби віддати Україну на розтерзання банді негідників.
Олександр Перший _ 07.02.2018 20:15
IP: 188.163.12.---
List Sergey:
и где вы увидели угрозы прийти с помстою? Зачем вы фантазируете!
Забув, про що писав? Читайте мій допис від 19:22. Там ваша цитата і два питання.
Олександр Перший _ 07.02.2018 19:47
IP: 188.163.12.---
List Sergey:
Ви не відповіли на питання. Симптоми вашого маразму не будемо обговорювати.

Але так і не ясно, кого ви мали на увазі, коли погрожували прийти з помстою. Це цікаво, хто ваші друзі (крім ВАНой) і хто вороги. Особливо, що стосується Білецького.
Олександр Перший _ 07.02.2018 19:22
IP: 188.163.12.---
List Sergey:
И тогда – "а ми до вас в ранковий час". По хорошему вы не понимаете.
Кого ви маєте на увазі під словом "ви". Білецького, мене, пів населення України, яка голосувала за Порошенко?

І що значить "по доброму"? Це коли лишити людину права голосу, коли за рахунок інших компенсувати ваші збитки, обгородити когось колючим дротом? Здається так ("ну, если ты по-хорошему не панимаешь") бандюги говорять, коли "кошмарять лохів".

PS. Я був фізик-теоретик, який працював в області фізики твердого тіла. Твердотельщік – це дуже широке поняття. Ніколи себе так не називав.
Олександр Перший _ 07.02.2018 18:29
IP: 188.163.12.---
List Sergey:
а вы не стесняйтесь – настучите третий раз
Сидір, не опускайтеся до маразму. То плутаєте мене з якимось твердотельщіком, прихильником Яника, то звинувачуєте в том, що вас банят. Ні перше, ні друге до мене не має жодного відношення. Я сам заходжу через фейсбук лише тому, що вони закрили мені інший доступ. а на Історичної правді взагалі забанили.

Здається, вам зовсім не подобається, коли мова йде про те, щоб репресії застосувати саме до вас, як ви бажаєте для інших. Так завжди ведуть себе любителі жорстких заходів проти "ворогів народу". Вони бажають "собакам собачу смерть" і думають, що до них це не дійде. Всі революціонери так вважали, залишили після себе море крові, але в результаті дійшло і до них. Не наступайте на ті ж самі граблі.
Олександр Перший _ 07.02.2018 17:59
IP: 188.163.12.---
List Sergey:
Вибрали у один тур а благополуччя пересічних впало у три рази – однотуровім виборцям заборонити голосувати 15 років та за їх рахунки компенсувати матеріальні втрати інших громадян. Нє однотурових...
Ще один любитель шукати ворогів знайшовся. Визнав ворогами аж десятки мільйонів – 53% мешканців України. Сидоре, це ви? А мені здається краще одразу застосувати гільйотину до таких. як ви, любителів шукати ворогів – більше народу виживе і кращій результат буде для майбутнього країни.
Олександр Перший _ 07.02.2018 17:52
IP: 188.163.12.---
mihaylenco:
Якщо не хочете, щоб це робили Гонти, Залізняки, Батко Махно, залиште Україну, і призначайте дочасні вибори. Геть усі. Доки не пізно. Вас ніхто захищати не буде...
До кого ця полум'яна промова? І про що вона свідчить? Лише про те, що вам не вистачає ворогів. І ви хочете їх знайти, хоча б серед дописувачів блогу, яких ви взагалі не знаєте. А надай вам владу, ви всіх визнаєте ворогами, крім себе звісно. А потім вас визнають ворогами наступники. І так буде працювати конвеєр знищення (вже було в історії неодноразово), поки всіх любителів шукати ворогів народу не перемеліть.
mihaylenco _ 07.02.2018 17:04
IP: 93.171.78.---
Олександр Перший
Так просто? А хто буде визначати винних і карати? Наші суди? Наша прокуратура? А хто буде карати продажних суддів та прокурорів? Може спочатку треба судову реформу провести? Перевибрати парламент? Повноваження диктатора кому і хто надасть? В який спосіб?

Якщо не хочете, щоб це робили Гонти, Залізняки, Батко Махно, залиште Україну, і призначайте дочасні вибори. Геть усі. Доки не пізно. Вас ніхто захищати не буде. Ні Захід, ні путін. А ми оберемо собі нормальну владу. Вам оті національні дружини ніяких думок не викликають? Що ви завели Україну зовсім не туди? Що ви керувати державою нездатні. Що жодна держава не витримає 26 років мародерства? Формуються органи організованого спротиву, а ви взялися знущатися із військових пенсіонерів.

Це як? В вважаєте себе нормальними? А ще беретеся когось повчати на форумах.
Олександр Перший _ 07.02.2018 16:19
IP: 188.163.12.---
mihaylenco:
Що там думати? Я вже писав. І це знають всі. Найперше – покарання винних. Друге – наведення порядку. Третє – болісне одужання. Перше – в умовах диктатури. Далі – повільна демократизація. Перший етап – 1 рік. Другий етап – паралельно з першим – два роки. Третій етап – паралельно з першими двума, та ще два роки в умовах помірної демократизації.
Так просто? А хто буде визначати винних і карати? Наші суди? Наша прокуратура? А хто буде карати продажних суддів та прокурорів? Може спочатку треба судову реформу провести? Перевибрати парламент? Повноваження диктатора кому і хто надасть? В який спосіб? Хто визнає цю владу? Як бути з міжнародними зобов'язаннями, наприклад, по боргам в МВФ? Як що ми втратимо підтримку світу, то чи вистоїть Україна проти Мордора?

Не так все просто, як вам здається.
mihaylenco _ 07.02.2018 15:45
IP: 93.171.78.---
Олександр Перший
Питання в іншому, як саме в нашому положенні покращити ситуацію. Насамперед, на мій погляд, треба вижити, потім думати про покращення і радикальні зміни.

Що там думати? Я вже писав. І це знають всі. Найперше – покарання винних. Друге – наведення порядку. Третє – болісне одужання. Перше – в умовах диктатури. Далі – повільна демократизація. Перший етап – 1 рік. Другий етап – паралельно з першим – два роки. Третій етап – паралельно з першими двума, та ще два роки в умовах помірної демократизації.
mihaylenco _ 07.02.2018 15:41
IP: 93.171.78.---
Anatol Zubenko
Я вас здивую, але найкращий соціальний захист мають грамадяни держав з абсолютною монархією І це природно...

Я не прихильник соціального захисту взагалі. Але те, що я заробив – мені віддай. Я все життя працював. Моє покоління збудувало споруди, дороги, проклало комунікації, привело в порядок, і підтримувало в такому землі, та ліси. Раціонально використовувало надра. Все, чим користується нинішнє покоління, створено нами – старими пердунами. Совками. Нам за нашу працю платили мізерну платню совєцькі директори. Нинішні скоробагатьки – взагалі не платять. А сьогодні всякі недоноски заявляють, що ми бажаємо від них халяви. Я ж ще раз вимагаю інше. Мені моє зароблене віддайте. Перестаньте грабувати! Припиніть мародерство! Припиніть руйнувати державу! Не знищуйте ліси! Не перетворюйте на місячний ландшафт нашу країну! Якщо вона вам не потрібна – геть на свої острови! Геть туди, де живуть ваші діти. І там собі зароб ляйте на золоті унітази, та домовини.
Олександр Перший _ 07.02.2018 15:36
IP: 188.163.12.---
mihaylenco:
Дайте відповідь, хто винен?
Хто винен – це питання дилетантське, або філософське. Хто винен, що люди завжди живуть у конкуренції і боротьбі за виживання? Так трапилось історично у нас з вами, у інших – свої проблеми. Причин тисячі, у тому числі, війна, корупція, олігархізація економіки, відсутність громадянського суспільства, наслідки радянської системи, безвідповідальність виборців тощо.

Питання в іншому, як саме в нашому положенні покращити ситуацію. Насамперед, на мій погляд, треба вижити, потім думати про покращення і радикальні зміни. Тобто, робити все, що можливо, для укріплення держави і перемоги над зовнішнім ворогом, а не боротись з владою, яку самі обирали, бо іншої у нас поки що немає. А без державної влади не існує держави.
mihaylenco _ 07.02.2018 15:20
IP: 93.171.78.---
Не можна дати спочатку демократію, бо треба відібрати і націоналізувати власність на користь чиновників та КПРС, спочатку – кров, а потім неефективна економіка і насильство для утримання влади.

Чому не можна? Свободу слова. Свободу віросповідання. Рівні права. Верховенство права. Справжню, а не декоративну виборчу систему. Спочатку треба було зробити саме це. І щоб ці свободи запрацювали. А вже потім вирішувати питання щодо зміни форм власності. Як на мене, то в приватну власність слід було віддати 100% неефективного дрібного виробництва. Сферу послуг. Всілякі сервіси. Але аж ніяк не стратегічні, та містоутворюючі підприємства. Монополія держави на силу – неодмінно.
Олександр Перший _ 07.02.2018 15:11
IP: 188.163.12.---
mihaylenco:
.
Ваше припущення про те, що СРСР міг би стояти вічно і завалився через "бойкот розвинутих держав та недолугу політику керівництва (годував мільярд знедолених) – не відповідають дійсності.
- СРСР міг стояти лише на крові і репресіях (як Куба чи Північна Корея), але неможливо до влади весь час приводити катів (як Ленін, Сталін чи Троцький). Це можливо лише, як що влада передається по династії (Ким Чен Ин). Як тільки репресії закінчуються держава падає (СРСР, Східна Німеччина, Польща, весь соцтабір).
- Бойкоту справжнього не було: купували газ, ліс, навіть автомобіль "Ладу", продавали труби, зерно, давали в заїм валюту.
- Годували. Надавали кредитів. Так робл.ять всі розумні держави.

Не можна дати спочатку демократію, бо треба відібрати і націоналізувати власність на користь чиновників та КПРС, спочатку – кров, а потім неефективна економіка і насильство для утримання влади.
mihaylenco _ 07.02.2018 14:40
IP: 93.171.78.---
Олександр Перший
СРСР було класичною соціалістичною державою, де було успішно знищена приватна власність на засоби виробництва – суть соціалістичної доктрини згідно теорії Маркса. Інша справа, що такий соціальний устрій може існувати лише в умовах тиранії, або авторитаризму.

Олександре! Сучасні пани поставили Україну на межу громадянстької війни. Зараз ситуація 50/50. Дайте відповідь, хто винен? Невже й тут винен Маркс?
mihaylenco _ 07.02.2018 14:25
IP: 93.171.78.---
mihaylenco
Олександр Перший
СРСР було класичною соціалістичною державою, де було успішно знищена приватна власність на засоби виробництва – суть соціалістичної доктрини згідно теорії Маркса. Інша справа, що такий соціальний устрій може існувати лише в умовах тиранії, або авторитаризму.

Тиранія відморозків з баблом нічим не краща тиранії партноменклатури, кегебе, та червоних директорів. Тим більше, що партноменклатура, кегебе, та червоні директори сьогодні і є тими відморозками з баблом.
mihaylenco _ 07.02.2018 14:22
IP: 93.171.78.---
Олександр Перший
СРСР було класичною соціалістичною державою, де було успішно знищена приватна власність на засоби виробництва – суть соціалістичної доктрини згідно теорії Маркса. Інша справа, що такий соціальний устрій може існувати лише в умовах тиранії, або авторитаризму.

Олександре! Скажу крамолу, з погляду експертів-блюдолизів. Совєцький союз міг стояти вічно. Економіка його була досить успішною, хоч і відсталою. Причина відсталості – бойкот розвинутих держав. Ви про КОКОМ чули? А низький рівень населення був через нестачу товарів для населення. Нистача товарів була через те, що есесер годував половину злиденного світу. Не 280 мільйонів свого населення, а близько мільярда. Та ще й озброював. Вів війни. Низька якість товарів – проблема стимуляції працівників. Люди були не зацікавлені в зарплатні, за яку нічого не купиш.
mihaylenco _ 07.02.2018 14:09
IP: 93.171.78.---
Олександр Перший
СРСР було класичною соціалістичною державою, де було успішно знищена приватна власність на засоби виробництва – суть соціалістичної доктрини згідно теорії Маркса. Інша справа, що такий соціальний устрій може існувати лише в умовах тиранії, або авторитаризму.

Олександре, не меліть дурниць. Спочатку треба було людям дати демократію, забезпечити рівними правами. А потім на референдумі запитати, чи потрібен їм "крупний бізнес". За дрібний бізнес люди може б і проголосували. А за "великий" – аж ніяк. Сьогодні нічого не змінилося. Люди категорично проти "крупного бізнесу", який висмоктує останні соки з держави.
mihaylenco _ 07.02.2018 14:04
IP: 93.171.78.---
Max Verentsov
Неможливо вивести всю створену додану вартість в принципі. Для підтримання а тим більше для розширення необхідно частину залишати в місці створення цієї доданої вартості. Отже зростання вигідне усім. Питання наскільки справедливо розподіляється ця вигода питання інше. Проблема в монополізації силового ресурсу держави олігархами. З допомогою якого вони перетягують ковдру на себе.

Дуже не подобається термін "додана вартість". Це з словника маркса. Краще – доходи. Тим більше, що частина виведених доходів має залишитися в Україні у вигляді заробітних плат українців, які купуючи українські товари підтримають українську економіку. Звісно, якщо товари будуть українські. І частка витрат на комуналку складатиме не більше 10-15%. Зараз всі зарплати, та пенсії українців виводяться за кордон у вигляді доходів нафтогазових, та електричних магнатів. Зростання економіки якийсь тривалий термін при злиденному населенні – фантасмагорія.
mihaylenco _ 07.02.2018 14:04
IP: 93.171.78.---
Max Verentsov
Неможливо вивести всю створену додану вартість в принципі. Для підтримання а тим більше для розширення необхідно частину залишати в місці створення цієї доданої вартості. Отже зростання вигідне усім. Питання наскільки справедливо розподіляється ця вигода питання інше. Проблема в монополізації силового ресурсу держави олігархами. З допомогою якого вони перетягують ковдру на себе.

Дуже не подобається термін "додана вартість". Це з словника маркса. Краще – доходи. Тим більше, що частина виведених доходів має залишитися в Україні у вигляді заробітних плат українців, які купуючи українські товари підтримають українську економіку. Звісно, якщо товари будуть українські. І частка витрат на комуналку складатиме не більше 10-15%. Зараз всі зарплати, та пенсії українців виводяться за кордон у вигляді доходів нафтогазових, та електричних магнатів. Зростання економіки якийсь тривалий термін при злиденному населенні – фантасмагорія.
ONLINE
Корупція1191 Україна та Європа973 Aтака Путіна1136 Уряд реформ353 Свобода слова556
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter